Kamera internetowa to nic innego jak urządzenie do nagrywania oraz transmisji obrazu. Może być zintegrowana ze smartfonem, komputerem All-in-One albo z laptopem. Może też być sprzętem wolnostojącym i niezależnym, wyspecjalizowanym w przesyłaniu obrazu HD, Full HD, nawet 4K.
Przeczytaj poradnik: Jak wybrać sprzęt dla gracza? Kompletujemy gamingowy ekwipunek
Do czego mogą się przydać kamerki internetowe? Otóż są one tym, z czego codziennie korzysta współczesny świat nauki i biznesu do webinarów, konferencji, spotkań i innych wideorozmów. Kamera internetowa jest również tym, czego potrzebuje streaming. Stanowi nieodłączny element wyposażenia pokoju youtubera, vlogera, szkoleniowca oraz tych osób, które oczekują wyższej jakości transmisji danych, niż ta oferowana przez kamery wbudowane w laptopy o rozdzielczości HD (zaledwie 1280 x 720 px).
Pamiętaj, że kamera internetowa posiadająca rozdzielczość video 640 x 480 px to relikt odległej przeszłości, który należy omijać, bo oferowany przez nie obraz będzie fatalny. Podobnie rzecz się ma z mikrofonem. Właściwie wszystkie kamerki internetowe rejestrują dźwięk, lecz jego jakość jest różna. Tanie modele nieznanych marek mają mikrofon wbudowany w obudowę, ale raczej nie umożliwia on prowadzenia spotkań. Dźwięk mono to za mało na współczesne standardy, potrzebny jest dźwięk stereo. Dobrze jeśli mikrofon ma filtry szumów. Jeśli i to jest dla Ciebie za mało, odwiedź kategorię mikrofony dla graczy.
Ponieważ ogromna większość kamer internetowych pracuje w trybie plug&play (czyli bez konieczności instalowania sterowników i ponownego uruchamiania komputera) korzystanie z nich jest niezwykle proste oraz intuicyjne. Dodatkowo zapewniają wyższą rozdzielczość połączeń wideo, a przez to lepszą jakość obrazu, mają szersze pole widzenia, zoom cyfrowy, do tego lepiej radzą sobie przy słabym oświetleniu. Oczywiście o światło należy zadbać, inwestując w dodatkowe oświetlenie.
Dla jednych ro rozrywka, dla innych biznes i sposób na zarabianie pieniędzy. Praktycznie codziennie powstają osobiste kanały, a ich twórcy prowadzą programy na najróżniejsze tematy: od finansów, przez diety i ćwiczenia, po pomoc w edukacji, geopolitykę, technologię oraz komentarze dotyczące codzienności.
Nie ulega wątpliwości, że rozdzielczość video takich materiałów musi być wysoka. Sprzęt stoi na statywie, żeby znajdować się na wysokości twarzy, albo znajduje się na monitorze. Dzięki temu twórca może spoglądać w ekran oraz w obiektyw bez kręcenia głową i bez utraty kontaktu wzrokowego z widzami.
Kamera internetowa dla vlogera i youtubera powinna mieć rozdzielczość przynajmniej Full HD (1080p) oraz filmować z prędkością 60 kl./s.
Skoro samemu nie można w coś zagrać, można obejrzeć czyjś gameplay albo rozgrywkę toczoną na żywo. Na tym polega streaming gier, robiący prawdziwą furorę. Podczas gry twórcy zbierają donejty, czyli datki wspierające ich działalność. Kamera do streamingu również powinna mieć jakość Full HD (1080 px) i oferować szybkość 60 klatek obrazu na sekundę. Wsparciem dla transmitowanej treści są wstawki oraz efekty aktywowane z poziomu Stream Deck. Wybierając kamerę do streamowania gier, zwróć uwagę na szerokość pola widzenia. Być może nie chcesz, by pokazywała więcej, niż tylko Ciebie. Bo po co oglądać kąty pokoju, prawda? Zadbaj też o karty do przechwytywania wideo.
Czas pandemii Covid-19 sprawił, że upowszechniły się praca i nauka zdalna. Wtedy wszyscy potrzebowali kamery internetowej, wtedy też wszyscy zrozumieli, jak ważna jest wysoka rozdzielczość połączeń wideo. Ludzie zaczęli masowo korzystać z aplikacji Microsoft Teams, Discord, Slack, Skype, Zoom i Google Meet.
Ponieważ ograniczeniom uległy spotkania na żywo, popularne stały się szkolenia i webinary online, prowadzone właśnie przy użyciu kamer internetowych. Odbiorcy mieli dzięki temu namiastkę prawdziwego spotkania, bo obraz zapewniał rozdzielczość na wysokim poziomie.
Obecnie kursy online stają się coraz bardziej powszechne, a żeby zapewnić widzom wysoką jakość materiałów wideo, posłuż się dobrą kamerą.
Kamera internetowa USB powinna posiadać mikrofon, szczególnie ten model, który umieścisz w Sali konferencyjnej. Unikniesz wtedy przekazywania mikrofonu na rzecz zbierania głosu przez jedno urządzenie i przekazywania go do odbiorcy. Mikrofon kamery internetowej powinien rzecz jasna obsługiwać dźwięk stereo.
Kamera internetowa może też stać się elementem monitoringu, dbającym o bezpieczeństwo domu albo mieszkania. Stojąc gdzieś na meblach, stale podgląda pomieszczenie, transmitując obraz na żywo i w wysokiej rozdzielczości do smartfona. Ogromnym atutem takiej kamery jest wysoka płynność, jak i szczegółowość.
Sprawdzi się ona również w mieszkaniu osoby starszej, która mieszka samotnie. Nie po to, by ją podglądać, zakłócać prywatność, lecz po to, by dbać o jej bezpieczeństwo. Może więc stać wycelowana w drzwi wejściowe. Do tego celu możesz użyć jednego z tańszych modeli, który obsługuje dźwięk mono.
Jednymi z najlepszych kamer internetowych są kamery Elgato, Razer oraz Logitech. Sprzęt tych producentów gości w bardzo wielu domach i biurach. Mają je gracze, mają streamerzy, są chętnie wybierane do sal konferencyjnych. Wszystko to z uwagi na znakomitą jakość obrazu połączoną z wysokim klatkażem. W efekcie obraz jest nie tylko ostry, ale i płynny. Z kolei dźwięk szczegółowy, nawet jeśli korzystasz tylko z mikrofonu wbudowanego i nie podpinasz krawatowego, nie stawiasz przed sobą mikrofonu.
Najlepsze kamery internetowe są w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera