Szukasz dobrego laptopa dla gracza? Nie wiesz na co zwrócić uwagę, żeby się nie rozczarować? Przeczytaj nasz poradnik. Specjalnie dla Ciebie rozłożyliśmy laptop do gier na części pierwsze, omawiając wszystkie aspekty tego urządzenia – od CPU i GPU po elementy konstrukcyjne i porty. Z nami dowiesz się, jaki laptop do gier warto kupić.
Spis treści:
- Co to jest laptop do gier?
- Jaki procesor w laptopie do gier?
- Jaka karta graficzna w laptopie dla graczy?
- Ile pamięci RAM w laptopie do grania?
- Jaki dysk w laptopie gamingowym?
- Jakie chłodzenie w laptopie dla graczy?
- Jaki wyświetlacz w laptopie do gier?
- Jaką klawiaturę powinien mieć laptop gamingowy?
- Jakie głośniki w laptopie do grania?
- Ile i jakich portów w laptopie dla gracza?
- Obudowa z metalu czy z tworzywa? Co lepsze?
- Jakimi akcesoriami uzupełnić laptop do grania?
- Który laptop gamingowy najlepszy? Polecane modele
Co to jest laptop do gier?
Pytanie może się wydawać trywialne. Może nawet niedorzeczne i zupełnie nie na miejscu. Ale wcale takim nie jest. Bo laptopy dla graczy to nie to samo, co zwykłe laptopy, na których włączysz jakieś proste gry. Tym bardziej, że samo pojęcie gry komputerowe jest niezwykle szerokie.
Dla hard-userów gaming nie istnieje, dopóki suwaki ustawień grafiki i detali nie znajdą się w pozycji maksimum (Ultra), a GPU nie wygeneruje przynajmniej 60 klatek obrazu na sekundę (albo i więcej). Oczywiście nie w byle jakich grach, ale w tytułach AAA, czyli tych najgłośniejszych, najdroższych w produkcji, najbardziej efekciarskich, jednocześnie najbardziej wymagających. Innymi słowy o największym apetycie na zasoby systemowe laptopa.
Po drugiej stronie są ludzie, dla których nie liczy się ray tracing, wygładzanie tekstur, wysoki klatkaż, HDR, ani odświeżanie 144 Hz. Są to ludzie pykający sobie w The Sims, w Minecraft, w gry retro zapamiętane w dzieciństwie (Heroes of Might & Magic III, Fallout, Baldur’s Gate 2, Gothic, CS:GO). Oni po prostu czerpią frajdę z tego, że mogli odprężyć się przez godzinę lub dwie, przejść jakąś misję, przypomnieć stare czasy.
W te niewymagające gry zagrasz na laptopie ze zintegrowanym układem graficznym (Intel UHD Graphics, Intel Xe Iris, Radeon Graphics, Radeon Vega). Do tego grona zaliczają się laptopy do domu oraz laptopy biurowe, jak również laptopy dla dzieci. Zwykle są to urządzenia z niższej półki cenowej, o niższej wydajności. Nie powstały z myślą wyłącznie o grach, brakuje im więc mocy, żeby uciągnąć głośne tytuły.
Natomiast w laptopie do gier każdy komponent dobierany jest z myślą o gamingu, o płynnej obsłudze gier. Z detalami bywa różnie, bo ich poziom wynika z mocy procesora i karty graficznej. To nie jest tak, że każdy laptop dla gracza ma taką samą wydajność – co to, to nie.
Wydajność w grach, a co za tym idzie wysoki klatkaż, obsługa wysokich ustawień, synchronizacja pionowa, i tym podobne aspekty, zależą od zastosowanych komponentów, które omówimy teraz szczegółowo. Rzecz jasna musisz zdawać sobie sprawę, że im mocniejszy laptop, tym wyższą ma cenę.

Jaki procesor w laptopie do gier?
Punkt wyjścia – jeśli procesor jest słaby, pozostałe komponenty niestety będą mu w tym dorównywać. Nie licz na to, że karta graficzna wyrówna deficyt wydajnościowy. To tak nie działa. CPU i GPU muszą być kompatybilne, w przeciwnym razie jedno z nich staje się wąskim gardłem, które tłamsi i ogranicza możliwości drugiego z komponentów. Producenci laptopów zdają sobie z tego sprawę. W efekcie nie ma opcji, żeby w jednym urządzeniu znalazły się Intel Core i5 i RTX 3080/3090.
Żeby gamingowy notebook miał na pokładzie któreś z topowych GPU, musi mu towarzyszyć Intel Core i7 / AMD Ryzen 7 albo nawet jednostki i9 / Ryzen 9. Nie ma innej opcji. Tu nie ma tak, jak w komputerach, że procesory i karty graficzne są wymienialne i teraz kupisz słabszy sprzęt, a potem podrasujesz i dokupisz komponenty. Ach, i nie daj sobie wmówić, że Intel Core i3 / AMD Ryzen 3 nadają się do gamingu.
Przede wszystkim zwracaj uwagę na serię procesora, a nie na liczbę rdzeni. Kiedyś procesor do grania miał 4 bądź 8 rdzeni, bo taka była klasyfikacja CPU. Obecnie spotkasz jednostki 4-rdzeniowe, 8-rdzeniowe, 10-rdzeniowe, 12-rdzeniowe, 14-rdzeniowe, nawet 16-rdzeniowe. Należą one głównie do rodziny Intel Core. AMD ma to bardziej uporządkowane, pozostawiając w portfolio procesory z sześcioma albo z ośmioma rdzeniami.
Na tym nie koniec. Poza rdzeniami są jeszcze wątki, które kiedyś też dało się łatwo policzyć. Najczęściej jeden rdzeń posiadał dwa wątki. Teraz bywa różnie, dlatego trafisz na przykład na CPU posiadający 14 rdzeni oraz 20 wątków. Z czegoś to oczywiście wynika. Stoją za tym argumenty natury technologicznej, niemniej jeśli nie jesteś komputerowym geekiem, nie potrzebujesz tej wiedzy.
Dla Ciebie ważne jest, ile klatek wyciągniesz w danej grze. I to jest jak najbardziej zrozumiałe. Sprawę wyboru tego lub innego procesora komplikuje dodatkowo ilość pamięci cache, jak i taktowanie rdzeni CPU. Naprawdę można od tego fioła dostać, i albo jesteś na bieżąco z technologią, albo szukasz recenzji sprzętowych, w których ktoś testuje możliwości laptopa do gier (od liczby fps-ów, przez temperatury i kulturę pracy, aż po jakość wykonania).
Faktem jest, że żeby grać płynnie w większość tytułów, potrzebujesz przynajmniej modeli napędzanych procesorami Intel Core i5 / AMD Ryzen 5. Gdy chcesz ustawień wysokich z wizualnymi bajerami, zainwestuj w laptopa z Intel Core i7 / AMD Ryzen 7. Mając środki na topowy notebook do grania, sięgnij po coś z Intel Core i9 / AMD Ryzen 9.
Przeczytaj nasze poradniki:
- Jaki laptop kupić? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?
- Jaki laptop na studia? Kupujemy najlepszy notebook dla studenta
- Jaki laptop do nauki? Wybieramy notebook do szkoły
- Tani laptop do internetu. Który model kupić?
- Jaki laptop dla seniora? Który notebook dla osoby starszej będzie najlepszy?
- Jaki laptop do domu? Który najlepszy do użytku domowego?
- Pierwszy laptop dla dziecka. Jaki powinien być? Który model wybrać?
- Jaki laptop biurowy? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy
- Mały laptop. Jaki wybrać? Który mobilny laptop będzie najlepszy?
- Laptop dla grafika. Jak wybrać? Który najlepszy do grafiki komputerowej?
- Laptop nie widzi dysku. Co robić?
- Czarny ekran w laptopie. Co to oznacza? Jak to naprawić?
- Jak sprawdzić, jaki mam model laptopa? Oto kilka porad
Jaka karta graficzna w laptopie dla graczy w 2025?
Najwięcej mocy obliczeniowej mają karty graficzne z najwyższą numeracją. W przypadku rodziny NVIDIA hierarchia wydajności układa się następująco:
- GTX → RTX 2000 → RTX 3000 → RTX 4000 → RTX 5000
- RTX 3050 → RTX 3060 → RTX 3070 → RTX 3080
- RTX 4050 → RTX 4060 → RTX 4070 → RTX 4080 → RTX 4090
- RTX 5050 → RTX 5060 → RTX 5070 → RTX 5080 → RTX 5090
Zobacz laptopy z NVIDIA RTX 4080
Zobacz laptopy z NVIDIA RTX 4090
Zobacz laptopy z NVIDIA RTX 5080
Zobacz laptopy z NVIDIA RTX 5090
W których szukać ray tracingu i DLSS? Tylko w seriach RTX. GTX 1000 oraz 1600 nie obsługują tych technologii w takim stopniu, jak RTX. Zamiast wyspecjalizowanych rdzeni RT korzystają tylko ze sterowników.
Analogiczny podział generacji znajdziesz w GPU AMD Radeon:
- RX 5500 → RX 5600 → RX 5700
- RX 6500 → RX 6600 → RX 6700 → RX 6800
Wyższa sekwencja liczb przypisana jest do serii o coraz większej wydajności. To oczywiście winduje cenę laptopa do gier, ale to naturalne, że za mocniejszy sprzęt zapłacisz więcej.
Poza numeracją karty graficzne w laptopach różnią się jeszcze trzema istotnymi parametrami. Mowa o:
- Pamięci video – teoretycznie w ramach tej samej serii GPU wszystkie układy powinny mieć taką samą ilość VRAM, ale zdarza się, że producenci laptopów zmniejszają ten wynik, żeby obniżyć emisję ciepła. Dlatego sprawdzaj każdorazowo liczbę pamięci VRAM, zaglądając do specyfikacji notebooka.
- Mocy karty graficznej (TGP) – im wyższy współczynnik, wyrażony w Watach, tym wydajniejsze jest GPU.
- Maksymalnej mocy karty graficznej (TGP) – tu również obowiązuje zasada: im więcej, tym lepiej (dla wydajności i liczby fps-ów, oczywiście).
Żeby w ogóle myśleć o detalach Ultra i/lub o wysokim klatkażu w takich grach jak: Wiedźmin, Cyberpunk 2077, Watch Dogs: Legion, Kingdon Come Deliverance, odłóż na półkę pomysły o budżetowych kartach graficznych. Pomimo zachęcających opisów producentów, nie poradzą sobie.
Brutalna prawda wskazuje, że wysokie ustawienia w produkcjach AAA zarezerwowane są dla topowych układów. Tak pokazuje praktyka i testy recenzentów.
Jeśli podłączasz do laptopa monitor dla gracza, koniecznie sprawdź, jaką technologię synchronizacji obrazu obsługuje. Praktycznie każdy monitor ma AMD FreeSync, co pozwala synchronizować klatki obrazu generowane przez GPU Radeon z tempem wyświetlania ich na ekranie. Natomiast paneli współpracujący z układami NVIDIA RTX jest mniej, w dodatku najczęściej są droższe.
Oprócz tego karty graficzne korzystają z technologii poprawiających płynność obrazu. NVIDIA ma w swoim arsenale techniki DLSS (Deep Learning Super Sampling), natomiast czerwoni stworzyli AMD FSR (FidelityX Super Resolution). To wszystko znajdziesz rzecz jasna w laptopach do gier.
Być może chodzi Ci po głowie jeszcze pytanie w stylu: W jakiej rozdzielczości i na jakich detalach zagram na laptopie z tą albo z tamtą kartą graficzną? – jeśli tak, mamy złą wiadomość. Nie da się w ciemno powiedzieć, że RTX 3060 to gaming w Full HD na ustawieniach średnich. To tak nie działa. Kluczowe są wymagania gry. Gdy produkcja ma je niskie, to RTX 3060 podoła i wysokim detalom. To chyba jasne, co?
Czy laptop z profesjonalną kartą graficzną nadaje się do grania?
To pytanie zadaje sobie wiele osób nieobeznanych z technologią. Niestety profesjonalna karta graficzna, mimo ogromnej mocy obliczeniowej, nie nadaje się do grania. Uruchomisz na nim grę, pograsz, samo GPU wyciągnie też solidną porcję klatek obrazu na sekundę, ale brakuje jej technologii gamingowych (skonstruowano je i zaprogramowano do zupełnie innych zadań). Sam laptop z profesjonalną kartą graficzną jest zresztą droższy od tego do gier.
Ile pamięci RAM w laptopie do grania?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – przynajmniej 16 GB, lecz sięgaj lepiej od razu po 32 GB. Szczególnie wtedy, gdy laptop do grania ma na pokładzie jeden z mocniejszych modeli GPU. Szkoda by było, żeby to RAM stał się wąskim gardłem dla wydajności i ograniczał szybkość pracy laptopa, prawda? A tak może się stać, jeśli laptop do grania będzie miał tylko 8 GB RAM-u. Taka ilość przestaje już wystarczać do internetu, a co dopiero do gamingu.
Może się jednak zdarzyć, że teraz braknie Ci kasy na model z większym zasobem pamięci operacyjnej. Tak bywa. Dowiedz się wtedy, czy notebook pozwala na samodzielną wymianę pamięci RAM, czy ma odkręcaną pokrywę serwisową. Jeśli tak, to za jakiś czas odkręcisz kilka śrubek, włożysz kość i gotowe. Musisz tylko pamiętać, że gdyby trzeba było oddać laptopa za jakiś czas do serwisu, to serwis może wymagać przywrócenia urządzenia do stanu fabrycznego.
W przypadku pamięci RAM zobaczysz, że widnieje przy nim oznaczenie GDDR4, GDDR5 lub GDDR6. Co to oznacza? Jest to generacja kości współpracująca z określoną rodziną procesorów. Pamiętaj o tym, gdy zechcesz dokupić pamięci RAM. Gdy spojrzysz tylko na jej ilość (np. 16 GB), a nie na generację, system nie rozpozna modułu.
Jaki dysk w laptopie gamingowym?
Nie ma innej opcji, niż dysk SSD. I możesz już nawet pomijać SSD ze złączem SATA, sięgając od razu po M.2 PCIe lub PCIe NVMe. Wprawdzie obecność tych ostatnich nie wpływa jakoś odczuwalnie na płynność gamingu (czyli na klatkaż), lecz dane choćby z save’ów odczytywane są szybciej. Sam laptop też działa szybciej.
W kwestii pojemności, dobrze by było, żeby dysk laptopa do gier miał nie mniej niż 480 / 512 GB przestrzeni na dane. Wielkobudżetowe produkcje zajmują sporo miejsca, a z pewnością nie poprzestaniesz na jednym tytule. Byłoby zresztą absurdem usuwać jeden tytuł, aby zagrać w inny, prawda?
Jakie chłodzenie w laptopie dla graczy?
W konstrukcjach gamingowych chłodzenie jest rozbudowane. Tylko co to znaczy? Czy to dobrze czy źle? Już tłumaczymy.
Chłodzenie w laptopie multimedialnym to najczęściej pojedynczy wentylator. Do niego wchodzi ciepłowód (zwykle miedziany płaskownik) prowadzący od procesora. Kiedy procesor nagrzewa się, ciepło wędruje do ciepłowodu i tam jest rozpraszane (czytaj wyrzucane na zewnątrz przez otwory wentylacyjne).
Zdarza się, że przy mocnych CPU producenci montują dwa wentylatory, co podnosi skuteczność chłodzenia. Ale to dość wybiórczy zabieg, zarezerwowany raczej dla modeli biznesowych. Tymczasem laptop do gier po prostu musi mieć przynajmniej dwa wentylatory – jeden dla CPU i jeden dla GPU. Celowo napisaliśmy przynajmniej, gdyż w topowych (najdroższych) laptopach gamingowych instalowane są nawet 4 wentylatory. Raczej nie będzie dzięki temu ciszej. Utrzymanie optymalnych temperatur jest jednak ważniejsze, bo od tego zależy stabilność pracy notebooka oraz żywotność podzespołów.
Mało tego, już sama obudowa laptopa do grania jest wyższa, bardziej masywna. Tak musi być, żeby utrzymać w ryzach temperatury i nie doprowadzić do przegrzania komponentów. Gdy wewnątrz jest mało miejsca, procesor i karta graficzna szybko wypełnią przestrzeń ciepłem. Omówmy się, w środku laptopa i tak jest mało miejsca, wielokrotnie mniej niż w desktopie. Właśnie dlatego wentylatory muszą być tak efektywne.
Czy można sterować tymi wentylatorami? Czasami można. Acer ma takie rozwiązanie w serii Nitro w postaci przycisku aktywującego tryb Turbo. Jak pewnie już się domyślasz, wentylatory wirują wtedy z maksymalną mocą. W innych laptopach odwiedzaj dedykowane do tego aplikacje, np. GPU Tweak lub MSI Afterburner. Tam znajdziesz informacje na temat aktualnych temperatur komponentów, a także profile pracy chłodzenia.
Podsumowując – rozbudowane chłodzenie oznacza masywną konstrukcję, obecność minimum dwóch wentylatorów, towarzyszących im ciepłowodów oraz sporych otworów wyrzucających ciepło na zewnątrz. Te powinny być jak największe. Inaczej ciepło nie zdoła wydostać się tak szybko, jakby należało.
Jaki wyświetlacz w laptopie do gier?
Mając ustalone podzespoły, możesz pochylić się nad wyświetlaczem. Na co możesz liczyć w laptopie do gier?
Jaka rozdzielczość?
W ogromnej większości przypadków spotkasz panele o rozdzielczości Full HD. Wynika to z jednej strony z wielkości wyświetlacza, z drugiej z mocy obliczeniowej komponentów (wyświetlenie większej liczby pikseli i zachowanie płynności wymaga od GPU więcej mocy).
Bardzo mało jest laptopów do gier z ekranami 4K. Tak wysoka szczegółowość wymaga, jak już wiesz, wysokiej wydajności, a poza tym nawet na 17-calowym wyświetlaczu nie widać efektu, jaki daje 4K na czymś większym.
Dlatego 4K możesz spokojnie odpuścić, skupiając się albo na Full HD, albo na podziałce 1440p. Ona zyskuje na popularności, pozwalając wyciągać dużo klatek obrazu na sekundę, jak i dać suwaki ustawień w pozycji Wysokie, a czasem nawet i Ultra.
Jaka przekątna ekranu?
No cóż, teoretycznie istnieją laptopy dla graczy o przekątnej 13 i 14 cali, ale czy gra na czymś takim jest komfortowa? Kompaktowy notebook jest oczywiście niezwykle mobilny, niemniej lepiej sprowadzić go do roli stacji roboczej, podpinając go do monitora. Poza tym można odnieść wrażenie, że te mniejsze laptopy noszą miano: do gier tylko dlatego, że są wyposażone w dedykowane GPU. Ich wygląd sugeruje raczej, że są to urządzenia dla twórców. One też wymagają wydajności, stąd mocne podzespoły.
Pierwszą rozsądną przekątną zapewnia laptop 15-calowy, to nie ulega wątpliwości. W tej kategorii masz też największy wybór modeli zróżnicowanych pod kątem wydajności. Są po prostu najpopularniejsze. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest laptop o większej przekątnej ekranu: 16 lub 17 cali. Porównaj sobie ceny poszczególnych modeli, bo wcale nie jest powiedziane, że zawsze ten większy będzie droższy. A nuż trafi się jakaś promocja. Nie zamykaj się więc tylko na jedną przekątną, popatrz na laptopy do gier nieco szerzej.
Jaki typ matrycy?
Dziś typ matrycy ma marginalne znaczenie. Kiedyś TN dawało wysokie odświeżanie, ale w ślad za tym szły kiepskie kąty patrzenia i słaby kontrast. Natomiast IPS zapewniał szerokokątne spojrzenie i soczyste kolory, lecz kulało w nim odświeżanie. Rozwój technologii sprawił, że wspomniane różnice pomiędzy matrycami zatarły się. Dzięki temu w każdym przypadku spotkasz wysokie odświeżanie oraz niski czas reakcji.
Pamiętaj, że istnieją też inne matryce: VA oraz OLED rozgościły się w laptopach do gier, również korzystając z wysokich częstotliwości odświeżania. Laptop do gier z ekranem OLED jest naturalnie droższy od pozostałych, lecz wyświetlane kolory oraz czerń nie mają sobie równych. I wreszcie matryce VA. Jedynym ich mankamentem może być niska jasność matrycy, zalecamy więc gaming przy jasności przynajmniej 80%, jak również unikanie bardzo jasnych miejsc. Tak będzie lepiej dla Twoich oczu.
Jaka częstotliwość odświeżania obrazu?
Czy wiesz, że laptop biurowy ma odświeżanie 60 Hz? Oznacza to, że ekran tego notebooka wyświetli najwyżej 60 klatek obrazu na sekundę. Wydaje się, że to sporo, prawda? Przecież ludzkie oko i tak tego pewnie nie dostrzeże, prawda?
No nie do końca. Częstotliwość odświeżania ma wpływ na płynność tego, co widzisz. I to duży wpływ. Nie ma efektu przeskoku obrazu, widzisz każdy ruch. W strzelankach, w bijatykach, w symulatorach wyścigów i w dynamicznych scenach walk ma to szczególne znaczenie.
A jakie częstotliwości odświeżania spotkasz w laptopach do gier? Na rynku występuje obecnie kilka wartości:
- 120 Hz
- 144 Hz
- 165 Hz
- 240 Hz
- 300 Hz
- 360 Hz
Te najwyższe jeszcze niedawno dostępne były tylko w monitorach wolnostojących. A teraz, proszę, również w sprzęcie o znacznie mniejszych gabarytach. Tylko nie łudź się, że dostaniesz 360 Hz w laptopie z RTX 3050 Ti. Co to, to nie. Tego typu atrakcje zarezerwowane są (niestety) dla modeli kosztujących ponad 8 000 zł.
Ekran błyszczący czy anti-glare
Laptopów z błyszczącym ekranem jest zdecydowanie mniej niż tych z matowym. Błyszczące są właściwie tylko te z matrycami OLED, IPS, EWV, AMOLED i mini-LED. Cała reszta ma matową powłokę antyrefleksyjną, która świetnie sprawdza się w ciągu dnia, pomagając poruszać się w ciemnych lokacjach gier.
Wtedy widzisz to, co faktycznie dzieje się na wyświetlaczu, a nie swoją twarz. Ale czy zawsze grozi Ci to z laptopem o błyszczącym ekranie? Nie, ale pod warunkiem, że matryca ma wysoką jasność. 500 nitów spokojnie oprze światłu słonecznemu. Problem w tym, że nie w każdej specyfikacji technicznej znajdziesz komplet danych. Gdy podawana jest jasność matrycy, potrafi brakować częstotliwości odświeżania (i na odwrót).
Jaką klawiaturę powinien mieć laptop gamingowy?
Na ten aspekt zwracaj uwagę tylko wtedy, gdy zamierzasz korzystać z klawiatury laptopa do gier. Bo jeśli masz fajną klawiaturę mechaniczną i podłączysz ją do notebooka, odpuść szukanie modelu z wbudowanym mechanikiem. Nie ma sensu.
Ale gdy chcesz grać na takiej, tego pragniesz, nie odmawiaj sobie klawiatury mechanicznej. Jest wytrzymalsza od tej zwykłej, membranowej – zniesie więc więcej uderzeń w klawisze i jest to wynik liczony w milionach naciśnięć na każdy przełącznik.
Podświetlenie klawiszy jest z kolei czymś powszechnym w laptopach do gier. Występuje w każdym modelu, niemniej nie zawsze w tej samej postaci. W tanich laptopach dla graczy może być jednokolorowe, np. białe albo czerwone. Da się ponadto sterować jasnością – ogólnie, na kilku predefinowanych poziomach albo dokładnie, w aplikacji.
W innych znajdziesz podświetlenie paletą RGB z opcją zmiany kolorów, jak i efektów (np. fala, oddech, stałe podświetlenie, sekwencja, itp.). W jeszcze innych producenci wprowadzają strefowe podświetlenie:
- Jednostrefowe – czyli cała klawiatura podświetlana jest tym samym kolorem albo efektem
- Wielostrefowe – strefy są z góry określone, Ty możesz wybrać jaki kolor podświetli każdą z nich. Da się też wygasić te nieużywane.
- Punktowe – w tych każdy przełącznik może się świecić na inny kolor. Wyróżnisz w ten sposób na przykład sekcję WASD, zaciemniając resztę, żeby nie przeszkadzała.
Jakie głośniki w laptopie do grania?
Producenci głośno trąbią o zaawansowanych systemach audio, przestrzennym brzmieniu, głębokich basach, szerokiej scenie – że to wszystko występuje w ich laptopach do gier. Rzeczywistość brutalnie weryfikuje te sformułowania. Nie oczekuj więc nie wiadomo jak dobrego nagłośnienia w gamingowym laptopie.
Przetworniki umieszczane są głównie od spodu laptopa. Dźwięk odbija się wówczas od blatu i rozchodzi na boki. Czasami producenci decydują się umieszczać nagłośnienie w pobliżu klawiatury, wysyłając dźwięk na użytkownika.
We wszystkich wymienionych przypadkach będzie grało czysto, to prawda, nie powinno trzeszczeć w głośnikach, będą też muzyczne szczegóły. Ale prawdziwie dobry dźwięk pojawi się dopiero wtedy, gdy podłączysz słuchawki. Technologie dźwięku dostarczane przez Bang & Olufsen, Harman | Kardon, czy Nahimic zapewniając przestrzenny, kierunkowy dźwięk – pod warunkiem, że same słuchawki maja w specyfikacji dźwięk 5.1 albo 7.1. Zwracaj więc uwagę bardziej na technologie dźwięku, które realnie wykorzystasz w słuchawkach, zamiast na liczebność i rodzaj fabrycznego audio.
Przeczytaj też poradniki:
- Jaka myszka do gier? Wybieramy myszkę do grania
- Jaka klawiatura dla gracza? Jak wybrać? Która najlepsza?
- Jakie słuchawki dla gracza? Które najlepsze do grania?
- Jaki fotel gamingowy? Jak wybrać? Które są najlepsze?
- Jaki monitor dla gracza? Wybieramy najlepszy monitor do gier
- Jaki laptop do projektowania gier?
- Jak dbać o baterię w laptopie?
- Jaki zasilacz do laptopa? Jak dobrać nowy? Na co zwracać uwagę?
- Jak uratować zalany laptop? Co należy i czego nie należy robić?
- Pierwsze uruchomienie laptopa. Co trzeba zrobić?
Ile i jakich portów w laptopie dla gracza?
Tu nie ma wielkiej filozofii i wystarczy, że gamingowy laptop posiada:
- USB 3 – generacja ma drugorzędne znaczenie, bo najpewniej podłączasz mysz albo klawiaturę, a nie dysk lub pendrive’a. Nośnikom danych robi różnice prędkość przesyłania danych, klawiaturom i myszom już nie.
- USB-C – bywa przydatny, lecz nie jest niezbędny. Dobry do hubów USB, podłączania smartfonów. Gdy obsługuje Thunderbolt, podłączysz do USB-C zewnętrzny monitor.
- HDMI – port wideo do podłączania monitorów i projektorów. Standard 2.0 obsługuje rozdzielczość 4K 60 Hz. Nie obsługuje NVIDIA G-Sync.
- DisplayPort – port wideo, który staje się niezbędny, kiedy chcesz pograć na zewnętrznym monitorze o odświeżaniu 144 Hz lub większym, bądź kiedy chcesz korzystać z technologii G-Sync.
- RJ-45 / LAN – dobrze go mieć, gdy w domu jest światłowód i router w pełni korzystający z jego potencjału. Połączenie z siecią po kablu jest stabilniejsze niż po Wi-Fi. Poza tym producenci laptopów dla graczy wdrażają technologie obniżające ping (opóźnienia w transmisji danych), niwelując lagi (Coś-Czego-Gracze-Nie-Znoszą). RJ-45 powinien mieć przepustowość minimum 1000 Gbps.
- Minijack 3,5 mm – złącze audio do słuchawek ze zintegrowanym mikrofonem. Do niego podłączysz także głośniki.
Obudowa z metalu czy z tworzywa? Co lepsze?
Metalowa jest na pewno trwalsza i bardziej wytrzymała. Odznacza się lepszym przewodnictwem ciepła, no i rzecz jasna lepiej się prezentuje. Jest bardziej zadziorna, ma ten charakterny pazur. Nie znaczy to jednak, że obudowa z tworzywa jest gorsza.
Taki laptop do grania będzie się po prostu tu i ówdzie uginał – głównie pośrodku klawiatury oraz na pokrywie notebooka. Są to jednak odchylenia minimalne i nie wpływają na funkcjonowanie sprzętu. Zwracaj raczej uwagę na ilość i ułożenie otworów wentylacyjnych. Jeśli zauważysz, że notebook się przegrzewa, kup podstawkę chłodzącą.
Dowiedz się koniecznie: Jak schłodzić laptopa?

Jakimi akcesoriami uzupełnić laptop do grania?
Może się wydawać, że laptop jest sprzętem właściwie samowystarczalnym. Ma wyświetlacz, ma klawiaturę, ma głośniki. I to są jego atuty, ponieważ touchpad nie zastąpi myszy w grach, a system audio, jest, ekhm, delikatnie mówiąc, przeciętny. Brakuje mu też przestrzennego odwzorowania dźwięku.
Nie wahaj się więc doposażyć w stosowne akcesoria, np.
- Myszki dla graczy
- Podkładki pod myszki dla graczy
- Słuchawki dla graczy
- Podstawka chłodząca
- Plecak na laptopa
Chcesz prowadzić streamy? Koniecznie zaopatrz
się w:
- Kamerę internetową
- Mikrofon
W tle przyda Ci się także fotel dla gracza. Dobrze wygląda w kamerze, a dodatkowo wygodnie się na takim siedzi. Na pewno wygodniej niż na zwykłym krześle lub na fotelu biurowym.
Przeczytaj poradnik: Jak dobrać plecak, etui i torbę do laptopa?
Który laptop gamingowy najlepszy w 2025? Polecane modele
Wciąż nie wiesz, który laptop do gier wybrać? To mamy dla Ciebie gotowce. Dodaj do koszyka i graj w grę. Nie tylko w Tomb Raider.
Laptopy do gier do 4 000 zł
- MSI Thin GF63 12VE 144 Hz
- ASUS TUF Gaming A15 FA506NC 144 Hz
- ASUS TUF Gaming A16 FA607NU 144 Hz
- MSI Thin 15 B12VE 144 Hz
Laptopy do gier do 5 000 zł
- ASUS TUF Gaming A15 FA507NV
- ASUS TUF Gaming F15 FX507VU 144 Hz
- MSI Cyborg 14 A13VF 144 Hz
- ASUS TUF Gaming F16 FX607VU 144 Hz
- MSI Katana A15 AI B8V 144 Hz
Laptopy do gier do 6 000 zł
- MSI Sword 16 HX B14VFKG 144Hz
- ASUS TUF Gaming A15 FA507NVR 144 Hz
- ASUS TUF Gaming A15 FA507NV 144 Hz
- ASUS TUF Gaming F16 FX607VU 144 Hz
Laptopy do gier do 8 000 zł
- ASUS ROG Zephyrus G16 GU603VI 500nit
- ASUS TUF Gaming F15 FX507VI 144 Hz
- MSI Katana 17 B13VGK 144 Hz
- ASUS TUF Gaming A15 FA507NVR 144 Hz
Laptopy do gier do 10 000 zł
- ASUS ROG Strix G16 G614JZ 165 Hz
- ASUS ROG Zephyrus G16 GU603VI 500nit
- ASUS ROG Strix G18 G814JI 240 Hz
Laptopy do gier do 12 000 zł
- ASUS ROG Zephyrus G14 GA403UI OLED
- MSI Creator Z17 HX Studio A14VFT Dotyk
- ASUS ROG Strix G16 G614JZR 240 Hz
- MSI Vector 16 HX A14VHG 240 Hz
Laptopy do gier z RTX 5080
- Razer Blade 16 Ryzen RTX 5080 240 Hz
- ASUS ROG Strix SCAR 18 G835LW RTX 5080 240 Hz
- ASUS ROG Strix SCAR 16 G635LW RTX 5080 240 Hz
Laptopy do gier z RTX 5090
- Razer Blade 16 RTX 5090 240 Hz
- ASUS ROG Strix SCAR 18 G835LX RTX 5090 240 Hz
- ASUS ROG Strix SCAR 16 G635LX RTX 5090 240 Hz
Zobacz: Laptopy ASUS | Laptopy Acer | Laptopy Apple | Laptopy Microsoft | Laptopy Dell | Laptopy HP | Laptopy Lenovo | Laptopy MSI | Laptopy Razer
Zobacz wszystkie notebooki / laptopy dla graczy w sklepie TechLord