Każdy student potrzebuje laptopa. Jedni bardzo wydajnego, inni głównie mobilnego, ale faktem jest, że bez notebooka się nie obejdzie. Sprawdź zatem, jaki laptop warto kupić na studia w 2024. Dowiedz się też, który będzie najlepszy dla danego kierunku. A potem korzystaj i zdobywaj wiedzę.
Spis treści:
- Największy mit o laptopie na studia
- Jaki laptop na studia grafika i projektowanie?
- Jaki laptop dla studenta architektury?
- Jaki laptop na studia informatyczne i dla programisty?
- Jaki laptop dla studenta medycyny, prawa lub ekonomii?
- Jaki laptop na studia muzyczne?
- Jaki laptop na studia humanistyczne?
- Jaki laptop na studia inżynierskie?
- Mały laptop na studia? Czy to ma sens?
- Tablet czy laptop na studia? Co lepsze?
- Polecane laptopy na studia
Jaki laptop na studia? W te mity musisz przestać wierzyć
W internecie krąży sporo mitów o laptopach dla studenta. Jednym z nich jest nieprawdziwe przeświadczenie o konieczności posiadania tylko i wyłącznie lekkiego, a przy tym mobilnego urządzenia. Wynika to oczywiście z dawnych konstrukcji laptopów, które faktycznie były masywne. Ale to już na szczęście historia.
Miniaturyzacja oraz kurs na minimalizm sprawiły, że dziś większość laptopów jest mobilna i lekka. Trzeba więc spojrzeć głębiej – przede wszystkim zagłębić się w specyfikację techniczną urządzenia. Warto też poznać wyświetlacz, klawiaturę, akumulator, jak również dostępne porty i dodatkowe technologie ułatwiające na przykład logowanie do systemu.
Jeśli nie bardzo orientujesz się w niuansach technologicznych, koniecznie przeczytaj poradnik: Jaki laptop kupić? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?
Jaki laptop na studia grafika i projektowanie?
Kierunek grafika i projektowanie nie uznaje kompromisów. Za chwilę będziesz tworzyć kreacje, które napędzą czyjś biznes i będą jego wizytówką. Niedługo spod Twoich rąk wyjdzie czyjaś identyfikacja wizualna: logotypy, szablony, mailingi, layout strony, wreszcie firmowy sygnet. W Twoim słowniku zagoszczą takie terminy, jak grafika wektorowa oraz rastry, a wraz z nimi poniższe programy:
- CorelDraw
- Adobe Photoshop CC
- Adobe Lightroom
- Adobe Illustrator CC
- Adobe InDesign
- InkScape
- Canva
- Gravity Designer
Żeby to wszystko uciągnąć, niezbędny jest laptop ze specyfikacją oferującą poniższe parametry.
Jakie podzespoły?
Przede wszystkim spójrz na procesor. Nie ma znaczenia, czy będzie on firmy Apple, Intel, czy z logo AMD. Ważne, żeby należał do przynajmniej serii Apple M1, Intel Core i5 (gen. 11 i wyższa) albo Ryzen 5 (gen. 5 i wyższa), posiadał chociaż 4 rdzenie (lepiej 6 albo 8), dysponował dedykowaną kartę graficzną (NVIDIA RTX lub Radeon RX) i żeby do tego miał 16 GB pamięci RAM DDR4. Zintegrowany układ graficzny nie ma tu racji bytu – nie poradzi sobie z pakietem Adobe.
Nieprzypadkowo wskazujemy na gamingowe karty graficzne. One mają dostatecznie dużo mocy, żeby wygodnie i płynnie obsługiwać obszerne projekty. Szczególnie animacje oraz trójwymiarową grafikę.
Jaki dysk?
Bez dwóch zdań SSD. I to najlepiej nie SATA III, ale NVMe PCIe, który jest nieporównywalnie szybszy od swego starszego brata (protokół ten usprawnia też wymianę danych). Poza tym jest o wiele bardziej kompaktowy, gości więc w bardzo smukłych (czytaj: lekkich) laptopach.
Żeby zbyt szybko nie zabrakło miejsca na dane, wybierz laptopa z dyskiem minimum 512 GB. Najlepiej od razu weź ten posiadający 960 GB albo 1 TB. Dlaczego taki? Programy graficzne wykorzystują pamięć cache nośnika SSD do obliczeń, skracając czas potrzebny na tego typu operacje. Większy dysk wyjdzie Ci zatem na dobre.
Może się zdarzyć, ze w Twoim laptopie na studia graficzne i projektowe nie będzie już miejsca na dysk HDD, który mógłby się stać magazynem nieużywanych kreacji. Nic straconego. Zaopatrz się wtedy w dysk zewnętrzny i na nim umieszczaj to, co niepotrzebnie zajmuje już miejsce na dysku laptopa.
Jaki powinien być wyświetlacz?
Pamiętaj, że każdego dnia pracujesz z grafiką, czyli z obrazem, lecz mimo to możliwości masz dwie:
- laptop z zaawansowanym wyświetlaczem – wszystko co robisz, wykonujesz tylko na nim;
- laptop z przeciętnym ekranem – podłączany do zewnętrznego monitora o wysokich parametrach obrazu.
W pierwszym przypadku wybierz laptopa z ekranem IPS, a nawet z matrycą OLED (jeśli tylko fundusze Ci na to pozwalają). Minimalna rozdzielczość to oczywiście Full HD. Zerknij również w specyfikację wyświetlacza, czy zapewnia on 100% pokrycia palety sRGB (nie samego RGB). To bardzo ważne.
Zaraz potem skieruj swój wzrok w miejsce opisujące jasność ekranu. 500 nitów powinno stanowić dolną granicę dla laptopa do grafiki i projektowania. Co do przekątnej, kwestia wygody, w której prym wiodą konstrukcje 15,6 cala, 16 cali oraz 17 cali. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wybrał 13-calowy laptop z dotykowym ekranem OLED.
Do urządzeń, które spełniają powyższe warunki zaliczają się m.in.: ASUS VivoBook oraz ASUS ProArt Studiobook. Zawsze możesz też sięgnąć pod MacBook M1, bardzo ceniony przez twórców, choć oczywiście drogi, jak na studencką kieszeń.
Rozsądną, choć nieoczywistą inwestycją, jest zakup monitora dla grafika. Takiego jak Acer ConceptD. Ten zabieg pozwala wydać mniej na laptopa, przy jednoczesnym zwiększeniu przestrzeni roboczej.
Musisz wiedzieć, że monitory wymienia się dużo rzadziej niż laptopy, co wynika z większej dynamiki rozwoju segmentu notebooków. Monitor dla grafika pozwoli Ci z kolei rozwijać skrzydła także po studiach, będzie na siebie zarabiał. Zapewni Ci także więcej miejsca do pracy z projektami, niż wyświetlacz największego laptopa.
Jakie porty na studia grafika i projektowanie?
Obecność USB 3.0 jest standardem, ale Ty sprawdzaj, czy laptop do studiowania grafiki komputerowej ma USB-C z Thunderbolt 4.0. To jedno złącze naładuje baterię (obsługując szybkie ładowanie), prześle dane z prędkościami wykraczającymi poza możliwości USB 3.0, wyśle obraz w jakości 4K i wyższej (przez protokół DisplayPort). Alternatywnym portem wideo jest HDMI. USB-C jest ponadto wygodniejszy od czytnika kart SD albo microSD, bo pozwala łączyć się z dyskami o wysokich prędkościach transferu danych. Wracając do USB 3.0 – powinien mieć przynajmniej jeden, żeby podłączyć mysz lub manipulator.
Na koniec kilka słów o klawiaturze. Graficy pracujący z modelami 3D wymagają często pełnej klawiatury, to znaczy obecności panelu numerycznego. Dzięki temu łatwiej im wprowadzać wymiary obiektów. Zwracają oni także uwagę na rozmiar strzałek. Niby drobnostka, ale korzystanie z nich usprawnia im pracę, dlatego nie lubą, gdy strzałki góra i dół są spłaszczone.
Przeczytaj poradnik: Jaki laptop dotykowy? Jak wybrać? Ile kosztuje?
Zobacz też: Laptopy dla grafika | Laptopy dla architekta | Laptopy do projektowania graficznego | Laptopy dla montażystów
Jaki laptop dla studenta architektury?
Laptop na studia architektoniczne pod pewnymi względami przypomina ten dla studenta grafiki i projektowania. Ale tylko do pewnego momentu, o czym będzie więcej za chwilę. Faktem jest, że architekt korzysta z innych programów. Takich bardzo wymagających, o bardzo dużym apetycie na zasoby. Należą do nich:
- Autodesk Revit
- Autodesk BIM 360
- Autodesk ReCap Pro
- CAD Decor Pro
- Render Pro
- obserVeR
- 3ds Max
- FormIt Pro
Jakie podzespoły?
Krótko mówiąc – o dużej mocy obliczeniowej. W tym przypadku potrzebna jest urządzenie określane mianem stacji roboczej. Takie, które może długo pracować pod obciążeniem i ma wydajny układ chłodzenia. Tym samym design laptopa może zejść na drugi plan – ważniejsza jest jego moc.
Procesor powinien należeć do serii Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7, natomiast karty graficzne do rodzin NVIDIA RTX albo Radeon RX (im wyższa seria, tym lepiej). Profesjonaliści sięgają nawet po laptopy z układami NVIDIA Quadro oraz AMD Pro i FirePro, rzecz jasna takie laptopy kosztują więcej. Tym podzespołom musi towarzyszyć chociaż 16 GB pamięci RAM, choć lepiej od razu kupić model 32-Gigabajtowy.
Jaki dysk?
Dysk wybieraj jak największy. Pojemność 1 TB wcale nie będzie przesadą, a programy chętnie skorzystają z wolnej przestrzeni, by przeprowadzić w niej obliczenia (rozszerzają sobie w ten sposób zasób pamięci operacyjnej, upłynniając pracę z projektem). Nośnik powinien więc być maksymalnie szybki – NVMe będzie w sam raz.
Jaki powinien mieć ekran?
Tu pojawia się podobieństwo do laptopa dla grafika. Ponownie możliwości są dwie, przy czym odwzorowanie kolorów nie ma aż tak dużego znaczenia. Student architektury ma za zadanie zaprojektować przestrzeń lub bryłę budynku. Jak najniższy błąd deltaE nie jest więc już tak ważny, bo te kolory nie trafiają do druku.
Dla komfortu pracy z projektem, jak i w trosce o zdrowie, sprawdzaj jasność matrycy i nie bierz niższej, niż 400 nitów. Nie musisz mieć za to matrycy IPS ani OLED, może być mniej zaawansowana. Rozdzielczość to z kolei chociaż Full HD. Gdy korzystasz tylko z laptopa, spraw sobie model, którego przekątna ekranu ma te 15 cali. Na mniejszym może Ci być niewygodnie. Chyba, że postawisz sobie na biurku monitor. Tak też można, tak jest dużo wygodniej.
Jakie porty na studia architektoniczne?
Absolutny must-have to USB-C z Thunderbolt 4.0 z powodów opisanych przy laptopie na studia graficzne. Jemu powinien towarzyszyć port HDMI oraz kilka USB 3.0. Do jednego podłączysz mysz, do kolejnego klawiaturę albo słuchawki.
Zobacz też: Laptopy dla architekta | Laptopy do projektowania graficznego
Jaki laptop na studia informatyczne i dla programisty?
Teraz to, co lubią programistyczne tygrysy, czyli najlepszy laptop dla studenta informatyki. Doświadczeni programiści wskazują na określone parametry, które ułatwiają zdobywanie informatycznego skilla. Dzięki nim bezproblemowo obsłużysz te programy:
- Visual Studio
- SQL Serwer
- Eclipse
- DeV-C++
- NetBeans
Jakie podzespoły do studiowania informatyki?
Zaczniemy oczywiście od twardej specyfikacji, jak to u informatyka. Na pierwszy ogień tradycyjnie procesor. Rozsądne minimum to 4-rdzeniowe CPU Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Niektórzy twierdzą, że wystarczą też niższe jednostki (Intel Core i3 | Ryzen 3), ale w takich modelach spotkasz najczęściej 8 GB pamięci RAM.
Tymczasem laptop dla studenta informatyki powinien posiadać te 16 GB pamięci operacyjnej. Tu liczy się płynność oraz wydajność. Laptop dla programisty musi też czasem uciągnąć wirtualną maszynę, a to wymaga zasobów. Weź pod uwagę, że uczysz się pracować w realnych warunkach i takie też sobie stwórz. Na takim sprzęcie będziesz kodować, zarabiając pieniądze.
Jaki dysk?
Dysk SSD oczywiście. W teorii nie musi przechowywać plików tak dużych i ciężkich, jak te graficzne, ale dla wygody lepiej mieć nośnik trochę większy, niż mniejszy. Około 500 GB to optimum mieszczące system i niezbędne aplikacje. Muzyki i filmów dziś już się nie trzyma na dyskach, od tego są serwisy streamingowe. A kiedy myślisz o maszynie wirtualnej, po prostu wybierz laptopa z większym nośnikiem.
Jaki powinien mieć ekran?
Gdy korzystasz tylko z ekranu laptopa, wybierz notebook 15-calowy lub większy z podziałką Full HD. Po pierwsze dlatego, że kod źródłowy to takie draństwo, które nie toleruje błędów. Błędy wysypują cały projekt, a to oznacza czasochłonne łatanie dziur i postój z pracą. Sam pomyśl: po co wpatrywać się w niewielki wyświetlacz, garbiąc się przy okazji, skoro możesz wygodnie spoglądać w większy panel?
Po drugie, to od wielkości laptopa zależy układ klawiatury. Programowanie polega przecież na ciągłym wprowadzaniu znaków, liter i cyfr. Zbite, ciasno ułożone klawisze wcale nie są wygodne. Łatwo o pomyłkę, którą trzeba będzie poprawić. W przypadku laptopa do programowania o przekątnej 15 cali (lub większej) palce mają sporo miejsca. Oczywiście wskazane jest, żeby klawisze były podświetlone.
Jakie porty i inne rozwiązania?
Rzecz jasna jako student informatyki możesz mieć laptop 13 albo 14 cali. Rozważ wtedy zakup monitora dającego więcej miejsca na kod oraz klawiatury do wygodniejszego pisania kodu. Monitor podłączysz rzecz jasna do HDMI. Niektórzy zwracają także uwagę na USB-C, żeby podłączać do niego dwa monitory – są to swego rodzaju zapaleńcy, którzy już w trakcie studiów robią rzeczy wielkie i wchodzą na rynek pracy z przytupem – nierzadko jeszcze przed otrzymaniem dyplomu.
Z tuochpada raczej nie będziesz korzystać, mysz jest dużo wygodniejsza do zaznaczania drobnych fragmentów kodu. Żeby nie czekać zbyt długo na przenoszenie danych, wybierz sprzęt z Thunderbolt 4.0. Rozważ też laptop z Windows Hello ulokowanym w kamerze. Tym sposobem szybciej zalogujesz się do systemu.
Zobacz też: Laptopy dla programisty
Jaki laptop dla studenta medycyny, prawa lub ekonomii?
Rzadko się mówi o laptopach dla studentów medycyny, prawa albo ekonomii, prawda? A szkoda, bo oni też potrzebują notebooków. Nie będzie to sprzęt tak silnie wyspecjalizowany, jak ten dla grafika i architekta, można je więc ująć razem, sprowadzić niejako do wspólnego, technologicznego mianownika. W efekcie na pierwszy plan wysuwają się szybkość oraz czas pracy na baterii.
Jakie podzespoły?
Postaw na coś, co nie będzie wywoływać irytacji, a co zapewni zarówno swobodną naukę, jak i rozrywkę w czasie wolnym. Polecamy więc leptopy z procesorami Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Do nich koniecznie 16 GB pamięci operacyjnej RAM oraz szybkie dyski SSD. Tego typu modele znajdziesz w przystępnych cenach. Zintegrowane układy graficzne nie pozwolą raczej na gaming w coś bardziej wymagającego, ale zabijacze czasu w rodzaju The Sims 4 albo Minecrafta pójdą bez problemu.
Jaki dysk?
Medycyna, prawo i ekonomia obfitują wprawdzie w naukę, lecz ta wiedza zawarta jest w plikach tekstowych. One nie zajmują zbyt dużo miejsca. Dysk SSD 256 GB powinien zatem wystarczyć. 512-Gigabajtowy dysk będzie rzecz jasna lepszy, gdy zechcesz tam wrzucić kopię zdjęć z telefonu.
Jaki wyświetlacz?
Na większym ekranie widać lepiej, to nie ulega wątpliwości. Tym samym 15-calowy laptop na studiach medycznych sprawdzi się najlepiej. Mniejsze urządzenie jest trochę lżejsze, ale idziesz wtedy na kompromis z obszarem roboczym – masz go zwyczajnie mniej.
Co do rozdzielczości, to tak, jak w praktycznie każdym przypadku, powinna wynosić ni mniej, ni więcej, ale właśnie Full HD. Niższej zwyczajnie nie warto, a do wyższej nie ma sensu dopłacać, bo nie ma treści, które mógłby wyświetlić. Wymienione wyżej gry w jakości Full HD wyglądają najzupełniej w porządku. Zresztą bez dedykowanej karty graficznej i tak nie ustawisz wyższej podziałki.
Jaka bateria i jakie ładowanie?
Zamiast rozdmuchiwać kwestię gamingu, lepiej skupić się na żywotności akumulatora. Kiedy bateria pozwala na jakieś 6 godzin pracy bez ładowania, to jest to laptop, który warto mieć. Świetnym uzupełnieniem jest technologia szybkiego ładowania, która doda ogniwom sporo energii już w ciągu kwadransa. Akademickiego kwadransa.
Takie sprzężenie da też możliwość oglądania filmów w swoim łóżku bez zastawiania sideł złożonych z kabla i ładowarki, w które może wpaść współlokator. Wszyscy na tym zyskują.
Przeczytaj też poradniki:
- Jak dbać o baterię w laptopie?
- Laptop się przegrzewa? Podpowiadamy jak schłodzić laptop
- Jaki laptop do projektowania gier?
- Jaki zasilacz do laptopa? Jak dobrać nowy? Na co zwracać uwagę?
- Jak uratować zalany laptop? Co należy i czego nie należy robić?
- Laptop nie widzi dysku. Co robić?
Jaki laptop na studia muzyczne?
Udźwiękowienie laptopa to rzecz dyskusyjna. Bez względu na technologie dźwięku i certyfikaty, brzmienie dobiegające z laptopa nie jest najwyższych lotów. Taki ich urok. Nie oznacza to jednaj, że laptop nie nadaje się na studia muzyczne. Trzeba go tylko trochę podrasować – najlepiej zewnętrzną kartą dźwiękową.
Dzięki niej zyskasz bogatsze brzmienie:
- wysoki SNR (Signal to Noise Ratio)
- niski wskaźnik THD (Total Harmonic Distortion)
- niskie zniekształcenia intermodulacyjne IMD (Intermodulation Distortion)
- optymalną wartość Crosstalk
- 24-bitową głębię dźwięku
- pasmo przenoszenia 20 Hz – 20 kHz
- przestrzenny dźwięk 5.1 lub 7.1
Jakie podzespoły?
Laptop na studia muzyczne nie musi być potworem wydajności. Mimo wszystko musi odznaczać się szybkością. Dlatego powinien posiadać Intel Core i5 albo AMD Ryzen 5 (numery generacji procesorów obowiązują i w tym przypadku) oraz przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Przy czym lepiej jeśli od razu rozejrzysz się za modelem dysponującym 16 Gigabajtami RAM-u. Dedykowana karta graficzna jest zbyteczna.
Co do grubości laptopa, dobrze mieć mobilny model. Nie wiadomo gdzie zechcesz pracować nad muzyką, gdzie spotka Cię wena twórcza, ani gdzie zechcesz skomponować nowy utwór. Lekki laptop jest w tej sytuacji niezastąpiony.
Jaki dysk?
Dysk musi być szybki, więc SSD staje się jedynym rozsądnym wyborem. Pojemność, ze względu na wagę plików audio, też musi być odpowiednia. 512 GB traktuj jako minimum, które pozwoli trzymać nagrania w jednym miejscu, bez kopiowania ich na pendrive’y lub dyski zewnętrzne. Pomyśl jednak o zakupie laptopa z dyskiem 1 TB. Taki zapewni Ci spokój na dłużej.
Jaki wyświetlacz?
Współczesne komponowanie oraz obróbka dźwięku wymaga pracy z edytorami. One z kolei posiadają podłużne panele, ułożone poziomo. Żeby wygodnie Ci się z nich korzystało, wybierz laptopa Full HD o przekątnej przynajmniej 15,6 cala. Na mniejszym będzie zwyczajnie zbyt ciasno, poza tym niższa rozdzielczość utrudni manipulowanie znacznikiem w panelu aplikacji.
Chyba, że traktujesz laptopa jak stację roboczą, a całą robotę planujesz przenieść na ekran monitora. To też dobre rozwiązanie.
Jakie porty i technologie?
W tym przypadku przyda się spore zaplecze USB. Mysz, klawiatura, karta dźwiękowa, inne akcesoria muzyczne – trzeba to gdzieś podłączyć. Może się jednak okazać, że ten upatrzony laptop nie ma aż tylu portów. Wtedy dokup mu HUB USB i po kłopocie.
A żeby natchnienie nie uciekło, gdy Ty użerasz się z hasłem do systemu, zainwestuj w model z Windows Hello wbudowanym w kamerę. Jedno spojrzenie w obiektyw i już widzisz pulpit.
Jaki laptop na studia humanistyczne?
Przechodzimy do laptopów na studia humanistyczne. Do grupy łączącej bardzo wiele kierunków o zróżnicowanej wiedzy i licznych specjalizacjach. Pochylamy się nad urządzeniami, które ktoś nieuprzejmy mógłby określić mianem niewymagających – a przecież tak nie jest.
Wobec laptopa dla humanisty można mieć spore wymagania. Głównie w zakresie wagi, wyświetlacza, baterii i klawiatury. Sporo tego, prawda? Bo czy to student historii, socjologii, filozofii, filologii polskiej lub zagranicznej, politologii, czy dziennikarstwa, każdy z nich będzie dużo pisał i sporo czasu spędzi przed wyświetlaczem laptopa.
Oto programy, z których skorzystasz na studiach humanistycznych:
- Word
- Excel
- PowerPoint
- Outlook
- Chrome / Edge / Opera / Firefox
Teoretycznie nie należą one do szczególnie wymagających, ale weź pod uwagę, że laptop będzie Ci służył najpewniej przez całe studia – licencjat i magisterkę. Dlaczego masz denerwować się gdzieś w połowie, że notebook spowolnił wyraźnie. Pomyśl przyszłościowo i już na starcie zaopatrz się w urządzenie o nieco wyższej mocy obliczeniowej.
Jakie podzespoły w laptopie dla humanisty?
Rozważając budżetowy sprzęt, wybierz laptopa z procesorem Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Mając trochę więcej pieniędzy, nie wahaj się kupić modelu napędzanego CPU Intel Core i5 albo Ryzen 5. Taki zabieg wyjdzie Ci tylko na dobre, pod warunkiem, że CPU należy do generacji 10 i wyższej (Intel) lub 5 i wyższej (AMD). Podobnie rzecz się ma z pamięcią RAM. 8 GB traktuj jak absolutne minimum, a nie optimum. Optymalna wartość w 2024 to 16 GB, biorąc pod uwagę, jak zasobożerna potrafi być sama przeglądarka internetowa. A gdzie tam jeszcze streamowanie wideo (w końcu studia to nie tylko nauka, ale i czas wolny do spożytkowania na przykład na filmy).
Laptop z dedykowaną kartą graficzną wybieraj tylko wtedy, gdy planujesz grać, i to grać w coś wymagającego. W przeciwnym razie w ogóle z niej nie skorzystasz, a zapłacić za nią musisz. Dużo ważniejsze jest Wi-Fi – wybieraj modele z Wi-Fi 5 lub 6. One zapewnią najszybszą łączność z siecią.
Jaki dysk?
Powtarzamy jak mantrę, że laptop na studia koniecznie z dyskiem SSD. W przypadku studiów humanistycznych o pojemności 512 GB. Będziesz mieć przestrzeń do zgrywania fotek ze smartfona, a ich zrobisz z pewnością dużo.
Jaki powinien mieć ekran?
W kwestii rozdzielczości rekomendujemy Full HD (albo WUXGA bardzo do niego zbliżone), które są optymalne i najbardziej uniwersalne. Wyższa podziałka będzie droższa i raczej nie wykorzystasz jej możliwości, bo i do czego? Filmy online dobrze ogląda się w Full HD, a żeby płynnie odtwarzać 4K potrzebna jest sieć o odpowiednio wysokiej przepustowości (internet od dostawcy). Natomiast ani Word, ani Excel, ani żaden inny program biurowy nie potrzebują 1440p. Full HD jest więc akurat.
Żeby wygodnie pisać prace zaliczeniowe, te krótsze i te najdłuższe, wybierz laptopa o przekątnej przynajmniej 14 cali. 15,6 cala będzie lepszy, a 16-calowy – sprzęt niewiele większy od 15-calowego – jeszcze lepszy. Ponieważ masz większy ekran, zyskujesz też więcej miejsca do wprowadzania tekstu.
Jakie porty?
Nie sądź, że nie potrzebujesz wielu portów. Nie idź tym tropem, bo jest on zwodniczy. Być może uznasz, że przydałaby Ci się mysz, którą trzeba do czegoś podłączyć. Nawet tę bezprzewodową. Korzystasz wtedy z USB, zajmując jeden z portów nanoodbiornikiem.
Tak samo jest z dodatkową klawiaturą. I nie jest to wcale głupie rozwiązanie. Używanie zewnętrznej klawiatury oszczędza tę w laptopie – klawisze nie ścierają się, a membrany nie wyrabiają. W efekcie notebook wygląda dobrze pomimo upływu lat i może uda Ci się go potem sprzedać.
Poza tym pamiętaj, że jeśli bardzo dużo piszesz i doszłoby do uszkodzenia klawiatury, wysyłasz cały laptop do serwisu. Naprawa wymaga rozkręcenia urządzenia, odpinania taśm i nie należy do najtańszych rozwiązań. O wiele mniej zapłacisz za nową klawiaturę bezprzewodową.
Jaki laptop na studia inżynierskie?
Czy wiesz, jak często w sieci pojawia się pytanie: Jaki laptop na studia inżynierskie? Bardzo często! Niestety nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Nie da się też wskazać ani zbliżonych do siebie urządzeń, ani tym bardziej jednego modelu.
Inżynier to przecież tytuł, a nie kierunek. Inżynierem możesz być po grafice komputerowej, po spawalnictwie, po budowie maszyn, architekturze, ochronie środowiska, logistyce, automatyce, robotyce i wielu innych specjalizacjach. Potrzebny jest więc laptop spełniający wymogi konkretnych programów.
Jeśli w tym poradniku nie omówiliśmy Twojego kierunku, to znak, że możesz kupić laptopa multimedialnego. Sprzęt z 4-rdzeniowym procesorem, pamięcią RAM w liczbie 16 GB, dyskiem SSD 512 GB oraz ekranem Full HD 15,6".
W większości przypadków wystarczające są zintegrowane układy graficzne. Gdy zamierzasz grać, wybierasz notebook z dedykowaną grafiką. Zwróć uwagę na szybkie ładowanie baterii, które pozwala błyskawicznie uzupełniać energię, np. w przerwie między zajęciami.
Zobacz też: Laptopy dla architekta | Laptopy dla automatyka
Mały laptop na studia? Czy to ma sens?
Cytując klasyka: tak średnio. W dobie ciężkich, opasłych laptopów, których noszenie mocno obciążało barki i ręce, mały laptop był wybawieniem. Jego waga rekompensowała mniejszy wyświetlacz oraz słabszą (zazwyczaj) moc obliczeniową.
Dzisiaj laptopy 14 cali są już bardzo mobilne, a modele 15 cali zapewniają już wszystko, czego potrzeba na bardzo wielu kierunkach. Czy warto mieć 13-calowy laptop na studiach? Można go mieć, oczywiście, że można. Pytanie brzmi: Czy będzie się na nim wygodnie uczyć? Czy zapewni Ci dobrą widoczność? Czy ma wydajność, która podoła programom, z jakich przyjdzie Ci korzystać?
Kierując się tylko wagą i mobilnością możesz wpakować się na minę. Niestety. Inna sprawa, jeśli mały laptop pełni rolę stacji roboczej, a wszystko, co ważne, wykonujesz na ekranie monitora. Kwestia wielkosci dotyczy też laptopów do nauki.
Tablet czy laptop na studia? Co lepsze?
Nie ulega wątpliwości, że tablet jest sprzętem nieporównywalnie bardziej mobilnym od laptopa. Od praktycznie każdego laptopa. Pod tym względem jego przewaga jest bezdyskusyjna i ogrom notebooków odpada w przedbiegach. Minusem jest system operacyjny.
Tablety w ogromnej większości korzystają z Androida, któremu daleko do Windowsa. Na Androidzie nie zainstalujesz całej masy programów biurowych, o specjalistycznych nie wspominając, a to czyni go sprzętem jedynie uzupełniającym laptopa, nie jego alternatywę.
Chyba, że masz na myśli takie urządzenia jak Apple iPad lub Microsoft Surface. One, choć kompaktowe i konstrukcyjnie odpowiadające właściwościom tabletów, obsługują swoje środowiska systemowe w sposób kompleksowy – iPad system iPadOS, Surface system Microsoft Windows.
Przeczytaj poradnik: Jak dobrać plecak, etui i torbę do laptopa?
Polecane laptopy na studia w 2024
Polecane laptopy dla studenta grafiki i do projektowania
- Apple MacBook Air 15
- ASUS ROG Strix G16 G614JI
- ASUS ROG Zephyrus G16 GU605MI
- ASUS ROG Flow X13 GV302XV
- ASUS ProArt Studiobook 16 OLED H7604JI
Polecane laptopy dla studenta architektury
- Apple MacBook Pro 14 M3
- ASUS ROG Strix SCAR 17 G733PY
- ASUS ROG Zephyrus G16 GA605WI Ryzen AI
- Razer Blade 16 OLED 240 Hz
Polecane laptopy dla studenta informatyki i programowania
- MSI Modern 15 B7M
- ASUS VivoBook 17 X1704ZA
- Acer Swift 3 SF314-71
- Apple MacBook Air 13
- ASUS VivoBook 16X K3605V
- ASUS ZenBook 14 UX3402VA
Polecane laptopy dla studenta medycyny
- ASUS VivoBook 14 X1405ZA
- ASUS VivoBook 17 X1704ZA
- ASUS VivoBook S 16 Flip TN3604YA
- ASUS VivoBook 16X K3605VU
- Microsoft Surface Pro 9
- Apple MacBook Air 15 M3
Polecane laptopy dla studenta muzyki
- ASUS VivoBook 16X K3605VU
- HP EliteBook 860 16 G10 Wolf Pro Security Edition
- ASUS Vivobook S 16 Flip TP3604VA
Polecane laptopy dla kierunków humanistycznych
- ASUS VivoBook S 15 M5506NA OLED
- ASUS VivoBook 17 X1704ZA
- Dell Vostro 3520 120 Hz
- Acer Extensa 15 EX215-55
- HP 250 G9
- Lenovo ThinkPad L14 G3
- MSI Modern 15 H C13M
Polecane małe laptopy na studia
- ASUS ROG Flow X13 GV301RE
- Apple MacBook Air 13
- ASUS ROG Flow X13 GV302XV
- Microsoft Surface Laptop 5
- Microsoft Surface Pro 9
Zobacz: Laptopy ASUS | Laptopy Acer | Laptopy Apple | Laptopy Microsoft | Laptopy Dell | Laptopy HP | Laptopy Lenovo | Laptopy MSI | Laptopy Razer
Zobacz wszystkie laptopy / notebooki / ultrabooki w sklepie TechLord