Komputer gamingowy – wydajność, jakiej potrzebujesz do gier
Co wyróżnia komputery do gier?
Komputer gamingowy jest jednostką, jak sama nazwa wskazuje, skonstruowaną z myślą o grach. Przede wszystkim tych najbardziej wymagających, zaliczanych do segmentu AAA (triple A). To właśnie tego rodzaju tytuły nadają ton w branży, sprawiając, że poszczególne podzespoły ewoluują i stają się coraz wydajniejsze. Są wydajniejsze niż notebooki / laptopy dla graczy, ale kosztują więcej. Taki jest gaming, a rosnąca cena jest jego nieodłączną częścią.
Nietrudno się domyślić, że do grania w najpopularniejsze tytuły, jak: Wiedźmin 3, Dark Souls III, Doom Eternal, Watch Dogs: Legion, na najwyższych ustawieniach grafiki i obrazu, potrzebne są najlepsze podzespoły. Przy wyborze komputera gamingowego kieruj się właśnie nimi, stawiając design obudowy oraz podświetlenie RGB LED na dalszych pozycjach.
Przeczytaj poradnik: Jak wybrać sprzęt dla gracza? Kompletujemy gamingowy ekwipunek
Zalety komputerów gamingowych
Komputery gamingowe mają przede wszystkim ogromną moc obliczeniową. Znakomite parametry są niezwykle ważne, a są one zasługą bardzo konkretnych podzespołów. Nie ulega wątpliwości, że do zalet komputerów gamingowych zaliczają się:
- szybkość – nie ma mowy o marnowaniu czasu na przeliczenie procesów, wszystko dzieje się tu i teraz z niesamowitą prędkością;
- wydajność – specyfika komponentów najnowszej generacji pozwala realizować wiele procesów w tym samym czasie;
- stabilność – pomimo dużego obciążenia komputery do gier nie łapią zadyszki, co wynika z zastosowania zaawansowanego chłodzenia (powietrznego albo wodnego);
- nowoczesność – żeby grać w nowe gry z wykorzystaniem najnowszych technologii, potrzebne są podzespoły najnowszych generacji;
- wielozadaniowość – oprócz gier znakomicie obsługują też programy do grafiki komputerowej, montażu wideo, obróbki zdjęć;
Komputer stacjonarny do gier. Co musi posiadać?
Sprzęt taki jak komputer dla gracza ma swego rodzaju dekalog komponentów. Klasyfikację podzespołów, która podaje, jaka powinna być liczba rdzeni procesora, jaki model płyty głównej, jaka ilość pamięci RAM, pojemność dysku SSD, a także jaka karta graficzna, jakie chłodzenie, jaki zasilacz, jaka obudowa. Na te aspekty zwróć szczególną uwagę, przeglądając komputery gamingowe.
- Procesor – koniecznie mocny procesor Intel Core lub AMD Ryzen. Komputer do gier potrzebuje takiego, bo procesory są punktem wyjścia dla kolejnych podzespołów. Minimalny sensowny procesor to Intel Core i5, lepiej Intel Core i7, albo AMD Ryzen 5, lepiej AMD Ryzen 7. Wydajność procesorów obu marek jest porównywalna.
- Karta graficzna – najlepsze, bo najwydajniejsze, są te z rodziny NVIDIA GeForce RTX. Z taką kartą graficzną bez problemu odpalisz nowe tytuły, oczywiście na różnych ustawieniach. NVIDIA GeForce RTX 3060 najczęściej pozwala grać w rozdzielczości Full HD. Są to też popularne karty graficzne, jedne z najczęściej wybieranych. Alternatywę dla GeForce RTX stanowi karta graficzna z rodziny AMD Radeon RX. Wyposażone w nie komputery gamingowe osiągają mniej fps-ów w grach, lecz rekompensują to niższą ceną.
- Pamięć RAM – zwróć uwagę, że komputery stacjonarne do gier powinny mieć przynajmniej 16 GB RAM DDR4 lub DDR5. Zbyt mała ilość pamięci RAM, jak również powolne kości, obniżą ogólną wydajność jednostki.
- Płyta główna – seria i model płyty głównej wpływają na to, jaki procesor, jaka karta graficzna i jaka pamięć RAM stworzą Twój komputer gamingowy. Zwracaj uwagę na obsługiwany chipset i socket, patrz na ilość banków pamięci oraz maksymalne obsługiwane taktowanie pamięci RAM. Ta wiedza pozwoli Ci w przyszłości zmodyfikować, czyli ulepszyć i przyspieszyć komputer do grania.
- Dysk SSD – z jednej strony ważna jest pojemność dysku SSD, z drugiej kluczowe jest, by był to szybki dysk SSD. W teorii każdy jest szybki, w praktyce dyski SSD z interfejsem SATA III przegrywa z nośnikami M.2 oraz NVMe PCIe. Jeśli komputer stacjonarny ma tylko jeden dysk, to taki dysk SSD powinien mieć pojemność około 500 GB. Rozważ też zakup jednego nośnika pod sam system operacyjny (120 GB) oraz instalację drugiego, większego, przeznaczonego na gry.
- Zasilacz – komponent określany też mianem PSU, który zasila wszystkie podzespoły. Zasilacze muszą mieć pewien zapas mocy, żeby nie spalić się pod obciążeniem i nie przyczynić się do uszkodzenia innych komponentów. Sprawdź, czy Twój komputer gamingowy posiada zasilacz z certyfikatem Bronze, Silver lub Gold.
- Obudowa – jej wielkość oraz wymiary pozwalają stwierdzić, która płyta główna może zagościć w obudowie (jakiego formatu). Ona wpływa także na długość karty graficznej, wysokość chłodzenia procesora, liczbę zainstalowanych dysków, rozmiar zasilacza. Należy zagłębić się w specyfikację techniczną obudowy komputerowej, żeby w przyszłości wymienić komponenty na te, które spełniają wymagania skrzynki. Obudowa komputera dla graczy może mieć zamkniętą bryłę, a może mieć przeszklone okno (lub kilka ścian). Komputery gamingowe mają też najczęściej obudowy komputerowe z podświetleniem RGB LED.
- Chłodzenie procesora – może to być chłodzenie powietrzne albo chłodzenie wodne. Przytwierdzone bezpośrednio do procesora odbiera wygenerowane ciepło, zachowując stabilną pracę CPU obciążonego tym, co w gamingu najlepsze. Szukaj komputerów do grania wyposażonych w dodatkowe chłodzenia procesorów, nie tylko z boksowe, bo ono nie wystarczy.
Ile kosztuje komputer gamingowy?
Postawmy sprawę jasno, dobry komputer gamingowy musi kosztować i trudno jest kupić wydajny komputer stacjonarny do gier poniżej 4000 zł. Rzecz jasna ceny poszczególnych komponentów ulegają zmianom, skacząc to w górę, to w dół, zależnie od kursów walut i dostępności na rynku. Pamiętaj jednak, że to nie sztuka kupić sprzęt na podzespołach sprzed dwóch albo trzech generacji. Pytanie brzmi, w co na takim zagrasz, a także jak szybko trzeba coś będzie w nim modernizować?
Lepiej więc wydać ponad 5000 zł. Wtedy na horyzoncie pojawiają się sensowne komputery dla graczy, zdolne obsłużyć ray tracing i inne topowe technologie. Nie zapominaj przy tym, że komputer nie stanowi końca wydatków. Potrzebne są jeszcze: monitory dla graczy, klawiatury dla graczy, myszki dla graczy, słuchawki dla graczy, fotele dla graczy, podkładki pod mysz dla graczy. Rozważ ten fakt i przekalkuluj, czy aby na wszystko wystarczy Ci pieniędzy.
Czy tani komputer gamingowy ma sens?
To raczej wątpliwe. Tani komputer do gier ma spore ograniczenia już na starcie – niewielka moc obliczeniowa poradzi sobie raczej ze starszymi grami albo z tymi o niewielkich wymaganiach systemowych. O graniu w głośne tytuły możesz zapomnieć. Uruchomić, uruchomisz, lecz tylko na niskich detalach i prawdopodobnie przy niskim klatkażu. Żadna przyjemność.
Okazuje się jednak, że taki komputer czasem się sprawdzi. Na przykład jako komputer dla dziecka, które zaczyna przygodę z gamingiem i nie w głowie mu jeszcze po 100 fps-ów, DLSS 3.0, ani Geralt z animowanymi włosami. Ponieważ posłuży raczej krótko, warto szukać okazji na zakup wśród promocji.
Zobacz też: Streaming | Kontrolery do gier | Akcesoria dla graczy | Konsole i akcesoria do konsol | Biurka gamingowe
Najlepsze komputery dla graczy znajdziesz w sklepie TechLord