Interfejs SATA wprowadzony do kategorii kable i przejściówki został na początku pierwszej dekady XXI wieku i mimo 20 lat obecności nadal cieszy się dość dużą popularnością. Na przestrzeni lat standard SATA doczekał się 3 głównych wersji:
Dzięki kompatybilności wstecznej każda kolejna generacja jest kompatybilna z poprzednimi, dzięki czemu bez problemu podłączysz kabel SATA III z dyskami SATA II oraz SATA I.
Kabel SATA służy do podłączenia dysków i napędów do płyty głównej. Przewód składa się z siedmiu żył służących do szeregowej transmisji danych. Sam przewód nie ma możliwości zasilania dysków – potrzebny jest dodatkowy przewód zasilający SATA. W przypadku laptopów oraz mini komputerów można spotkać zintegrowane złącza SATA z gniazdem zasilającym.
Kable SATA cechują się płaską konstrukcją, która zajmuje znacznie mniej miejsca, pozwalając na montaż w nawet mniejszych obudowach. Cieńsze kable SATA są również lepsze do układania w specjalnych wnękach przeznaczonych na dysk.
Obecnie, kiedy estetyka odgrywa coraz większą rolę w budowaniu komputerów klasy PC, istotnym parametrem na, jaki zawracamy uwagę, kupując kabel SATA, jest kolor. Kable SATA III dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, więc bez problemu dopasujesz kolor przewodu do swoich indywidualnych preferencji.
Standard SATA w odróżnieniu od wcześniejszych rozwiązań cechuje się kompaktowymi rozmiarami złącza. Najpopularniejsze złącze SATA posiada 7 wyprowadzeń na charakterystycznym mocowaniu w trakcie litery L, które uniemożliwia złe podłączenie kabla do gniazda SATA. Niektóre wtyczki posiadają również specjalny klips, zabezpieczający przed przypadkowym wysunięciem.
Inną odmianą złącza SATA jest eSATA. Przeznaczone jest ono do podłączania zewnętrznych pamięci masowych. Obecnie złącze eSATA jest coraz mniej popularne ze względu na znacznie wyższe transfery osiągane przez złącza USB nowszej generacji.
Kupując kabel SATA, warto zwrócić uwagę na głównie na jakość. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę, jaki producent wykonał dany kabel. Produkt niskiej jakości może ograniczać transfer danych lub powodować wadliwe działanie dysku.
Warto zwrócić również uwagę na długość kabla – za krótki kabel SATA może powodować naprężenia powodujące uszkodzenia gniazd dysków lub napędów. Z kolei za długi kabel jest problematyczny w układaniu w obudowie. Wpływa też negatywnie na estetykę wnętrza obudowy.
W kwestii estetyki warto dobrać odpowiedni dla siebie kolor kabla SATA, aby komponował się z resztą obudowy, tworząc spójną, dobrze wyglądającą całość.
Mniej istotny za to jest standard SATA, ponieważ obecnie większość przewodów jest kompatybilna ze standardem SATA III, a kompatybilność wsteczna sprawia, że będzie pasował do praktycznie każdego urządzenia.
Zobacz też: Kable audio | Kable DisplayPort | Kable HDMI | Kable sieciowe | Kable USB | Kable VGA/D-SUB | Kable zasilające | Przejściówki | Przewody do zasilaczy | Organizery do kabli
Najlepsze kable SATA są w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera