Nawet jeśli część Twojego zespołu pracuje zdalnie, to wciąż mogą oni uczestniczyć w konferencjach, które odbywają się w biurze. Wystarczy, że połączysz się z nimi przez aplikację typu Microsoft Teams czy Skype i uruchomisz kamerę do wideokonferencji. Dzięki niej wszyscy będziecie mogli się zobaczyć, co wpłynie na lepszą komunikację i pozwoli uniknąć nieporozumień.
Czy kamery do wideokonferencji to po prostu kamery internetowe? I tak, i nie. Z jednej strony działają na podobnej zasadzie – umożliwiają przesyłanie obrazu przez internet w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony posiadają funkcje, których kamery internetowe nie mają, bądź mają rzadko.
Pierwszą z nich jest szeroki kąt widzenia, potrzebny, by objąć duże pomieszczenie ze sporą liczbą osób biorących udział w spotkaniu. Dzięki temu nie trzeba zmieniać pozycji kamery, by jednocześnie pokazać i prelegenta i resztę osób zgromadzonych w pomieszczeniu.
Kolejną rzeczą charakterystyczną dla kamer do wideokonferencji jest wysoka jakość nagrania. Kamery te zwykle oferują rozdzielczość na poziomie Full HD lub 4K. Gwarantuje ona ostry i świetnej jakości obraz, co pozwala zobaczyć wyraźnie nawet wykresy oddalone od kamery o kilka metrów.
Poza tym wybrane modele kamer do wideokonferencji mogą poszczycić się funkcjami takimi jak wykrywanie i śledzenie twarzy. Pozwala ona skupić uwagę na twarzy prowadzącego spotkanie lub osoby, która akurat przemawia.
Zobacz sprzęt konferencyjny
Najważniejszym, co powinna oferować kamera do wideokonferencji jest świetna jakość obrazu. Kamera powinna oferować co najmniej rozdzielczość Full HD lub lepszą, na przykład 4K, aby zapewnić ostry i szczegółowy obraz.
Podczas rozmowy online dźwięk jest równie ważny jak obraz. O ile nie ważniejszy. Dlatego też kamera powinna mieć dobrej jakości mikrofon z funkcją redukcji szumów, aby każdy, kto z Tobą rozmawia, słyszał Cię wyraźnie, a dźwięki tła nie zagłuszyły Twojej wypowiedzi.
Kamery do wideokonferencji, które automatycznie dostosowują ostrość i ekspozycję do zmieniających się warunków oświetleniowych, są bardziej wszechstronne i prostsze w obsłudze. Dlatego też, jeśli prowadzisz spotkania o różnych porach dnia, w różnych miejscach i nie chcesz za każdym razem dostosowywać kamery ręcznie, zainwestuj w tę z automatyczną ekspozycją.
Kamera do wideokonferencji powinna też mieć możliwość podłączenia na zasadzie plug-and-play, bez potrzeby instalacji sterowników. Taką kamerę po prostu podłączasz za pomocą kabelka do komputera, a ona działa od razu. Jest to wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą szybko uruchomić kamerę tuż przed rozpoczęciem spotkania.
Sprawdź też prezentery i wskaźniki laserowe
Kamery z szerokim kątem widzenia pozwalają uchwycić większy obszar w pomieszczeniu, co jest szczególnie przydatne w dużych salach konferencyjnych lub podczas spotkań z większą liczbą uczestników.
Kamery szerokokątne często oferują też funkcję zoomu optycznego lub cyfrowego, co pozwala na zbliżenie obrazu na dowolny obszar pomieszczenia lub na konkretne osoby. A ponieważ zwykle te modele charakteryzują się też wysoką rozdzielczością, to przy dużym powiększeniu nie zauważysz znacznego pogorszenia jakości. Tak więc nadal będziesz mógł odczytać dane na prezentacji zapisane drobnym drukiem.
Przeczytaj poradnik: Jak wybrać kamerę internetową?
Najlepsze kamery szerokokątne z obiektywami dobrej jakości dostępne są w portfolio sprawdzonych marek, takich jak Logitech, Trust, Elgato, Razer, Obsbot, Totolink czy Xiaomi. I to właśnie kamerę do wideokonferencji tych firm powinieneś brać pod uwagę, jeśli myślisz o zakupie jednej do biura. Gwarantują one bowiem wysoką jakość materiałów, z których są zbudowane, wiele przydatnych funkcji oraz nowoczesny design.
Najlepsze kamery do wideokonferencji znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera