Możemy za nimi przepadać, lecz wszyscy ich potrzebujemy. Ten dodatek do akcesoriów występuje w każdym domu, czasem w formie uporządkowanej, częściej w formie chaotycznej plątaniny przypominającej żmijowisko. Są jednak niezbędne i występują w każdej formie, jaka może pojawić się w sprzęcie elektronicznym – od smartfonów i odtwarzaczy audio, przez komputery, routery, laptopy, myszki i klawiatury, aż po TV, urządzenia smart home oraz kamery IP.
W gronie kabli audio znajdują się m.in. przewody minijack 3,5 mm do minijack 3,5 mm, pozwalające podłączać sprzęt poprzez złącza AUX. Nimi sparujesz też smartfon z samochodowym nagłośnieniem, jeśli wóz posiada stosowny port. A jeśli kabel ma końcówki RCA, prześlesz dźwięk np. z peceta do wieży stereo.
Do nowoczesnych rozwiązań zaliczają się gable optyczne. One transferują dźwięk w jakości cyfrowej do TV, konsol, soundbarów i innych kompatybilnych z interfejsem Toslink.
Zobacz kable audio
Wszyscy chcemy cieszyć się obrazem w wysokiej rozdzielczości, w jak najlepszej jakości, bez zakłóceń. Obsługę krystalicznie czystej projekcji zapewniają kable wideo, przede wszystkim: DisplayPort, HDMI oraz VGA/D-SUB. Te ostatnie wykorzystuje się w sprzęcie starszej daty, lecz nadal użytkowanym do transmisji sygnału analogowego.
Natomiast nowoczesne urządzenia, wyświetlające obraz Full HD, 1440p, 4K, a nawet 8 K, mają porty HDMI i DisplayPort. Kto chce korzystać nie tylko z bardzo wysokich rozdzielczości, lecz także z superszybkiego odświeżania obrazu, ten powinien wybrać właśnie DisplayPort.
Sprawdź kable DisplayPort, kable HDMI oraz kable VGA/D-SUB
Owszem, Wi-Fi rządzi, ale wciąż wiele osób korzysta z połączenia po kablu, które jest nieporównywalnie bardziej stabilne. A jeśli przestrzeń pełna jest mebli, grubych ścian ze zbrojeniem i ceramiką, to nie ma lepszego sposobu choćby na podłączenie drukarki do sieci wewnętrznej, jak właśnie kablem RJ-45. Popularna skrętka połączy także komputer stacjonarny z routerem.
Do pełnego wykorzystania potencjału przyłącza internetowego trzeba kierować się kategorią kabla sieciowego. Wybór pierwszego-lepszego spowoduje zawód.
Zobacz kable sieciowe
Producenci elektroniki dorzucają kable zasilające do urządzeń (do laptopów, do drukarek, komputerów stacjonarnych. Zdarza się jednak, że kabel zaginie, zniszczy się albo przegryzie go pies, kot lub inny domowy futrzak. Trzeba go zastąpić, inaczej sprzęt nie będzie działał.
Najpopularniejszym rodzajem kabla zasilającego jest 3-pinowy IEC C13 z charakterystyczną wtyczką. Z kolej w laptopach spotkasz często wtyczkę typu koniczynka, którą wpinasz do kostki zasilacza i dopiero z niej wychodzi przewód z wtyczką wsuwaną do portu notebooka. Istnieją też wtyczki IEC C7 „ósemka”, występujące w drukarkach – lepiej, by były dobrej jakości, inaczej stracić możesz coś więcej niż tylko dokument.
Najlepsze zasilacze komputerowe mają okablowanie modularne, co znaczy, że możesz poodpinać nieużywane wtyczki. Mało tego, wymienisz przewody dostarczone przez producenta na takie w innym kolorze. Uzyskasz unikatowy efekt, stworzysz spersonalizowany zestaw PC.
Zobacz kable zasilające i kable do zasilaczy
Ty wprawdzie masz nowoczesnego laptopa, ale ktoś ma projektor lub monitor ze starszymi wtyczkami. Jak połączysz oba urządzenia? Potrzebna będzie przejściówka, czyli adapter wyposażony w stosowne złącza męskie i żeńskie. W toku obowiązków okazuje się, że warto mieć kilka różnych modeli, bo czasem trzeba podłączyć się do ekranu, czasem do słuchawek.
Poznaj przejściówki
Uniwersalny interfejs, jakim jest USB, znajduje zastosowanie praktycznie w każdym urządzeniu. Ale komu nie zdarzyło się zgubić takiego albo zniszczyć i potem nie mieć, gdy są potrzebne? Na szczęście da się je łatwo i tanio dokupić, w dodatku w różnych wariantach.
W naszym sklepie czekają kable z dwoma wtyczkami USB-A, jak również z przejściem USB-A do USB-C. Tych używa się w ładowarkach, podłączając smartfon do kostki zasilającej. To bardzo ważne, by kabel USB był przeznaczony do ładowania i potrafił obsługiwać wysokie napięcia. Zwracaj więc uwagę, ile watów ma w specyfikacji dany kabel USB.
Mamy także kable 2x USB-C do najnowszych ładowarek, w tym ładowarek uniwersalnych Power Delivery. Posiadamy ponadto przedłużacze USB, czyli kable z wtyczką męską na jednym końcu i żeńską na drugim.
Zobacz kable USB
Wprawdzie dyski SATA nie są już tymi, po które sięga się w pierwszej kolejności, bo zastąpiły je dużo szybsze M.2 NVMe, ale wciąż są cenionymi magazynami danych. A skoro są w użyciu, trzeba je jakoś podłączyć. I po to są kable SATA III przesyłające dane oraz kable zasilające MOLEX.
Są to bardzo tanie akcesoria, kosztują grosze, ale spełniają swą funkcję. W ich przypadku dobrze jest kupić coś pochodzące od dobrego producenta. W końcu obsługuje on dysk z danymi.
Zobacz kable SATA
Nieład i splątane przewody to nie tylko widoczny bałagan, lecz także ryzyko przypadkowego uszkodzenia kabli prowadzące do zniszczenia podłączonych do nich urządzeń. By zapanować nad okablowaniem, wystarczy kupić organizery.
Dzielą się one na kilka typów: mamy więc taśmy na rzepy, osłony, kanały, tunele z zatrzaskami. Sprawdź, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu lub w biurze.
Zobacz organizery do kabli
Zobacz też: Karty pamięci | Czytniki kart pamięci | Pendrive | Obudowy dysków | Podkładki pod mysz | Podkładki pod nadgarstek | Hulajnogi elektryczne | Stacje dokujące i huby USB | Torby, plecaki i etui | Akcesoria samochodowe i GPS | Klucze sprzętowe | Czytniki linii papilarnych | Produkty czyszczące
Najlepsze kable i przejściówki znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera