Istnieje pokaźne grono ludzi zarabiających na transmitowaniu rozgrywki w sieci, połączonym z komentowaniem tego, co dzieje się na ekranie. Na tym polega streaming gier. Są również osoby pracujące z kamerami i oni potrzebują czasami przechwycić obraz w czasie rzeczywistym, w dodatku bezprzewodowo, by puścić nagranie w ramach transmisji live w mediach społecznościowych.
W obu przypadkach niezbędna jest karta do przechwytywania obrazu (inaczej grabber). Jest to akcesorium albo komponent (zależy od budowy i przeznaczenia) pozwalające posługiwać się obrazem wyświetlanym na przykład na telewizorze, co występuje w przypadku gier konsolowych albo rejestrowanym przez obiektyw kamery lub aparatu. Bez tego nie sposób na poważnie zajmować się streamingiem.
Mamy tylko dwa rodzaje kart, które dzielą się następująco:
Łączność przez USB albo PCIe wynika z budowy karty wideo. Te wyposażone w interfejs USB są zewnętrznymi, t z PCIe wewnętrznymi. Do czołowych producentów kart przechwytujących wideo zalicza się Elgato. Sprzęt tej marki wybierają zarówno początkujący, jak i doświadczeni i zaawansowaniu użytkownicy.
Co ważne, są one kompatybilne z komputerami PC z Windowsem i Mac, a także z konsolami wideo (PlayStation, Xbox, Nintendo Switch). Oczywiście nie każdy model karty przechwytującej obraz będzie współpracował ze wszystkimi z wymienionych urządzeń. Musisz to wcześniej zweryfikować w specyfikacji technicznej.
Im więcej wejść HDMI ma karta, tym więcej urządzeń podłączysz do niej w tym samym czasie. Bo nie jest powiedziane, że musisz przechwytywać tylko obraz gier z konsoli. Nie każdy o tym wie, ale pozwoli Ci ona przegrać na przykład materiał z magnetowidu, ratując stare nagrania przed zapomnieniem.
Pamiętaj, by uzupełnić stanowisko streamingowe o pozostały sprzęt: mikrofony dla graczy, oświetlenie, kamery internetowe oraz stream deck. Dopiero wtedy masz wszystko.
Najlepsze karty do przechwytywania obrazu znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera