Kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4070 pokazano oficjalnie w kwietniu 2023 roku. Podczas prezentacji poinformowano, że GPU powstaje w litografii 5 nm, co ma zapewniać niższe zapotrzebowanie na energię, jednocześnie karta otrzymała na starcie 12 GB pamięci VRAM. Jest to przedstawiciel średniopółkowych kart graficznych NVIDIA z rodziny GeForce RTX 4000.
Mimo to sama NVIDIA poinformowała, że pod względem wydajności model ten dorównuje RTX 3080, a więc układowi o wyższej pozycji w hierarchii kart graficznych. Nie zabrakło rzecz jasna najnowszych rdzeni Tensor oraz rdzeni RT. Pojawiła się ponadto technologia NVIDIA Reflex wraz z technologią NVIDIA DLSS 3.0. Jest to więc świetny wybór dla graczy szukających karty graficznej do grania w rozdzielczości 1440p, jak i solidne wsparcie dla różnego rodzaju twórców.
Przeczytaj poradnik: Jaką kartę graficzną kupić? Które GPU wybrać?
Specyfikacja układu GPU:
Specyfikacja pamięci:
Obsługiwane funkcje i techniki:
Obsługa wyświetlaczy:
Wymiary karty:
Specyfikacja termiczna i zasilania:
Wahania cen kart graficznych przyprawiają pecetowców o ból głowy. Obecnie sama karta potrafi kosztować więcej niż niejeden solidny komputer do gier i to wcale nie tak dawno temu. Wpływ na to ma nie tylko fakt przynależności GeForce RTX 4070 do najnowszej, zatem i najdroższej rodziny GPU. Swe piętno na cenie odcisnęły również inne aspekty. Najważniejszym są koparki kryptowalut. Wysokie zainteresowanie kopaniem wyczyściło magazyny i sprawiło, że kwota, jaką trzeba zapłacić za nową kartę graficzną, stała się astronomicznie wysoka.
Co więcej, pandemia, związane z nią lockdowny i zachwiane łańcuchy dostaw znacznie ograniczyły dostępność mikroprocesorów na rynku. To również odbiło się silnie na cenach GPU. I wreszcie coś z rodzimego podwórka, czyli inflacja połączona ze słabą walutą narodową. W efekcie wartość dolara i euro, czyli walut, w których kupowane są komponenty PC, wystrzeliły w górę, windując ceny karty graficznych. Suma wszystkich okoliczności sprawia, że za karty graficzne NVIDIA płacimy sporo. Za model GeForce 4070 około 3000 zł. Nie jest to więc cena kosmicznie wysoka, niemniej wciąż spora, zważywszy na konieczność dokupienia pozostałych, kompatybilnych z GPU, podzespołów.
Żeby ułatwić identyfikację swych kart graficznych, firma NVIDIA wprowadziła w pewnym momencie segmentację polegającą na nadawaniu kolejnym generacjom GPU odrębnych, niepowtarzalnych nazw. Inspiracji dostarczały nazwiska wielkich naukowców. W tej generacji po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z kobietą – patronką rodziny GeForce 4000 stała się Ada Lovelace. Każda architektura, poza niepowtarzalną nazwą, wprowadza również unikatowe rozwiązania i technologie. Moc obliczeniowa rośnie, najczęściej spada przy okazji zapotrzebowanie na energię, a to z uwagi na proces technologiczny o coraz to niższej numeracji.
W przypadku GeForce RTX 4070 mamy do czynienia z jeszcze silniejszym wsparciem Sztucznej Inteligencji, obecnym w praktycznie każdym procesie – od gamingu po pracę z grafiką, zdjęciami, wideo i projektowaniem. Ta karta otrzymała również rdzenie RT generacji 3, rdzenie Tensor czwartej generacji, DLSS 3.0, który podnosi klatakż w czasie rzeczywistym, a na dodatek technologię NVIDIA Reflex.
Na pokładzie kart graficznych GeForce RTX 4070 pojawiły się rdzenie RT trzeciej generacji. Ich obecność sprawia, że zachowanie światła w kompatybilnych grach odbywa się na takich zasadach, jak w realnym świecie. Technologia ray tracing analizuje kąt padania promieni światła oraz jego natężenie, potem oblicza wektor odbicia i dalsze zachowanie światła.
Powstaje ultrarealistyczna oprawa wizualna, która wprowadza do gier jeszcze lepsze efekty i więcej realizmu. Rdzenie RT trzeciej generacji zapewniają nawet 2-krotnie wyższą wydajność RT-TFLOP, co widać gołym okiem praktycznie w każdej scenie. Co więcej, wzrosła skuteczność, nawet 3-krotnie modułu cieniującego w operacjach ray tracingu i jest to zasługa technologii Shader Execution Reordering (SER). Ponadto GeForce RTX 4070 korzysta z silników Displaced Micro-Mesh (DMM) oraz Opacity Micromap (OMM).
Jeden usprawnia budowanie Bounding Volume Hierarchy (BVH) w czasie nawet 10-krotnie krótszym i jest wykorzystywany przez technologię ray tracing w scenach geometrycznie złożonych. Drugi pokazuje, na co go stać, w teksturach alfa, gdzie może śledzić promienie wirujących drobinek i liści.
W niektórych scenach na ekranie dużo się dzieje. Poza postaciami i teksturami trzeba jeszcze wyświetlić detale, których wcześniej nie było, to jest eksplozje obfitujące w wirujące odłamki i cząstki, czy bitwy wiążące ogromne siły i niezliczone oddziały. Wtedy GPU ma więcej pracy i zdarzało się, że dochodziło do spadków klatkażu. NVIDIA DLSS 3.0 ma temu przeciwdziałać, generując dodatkowe klatki obrazu w czasie rzeczywistym poprzez analizę kolejnych klatek oraz przy udziale danych z nowego akceleratora optycznego. Do tego dochodzi jeszcze wsparcie akceleracji SI.
W rezultacie na wyświetlaczu podziwiasz więcej fps-ów, niż mógłby wygenerować sam procesor graficzny. Z kolei gaming zyskuje na płynności. Na tym nie koniec usprawnień – DLSS 3.0 może przeprowadzić uspcaling obrazu, podnosząc rozdzielczość do wyższego poziomu, choćby materiał źródłowy miał niższą podziałkę.
Niższe opóźnienia zwiększają przewagę nad przeciwnikiem. Wykluczają także element losowości, który nie zależy od Twoich umiejętności oraz talentu. NVIDIA Reflex sprawia, że wymiana danych zachodzi sprawniej i szybciej, co ma niebagatelne znaczenie w grach turniejowych. Przy okazji NVIDIA Reflex jest technologią kompatybilną z NVIDIA G-Sync. W efekcie komunikacja między GPU a monitorem została zacieśniona, aby usprawnić gaming na wielu płaszczyznach.
Stabilność oraz wysoka kultura pracy są czynnikami pożądanymi przez twórców. W ich przypadku GPU nie powinien zaliczać spadków, bo to wydłuża czas pracy z projektami, w konsekwencji ich realizację. Dlatego GeForce RTX 4070 dostarczają wydajność niezbędną do mocno obciążających procesów, szczególnie renderowania wideo, obróbki grafik, projektowania 3D i innych, równie zaawansowanych zadań. Apetyt na zasoby systemowe zostanie z pewnością zaspokojony.
Dla twórców, którzy w codziennej pracy potrzebują wydajności płynącej z procesora graficznego, NVIDIA ma bogaty zestaw narzędzi korzystających z funkcji Sztucznej Inteligencji. One w połączeniu z potencjałem GeForce RTX 4070 zapewniają niesamowite możliwości oraz pole do kreatywnych popisów:
Zobacz też karty graficzne NVIDIA Quadro | GeForce RTX 4090 | GeForce RTX 4080 | GeForce RTX 4070 Ti | GeForce RTX 4060 Ti | GeForce RTX 4060 i wszystkie karty graficzne
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4070 znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera