Czy wiesz, że dane z telefonu możesz zgrać na dysk zewnętrzny? To łatwe i szybkie, jak używanie wielu innych nośników. Zobacz, jak podłączyć dysk zewnętrzny do telefonu i jak przenieść zdjęcia, filmy oraz inne pliki na nośnik, robiąc backup danych.
Spis treści:
Czy da się podłączyć dysk zewnętrzny do telefonu? Czy to bezpieczne?
Bez obaw – nie ma żadnych przeciwwskazań, które by w najmniejszym nawet stopniu zakazywały podłączania dysków zewnętrznych do telefonu (czy ogólnie do urządzeń mobilnych spod znaku smartfona albo tabletu).
Trzeba tylko pamiętać, że nie wszystkie spiszą się tak samo dobrze w trakcie transferowania danych. Wynika to oczywiście z oferowanych prędkości zapisu / odczytu danych. Do tego dochodzi kwestia pojemności nośnika, czyli przestrzeni na przenoszone pliki.
Poza tym niezbędna jest wiedza dotycząca formatowania dysku, by zapewnić kompatybilność systemową. Musisz wiedzieć, że dyski zewnętrzne są niejako programowane do współpracy z komputerami i z nimi właśnie kooperują w systemie plug & play (po podłączeniu do portu USB).
Spełniwszy te kilka warunków, możesz przystąpić do kopiowania danych z telefonu do dysku zewnętrznego.
Jak jeszcze można zgrać dane z telefonu?
Nie ulega wątpliwości, że podłączanie dysku zewnętrznego do telefonu i tak rozumiany transfer danych nie zaliczają się do najpopularniejszych metod robienia backupu. Ludzie dużo częściej korzystają z pendrive’ów do telefonów z funkcją OTG oraz kart pamięci microSD.
W dodatku w powszechnym użyciu są chmury – zarówno te od dostawców oprogramowania (iCloud i Chmura Google), jak i wirtualne przestrzenie od producentów smartfonów (m.in. Samsung, Xiaomi, Huawei, itd.).
Które dyski zewnętrzne można podłączać do telefonów?
Zacznijmy od tego, które dyski zewnętrzne najprościej podłączysz do telefonu. Palma pierwszeństwa wędruje do zewnętrznych dysków SSD, bo te posiadają najczęściej przewody pozwalające łączyć się ze sprzętem mobilnym (z USB-C lub z micro USB). Tak jest po prostu najłatwiej oraz najszybciej. To rozwiązanie polecamy szczególnie wtedy, gdy w pamięci telefonu jest dużo zdjęć i filmów o wysokiej rozdzielczości. Ich przesyłanie może być czasochłonne, gdybyś korzystał z powolnego nośnika.
Rzecz jasna z telefonami połączą się również zewnętrzne dyski HDD, wystarczy dokupić przewód kompatybilny z obiema stronami transferu, zwracając szczególną uwagę na zgodność wtyczek na obu końcach kabla. Na takie kopiowanie danych zarezerwuj trochę więcej czasu, wykorzystasz za to nośnik, który być może masz już w domu. Jeśli nie musisz szybko opróżnić pamięci smartfona labo tabletu, zewnętrzny HDD będzie wystarczającym rozwiązaniem.
Dysk HDD nie dorównuje prędkościami półprzewodnikowym nośnikom SSD. Opisaliśmy to szczegółowo w poradniku: Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Który kupić?

Jak skopiować dane na dysk zewnętrzny z telefonu?
To bardzo proste, a wszystko sprowadza się do tych kilku kroków:
- Sformatuj dysk zewnętrzny do formatu FAT32 → Podłącz go najpierw do komputera labo laptopa → Przejdź do Mój Komputer → Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk i wybierz Formatuj → Z listy formatów wybierz FAT32 → Rozpocznij formatowanie.
- Podłącz dysk zewnętrzny do smartfona przy pomocy kompatybilnego kabla USB – wtyczka do smartfona musi pasować do gniazda ładowania (będzie to USB-C, micro USB lub Lightning).
- Uruchom Galerię w telefonie lub przejdź do zbioru plików → Zaznacz to, co ma być przeniesione → Kliknij Udostępnij → Wybierz dysk zewnętrzny i rozpocznij przesyłanie.
Który dysk zewnętrzny do telefonu wybrać? Na co zwracać uwagę?
Z pozoru łatwe pytanie, jak bywa to w technologii, ma dość skomplikowaną odpowiedź. Wynika to z faktu zróżnicowania kategorii sprzętowej, jaką są dyski zewnętrzne. Z pozoru niewyszukane i proste nośniki przy bliższym kontakcie odkrywają wiele zawiłości wynikających choćby z generacji obsługiwanego interfejsu.
W rezultacie, zanim kupisz dysk zewnętrzny do telefonu, usiądź i zastanów się nad poniższymi kwestiami:
Rozmiar dysku zewnętrznego do telefonu
Gdzie i jak często masz zamiar używać tego nośnika? Bo jeśli głównie w domu, bez konieczności posiadania go pod ręką, wówczas w ogóle nie musisz przejmować się rozmiarem. Spocznie gdzieś w szufladzie i będzie czekał na możliwość wykazania się. Postaw za to na prędkość i pojemność dysku do telefonu – to przyda Ci się znacznie bardziej.
Waga zewnętrznego dysku do smartfona
Argumenty jak wyżej. W domu nie będziesz ciągle trzymać nośnika w dłoni, lecz tylko przez chwilę. Potem położysz go na stole i zaczekasz cierpliwie na zakończenie transferu danych. Waga dysku do telefonu liczy się wtedy, gdy często zrzucasz dane, np. filmujesz swoim iPhonem, zapełniasz jego pamięć bardzo ciężkimi plikami wideo, więc chcesz szybko zwolnić miejsce na kolejne pliki. Tylko w tej sytuacji lekki dysk ma rację bytu.
Prędkości odczytu/zapisu danych
Rzecz kluczowa dla szybkości przenoszenia danych, zwłaszcza gdy są to ilości obfite, a Ty przeprowadzasz takie backupy często. Jeśli tak właśnie jest, sięgnij po zewnętrzny SSD, który pozostawia nośniki HDD daleko w tyle. Informacje na temat prędkości zapisu/odczytu znajdziesz w specyfikacji technicznej każdego dysku zewnętrznego.
Interfejs dysku zewnętrznego do smartfona albo tabletu
To właśnie interfejs wpływa na prędkości zapisu oraz odczytu danych nośnika zewnętrznego.
Pojemność dysku do smartfona
Ponieważ cena nośnika zależy od jego pojemności, logiczne jest, że koszt zakupu rośnie wraz ze wzrostem miejsca na dysku. Naszym zdaniem dobrze jest kupić zewnętrzny dysk do telefonu mający przynajmniej 500 GB, co pozwoli zgrać w jedno miejsce zawartość urządzenia kilka razy. Posiadacze smartfonów z pamięcią flash 512 GB lub 1 TB powinni sięgać po jeszcze większe nośniki, by nie blokować od razu większości przestrzeni na dane.
Szyfrowanie danych zewnętrznego dysku do telefonu
Czy ta funkcja jest konieczna i niezbędna? No pewnie, że nie. Wprawdzie lepiej, żeby fotki z wakacji z udziałem Ciebie i rodziny nie były w cudzych rękach, bo to jednak prywatne sprawy są, niemniej ich utrata po zgubieniu nośnika raczej Ci nie zaszkodzi.
Co innego, gdy robisz backup ujęć, nazwijmy to intymnych, bo masz przecież prawo robić takie fotki i filmy. To nie powinno nigdzie wypłynąć. Podobnie rzecz się ma z nagraniami lub zdjęciami firmowymi, szkoleniowymi, przedpremierowymi itp. Coś takiego dobrze jest mieć zabezpieczonym przed odczytaniem oraz konsekwencjami, jakich nie sposób przewidzieć.
Przeczytaj też poradniki:
- Jaki dysk zewnętrzny do telewizora? Który kupić?
- Dysk SSD czy HDD? Który wybrać? Który lepszy?
- Jaki dysk SSD kupić? Który warto wybrać?
- Jaki dysk HDD wybrać? Który model kupić?
Polecane dyski zewnętrzne do telefonu
Czas na zestawienie polecanych dysków zewnętrznych, których warto używać z telefonami.
Polecane dyski zewnętrzne SSD do telefonu
Polecane dyski zewnętrzne HDD do telefonu
- ADATA DashDrive HV620S 1TB czarny
- ADATA HD650 1TB czerwony
- ADATA HV300 1TB niebieski
- Seagate Basic 1TB Grey
Zobacz dyski zewnętrzne w sklepie TechLord