Znasz to uczucie, kiedy chcesz zrobić zdjęcie na wakacjach, a telefon krzyczy brak miejsca w pamięci? Założę się, że tak. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie zakup karty pamięci. Im wcześniej, tym lepiej, szczególnie przed wyjazdem.
Karta pamięci pozwala rozszerzyć pamięć wbudowaną w urządzeniu. Kartę pamięci włożysz do wielu urządzeń mobilnych – do smartfonów, kamer sportowych, wideorejestratorów, konsoli Nintendo Switch, aparatu cyfrowego. Dzięki niej na wakacjach zrobisz więcej zdjęć i nagrasz więcej filmów, bez obaw, że zabraknie Ci miejsca na fotografowanie w najciekawszym miejscu. Zainstalujesz też więcej aplikacji czy gier na smartfonie czy konsoli.
Karty pamięci dzielą się na kilka rodzajów:
Karty pamięci są też dostępne w różnych klasach prędkości, które wskazują na szybkość zapisu i odczytu danych. Klasy prędkości są oznaczane cyframi, takimi jak C2, C4, C6, C10 lub UHS-I, UHS-II UHS-III oraz V6, V10, V30, V60, V90 odnoszące się do szybkości wideo. Wyższa klasa prędkości karty oznacza szybszy transfer danych.
Jeśli już po wykonaniu kilkuset zdjęć i wgraniu playlisty z muzyką brakuje Ci miejsca w telefonie, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup karty pamięci. Karta pamięci oznacza dodatkowe miejsce w telefonie na muzykę, filmy z wakacji, zdjęcia Twoich kotów, aplikacje i gry.
Do telefonu odpowiednia będzie karta microSD. Kartę bardzo łatwo umieścisz w slocie telefonu, szczególnie że obecnie większość producentów smartfonów od zestawu dołącza specjalną szpilkę do otwierania tego wejścia. Potem pozostaje Ci tylko zaznaczyć w ustawieniach telefonu, że od tej pory wszystkie multimedia mają zapisywać się na karcie pamięci.
Pliki z karty pamięci łatwo zgrasz z telefonu na laptopa. Wystarczy, że kartę microSD włożysz do adaptera z microSD na SD, a następnie do czytnika w laptopie. Pliki ściągniesz bez potrzeby instalacji jakichkolwiek programów czy sterowników.
Przeczytaj poradnik: Jak wybrać kartę pamięci? Na co zwrócić uwagę?
Po pierwsze i najważniejsze, rozmiarem. Karta SD ma wymiary 32 mm x 24 mm x 2,1 mm, podczas gdy karta microSD jest o ponad połowę mniejsza i ma wymiary 15 mm x 11 mm x 1 mm. Różnica w rozmiarze wynika z potrzeby dostosowania kart pamięci do coraz mniejszych urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety i kamery.
Dlatego też karty SD są częściej stosowane w większych urządzeniach, takich jak aparaty fotograficzne, kamery wideo, laptopy i niektóre tablety. Z kolei karty microSD przystosowane są do mniejszych urządzeń, takich jak smartfony, konsolki do gier i kamery sportowe.
Zwykle też karty microSD są dostarczane z adapterem, który umożliwia ich używanie w urządzeniach, które obsługują standardowe karty SD. Dzięki adapterowi karta microSD może być używana w aparatach fotograficznych, laptopach i innych urządzeniach, które wymagają standardowych kart SD.
Zobacz wszystkie akcesoria
Zastanów się najpierw, jakie dane chcesz przechowywać na karcie. Jeśli głównie robisz zdjęcia w standardowej rozdzielczości i nie nagrywasz długich filmów w wysokiej jakości, mniejsza pojemność, na przykład 16 GB lub 32 GB, będzie wystarczająca. Jeśli jednak zamierzasz nagrywać filmy w 4K, przechowywać playlisty z muzyką lub zapisywać wiele zdjęć w wysokiej rozdzielczości, to rozważ większe pojemności, na przykład 64 GB, 128 GB lub 256 GB.
Do smartfonów i tabletów często wystarcza karta pamięci o pojemności 32 GB lub 64 GB, szczególnie jeśli nie chcesz przechowywać dużej ilości multimediów. Jeśli jednak nastawiasz się na przechowywanie gier czy filmów HD, to lepiej zainwestuj w kartę pamięci o większej pojemności, na przykład 128 GB lub 256 GB.
Bardzo duże pojemności kart, sięgające 512 GB lub 1 TB, przeznaczone są dla specjalistów zajmujących się tworzeniem i edycją multimediów, takich jak graficy, montażyści, projektanci i producenci dźwięku. Często pracują oni na dużych plikach graficznych, filmach oraz bibliotekach dźwięków. Karty pamięci o dużej pojemności umożliwiają im tworzenie kopii zapasowych plików i dostęp do nich bez konieczności połączenia z internetem.
Jeśli robisz zdjęcia i nagrywasz filmy niemal codziennie, warto wybrać kartę o większej pojemności, na przykład 128 GB. Ważne jest, byś miał wystarczającą ilość miejsca na zapisanie wszystkich materiałów. I nie myślał o tym, czy warto zrobić zdjęcie w danym momencie, czy jednak zostawić miejsce na karcie na coś ciekawszego.
Jeśli podczas festiwalu czy wydarzenia sportowego planujesz robić zdjęcia w trybie seryjnym lub nagrywać wideo w wysokiej rozdzielczości to wybierz kartę pamięci o wyższej prędkości zapisu i odczytu. Zwykle są one oznaczone symbolem prędkości, takim jak C (Class) lub UHS (Ultra High Speed). Na przykład, karta o oznaczeniu C10 będzie szybsza niż karta oznaczona jako C4.
Upewnij się, że karta pamięci, którą wybierasz, jest kompatybilna z Twoim aparatem. Sprawdź instrukcję obsługi lub specyfikacje techniczne aparatu, aby dowiedzieć się, jakie typy kart pamięci obsługuje.
I ostatnia rzecz, choć równie ważna: wybieraj sprawdzone marki kart pamięci, znane z niezawodności i trwałości. Popularne firmy, takie jak SanDisk, Samsung, Kingston czy GoodRam oferują wysoką jakość i dają Ci pewność, że nie zawiodą podczas ważnej imprezy rodzinnej, jak ślub czy chrzciny.
Jeśli używasz kamery do monitorowania domu lub biura, wybierz kartę pamięci o większej pojemności, takiej jak 64 GB lub 128 GB. To umożliwi długotrwałe nagrywanie i przechowywanie materiałów wideo bez potrzeby częstej wymiany kart.
Jeśli zamierzasz korzystać z kamery sportowej uprawiając sporty ekstremalne w terenie, to zaopatrz się w karty pamięci, które są wodoodporne i odporne na wstrząsy. To samo tyczy się kamer do monitoringu otoczenia – lepiej użyć w nich kart odpornych na warunki atmosferyczne i przypadkowe zalanie.
Do wideorejestratorów najlepsze będą karty pamięci z dużymi prędkościami zapisu, takimi jak klasy 10, które są w stanie obsłużyć nieustanny strumień danych związany z nagrywaniem wideo podczas nieraz trwającej kilka godzin jazdy. Warto też wspomnieć o pojemności – do wideorejestratorów polecane są większe pojemności, takie jak 64 GB, 128 GB lub nawet 256 GB, aby zmieścić jak najwięcej materiału na jednym cyklu zapisu, dzięki czemu nośnik zużywa się wolniej.
Etui na karty pamięci stanowi fizyczną ochronę kart pamięci przed pęknięciem, kurzem czy wilgocią. Chroni również styki kart przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą utrudniać odczyt i zapis danych.
W etui powinny zainwestować szczególnie osoby, które korzystają z wielu kart pamięci, na przykład fotograficy, filmowcy, podróżnicy, używający profesjonalnych aparatów fotograficznych, kamer sportowych czy dronów. Z etui wszystkie karty będą mieć zawsze przy sobie, dzięki czemu unikną nerwowego szukania karty przed zleceniem. Poza tym karty pamięci to tak małe akcesoria, że łatwo je zgubić. Posiadając etui, unikniesz stresu, że karta ze zdjęciami dla klienta gdzieś przepadła.
Etui na karty pamięci jest zazwyczaj kompaktowych rozmiarów i ułatwia transportowanie kart. Zmieści się w kieszeni, torbie na laptopa czy plecaku, a Ty będziesz miał swoje karty zawsze pod ręką.
Obecnie etui na karty pamięci to już nie tylko klasyczne, czarne pokrowce. Na rynku dostępne są różne wzory i kolory etui, co pozwala na wybór stylowego akcesorium, które odpowiada Twojemu stylowi. Niektóre etui mają też przezroczyste okienka, które umożliwiają szybkie sprawdzenie, jakie karty masz w środku.
Karty pamięci CF przede wszystkim oferują dużą pojemność, sięgającą kilkuset GB lub kilku TB. Są również wytrzymałe i odporne na wstrząsy, wibracje i warunki atmosferyczne, co jest istotne w trudnych warunkach czy podczas pracy na zewnątrz. Ponadto, karty CF często zapewniają wyższe prędkości odczytu i zapisu danych, co umożliwia szybkie rejestrowanie zdjęć seryjnych. Dlatego też karty tego typu są droższe niż standardowe karty SD o podobnej pojemności.
Karty pamięci CF charakteryzują się większym rozmiarem niż karty SD i microSD. Ich wymiary to około 43 mm x 36 mm. Poza tym są nieco grubsze. Z kart CF korzystają głównie profesjonaliści, którzy potrzebują szybkiego i niezawodnego nośnika do przechowywania dużych plików, zdjęć w wysokiej rozdzielczości lub filmów w jakości 4K. Karty CF są popularne wśród fotografów oraz operatorów filmowych.
Karty pamięci nie należą do drogich akcesoriów. Wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferują, to są wyjątkowo tanie. Oczywiście im większa pojemność karty, tym wyższa cena. Na przykład karta 64 GB będzie z reguły dużo tańsza niż karta 256 GB. Na cenę wpływ ma również prędkość odczytu. Więcej zapłacisz też za karty pamięci sprawdzonego producenta, na przykład SanDisk, Kingston, GoodRam, Lexar, Philips czy HP.
Jak już wspomnieliśmy, dość drogie są wciąż karty CF. Gwarantują one jednak wytrzymałość i niezawodność, której nie zapewni zwykła karta SD. Jeśli na co dzień pracujesz jako fotograf czy filmowiec, to na pewno zależy Ci, byś nie utracił materiału ze zlecenia. Dlatego wydatek rzędu 300 – 1 000 zł za kartę CF jest wart zachodu.
Zobacz też: Kable i przejściówki | Czytniki kart pamięci | Pendrive | Obudowy dysków | Podkładki pod mysz | Podkładki pod nadgarstek | Hulajnogi elektryczne | Stacje dokujące i huby USB | Torby, plecaki i etui | Akcesoria samochodowe i GPS | Klucze sprzętowe | Czytniki linii papilarnych | Produkty czyszczące
Najlepsze karty pamięci znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera