W bogatej rodzinie komponentów, jaką tworzą karty graficzne, spotkasz konstrukcje o niecodziennych zastosowaniach – są to karty graficzne NVIDIA Quadro. Ich zastosowania są niecodzienne z tego powodu, że pomimo ogromnej mocy obliczeniowej i niebywałego potencjału, nie wykorzystasz ich w procesach komercyjnych, ani w gamingu. To znaczy możesz, ale będzie to nieefektywne w stosunku do poniesionych kosztów.
Karty Quadro zostały zoptymalizowane pod kątem współpracy z akceleracją sprzętową grafiki oraz z obsługą wielu okien. Ich sterowniki są w stanie zapewnić kompatybilność z ponad 150 procesami profesjonalnymi, są zatem w stanie podołać wszelkim wymaganiom kreatywnym. Rozpoznają też samoczynnie bieżący proces i dopasowują do niego ustawienia. Maksymalizują w ten sposób efektywność działania, skracają czas jego obsługi, przyspieszają realizację zadań.
Przeczytaj poradnik: Jaką kartę graficzną kupić? Które GPU wybrać?
Karty Quadro wykorzystywane są do pracy z aplikacjami o olbrzymim apetycie na zasoby i moc obliczeniową. Świetnie odnajdują się w takich procesach jak: analiza obszernych zbiorów danych, współpraca ze sztuczną inteligencją, renderowanie CAD, obsługa projektów 3D i wizualizacji, zaawansowany montaż wideo, obsługa procesorów inżynieryjnych, projektowanie gier. Innymi słowy, stanowią narzędzie niezbędne do zaprojektowania nowego samochodu dla rodzin lub pasjonatów wysokich obrotów lub do stworzenia maszyny rewolucjonizującej jedną z gałęzi przemysłu.
NVIDIA Quadro jest punktem wyjścia do stworzenia zachwycającej, dynamicznej i realistycznej animacji, a także dla wciągających gier wideo, w których zadbano o każdy detal – od statycznych tekstur, aż po wirujące cząsteczki pyłu towarzyszące eksplozjom.
Do zalet sprzętowych układów NVIDIA Quadro zaliczają się:
Do zalet programowych układów NVIDIA Quadro zaliczają się z kolei:
Procesy, z którymi zmierzą się karty NVIDIA Quadro, zaliczają się do najgrubszego kalibru oraz grona najcięższych, najsilniej obciążających komponenty PC. Co więcej, zdarza się, że wspomniane GPU pracują w trybie ciągłym całymi dniami, a nawet tygodniami i to w trybie 24/7. Nie ma tu zatem miejsca na błędy, bo te rzutują na pracę zarobkową, jak i jej efekty.
Wprowadzono więc do kart graficznych NVIDIA Quadro klasu mid-range oraz high-end moduły pamięci z korekcją błędów. One mogą nieprzerwanie pracować z dużymi modelami, teksturami, a także z ogromnymi zestawami danych. Czegoś takiego nie robi się na komputerach komercyjnych – domowych, biurowych, ani gamingowych, lecz na specjalnie konstruowanych jednostkach nazywanych stacjami roboczymi.
Tego rodzaje komputery stacjonarne powstają ze starannie wyselekcjonowanych podzespołów. Dobiera się je z myślą nie o wyciąganiu jak najwyższej ilości fps-ów w grach, ale o utrzymywaniu niezachwianej stabilności. Próżno więc wypatrywać na powierzchni NVIDIA Quadro podświetlenia RGB LED i innych gamingowych zdobień. Przecież i tak są zamknięte za stalową ścianą obudowy PC. Nie widać ich i nie oczekuje się od nich oryginalnej prezencji, lecz bezbłędnej pracy. I one to robią.
O sile układów NVIDIA Quadro stanowią ich procesory graficzne wraz z wyspecjalizowanymi sterownikami. Zostały one przetestowane wewnętrznie, niezależnie od dostawców oprogramowania. Uzyskały jednocześnie certyfikację twórców aplikacji, zachodzi zatem pełna zgodność kooperacyjna, co daje owoce w postaci najwyższej możliwej wydajności obsługiwanych procesów.
Ma to szczególne znaczenie w pracy projektowej CAD. Renderowane projekty wymagają ogromnej precyzji, jak również mocy obliczeniowej. Błąd nie może się pojawić, ponieważ mógłby przekreślić wykonaną dotąd pracę i zniweczyć trud w nią włożony.
Serię GeForce RTX tworzą produkty komercyjne, przede wszystkim konstruowane z myślą o graczach. Ich nadrzędnym celem jest zapewnienie jak najwyższej płynności rozgrywek na każdym poziomie ustawień grafiki i detali, a także przy aktywnych efektach w rodzaju ray tracingu. Mają wyciągać możliwie najwięcej klatek obrazu na sekundę, wspomagając się przy tym autorskimi technologiami gamingowymi NVIDIA (zalicza się do nich m.in.: NVIDIA DLSS 3.0).
Oczywiście poradzą one sobie z częścią zadań, jakimi zajmują się graficy komputerowi – kreacje display, banery reklamowe, projekty na strony internetowe – to wszystko z powodzeniem ogarną karty GeForce RTX. Dadzą one sobie również radę z montażem nieskomplikowanego wideo, np. tego na firmowy lub prywatny kanał YouTube. Na tym jednak koniec. Później potrzebne są już układy profesjonalne.
Wideo wysokiej klasy, czyli produkcje kinowe i telewizyjne, wymagają użycia karty graficznej, która jest w stanie pracować nieprzerwanie przez dziesiątki godzin. Skoro masz się za profesjonalistę i zajmujesz się projektami z najwyższej półki, do tego cały desktop powstaje z myślą o tego typu procesach, NVIDIA Quadro jest dokładnie tym, czego potrzebujesz i co zapewni Ci oczekiwaną wydajność.
W gruncie rzeczy nie ma żadnych przeciwwskazań, by uruchomić grę na komputerze z kartą graficzną NVIDIA Quadro. Odpalisz ją bez trudu, nie oczekuj jednak fajerwerków ani kosmicznego wyniku fps-ów. Wiele z nich nie ma rdzeni RT, nie ma rdzeni Tensor, nie korzysta z ray tracing, brakuje im NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex i innych technologii upłynniających rozgrywki. W najnowszych znajdziesz już te rozwiązania, niemniej kosztują nieporównywalnie więcej od GeForce RTX.
Wszystkie procesy, które zachwycają finalnie efektami wizualnymi, a które drzemią w procesorach NVIDIA Quadro, nie mają zastosowania w gamingu. Moc obliczeniowa bezbłędnie operująca olbrzymimi zbiorami danych wcale nie poradzi sobie z gamingiem lepiej od teoretycznie dużo słabszego GPU serii gamingowej. Zakup NVIDIA Quadro nie ma więc sensu w przypadku gamingu.
Topowe układy Quadro kosztują nawet przeszło 20 000 złotych, za inne trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. W obu przypadkach są to modele najbardziej wydajne, obdarzone największą mocą oraz najlepszym pakietem technologii, najczęściej karty Quadro RTX. Są oczywiście i znacznie tańsze odsłony NVIDIA Quadro. Oferują one, rzecz jasna, niższą efektywność pracy, lecz wciąż znakomicie spełniają swe zadanie.
Da się skonstruować stację roboczą przy zachowaniu rozsądnych kosztów. Mocny komputer, który będzie zarabiał na siebie i na Twoją firmę ambitnymi projektami.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kart NVIDIA Quadro jest to o konkretne modele, jakie możemy znaleźć w sprzedaży. Ich nazwy są niewyszukane, to prawda, zawiera jednak oznaczenia i liczby pomagające określić serię oraz wydajność układu.
Mamy więc m.in.:
To tylko ogólna klasyfikacja, bo wewnętrznie zróżnicowaną są jeszcze ilością pamięci VRAM.
Zobacz też karty graficzne GeForce RTX 4090 | GeForce RTX 4080 | GeForce RTX 4070 Ti | GeForce RTX 4070 | GeForce RTX 4060 Ti | GeForce RTX 4060 oraz wszystkie karty graficzne NVIDIA
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze karty graficzne NVIDIA Quadro znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera