Wszystkie komputery składają się z części, z mniejszych elementów nazywanych podzespołami komputerowymi. Współpracują one, aby osiągnąć określoną wydajność oraz zapewnić oczekiwaną płynność obsługi programów, aplikacji, procesów, gier wideo.
Podzespoły komputerowe mają zróżnicowane zadania, tak więc każdy z nich pełni inną funkcję, a jednocześnie wygląda inaczej od pozostałych. Poszczególne komponenty PC mają inną budowę, wymagają różnego napięcia zasilania. Jedne wytwarzają dużo ciepła, inne niewiele. Część z nich potrzebuje dodatkowego chłodzenia, pozostałe wymieniają ciepło pasywnie. Wybrane otrzymują podświetlenie mniej lub bardziej rozbudowane, w innych nie świeci się ani jedna dioda.
Olbrzymia różnorodność podzespołów komputerowych pozwala tworzyć zestawy o zróżnicowanej wydajności, silnie zindywidualizowane pod kątem wyglądu oraz designu, jak również projektowane pod kątem dalszej rozbudowy i wymiany na mocniejsze modele.
Bez względu na to, czy planujesz złożyć komputer biurowy, domowo-multimedialny, czy celujesz w komputery dla graczy, w sklepie TechLord znajdziesz wszystkie niezbędne podzespoły komputerowe. Z nami zbudujesz wymarzony PC, wybierając komponenty najnowszej generacji od najlepszych producentów: Intel, AMD, ASUS, Endorfy, Corsair, MSI, Gigabyte, Kingston, ADATA, SilentiumPC, Razer, PNY, Goodram, Palit i innych.
Dobrze wiemy, że nawet najnowocześniejsze podzespoły komputerowe wymagają co jakiś czas wymiany, ponieważ nie przystają do zmieniających się wymagań gier oraz programów. Nawet przeglądarka i aplikacje biurowe mają coraz większy apetyt na zasoby. Siłą rzeczy co kilka lat warto wymienić niektóre podzespoły komputerowe, aby poprawić szybkość, responsywność oraz wydajność PC.
Żeby komputer mógł powstać, do tego działać stabilnie i prawidłowo, potrzebne jest sześć podstawowych komponentów. Pozostałe też się przydają, lecz ich obecność zależy od przeznaczenia zestawu oraz oczekiwań właściciela skrzynki.
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
To właśnie w procesorach zachodzą wszystkie obliczenia wymagane przez programy podczas pracy komputera. W sprzedaży mamy procesory AMD oraz procesory Intel, czyli ofertę dwóch rywalizujących ze sobą firm. Ta sytuacja wychodzi jednak konsumentom na dobre, zmuszając obie strony do nieustannego rozwoju rynku, jak i oferowania atrakcyjnie wycenionych CPU.
Procesory montuje się na płytach głównych, w gniazdach kompatybilnych z daną marką oraz generacją procesora komputerowego. Same procesory różnią się między sobą pod wieloma względami:
Przeczytaj poradniki:
Ten podzespół komputerowy można nazwać domem dla wszystkich pozostałych oraz ramą montażową służącą do przytwierdzania płyt głównych, zasilacza, wentylatorów, napędów optycznych i dysków. Obudowy komputerowe nazywa się żartobliwie, a przy okazji potocznie, skrzynkami, gdyż faktycznie przypominają prostopadłościenne skrzynki.
Najczęściej powstają z metalu, któremu towarzyszy czasami tworzywo sztuczne w postaci różnych detali, choć kluczowe elementy nośne konstrukcji są niezmiennie metalowe. Dużą popularnością cieszą się skrzynki z przeszkloną ścianą, jak również te otoczone szkłem niemal ze wszystkich stron. Termin szkło jest tutaj umowny, gdyż nie zawsze jest to tafla z hartowanego szkła – pleksiglas stosowany jest dość chętnie i często. A skoro przeszklenia, to oczywiście podświetlenie RGB LED.
Komputerowe obudowy mają to do siebie, że różnią się wielkością, a co za tym idzie, pojemnością i wynikającą z tego możliwością aranżacji wnętrza. Wielkość skrzynki zależy od obsługiwanego formatu MOBO, dlatego te topowe mają format ATX. Poza tym zmieścisz w nich GPU o różnej długości (zwracaj na to uwagę) oraz zamontujesz chłodzenia CPU o różnej wysokości (ten parametr tez jest niezwykle ważny).
Przeczytaj poradnik: Jaka obudowa do komputera? Którą wybrać?
Przed Tobą płyty główne nazywane w skrócie MOBO, co zostało zaczerpnięte z języka angielskiego (Mother Board). Są to konstrukcje o powtarzalnej, choć dość osobliwej prezencji. Na każdej z nich znajduje się:
Co ważne, płyty są podzespołami komputerowymi dedykowanymi pod konkretne procesory oraz określone generacje pamięci RAM. Oznacza to, że nie zamontujesz dowolnej pamięci operacyjnej, gdy taka zalega Ci w domu, lecz musisz dopasować kompatybilny komponent.
W specyfikacji technicznej każdego modelu znajdziesz szczegółowy wykaz portów, złączy, obsługiwanych pamięci wraz z częstotliwościami, architekturą pamięci. Są także obsługiwane rodziny procesorów wraz z sygnaturą gniazda. Podświetlenie MOBO należy do skromnych, składa się na nią raptem kilka punktów świetlnych. Aurę rzucają na powierzchnię komponentu diody ulokowane na innych podzespołach bądź przytwierdzone bezpośrednio do wnętrza skrzynki.
Przeczytaj poradniki:
Nie ulega wątpliwości, że komputer zawierający kartę graficzną potrzebny jest w dwóch przypadkach: gdy zajmujesz się grafiką, projektowaniem 3D lub montowaniem wideo albo gdy chcesz pograć. Nie oznacza to jednak, że GPU jest komponentem mało ważnym. Wręcz przeciwnie.
Są bardzo pożądane na rynku, bo są narzędziem pracy zarobkowej, zapewniają także znakomitą rozrywkę z wykorzystaniem niesamowitych wprost technologii obrazu. Na ich czele znajdują się DLSS3, ray tracing, Reflex oraz FSR. Nie brak także narzędzi dla twórców w rodzaju NVIDIA Studio.
Karty graficzne kojarzą się jednak przede wszystkim z grami i to właśnie gry wideo napędzają one w pierwszej kolejności, generując dużo klatek obrazu na sekundę (fps-ów). Obecnie poważnie można traktować tylko dwóch producentów oraz ich produkty: karty graficzne NVIDIA i karty graficzne AMD Radeon. Intel również próbuje swych sił w segmencie GPU, lecz póki co nieudolnie, a ich propozycja nie znajduje póki co zbyt wielu entuzjastów.
Profesjonalne karty graficzne NVIDIA Quadro to z kolei konstrukcje zaprojektowane z myślą o skomplikowanych obliczeniach, jakie pojawiają się w pracy inżynieryjnej oraz projektowej, ale tej najwyższych lotów. Profesjonalne GPU nie nadają się za to do grania. Maja wprawdzie olbrzymią moc obliczeniową, natomiast ukierunkowana ona jest na inne zadania.
Przeczytaj poradnik: Jaką kartę graficzną kupić? Które GPU wybrać?
Tak się składa, że dyski są bardzo obszerną kategorią, bo wśród tych podzespołów komputerowych znajdziesz superszybkie dyski SSD, są tutaj też poczciwe dyski HDD, czyli dyski twarde. Spotkasz również dyski zewnętrzne (inaczej przenośne), jak również dyski sieciowe oraz macierze NAS.
Na dyskach przechowywane są wszystkie informacje dotyczące programów oraz one same. Na nich instalowany jest system operacyjny, gry, aplikacje, przeglądarki. Tam wrzucasz także pliki wszelkiego rodzaju, od tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, przez zdjęcia i filmy, aż po prezentacje, projekty graficzne, zmontowane wideo. Słowem to wszystko, z czym pracujesz na co dzień i czym zajmujesz się zawodowo. Wybieraj spośród pojemności rozpoczynających się od kilkudziesięciu gigabajtów aż po kilkanaście terabajtów.
Co ważne, nośniki danych spod znaku SSD mają różne prędkości zapisu / odczytu danych. Tak więc znajdziesz naprawdę szybkie modele, bardzo potrzebne grafikom, montażystom, projektantom i innym twórcom. Ale są tu także propozycje do komputerów biurowych oraz domowych, o prędkościach wystarczających w pracy z programami biurowymi, przeglądarką internetową, aplikacją pocztową.
Przeczytaj poradniki:
Za doprowadzanie energii do wszystkich podzespołów komputerowych odpowiadają zasilacze do PC. Są to czarne skrzynki o różnej wielkości, zależnej od standardu obudowy, w której zagoszczą i której zawartość będą zasilać. Mogą być montowane u góry obudowy, choć to obecnie rzadkość. Najczęściej umieszcza się je na dole skrzynki w specjalnie przewidzianej do tego kieszeni, oddzielonej niejednokrotnie od reszty komponentów.
Poprawnie dobrany zasilacz zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne wszystkich podzespołów, mając jednocześnie pewien zapas. Najlepsze zasilacze PC to te, które mogą się pochwalić certyfikatem sprawności. Coś takiego posiadają między innymi produkty Chieftec, Corsair, Endorfy, Phantex, Modecom oraz be quiet!
Przeczytaj poradniki:
Odpowiednia ilość pamięci RAM pozwala komputerowi pracować z najwyższą sprawnością. Odpowiednia, to znaczy dopasowana do obsługi procesów, z którymi sprzęt mierzy się najczęściej. Rzecz jasna w desktopie musi się znaleźć pamięć RAM do komputera PC, bo tylko taka będzie pasować. Oprócz ilości pamięci operacyjnej, ważna jest także jej szybkość (mierzona w hercach) oraz opóźnienia.
Wszystkie te parametry zależą od generacji pamięci RAM, a te przedstawiają się następująco: pamięci RAM DDR3, pamięci RAM DDR4, pamięci RAM DDR5. Pamiętaj, że musisz dopasować kości RAM do płyty głównej, inaczej w ogóle nie będą pasować do banków pamięci.
Przeczytaj koniecznie poradniki:
To powinien wiedzieć każdy posiadacz komputera stacjonarnego – otóż wszystkie podzespoły komputerowe generują ciepło, które może się kumulować we wnętrzu skrzynki, podnosząc dodatkowo temperatury, czego komponenty nie lubią. Dlatego stosuje się układy chłodzenia – wentylatory do komputera, chłodzenia procesorów (powietrzne lub wodne) i chłodzenia dysków.
Dodatkowo, dla sprawniejszego oddawania ciepła na każdy procesor nakłada się pastę termoprzewodzącą. Sporo tego, prawda? A przecież to wszystko składa się na kategorię wentylatory i chłodzenie. Ona pozwala schładzać na bieżąco desktopa, odprowadzać ciepło poza skrzynkę, dbać o stabilną pracę podzespołów komputerowych.
Przeczytaj poradniki:
Te podzespoły komputerowe powoli odchodzą do lamusa wypierane przez subskrypcję cyfrową. Wydania boksowe gier zaliczają się do wydawnictw ekskluzywnych, zatem drogich i poszukiwanych wyłącznie przez najzagorzalszych fanów. Dziś po coś takiego jak napędy i nagrywarki CD/DVD już mało kto sięga. Napędy zewnętrzne spotkasz znacznie częściej niż napędy wewnętrzne. Te ostatnie dotyczą właściwie tylko pecetów, gdyż w laptopach nie ma już najczęściej miejsca na napęd wsuwany do środka.
Do pracy z muzyką oraz dla uzyskania najwyższej jakości odtwarzanego dźwięku niezbędne są dodatkowe podzespoły komputerowe nazywane kartami dźwiękowymi lub muzycznymi. Ponieważ mamy zewnętrzne karty dźwiękowe i wewnętrzne karty dźwiękowe, możemy instalować je bezpośrednio w desktopach lub podłączać je swobodnie do skrzynek za pomocą portów, bez rozbierania ścian bocznych.
Po karty rozszerzeń sięgają wyłącznie bardzo świadomi użytkownicy, którzy rozbudowują pecety o nowe komponenty, ale brakuje im już na to miejsca w środku. Trzeba trochę wiedzy i doświadczenia, by poprawnie oraz bezpiecznie dokonać takich zmian.
Najlepsze podzespoły komputerowe znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera