Data premiery karty graficznych NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti została zapowiedziana na targach CES na początku 2023 roku – wskazano wówczas datę 13 kwietnia 2023. Wtedy też GeForce RTX 4070 Ti oficjalnie trafiły do sprzedaży. Jak przystało na przedstawiciela kart graficznych NVIDIA serii 4000, produkt otrzymał pakiet nowoczesnych rozwiązań i technologii dostarczanych wraz z mikroarchitekturą Ada Lovelace.
Gracze i twórcy otrzymali wraz z GeForce RTX 4070 Ti rdzenie RT generacji trzeciej, rdzenie tensor generacji czwartej, udoskonaloną technikę DLSS z numerem 3.0, technologię NVIDIA Reflex, jak również sterowniki oraz pakiet narzędzi pozwalających wydajnie pracować z grafiką, wideo oraz projektami 3D. Zgodnie z praktyką firmy NVIDIA, mamy tu do czynienia ze wzmocnionym procesorem graficznym, stąd skrót Ti w nazwie, który symbolizuje Titan.
Przeczytaj poradnik: Jaką kartę graficzną kupić? Które GPU wybrać?
Specyfikacja układu GPU:
Specyfikacja pamięci:
Obsługiwane funkcje i techniki:
Obsługa wyświetlaczy:
Wymiary karty:
Specyfikacja termiczna i zasilania:
Pobór mocy podczas odtwarzania wideo: 20 W
Tak się nieszczęśliwie składa, że karty graficzne należą do grona najbardziej niewdzięcznych komponentów pod względem wyceny. Ich ceny podlegają nieustannym wahaniom z powodu okresowych wzrostów popularności koparek kryptowalut, co pociąga za sobą szybkie czyszczenie magazynów. Dodatkowo pandemia zachwiała łańcuchami dostaw i ograniczyła dostępność mikroprocesorów – to również odbiło się na cenach GPU. I wreszcie inflacja połączona z wahaniami kursów walut, w których dokonywane są zakupy komponentów PC.
W efekcie ceny karty graficznych GeForce RTX 4070 Ti zmieniają się na naszych oczach. Raz są droższe, raz tańsze – trzeba więc na bieżąco śledzić cennik. Faktem jest jednak, że za model RTX 4070 Ti trzeba zapłacić w granicach 4000 zł. Kwota niemała, jeszcze nie tak dawno temu za tyle dało się złożyć całego desktopa do gier. Mamy jednak inną rzeczywistość i inne ceny podzespołów. Nie można też zapominać, że rodzina RTX 4000 jest najdroższa, bo oferuje najwyższą wydajność.
Każda mikroarchitektura NVIDIA ma własną, niepowtarzalną nazwę zaczerpniętą od nazwiska jednego z wielkich naukowców. Wiadomo dzięki temu, do której generacji GPU należy dany model i czego można się po nim spodziewać. Kryptonim architektury określa również możliwości i technologie wprowadzone w ramach danej rodziny kart graficznych. Mikroarchitektura Ada Lovelace jest nazwą serii RTX 4000 i co ciekawe jest pierwszą pochodzącą od nazwiska przedstawicielki płci pięknej.
Naturalnie nie tylko nazwa i numeracja ulegają zmianie. Produkcja odbywa się w litografii 5 nm, tak więc zapotrzebowanie energetyczne zostało zredukowane. Z kolei sam GeForce RTX 4070 Ti kładzie nacisk większy od poprzedników na wsparcie ze strony Sztucznej Inteligencji. Wyciąga w ten sposób więcej efektów z gier, jak również usprawnia pracę z aplikacjami dla twórców. Oprócz tego NVIDIA wprowadziła do tych kart graficznych nowe rdzenie Tensor oraz dedykowane rdzenie RT trzeciej generacji. Technologia DLSS pojawiła się w odsłonie z numerem 3, zagościła ponadto technologia NVIDIA Reflex.
Gdy po raz pierwszy świat ujrzał ray tracing w grach, ludzie oniemieli z zachwytu. Pierwsza generacja daleka była od doskonałości, zmieniła jednak na zawsze oblicze wizualne gier, wprowadzając do nich już nie drobną cząstkę rzeczywistości, lecz efekty znane z filmów oraz z otaczającego wszystkich świata.
Światło, które pada na obiekty, odbija się od ich powierzchni, po czym rozprasza w przestrzeni. W grach tego brakowało, dlatego mogliśmy oglądać jedynie mniej lub bardziej doświetlone tekstury. Ray tracing sprawił, że światło zachowuje się naturalnie. Jednakże GeForce RTX 4070 Ti podnosi poprzeczkę, korzystając z rdzeni RT trzeciej generacji – najnowocześniejszych, najbardziej zaawansowanych. Świadczy o tym nawet 2-krotnie wyższa wydajność RT-TFLOP.
Na tym nie koniec, bo GeForce RTX 4070 Ti potrafi podnieść skuteczność modułu cieniującego w operacjach ray tracingu nawet 3-krotnie. Jest to zasługa technologii Shader Execution Reordering (SER) sprawiającej, że nieefektywne obciążenia stają się wydajniejsze.
Obsługuje również silniki Displaced Micro-Mesh (DMM) oraz Opacity Micromap (OMM). Ten pierwszy ma za zadanie usprawniać budowanie Bounding Volume Hierarchy (BVH) w czasie nawet 10-krotnie krótszym i jest wykorzystywany przez technologię ray tracing w scenach geometrycznie złożonych. Drugi silnik używany jest w teksturach alfa – może śledzić promienie na niewielkich obiektach w rodzaju wirujących drobinek i liści.
Im więcej klatek obrazu na sekundę, tym płynniejszy jest gaming. Niemniej nawet tak mocny procesor graficzny, jakim dysponują karty graficzne GeForce RTX 4070 Ti, ma górny limit. Szczególnie w grach z segmentu AAA o bardzo wysokich wymaganiach graficznych. Żeby zachować wysoki klatkaż oraz zapewnić nienaganną płynność, NVIDIA wprowadziła technologię DLSS 3.0, która ma za zadanie wytwarzać klatki obrazu w wysokiej rozdzielczości.
Analizuje w tym celu kolejne klatki, posiłkując się danymi z nowego akceleratora optycznego oraz akceleracji SI. W efekcie na monitorze podziwiasz więcej fps-ów, a gaming zachowuje wysoką dynamikę. Co więcej, technologia DLSS 3.0 przeprowadza upscaling w czasie rzeczywistym, podbijając rozdzielczość do wyższego poziomu – nawet jeśli źródłowy obraz nie był topowej jakości.
Technologia NVIDIA Reflex powstała po to, by redukować opóźnienia pojawiające się w grach w wyniku komunikacji między GPU a monitorem, jak również podczas wymiany danych. Wspomniane opóźnienia mogą rzutować na wynik gier turniejowych, w których o zwycięstwie lub klęsce potrafią decydować ułamki sekund. Niższe opóźnienia systemowe dają większą kontrolę nad przebiegiem rozgrywek, zwiększając szanse na laur zwycięstwa, a nierzadko i na nagrody pieniężne.
Aplikacje i programy dla twórców, służące do obróbki grafik, zdjęć i montażu wideo, mają spory apetyt na moc obliczeniową oraz zasoby systemowe. Karta graficzna GeForce RTX 4070 Ti zapewnia niezbędną moc, oferując jednocześnie wysoką stabilność i kulturę pracy. Projektowanie i praca z modelami 3D oraz renderowanie przebiegają efektywniej, sprawniej i zajmują mniej czasu.
Z myślą o różnych twórcach, jak i różnych zajęciach, NVIDIA przygotowała szereg rozwiązań – aplikacji oraz sterowników. Dzięki nim realizacja projektów przy użyciu GeForce RTX 4070 Ti odbywa się szybciej, a sam twórca ma większe pole do kreatywnego popisu:
Zobacz też karty graficzne NVIDIA Quadro | GeForce RTX 4090 | GeForce RTX 4080 | GeForce RTX 4070 | GeForce RTX 4060 Ti | GeForce RTX 4060 i wszystkie karty graficzne
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera