Premiera kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 4090 miała miejsce 12 października 2022. Były pierwszym, czołowym przedstawicielem rodziny RTX 4000 stworzonej w oparciu o architekturę NVIDIA Ada Lovelace. Są to również najmocniejsze karty graficzne NVIDIA, zaprojektowane dla najbardziej wymagających graczy, dysponujących przy okazji najbardziej zasobnym portfelem.
Na pokładzie RTX 4090 znalazło się wszystko, czego oczekuje gracz do obsługi gier AAA z wykorzystaniem najnowszych standardów i technologii oraz najwyższych rozdzielczości, efektów, innych usprawnień umilających gaming.
Będąc topowym przedstawicielem serii RTX 4000, model ten miał za zadanie zademonstrować wydajność, potencjał i możliwości premierowego produktu. Wprowadzała więc skokowy wzrost wydajności względem RTX 3090 i to z aktywną technologią DLSS i ray tracingiem. Jednocześnie zredukowano zużycie energii przez komponent. Mimo wszystko w komputerach z RTX 4090 muszą zagościć zasilacze do komputera o dużej mocy. Nierzadko są to modele 1000 W i więcej.
Przeczytaj poradnik: Jaką kartę graficzną kupić? Które GPU wybrać?
Przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej karty GeForce RTX 4090:
Specyfikacja układu GPU
Specyfikacja pamięci:
Obsługiwane funkcje i technologie:
Obsługa wyświetlaczy:
Wymiary karty:
Specyfikacja termiczna i zasilania:
Segmentem kart graficznych co rusz wstrząsały niespodziewane wydarzenia. Mieliśmy do czynienia z boomem na koparki kryptowalut, które ograniczyły dostępność GPU na rynku, podnosząc przy okazji ich ceny. Później doszło do zachwiania łańcucha dostaw oraz problemów z dostępnością mikroprocesorów, co również odbiło się na cenach kart graficznych. Do tego należy dodać inflację oraz spadek wartości polskiej waluty. W efekcie są one drogie, a te najnowsze i najmocniejsze, czyli RTX 4090, należą do najdroższych na rynku.
Nie warto podawać dokładnych cen, ponieważ zmieniają się na bieżąco – czasem notując spadki, a czasem wzrosty. Niemniej za RTX 4090 trzeba wydać ładnych kilka tysięcy złotych, niektóre wersje kosztują nawet około 10 000 zł.
Zgodnie z filozofią firmy NVIDIA każda nowa generacja kart graficznych otrzymuje architekturę o nowej, niepowtarzalnej i oryginalnej nazwie. To oczywiście nie koniec, bo wprowadzane są również ulepszenia mające podkręcić wydajność i zwiększyć ilość generowanych klatek obrazu na sekundę. Pojawiły się zatem usprawnienia bazujące na sztucznej inteligencji. Są to nowe multiprocesory strumieniowe, rdzenie tensor czwartej generacji, rdzenie RT trzeciej generacji.
Rdzenie Tensor generacji czwartej wprowadzono po to, by przyspieszać działanie technologii sztucznej inteligencji, głównie NVIDIA DLSS. Są niewiarygodnie szybkie i zapewniają nawet 4-krotnie wyższą wydajność, jeśli zestawić je z klasycznym renderingiem.
Dedykowane rdzenie RT przetwarzają informacje o kątach padania promieni słonecznych i ich zachowaniu w przestrzeni. Trzecia generacja rdzeni RT radzi sobie z tym zadaniem nieporównywalnie lepiej od jej poprzedników. Wydajność RT-TFLOP wzrosła ponad 2-krotnie. Co więcej, nowe rdzenie RT obsługują również silnik Opacity Micromap (OMM) oraz Displaced Micro-Mesh (DMM).
Ten pierwszy umożliwia szybsze śledzenie promieni w teksturach alfa używanych przy projektowaniu liści lub wirujących drobinek. Z kolei Silnik DMM sprawia, że budowanie Bounding Volume Hierarchy (BVH) zachodzi do 10x szybciej w czasie wykorzystania ray tracingu do geometrycznie złożonych scen.
Mało tego, technologia Shader Execution Reordering (SER) dynamicznie reorganizuje nieefektywne obciążenia w znacznie wydajniejsze. W efekcie sprawność modułu cieniującego w operacjach ray tracingu wzrasta nawet 3-krotnie, równolegle liczba fps-ów w grach może być aż do 25% wyższa.
Wydajność akcelerowana przez SI, która ma na celu wytworzyć więcej klatek (fps-ów) i poprawić płynność wyświetlanego obrazu. Silnik tej technologii przeprowadza analizę kolejnych klatek, weryfikuje też dane ruchu z nowego akceleratora optycznego. W efekcie powstają klatki obrazu o wysokiej rozdzielczości, nawet jeśli materiał źródłowy nie miał równie dobrej podziałki.
Gracze nie znoszą opóźnień psujących całą frajdę z rozgrywek, prowadzących w dodatku do klęsk. Dlatego powstało narzędzie NVIDIA Reflex. Współpracuje ono z monitorami mogącymi pochwalić się certyfikacją NVIDIA G-Sync, by zapewnić maksymalnie wysoką responsywność. Tak oto mamy do czynienia z najmniejszymi opóźnieniami systemowymi w historii gier wideo. Ta technologia ma szczególne zastosowanie w grach turniejowych, gdzie o wyniki starcia decydują ułamki sekund. W tych walkach nie chodzi tylko o zabawę – stawką są niejednokrotnie wysokie nagrody pieniężne. Gracze muszą więc zadbać o każdy aspekt.
Ogromna moc karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4090 stanowi nie lada gratkę dla twórców. Z myślą o nich zaprojektowano narzędzie o nazwie NVIDIA Studio. Czerpiąc z olbrzymich zasobów obliczeniowych GPU i możliwości architektury Ada Lovelace, profesjonaliści i twórcy kreatywni zyskują wsparcie podczas procesów renderowania wideo, projektowania, obróbki grafik i zdjęć. Sterowniki NVIDIA Studio skracają czas oczekiwania na przebieg procesów, eliminują zakłócenia – w rezultacie przyspieszają realizację planów.
To, czego potrzebują i wymagają ludzie pracujący z grafiką, wideo, projektami, fotografią, streamingiem, modelami 3D, dostarcza GeForce RTX 4090. Narzędzi jest sporo, każde wyspecjalizowane w konkretnym działaniu, o konkretnych możliwościach:
Zobacz też karty graficzne NVIDIA Quadro | GeForce RTX 4080 | GeForce RTX 4070 Ti | GeForce RTX 4070 | GeForce RTX 4060 Ti | GeForce RTX 4060 i wszystkie karty graficzne
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4090 znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera