Wi-Fi jest powszechne, Wi-Fi jest uwielbiane. Ale czy Wi-Fi to jedyne wyjście? Oczywiście, że nie – doskonale wiedzą o tym m.in. gracze, graficy, projektanci i administratorzy sieci. Oni rozumieją, jak ważna jest łączność przewodowa. Dlatego w tym poradniku wyjaśniamy, jak wybrać kabel do internetu.
Spis treści:
Jak wybrać kabel internetowy (Ethernet)?
Kabel Ethernet można porównać do zaworu pomiędzy kroplówką a pacjentem. W zawieszonej butelce może znajdować się najcudowniejszy lek, ale gdy zawór jest przykręcony, dozowanie medykamentu jest ograniczone, utrudnione, w konsekwencji nieefektywne.
Gdy próbujesz omijać oznaczenia kabla sieciowego, skazujesz się na przykręcenie zaworu transferującego dane z routera do PC. Nieświadomość i nieznajomość faktów niczego tu nie zmienia. Po prostu fizycznie kabel nie przepuści więcej niż przewidziane technikaliami maksimum.
Musisz zrozumieć, że kable sieciowe są akcesoriami silnie zróżnicowanymi. Fakt, z zewnątrz wyglądają identycznie i czasem tylko różnią się kolorem otuliny, bo wtyczki są przecież takie same. Mają ten sam kształt i rozmiar, w środku gości identyczna liczba żył (przewodów).
Kabel internetowy trzeba zatem wybierać rozważnie, zwracając uwagę na szczegóły z pozoru nieistotne, drugorzędne, mało ważne, błahe. Tymczasem to właśnie one – szereg skrótowych oznaczeń, niezrozumiałych dla laika – definiują prędkość przesyłania danych i to właśnie one (a nie router, ani umowa z dostawcą internetu) określają, z jakich prędkości przesyłania danych skorzystasz.
Co jest, a co nie jest kablem do internetu?
W ramach definicji przypomnimy, że kabel internetowy – inaczej kabel Ethernet lub kabel LAN – jest wielożyłowym przewodem z wtykiem RJ-45, zwanym też potocznie skrętką. Wewnętrzne przewody miedziane zamknięte są w otulinie z tworzywa sztucznego, rzadziej w oplocie materiałowym.
Jednocześnie musimy nadmienić, że Ethernet jest protokołem pakującym dane w większe pakiety zawierające sumy kontrolne oraz adresy MAC. Ethernet oznacza tym samym rodzaj okablowania stosowany w sieci LAN (od kabla telefonicznego różni się ilością żył).
A co nie jest kablem internetowym? Na pewno nie jest nim kabel USB, choć część hubów USB posiada gniazda RJ-45 przesyłające dane do laptopa przez USB-C. Jakby jednak nie patrzeć, jest to tylko element końcowy, swego rodzaju pomoc w przypadku braku fizycznego portu LAN.
W takim razie po co w routerze porty USB? Z ich pomocą połączysz np. router z drukarką. Podłączysz też do nich zewnętrzny model 4G, by dalej rozgłaszać internet w sieci wewnętrznej w przypadku awarii po stronie dostawcy.

Jakie są różnice między kablami sieciowymi?
Przede wszystkim mówimy o różnicach w prędkości przesyłania danych. Żeby opisać to w prosty i przejrzysty sposób, wprowadzono numerowane kategorie. Oto przykładowe kategorie kabli sieciowych:
- kategoria 5e - prędkość do 1 Gb/s (najlepsze efekty do 100 m); częstotliwość do 100 MHz
- kategoria 6 - prędkość do 10 Gb/s (najlepsze efekty do 55 m); częstotliwość do 250 MHz
- kategoria 6a - prędkość do 10 Gb/s (najlepsze efekty do 100 m); częstotliwość do 500 MHz
- kategoria 7 - prędkość do 10 Gb/s; częstotliwość do 600 MHz
- kategoria 8 - prędkość do 40 Gb/s; częstotliwość do 1 GHz
Przyszłość przyniesie zapewne kolejne, jeszcze większe prędkości. Może się też zdarzyć, że przejdziemy na coś zupełnie innego, tak jak porzuciliśmy w pewnym momencie modemy podłączane kablem telefonicznym.
Innym, równie ważnym parametrem kabla sieciowego, jest poziom ekranowania:
- UTP (ang. Unshielded Twisted Pair) - najprostszy i zarazem najpopularniejszy rodzaj kabli sieciowych, stosowany przede wszystkim w zastosowaniach domowych. Kable UTP nie posiadają, żadnego ekranowania.
- FTP (ang. Foiled Twisted Pair), F/UTP - tę skrętkę charakteryzuje całościowe ekranowanie folią wszystkich przewodów, poszczególne pary nie są ekranowane. Często stosowana w sieciach podatnych na zakłócenia oraz w sieciach, w których występują większe odległości między urządzeniami.
- STP (ang. Shielded Twisted Pair) S/UTP - skrętka podobna do FTP, w odróżnieniu od niej, nie jest ekranowana folią – wykorzystywany jest oplot z siatki.
- S/FTP (ang. Shielded with Foiled Twisted Pairs) - rodzaj kabla, w którym do wewnętrznego ekranowania par przewodów wykorzystywana jest folia, a cała skrętka jest ekranowana oplotem. Kable S/FTP dają największą ochronę od zakłóceń.
Czy to rzeczywiście takie ważne? Owszem, tak. Żyjemy w świecie wireless, w którym eter wypełniają różne fale. Wi-Fi łączy przecież nie tylko router z laptopem, ale i Smart TV oraz elementy inteligentnego domu. Co więcej, każde urządzenie elektroniczne wydziela pole elektromagnetyczne (kłania się fizyka) i jeśli w pobliżu biegnie akurat wiązka kabla Ethernet, mogą pojawiać się zakłócenia.
Kolor nie ma żadnego znaczenia, ale bywa przydatny. Gdy korzystasz z jednego kabla, sprawa jest prosta. Przeciągasz go z jednego miejsca w drugie i koniec. Ale gdy musisz poprowadzić ich kilka, w dodatku po drodze zamaskować (ukryć za karton-gipsem albo pod listwą), to zastanawiasz się potem, która wtyczka miała iść do urządzenia nr 1, a która do sprzętu nr 2. Różnobarwne oploty ułatwiają późniejszą organizację.
A czy opłaca się kupować bardzo długi kabel? Lepiej mieć lekki zapas, który swobodnie ułożysz (bez napięć i bez ryzyka uszkodzenia), niż żeby miało zabraknąć kilkunastu centymetrów. Ale z pewnością nie ma sensu kupować 20-metrowego kabla do internetu, jeśli wystarczyłby ten 5-metrowy.
Przeczytaj też poradniki:
- Jaki router wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
- Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa Wi-Fi?
- Jaki router do smart home wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?
- Router Dual-Band, Tri-Band czy Quad-Band? Który wybrać?
- Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi? Jak wybrać repeater?
- System Wi-Fi mesh - co to jest? Jak zbudować sieć mesh?
- Jaka karta sieciowa do komputera stacjonarnego? Którą kartę Wi-Fi wybrać?
- Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem z urządzeniami smart home?
- Jak zabezpieczyć dom przed pożarem z instalacją smart home?
- Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem z pomocą smart home?
-
Jak podłączyć światłowód do routera? Instrukcja krok po kroku
Ile kosztują dobre kable internetowe?
Dobra wiadomość jest taka, że są tanie. Nawet 3-metrowy kabel kategorii 5e kupisz za około 6 zł. Nie – to nie pomyłka i nie brakuje tu ani zera, ani cyfry przed szóstką. Kable do internetu używane w domu kosztują grosze. Za kable sieciowe kategorii 8 zapłacisz odczuwalnie więcej – nawet 90 zł za 8-metrowy model. Ale w gruncie rzeczy nie trzeba kupować tych najdroższych, jeśli nie tworzysz sieci profesjonalnej, która transferuje ogromne ilości danych.
Polecane kable do internetu
Skorzystaj z poniższych propozycji. Kup kable do internetu, które zapewnią stabilne połączenie z siecią.
Kable Ethernet 50 cm
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 0,5 m (50 cm) czarny
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 0,5 m (50 cm) szary
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 0,5 m (50 cm) czerwony
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 0,5 m (50 cm) niebieski
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 0,5 m (50 cm) żółty
Kable Ethernet 100 cm
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 1 m (100 cm) żółty
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 1 m (100 cm) szary
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 1 m (100 cm) niebieski
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 1 m (100 cm) czarny
Kable Ethernet 2 m
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 2 m (200 cm) czerwony
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 2 m (200 cm) niebieski
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 2 m (200 cm) zielony
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 2 m (200 cm) szary
- Unitek RJ-45 - RJ-45 S/FTP kat.8 2 m
Kable Ethernet 5 m
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 5 m (500 cm) czarny
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 5 m (500 cm) niebieski
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 5 m (500 cm) czerwony
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 5 m (500 cm) żółty
- Unitek RJ-45 - RJ-45 S/FTP kat.8 5 m
Kable Ethernet 10 m
Kable Ethernet 20 m
Zobacz wszystkie kable Ethernet w sklepie TechLord