Kamery IP (Internet Protocol) przez długi czas można było spotkać wyłącznie w miejscach publicznych: supermarketach, przychodniach, urzędach, bankach. Od niedawna monitoringiem CCTV możesz objąć również własność prywatną.
Kamery IP stoją na straży bezpieczeństwa Twojej własności. Dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przez 24 godziny na dobę monitorują otoczenie i wnętrze Twojego domu czy firmy. Pozwalają szybko zareagować, gdy w ich polu widzenia dzieje się coś podejrzanego.
Kamerami IP można sterować z poziomu aplikacji mobilnej, zainstalowanej na smartfonie. Aplikacja pozwala na bieżąco śledzić nagrania, reagować w razie zauważenia czegoś niepokojącego i zarządzać ustawieniami kamer. Pobrać aplikację można ze sklepu Google Play czy AppStore. Z reguły jest kompatybilna z Androidem oraz iOS.
Kamery IP zewnętrzne zostały tak skonstruowane, by skutecznie monitorować teren na zewnątrz budynku. Można przytwierdzić je do ściany budynku, do ogrodzenia czy umieścić na słupie. Kamery zewnętrzne są z reguły solidnie zbudowane i charakteryzują się większą odpornością na niskie i wysokie temperatury.
Najważniejsze, żeby kamery zewnętrzne były wodo- i pyłoodporne. O tej właściwości kamery IP powie Ci klasa szczelności. Kamery IP zewnętrzne najczęściej oznaczone są klasą szczelności IP67 oraz IP68. Te certyfikaty to gwarancja, że do wnętrza kamery nie dostanie się woda i pył, które mogłyby uszkodzić jej podzespoły.
Dobrze też, by kamera zewnętrzna dysponowała trybem nocnym. Umożliwia on kamerom IP rejestrację obrazu w warunkach niewielkiego oświetlenia lub całkowitej ciemności. Dzięki temu może ona monitorować otoczenie w nocy bez konieczności włączania dodatkowego oświetlenia.
Przeczytaj też poradniki:
Kamery IP wewnętrzne umieszczane są z kolei wewnątrz budynku. Na pewno je znasz – widziałeś je między innymi w bankach czy urzędach. Jedne bardziej dyskretne, drugie mniej, mają ten sam cel – przez cały czas monitorować, co dzieje się w budynku.
Do wnętrza budynku najlepiej nadają się kamery kopułkowe lub desktopowe. Te pierwsze są z reguły niewielkie i łatwo je zamontować na suficie. Ich konstrukcja sprawia, że nie zwracają uwagi i pasują do nowoczesnego wnętrza. Najczęściej montowane są w miejscach publicznych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, byś zamontował taką u siebie w domu.
Za pomocą kamery desktopowej możesz monitorować swojego zwierzaka, kiedy jesteś w pracy. Jeśli dodatkowo kamera desktopowa wyposażona jest w głośnik, możesz do niego przemówić i skarcić, kiedy niszczy meble. Kamera desktopowa pozwala też mieć oko na dziecko bawiące się w salonie, kiedy Ty wychodzisz do kuchni.
Kamery desktopowe mają jedną przewagę nad kamerami naściennymi – nie wymagają specjalistycznego montażu. Można je po prostu położyć na meblach. Najlepiej w takim miejscu, by osiągnąć szerokie pole widzenia i uniknąć przypadkowego strącenia kamery przez dziecko czy zwierzaka.
Kamery IP wewnętrzne nie muszą być wodoodporne, choć mogą. Od deszczu i niesprzyjających warunków pogodowych są chronione, jednak nic nie chroni ich od przypadkowego zachlapania napojami. Może to spotkać na przykład kamery desktopowe, stojące na biurku. Wtedy dobrze, by kamera była wodoodporna, dzięki czemu rozlany na nią płyn nie dostanie się do środka i nie uszkodzi podzespołów.
Kamery IP możesz podłączyć do sieci bezprzewodowo, przez Wi-Fi. Nie potrzebujesz zatem do podłączenia żadnych przewodów. Dzięki temu kamerę IP Wi-Fi można zamontować niemal w każdym miejscu. Najważniejsze, by znajdowała się w zasięgu sieci.
Dlatego też do uruchomienia kamery IP potrzebny Ci będzie router. Najlepiej jest podłączyć go do komputera i włączyć program do konfiguracji, w którym ustawisz poszczególne funkcje kamery. Po skonfigurowaniu i nadaniu jej adresu IP, kamera jest gotowa do pracy.
Jeśli zamierzasz monitoringiem objąć cały budynek, z każdej jego strony, to najlepiej zainwestuj od razu w zestaw kamer IP. To lepsze rozwiązanie niż kupowanie kilku oddzielnych urządzeń, do których nie masz pewności, czy będą współpracować. Dlatego lepiej kupić kilka kamer IP tego samego producenta.
Na zestaw kamer IP składa się zwykle od 2 do 6 urządzeń. Większa liczba kamer pozwala monitorować większy obszar. Na przykład, 2 kamery wystarczą do monitorowania wejścia do budynku i wjazdu na posesję. Z kolei 4 i więcej możesz kupić, jeśli monitorować chcesz większą firmę czy magazyn oraz parking.
Kupując kamery w zestawie możesz zaoszczędzić, bo często wychodzą one taniej niż kupione osobno. Przykładowo, zestaw 4 kamer IMOU z rejestratorem oraz dyskiem HDD 1 TB to koszt 1400 zł. Kupując te urządzenia oddzielnie, zapłaciłbyś więcej. Nie biorąc już pod uwagę tego, że straciłbyś sporo czasu na poszukiwanie odpowiedniego sprzętu.
Przy zestawu kamer IP zwróć uwagę na ich kąt widzenia. Im szerszy, tym większy obszar można monitorować za pomocą kamer. Kamery IP z funkcją detekcji ruchu mogą automatycznie rozpocząć nagrywanie lub wysłać powiadomienie w przypadku wykrycia ruchu. Sprawdź, czy te funkcje są dostępne w kamerach, które zamierzasz kupić. Zobacz jakie opcje zapisu i przechowywania danych oferuje dany zestaw kamer IP. Czy można korzystać z lokalnej pamięci (np. karta microSD), czy też istnieje możliwość korzystania z usług chmurowych.
Żeby zyskać szersze pole widzenia możesz albo dokupić kolejną kamerę, albo zainwestować w kamerę obrotową. Kamery obrotowe, zwane też Pan-Tilt-Zoom (PTZ, mogą obracać się w poziomie (pan), w pionie (tilt) oraz powiększać obraz (zoom). Dzięki temu można monitorować duże obszary i dostosowywać kąt widzenia kamery. Kamery obrotowe IP oferują możliwość obrotu obiektywu nawet o 355°.
Niektóre modele kamer obrotowych dysponują też funkcją automatycznego śledzenia, dzięki czemu można śledzić poruszające się obiekty w kadrze. Kamera obrotowa IP może wtedy automatycznie dostosowywać kąt widzenia, aby utrzymać obiekt w centrum obrazu.
Kamera kopułkowa ma charakterystyczny, półokrągły kształt. Z tego względu najczęściej montowana jest na suficie. Kopułkowa obudowa kamer IP zapewnia estetyczny wygląd, który nie rzuca się tak bardzo w oczy jak w przypadku tradycyjnych kamer zewnętrznych.
Kopułkowe kamery IP są również odporniejsze na akty wandalizmu, ponieważ trudniej się do nich dostać i uszkodzić ich obudowę. Poza tym często wyposażone są w zabezpieczenia przed uszkodzeniem (takie jak IK10) i wykonane z wytrzymałych materiałów, zapewniających im dodatkową ochronę.
Kamery IP kopułkowe nie są jednak pozbawione wad. Z racji większej średnicy wymagają większej powierzchni do montażu. Czasami kopułkowe obudowy kamer IP mogą też generować odblaski, szczególnie w przypadku kamery umieszczonej na zewnątrz. To może wpłynąć na jakość obrazu i utrudnić monitorowanie.
Aplikacja do kamer IP pozwala Ci zdalnie sterować kamerą i mieć podgląd na monitorowany teren. Zarządzać kamerą IP z poziomu aplikacji możesz z każdego miejsca na świecie. Wystarczy mieć smartfona z dostępem do internetu.
Jeśli kupujesz kamerę znanej i sprawdzonej marki, takiej jak Aqara czy Xiaomi to możesz liczyć na dedykowaną aplikację. Korzystając z niej masz stuprocentową pewność, że współpracuje z kamerami wybranej marki. Dedykowane oprogramowanie pozwali Ci nie tylko sterować kamerami i przeglądać nagrania, ale i reagować, na przykład uruchamiając alarm.
Natomiast jeśli producent nie zapewnia aplikacji, to możesz skorzystać z innej, uniwersalnej i darmowej aplikacji. Pobierzesz ją ze sklepu Google Play albo AppStore. Sprawdź tylko, czy jest kompatybilna z systemem operacyjnym na telefonie oraz modelem kamery.
Przed rozpoczęciem montażu, rozejrzyj się i znajdź odpowiednią lokalizację dla kamery IP. Wybierz miejsce, które zapewnia szerokie pole widzenia, bez przeszkód, takich jak drzewa czy słupy, które mogłyby ograniczyć widoczność.
Sam montaż kamery zewnętrznej nie jest skomplikowanym zadaniem i nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani narzędzi. Wystarczy, że zaopatrzysz się w podstawowe narzędzia, takie jak wiertarka, śrubokręt i kołki. Następnie wyznaczysz punkty montażowe, wywiercisz otwory w ścianie i przykręcisz kamerę IP. Na koniec warto się jeszcze upewnić, że kamera jest mocno i stabilnie przytwierdzona do ściany budynku. Pamiętaj, że każdy model kamery IP może wymagać nieco innego sposobu montażu, więc zawsze warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do zestawu.
Po zamocowaniu kamery, podłącz ją do routera za pomocą kabla Ethernet lub wykorzystaj bezprzewodowe połączenie Wi-Fi, jeśli kamera obsługuje tę funkcję. Następnie skonfiguruj ustawienia obrazu, takie jak rozdzielczość, ostrość, kontrast, jasność, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Możesz też od razu przetestować funkcje kamery, takie jak nagrywanie, przeglądanie nagrań, funkcje detekcji ruchu czy interakcja audio.
Mikrofon i głośnik to rozwiązanie częściej stosowane głównie w kamerach wewnętrznych, choć jest przydatne również w kamerach montowanych na zewnątrz budynku. Dzięki nim możliwa jest komunikacja dwukierunkowa.
Za pomocą mikrofonu i głośnika możesz rozmawiać z osobami przybywającymi w obszarze monitorowanym. Na przykład przekazać wiadomość domownikom, kiedy przebywasz poza domem. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej, bez dzwonienia czy smsowania. Jest to o tyle dobry sposób komunikacji, że pozwala zobaczyć rozmówcę, jego mimikę i emocje.
Dzięki zainstalowanej w mieszkaniu kamerze IP możesz podejrzeć, co robi zwierzak podczas Twojej nieobecności. Ale tylko dzięki kamerze wyposażonej w mikrofon i głośnik możesz uspokoić psa, kiedy skomle czy kota, kiedy głośno miauczy. Możesz też upomnieć zwierzaka, kiedy niszczy kanapę, albo po prostu przemówić do niego, kiedy widzisz, że potrzebuje towarzystwa.
Z kolei mikrofon i głośnik w kamerach zewnętrznych pozwoli spłoszyć intruza. Bez względu na to, czy na posesję wtargnęło zwierzę czy człowiek, możesz przepłoszyć go, korzystając z siły swojego głosu. Oczywiście oprócz tego możesz uruchomić też głośny alarm, jeśli kamera dysponuje taką funkcją.
Zobacz też Rejestratory IP | Dyski do monitoringu | Akcesoria do monitoringu
Najlepsze kamery IP znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera