Router. Niezbędny, by móc podłączyć urządzenia do internetu. Wybór właściwego routera może sprawiać trudności, jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę. Dlatego przed zakupem routera do domu lub firmy koniecznie przeczytaj ten poradnik. Podpowiadamy w nim, jakie parametry i funkcje routerów są istotne i jak wybrać odpowiedni model dla siebie.
Spis treści:
Czym jest router i dlaczego jest niezbędny w domu i w pracy?
Internet stał się nieodzownym elementem codzienności i większość ludzi nie wyobraża sobie bez niego życia. Korzysta się z niego w biurze, szkole, w domu. Do pracy, nauki i rozrywki. Bez względu na to, gdzie i do jakiego celu używasz internetu, do stworzenia sprawnie funkcjonującej sieci niezbędny jest router.
Warto tutaj od razu wspomnieć, czym różni się modem od routera, bo często te nazwy używane są zamiennie, a w wielu przypadkach jest to błąd. Modem to urządzenie, które umożliwia korzystanie z internetu. Przekształca sygnał od dostawcy, by wybrane urządzenie mogło go odczytać.
Router to z kolei centrum transmisji danych. Dzieli sygnał pomiędzy urządzeniami i nadaje im odrębne adresy IP. Tworzy lokalną sieć. Skorzystają z niego między innymi komputer, drukarka, smartfon, tablet, urządzenia smart home, smart TV oraz wiele innych, mniejszych i większych sprzętów.
Czy wystarczy Ci modem od dostawcy internetu?
Dostawcy internetu bardzo często do wykupionego abonamentu dorzucają modem. Zwykle jest on wystarczający do podstawowych zadań. Jednak nie ma co liczyć w nim na zawrotną prędkość, duży zasięg czy obsługę wielu urządzeń równocześnie.
Jeśli internet służy Ci w dużej mierze do przeglądania mediów społecznościowych, sprawdzania poczty elektronicznej, zakupów online czy wyszukiwania informacji, to taki router Ci wystarczy. Do bardziej wymagających zadań, takich jak oglądanie filmów z serwisów VOD czy granie, przyda Ci się własny router.
Router, którego wybierzesz po dokładnym przeanalizowaniu jego parametrów, zapewni Ci nie tylko lepszy zasięg, ale i wyższą przepustowość, szybsze porty oraz możliwość współpracy z wieloma urządzeniami w tym samym czasie.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem routera?
W pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy router jest kompatybilny z siecią dostawcy internetu. Obecnie do najczęściej stosowanych połączeń należą:
- ADSL/VDSL
- RJ-45 (LAN)
- LTE
Pierwsze, czyli ADSL/ VDSL to internet operatora telefonicznego, podłączany do przewodu telefonicznego RJ-11. Kolejny, czyli RJ-45 (LAN) to inaczej internet światłowodowy, z sieci kablowych oraz od lokalnych dostawców internetu radiowego. Z kolei LTE to internet obsługiwany za pomocą karty SIM. Obsługują go routery mobilne i stacjonarne, z wbudowanym modemem GSM.
Jaki standard łączności w routerze bezprzewodowym? Który wybrać: Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 czy Wi-Fi 6?
Czym jest standard łączności w routerze? Jak go rozumieć? Już spieszymy z odpowiedzią.
Każdy router obsługuje określony standard sieci bezprzewodowej, pozwalający szybko odczytać potencjał urządzenia i określić, jak szybkie łącze może obsłużyć router. Na tę chwilę w sklepach dostępne są routery ze standardem:
Wi-Fi 4, inaczej 802.11n, to najstarszy standard, z 2009 roku. Działa na dwóch częstotliwościach: 2,4 oraz 5 GHz. Z kolei jego przepustowość wynosi do 54 Mbps dla 1 strumienia i do 600 Mbps dla 4 strumieni.
Kolejny standard, czyli Wi-Fi 5 (802.11ac), wprowadzony został w 2013 roku. Również obsługuje częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz. Jego przepustowość to do 433 Mbps dla 1 strumienia i do 6,77 Gbps dla 8 strumieni.
Wi-Fi 6 z 2019, inaczej zwane 802.11ax, podobnie jak poprzednie standardy, działa na pasmach 2,4 i 5 GHz. Jego przepustowość to zaś do 600 Mbps dla 1 strumienia i do 9,38 Gbps dla 8 strumieni.
Najnowszym standardem wprowadzonym w 2021 roku jest Wi-Fi 6E (802.11). Rozszerza on poprzedni standard, Wi-Fi 6 o nowe pasmo 6 GHz. Pozwala to osiągnąć większą przepustowość oraz redukcję zakłóceń. Routery ze standardem Wi-Fi 6E dopiero od jakiegoś czasu dostępne są w sklepach i jest ich zdecydowanie mniej niż routerów z Wi-Fi 6. Oprócz tego musisz być świadomy, że aby korzystać z tego standardu, potrzebujesz urządzeń obsługujących Wi-Fi 6E, których wciąż jest niewiele.
Związane ze standardami Wi-Fi są również funkcje Dual Band, Tri-Band czy nawet Quad Band. Mianem Dual Band określa się router, który może pracować na dwóch pasmach radiowych, Tri-Band na trzech, a Quad Band na czterech. Przykładowo, router Wi-Fi 6 Dual Band korzysta zarówno z 2,4, jak i 5 GHz. Z kolei Quad Band może obsługiwać więcej niż jedno pasmo 5 GHz.
Ponieważ z częstotliwości 2,4 GHz korzystają niemal wszystkie sieci Wi-Fi, to jest ona już mocno zajęta. Dlatego właśnie dobrze jest mieć router obsługujący też pasmo 5 GHz. Pozwala on zminimalizować zakłócenia oraz zwiększyć prędkość internetu przez Wi-Fi.
Router kilkuzakresowy przydaje się zatem, kiedy internet nie służy Ci wyłącznie do podstawowych czynności, takich jak sprawdzenie skrzynki e-mail czy zakupy online, ale i do bardziej wymagających zadań. Na przykład do grania w trybie multiplayer czy oglądania filmów, albo przesyłania sporej ilości danych.
Jakim trybem pracy dysponuje router?
Tryb pracy routera to kolejna istotna kwestia, która wpływa zarówno na komfort połączenia z internetem, jak i na jego bezpieczeństwo. I tak, routery mogą pracować w trybie:
- Bezprzewodowym (Wi-Fi)
- Access point
- Bridge
- MU-MIMO
- WPS
Pierwszy z nich, czyli tryb bezprzewodowy to chyba najwygodniejsze rozwiązanie ze wszystkich, z rozległym zasięgiem. Pozwala korzystać z sieci w każdym pomieszczeniu w budynku i poza nim, na przykład w ogrodzie. Ponadto Wi-Fi umożliwia też urządzeniom komunikację między sobą. W ten sposób połączysz na przykład laptopa z drukarką.
Access pointów używa się do rozszerzania i wzmacniania zasięgu. Udzielają one dostępu do sieci kolejnym routerom, dzięki czemu system powiększa się i jest w stanie objąć większy obszar. Access pointy są szczególnie skuteczne w dużych budynkach, takich jak magazyny oraz wszędzie tam, gdzie sygnał jest ekranowany.
Tryb bridge, inaczej zwany trybem mostu, umożliwia parowanie bezprzewodowe między dwoma routerami. Router w trybie bridge może komunikować się z routerem głównym. Za pomocą trybu bridge możesz stworzyć obszar tylko dla gości, dzięki czemu nie musisz udostępniać hasła każdemu, kto chce się połączyć z Wi-Fi.
MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output) to technologia, której celem jest zwiększenie przepustowości. Znajdziesz ją w routerach z najnowszym standardem Wi-Fi, czyli protokołem 802.11ac. MU-MIMO umożliwia urządzeniom transmisję wielu strumieni danych w tym samym momencie. Formuje ona wiązki, które łączą router z laptopem lub innym urządzeniem docelowym. To rozwiązanie szczególnie cenione jest przez graczy.
Ostatni tryb, czyli WPS (Wi-Fi Protected Setup) ułatwia czasowe połączenie różnych urządzeń, w tym smartfonów, tabletów, laptopów z siecią Wi-Fi bez konieczności wpisywania hasła. Jedynym warunkiem jest, by oba urządzenia dysponowały tą opcją. Aby połączyć sprzęt z routerem, wystarczy użyć przycisku WPS na routerze oraz polecenia połącz przy użyciu WPS na wybranym urządzeniu.
Jak dopasować router do powierzchni budynku?
Inny router sprawdzi się w mieszkaniu o powierzchni 60 m², inny w domu piętrowym, a jeszcze inny w dużych firmach czy na halach produkcyjnych. W zależności od rodzaju budynku i jego powierzchni, istotne są różne parametry routera.
Jaki router do domu jednorodzinnego, a jaki do mieszkania w bloku?
W domach rządzą dwa typy routerów – router bezprzewodowy Wi-Fi oraz router mobilny 4G/5G. Jeśli mieszkasz w domu piętrowym jedno- lub wielorodzinnym to potrzebujesz routera, który zapewni Ci stabilny sygnał i szybkie łącze w całym budynku, na każdym piętrze. Zdarza Ci się pewnie także korzystać z sieci na tarasie, balkonie, w garażu i ogrodzie. Sygnał Wi-Fi musi więc docierać do każdego pomieszczenia w budynku, a nawet wykraczać poza niego i obejmować teren podwórka.
Dlatego też, by rozszerzyć zasięg routera na kilka pięter budynku czy jego otoczenie, potrzebny Ci będzie system modularny, w którym oprócz routera instaluje się access pointy, switche oraz systemy Mesh. Dzięki nim nie uświadczysz martwych stref, a sygnał sieci bezprzewodowej będzie docierał do każdego zakątku budynku.
Z kolei w małym domu czy mieszkaniu, wystarczy Ci jeden z podstawowych modeli routerów. Szczególnie, jeśli internet służy Ci tylko do wyszukiwania informacji, korzystania z social mediów czy odrabiania zadań domowych. W tym przypadku odpowiedni dla Ciebie będzie nawet model z częstotliwością 2,4 GHz.
Jaki router do firmy?
Do małej firmy sprawdzi się podobny router jak do domu. Zwróć jednak uwagę, że im więcej pracowników, tym większa musi być przepustowość routera. Nic zatem dziwnego, że w zdecydowanej większości firma królują routery z przewodową obsługą sieci (ADSL).
Do hal produkcyjnych, magazynów i ogólnie zakładów o dużych powierzchniach potrzebny jest z kolei mocno rozbudowany system, składający się z wielu access pointów i switchy.
Przeczytaj też poradniki:
- Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa Wi-Fi?
- Router Dual-Band, Tri-Band czy Quad-Band? Który wybrać?
- Jaki router do smart home wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Router przewodowy czy bezprzewodowy?
Jeśli szukasz routera do biura, to najlepszym wyborem będzie zakup routera przewodowego. Modele przewodowe zwykle nie mają anten zewnętrznych. Przesyłanie danych odbywa się za pomocą kabli LAN, które doprowadza się do switchy, a później osobno do każdego stanowiska.
Router bezprzewodowy to z kolei doskonałe rozwiązanie do domu. Pozwala on korzystać z internetu wszędzie tam, gdzie Ci wygodnie. W różnych pomieszczeniach, na różnych poziomach, a nawet w ogrodzie czy garażu. W dodatku korzystając z routera bezprzewodowego uwalniasz się od plączących się kabli, które utrudniają swobodne poruszanie się i często po prostu irytują.
Dobry router Wi-Fi – czym się wyróżnia?
Najlepsze routery Wi-Fi to te, które zapewniają szybki transfer danych. Poza tym, dobrej jakości router Wi-Fi zapewnia stabilne i bezpieczne połączenie, takie jak Wi-Fi 6. Oprócz tego oferuje szeroki zasięg, aby pokryć wszystkie pomieszczenia w domu. Najlepsze routery obsługują dwa pasma (DualBand), co pomaga uniknąć zakłóceń. Posiadają też pakiet zabezpieczeń sieciowych, takich jak zapora sieciowa czy VPN.
Ponadto, dobry router Wi-Fi oferuje przynajmniej 2 porty USB, które przydadzą się do podpięcia dysków zewnętrznych czy pendrive’ów. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć serwer wewnętrzny i przesyłać pliki między urządzeniami.
Kiedy wybrać router z modemem 4G LTE?
Coraz rzadziej, jednak wciąż zdarza się, że w budynku brakuje możliwości korzystania z usług lokalnego dostawcy internetu. Na przykład w wynajmowanym mieszkaniu, gdzie nie ma odpowiedniej instalacji. Wtedy z pomocą przychodzi router z modemem 4G LTE. Jest on mobilny, a więc po wyprowadzce z mieszkania, można zabrać go do kolejnego lokum.
Przy zakupie routera z modemem LTE zwróć uwagę, czy jest odblokowany, a więc czy współpracuje z różnymi operatorami, a nie jest ograniczony do jednego konkretnego. Następnie wystarczy umieścić w nim kartę SIM i jest niemal natychmiast gotowy do działania. Dobrej jakości routery z modemem LTE obsługują też roaming międzynarodowy, a więc doskonale sprawdzą się w podróży.
Wraz z uruchomieniem sieci 5G, w sprzedaży zaczęły pojawiać się również routery z modemem 5G. Jednak na chwilę obecną ich ceny zaczynają się od 1000 - 1500 zł, a więc kosztują sporo. Poza tym sieć 5G dopiero raczkuje, obejmuje głównie największe polskie miasta. Dlatego jeśli mieszkasz na terenie poza zasięgiem tej sieci, to na razie raczej nie decyduj się na zakup routera 5G. Poczekaj, aż ich ceny będą niższe, a sieć będzie obejmowała większą część kraju.
Ile i jakie porty w routerze?
Im większą liczbą portów dysponuje router, tym więcej urządzeń do niego podłączysz. Na przykład oprócz komputera, podpiąć możesz też drukarkę. Jednak nie tylko liczba portów w routerze ma znaczenie, ale również ich rodzaj. Jakie zatem gniazda powinny znaleźć się w routerze?
Podstawowym portem, którym dysponują wszystkie routery, jest WAN (Wide Area Network). W każdym routerze znajdziesz wyłącznie jeden taki port. Jest on zwykle podpisany i zaznaczony kolorem niebieskim. Służy on do nawiązania i skonfigurowania połączenia z siecią zewnętrzną. Podpinany do niego jest kabel operatora, czyli Ethernet, dzięki czemu urządzenie zyskuje dostęp do internetu.
Oprócz portu WAN, router standardowo dysponuje również portem zasilania. Jak możesz się domyślić, jest on kompatybilny z wtykiem zasilacza, który dostarcza routerowi energii.
Niezbędnym portem w routerze jest też LAN (RJ-45). Dobre routery wyposażone są w nawet 4 takie porty. Są one wyjściem dla urządzeń peryferyjnych, które wspólnie tworzą wewnętrzną sieć LAN. Sieć LAN może korzystać z połączenia przewodowego, bezprzewodowego lub obu. Podłączone przez LAN urządzenia mogą przesyłać dane na dwa sposoby. Albo za pośrednictwem publicznego internetu albo w sieci LAN, między sobą.
Przydatnymi gniazdami w routerze są też USB. Dobrze, by miał ich co najmniej 2. Porty USB w routerze umożliwiają podłączenie zewnętrznych urządzeń, takich jak pamięć flash czy dyski twarde i utworzenie sieci NAS (Network Attached Storage). Działa ona jak domowy serwer plików, dostępny dla wszystkich urządzeń w sieci. Wewnątrz sieci da się na przykład udostępniać pliki, muzykę, filmy, bez konieczności korzystania z usług w chmurze.
Co więcej, podłączając przez port USB drukarkę, staje się ona widoczna dla każdego urządzenia w sieci. Nie trzeba jej wtedy łączyć z komputerem czy innym urządzeniem z użyciem kabla, lecz można to zrobić bezprzewodowo. Część routerów z portami USB pozwalają też na podpięcie modemu USB. Taka opcja przydaje się, kiedy brakuje tradycyjnego połączenia internetowego. Wtedy router może korzystać z połączenia mobilnego do zapewnienia internetu.
Kolejnym wygodnym rozwiązaniem, jakie zapewnia router z portami USB jest możliwość ładowania urządzeń mobilnych, w tym smartfonów i tabletów. Nie musisz więc szukać gniazdka elektrycznego, wystarczy, że podepniesz akcesoria pod router.
Czy ilość anten w routerze ma znaczenie?
Niestety stwierdzenie, że im więcej, tym lepiej, nie sprawdza się w przypadku anten. Ich liczba nie ma odzwierciedlenia w większym zasięgu czy szybkości transferu. Znacznie istotniejsza jest ich moc.
Wiele routerów nie ma widocznych anten zewnętrznych, co nie znaczy, że nie ma ich wcale. Znajdziesz je wewnątrz obudów. Brak anten w routerach nie oznacza też, że są gorsze, bo działają one równie dobrze, co te z zewnętrznymi antenami. Routery bez widocznych anten są szczególnie popularne są w systemach Mesh.
Jakimi systemami ochrony powinien dysponować router?
Jeśli chodzi o systemy zabezpieczeń w routerach, to na pewno należy tutaj wspomnieć o szyfrowaniu VPN oraz zaporze sieciowej, czyli firewallu.
VPN (Virtual Private Network) to inaczej wirtualna sieć prywatna, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności w sieci. VPN pozwala łatwo maskować IP routera. Zamiast wysyłać dane bezpośrednio do internetu, router VPN przekazuje ruch przez tunel VPN do serwera VPN. Serwer VPN, jako pośrednik, przekazuje żądania internetowe w Twoim imieniu, maskując prawdziwe IP. W ten sposób zachowujesz anonimowość online.
Zapora sieciowa (firewall) z kolei chroni sieć lokalną przed atakami z zewnątrz i pomaga kontrolować dostęp do sieci przez podzielenie jej na kilka obszarów. Firewall działa na zasadzie zestawu reguł i filtrów, które decydują, które pakiety danych mogą przejść przez router, a które powinny zostać zablokowane. W praktyce blokuje dostęp do witryn zawierających złośliwe oprogramowanie oraz zapobiega przesyłaniu i otrzymywaniu zainfekowanych plików.
Jeśli z internetu w domu korzystają dzieci, to koniecznie zaopatrz się w router wyposażony w funkcję kontroli rodzicielskiej. Dzięki niej ustawisz harmonogram korzystania z sieci oraz zablokujesz wybrane strony internetowe. Niektóre routery umożliwiają też filtrowanie dostępu za pomocą określonych fraz oraz przeglądanie historii wyszukiwania konkretnego użytkownika, nawet jeśli zostanie ona skasowana.
Aby router cały czas stał na straży bezpieczeństwa sieci, pamiętaj o jego regularnym aktualizowaniu. Pozwala to na redukcję luk w zabezpieczeniach urządzenia.
Czym powinien charakteryzować się router do grania?
Jeśli grasz tylko okazjonalnie, po szkole czy pracy, to nie musisz kupować routera przeznaczonego do grania. Wystarczy Ci wtedy router, którego kupiłeś do użytku codziennego. Jednak jeśli jesteś zapalonym graczem, chcesz streamować rozgrywki lub marzy Ci się kariera e-sportowca, to powinieneś zaopatrzyć się w szybki router do grania.
Taki sprzęt przyda Ci się także, jeśli lubisz przysiąść sobie wieczorem i obejrzeć kilka odcinków serialu z serwisu VOD. Dzięki wysokiej przepustowości, wideo będzie płynne i dobrej jakości, a Ty nie uświadczysz żadnych przestojów podczas oglądania.
I teraz: jakimi parametrami powinien charakteryzować się router do grania? Po pierwsze, powinien posiadać porty LAN, dzięki czemu można do niego podpiąć laptopa czy PC. Oprócz tego, router przeznaczony do gier powinien mieć wbudowany mechanizm MU-MIMO. Zapewni on niezależne połączenie Wi-Fi dla aż czterech urządzeń.
Do routerów gamingowych z pewnością zaliczają się również routery Dual Band, Tri-Band czy Quad Band ze względu na obsługę kilku pasm 5 GHz. Dzięki temu unikniesz przerw w graniu spowodowanych zakłóceniami. Ważne też, by router do grania obsługiwał standard Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6.
Kupując router do grania zwróć też uwagę, jakie funkcje dla graczy oferuje. Routery do grania mogą mieć nawet kilka takich funkcji. Jedną z nich jest QoS czyli Quality of Service. Pozwala ona wybrać urządzenie, które będzie miało pierwszeństwo w dostarczaniu sieci. Możesz na przykład ustawić gamingowego laptopa lub PC jako priorytetowe urządzenie, a wtedy inny użytkownik sieci nie będzie mógł spowolnić przeznaczonego dla niego transferu. Pozwoli to uniknąć opóźnień internetu, kiedy ktoś pobiera z sieci duży plik, taki jak film.
Istotny jest też właściwy dobór właściwej przepustowości routera do grania. Zbyt niska przepustowość sprawi, że nie wykorzystasz w pełni potencjału łącza. Kupno routera ze zbyt wysoką przepustowością, nieadekwatną do szybkości łącza, to z kolei niepotrzebny wydatek. Pamiętaj, że sam router nie wyczaruje szybkiego internetu. Ważna jest również prędkość oferowana przez dostawcę. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny model routera, koniecznie sprawdź, jak szybka jest Twoja sieć.
Routery przeznaczone stricte do gamingu poznasz po kilku antenach, specyficznym, drapieżnym wykończeniu i podświetleniu. Takie modele ma w swoim portfolio na przykład Acer czy ASUS w serii ROG. Z racji świetnych parametrów, routery do grania nie należą do najtańszych urządzeń. Za router do gamingu znanej marki, takiej jak ASUS, z Dual Band i Wi-Fi 6, zapłacisz co najmniej 600 zł. Jeszcze więcej kosztować Cię będą routery Tri-Band, bo za nie zapłacisz nieco ponad 900 zł.
Ile kosztują routery?
Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, na cenę routera wpływ mają jego parametry techniczne, jakość wykonania oraz ilość możliwości, jakie oferuje. Oprócz tego takie czynniki jak:
- Standard łączności
- Przepustowość
- Ilość obsługiwanych pasm
- Funkcje dodatkowe
Do najtańszych należą routery, które mają wolne porty i obsługują Wi-Fi starszej generacji. A co za tym idzie – charakteryzują się niską przepustowością i małą prędkością internetu. Takie modele kupisz nawet za 100 zł. O ile przy niższych abonamentach będą wystarczające, tak z czasem mogą ograniczać potencjał. Tanie routery mogą dysponować słabej jakości antenami, a to oznacza, że ich zasięg jest równie słaby, niewystarczający dla większych budynków.
Na lepszy zasięg i wyższą prędkość możesz liczyć kupując routery ze średniej półki cenowej, kosztujące mniej więcej 300 – 500 zł. W ich przypadku możesz skorzystać z dwóch pasm 2,4 oraz 5 GHz. Dysponują one też większą liczbą szybkich portów USB oraz funkcjami, które poprawiają jakość połączenia.
Routery najdroższe, czyli te za 1000 zł i więcej, to modele przeznaczone dla graczy lub dla firm. Oferują one kilkukrotnie szybszy przesył danych niż tańsze modele i mogą obsłużyć nawet kilkanaście urządzeń jednocześnie. Doskonale sprawdzają się do grania, ale i do korzystania z serwisów streamingowych.
Nie bez znaczenia dla ceny routera jest też marka urządzenia. Urządzenia sprawdzonych marek będą naturalnie droższe od routerów nieznanych firm lub tych pochodzących z chińskich portali. Największą zaletą tych drugich jest niska cena. I niestety nic poza tym. Nie są one ani wyjątkowo szybkie, ani nie zapewniają dużego zasięgu. Poza tym często nie spełniają norm bezpieczeństwa i mogą być narażone na ataki cyberprzestępców. Dlatego lepiej wybierz router polecanych marek, takich jak TP-Link, Totolink, ASUS, Acer, Netgear czy ZTE.
Podsumowując, pamiętaj, że dobrej jakości router musi swoje kosztować. Nie licz na to, że kupisz tani router o dobrych parametrach, świetnej przepustowości i ogromnym zasięgu. Wyższa cena nie bierze się bowiem znikąd – jest oznaką dobrej jakości routera, wyróżniającego się najlepszymi rozwiązaniami.
Polecane routery
- ASUS RT-AX82U (5400Mb/s a/b/g/n/ac/ax) DualBand
- Acer Enduro Connect M3 Wi-Fi 6 5G/4G LTE DualBand
- Acer Predator Connect X5 CPE 5G/4G LTE DualBand
- ASUS TUF Gaming AX6000 (6000Mb/s a/b/g/n/ac/ax) DualBand
- ASUS ExpertWiFi EBR63 (3000Mb/s a/b/g/n/ac/ax) DualBand
- Synology RT2600ac (2600Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand
- Totolink LR350 (300Mb/s 802.11 b/g/n) 4G/LTE
Zobacz wszystkie routery w sklepie TechLord