Kiedy już dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz akumulatora do zasilania kampera, kosiarki, urządzeń na łodzi, do monitoringu lub wózka inwalidzkiego, rozważ zakup akumulatora LiFePO4. Lekkiego, kompaktowego, ogromnie żywotnego, bardzo bezpiecznego. Dowiedz się więc, jak wybrać akumulator LFP.
Spis treści:
Co to jest akumulator LiFePO4?
Krótko mówiąc, akumulator LifePO4 jest to przenośny magazyn energii zbudowany z czterech połączonych szeregowo ogniw. Każde z nich dysponuje napięciem 3.2 V, więc razem dostarczają 12.8 V. Elementem kluczowym dla bezpiecznego i sprawnego funkcjonowania akumulatora jest BMS, czyli elektroniczny system zarządzania.
To właśnie on odpowiada za bezpieczeństwo – kontroluje temperaturę, jak również procesy ładowania oraz rozładowywania ogniw.
Jak sama nazwa wskazuje, do ich budowy użyto litu, żelaza oraz fosforu (Li, Fe oraz P to właśnie symbole wymienionych pierwiastków chemicznych). Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe charakteryzująca się dużą gęstością energii przy zachowaniu niskich wartości samorozładowania.
Ostatnia z wymienionych cech jest niezwykle ważna. Stanowi siłę akumulatorów LiFePO4, gdyż dzięki niej nie trzeba okresowo doładowywać nieużywanych akumulatorów. Nawet kilka miesięcy bezproduktywnego spoczywania na regale nie sprawi, że nie będą nadawać się do pracy. Wręcz przeciwnie, LFP wciąż zachowuje energię i może od ręki zasilać podłączony do niego sprzęt.
Dlaczego warto kupić akumulator LFP?
Wprawdzie akumulatory LiFePO4 nie są czymś totalnie nowym i dość długo funkcjonują na rynku, to nie przedarły się do zbiorowej świadomości. Dla wielu osób wciąż nie są pierwszym wyborem, gdy myślą o zakupie akumulatora do kampera, do łodzi, czy do samochodzików-zabawek. A szkoda.
Tymczasem wybór akumulatora LiFePO4 niesie ze sobą liczne korzyści:
Bardzo duża głębokość rozładowania (D.O.D.)
Sprawa o znaczeniu fundamentalnym, dzięki której akumulatory LiFePO4 zostawiają daleko w tyle modele kwasowo-ołowiowe. Chodzi o współczynnik DoD, czyli o możliwość rozładowania LiFePO4 w pełni, podczas gdy baterie kwasowe mogą być używane do 50% ich pojemności. W praktyce wygląda to tak, że przy realnym zapotrzebowaniu 200 Ah kupujesz akumulator LiFePO4 200 Ah, tymczasem kwasowo-ołowiany musiałby mieć pojemność 400 Ah z uwagi na zaledwie 50% głębokości rozładowania.
LiFePO4 ma długą żywotność
Pisząc żywotność mamy na myśli kompletny czas eksploatacji akumulatora, a ten, jak już wspomnieliśmy, liczony jest w tysiącach cykli ładowania i rozładowywania. Jest to wynik nieporównywalnie lepszy od tego, czym może się pochwalić AGM. Nie wspominając już o tradycyjnym akumulatorze kwasowym.
Akumulator LiFePO4 nie ma efektu pamięci
W przypadku zwykłych akumulatorów należy unikać sytuacji częściowego rozładowania, jak i niepełnego naładowania. Taki stan rzeczy jest szkodliwy dla klasycznych akumulatorów, wywołując tzw. efekt pamięci. LiFePO4 są na to odporne i nie tracą wartości nominalnej, w efekcie ich czas eksploatacji nie ulega skróceniu.
Jest gotowy do pracy w skrajnych warunkach
Warunki pogodowe są różne, a Ty nie będziesz przecież czekać, aż temperatura wzrośnie powyżej zera, żeby np. skorzystać z wózka elektrycznego lub mieć zapewnione zasilania awaryjne do alarmu. W tej sytuacji akumulator LiFePO4 będzie idealnym wyborem, bo może dostarczać energię przy minusowych temperaturach (większość od -10° C do 45° C, część nawet od -20° C aż do około 60° C).
Ponadto modele ze szczelnością IP54 mogą być używane na łodziach lub w środowisku o wysokiej wilgotności, bądź w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko zachlapania akumulatora. Jeśli dany model nie może się pochwalić szczelnością, trzeba dokupić hermetyczną obudowę.
LiFePO4 ma kompaktowe rozmiary
Jeśli porównać różne akumulatory o tej samej pojemności, to LiFePO4 będzie mniejszy. Zazwyczaj. Czasem większa konstrukcja zachowana jest celowo, żeby pasować do miejsca, w którym ma się znaleźć. Te miejsca z kolei były projektowane pod baterie starszego typu.
Akumulator LFP waży niewiele
Na szczęście z wagi udało się urwać naprawdę dużo. Dla porównania: akumulator kwasowy 100 Ah waży około 30 kg, tymczasem jego odpowiednik z rodziny LiFePO4 już tylko mniej niż połowę tego. W pierwszym przypadku dorosły mężczyzna musiałby się nieźle zaprzeć, żeby wstawić coś takiego np. do kampera. Z drugim poradzi sobie kobieta.
Mniejszą wagę osiągnięto na drodze eliminacji ciężkich płyt ołowianych oraz elektrolitu. W LiFePO4 stosuje się także lżejsze elektrody.
Stabilność chemiczna i bezpieczeństwo akumulatora LFP
Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe nie mają żrącego elektrolitu (kwasu), który stanowi poważne niebezpieczeństwo. Istnieje ryzyko wycieku, co na wakacjach w kamperze albo na łodzi mogłoby skończyć się fatalnie. Co więcej, materiały użyte do budowy LiFePO4 nie wybuchają ani nie płoną. Mają zabezpieczenia m.in. przed przegrzaniem, przepięciem, zwarciem. System zarządzania baterią BMS odetnie zasilanie, gdyby okazało się, że zrobiło się niebezpiecznie.
Baterie litowo-żelazowo-fosforanowe są łatwe w konserwacji
Co to znaczy dla Ciebie, jako użytkownika? Przede wszystkim to, że nie musisz pamiętać, aby co jakiś czas naładować ogniwa do pełna. Kończy się sezon, wyciągasz baterię z kosiarki elektrycznej i przenosisz go do piwnicy. Akumulator LiFePO4 może spoczywać na regale nieużywany przez całą zimę, a Ty sięgniesz po niego na wiosnę, by wypielęgnować trawnik.
Akumulator LiFePO4 służy przez długi czas
Tysiące cykli ładowania przekładają się na ponad dekadę użytkowania akumulatora. DEKADĘ. Ten argument ma znaczenie decydujące i góruje nad ceną. Dlaczego? Bo to jednorazowy wydatek z gwarancją niezawodności przez całe lata. Rachunek ekonomiczny jest zatem po stronie zakupu LiFePO4.
Jak wybrać akumulator LiFePO4?
Jeszcze nie wiesz, jaki akumulator LiFePO4 kupić, żeby być z niego zadowolonym, rozpatrz parametry upatrzonego modelu przez pryzmat poniższych punktów:
Pojemność
Chyba najważniejsza, bo to właśnie pojemność informuje, na jak długo wystarczy energii po podłączeniu sprzętu do akumulatora. Maksymalna pojemność LiFePO4 sięga nawet 200 Ah (przy jednoczesnym współczynniki D.O.D. 80% lub 100%, zależnie od modelu). Rzecz jasna pojemność należy dobierać do urządzeń, bo nie każde będzie potrzebować tak zasobnego akumulatora (albo nie będzie miejsca na duży model).
Głębokość rozładowania
Opisuje on, jak bardzo możesz rozładować akumulator względem jego maksymalnej pojemności. Gdy widzisz współczynnik D.O.D 80%, to znak, że możesz wyciągnąć aż 80% energii z ogniw. W niektórych akumulatorach LFP D.O.D. definiuje ilość cykli ładowania.
Ilość cykli ładowania
Bezpośrednio opisuje żywotność akumulatora LiFePO4. Im więcej cykli, tym dłużej posłuży Ci akumulator. Standardem są wartości o wartości ponad 3000 cykli, a osiągają nawet 2x tyle. Przyszłość i rozwój technologii pozwalają sądzić, że uda się jeszcze podnieść tę barierę.
Wymiary i waga
Rzecz teoretycznie drugorzędna, w praktyce jednak określa, czy dany akumulator gdzieś się zmieści. Zwróć zatem uwagę, czy masz dość miejsca np. obok kasy fiskalnej, bądź w serwerowni.
Napięcie znamionowe
Różne urządzenia potrzebują różnego napięcia znamionowego. Oświetlenie wymaga zwykle jedynie 12 V. Z kolei silniki zaburtowe oraz pojazdy elektryczne potrzebują 24 V. Natomiast w kamperach, w przydomowych magazynach energii przyłączanych do instalacji fotowoltaicznych niezbędne jest napięcie 48 V.
Pojedynczy akumulator LiFePO4 ma napięcie 12.8 V. Żeby je zwielokrotnić, trzeba zmostkować kilka modeli, łącząc je szeregowo.
Maksymalny prąd ładowania
Zobacz, ile amperów może mieć prąd, jakim ładujesz ogniwa akumulatora. Jest to wiedza konkretna i techniczna, na szczęście nie musisz się aż tak mocno znać. Współczesne ładowarki do LFP mają systemy rozpoznające podpięty akumulator i same dopasowują parametry.
Marka
Zaufaj doświadczonym producentom. Odradzamy zakupy na chińskich portalach aukcyjnych, gdzie często parametry nijak się mają do rzeczywistości. Nie masz też żadnego wsparcia na terenie Polski, nie masz do kogo zwrócić się o pomoc. W dodatku jest to konstrukcja, która ma zasilać urządzenia wartościowe (kamper, łódź, pojazd elektryczny), jak również systemu dbające o bezpieczeństwo (alarmy, serwery, monitoring).
Wprawdzie nie ma zbyt wielu producentów akumulatorów LiFePO4, jednak ci obecni na rynku znani są z innych akcesoriów dających energię. Są to przede wszystkim: VOLT Polska, Greencell oraz Extralink.
Gwarancja
Standardowo wynosi 24 miesiące, ale spotkasz także modele z 3-letnią gwarancją producenta. Pamiętaj jednak, że długość gwarancji nie przekłada się na ilość cykli danego akumulatora. Jest to tylko okres wsparcia ze strony producenta.
Co może zasilać akumulator litowo-żelazowo-fosforowy?
Lista urządzeń, które można zasilać akumulatorami LFP jest pokaźna i obejmuje kilkanaście różnorodnych kategorii:
- kampery
- skutery wodne
- quady
- łodzie elektryczne
- wózki inwalidzkie
- zabawki elektryczne (koparki, samochodziki)
- kosiarki
- systemy telekomunikacyjne i radiolokacyjne
- systemy alarmowe
- systemy kontroli dostępu
- monitoring przemysłowy (CCTV)
- kasy fiskalne
- drukarki etykiet
- samochody elektryczne
- zasilacze UPS
- przetwornice
- magazyny energii w instalacjach fotowoltaicznych
- zasilanie OFF-GRID
Jak widzisz, znajduje się tu szereg rozwiązań: od systemów bezpieczeństwa po to, co służy zabawie i realizowaniu hobby. Obecność akumulatorów litowo-żelazowo-fosforowych zapewnia ponadto mobilność osobom z niepełnosprawnością, pomaga także prowadzić biznes w momentach krytycznych. Oczywiście musisz dobrać odpowiednią pojemność i rozmiar akumulatora. O ile na łodzi elektrycznej wymiary akumulatora mają drugorzędne znaczenie, o tyle w samochodziku zabawce nie zmieści się egzemplarz o wymiarach większych, niż przewidzianych przez producenta pojazdu.
Jaka jest żywotność akumulatorów LFP?
Bez dwóch zdań ich żywotność liczona w cyklach jest bardzo duża. Jak duża? Akumulatory LiFePO4 VOLT Polska osiągają nawet 6000 cykli D.O.D. (Dept od Discharge). Jest to imponujący wynik, tym bardziej przy współczynniku 100%, który informuje o wykorzystaniu energii zmagazynowanej w akumulatorze w stosunku do pojemności ogniw.
Rzecz jasna nie każdy model będzie się mógł pochwalić tak znakomitym wynikiem, bo niektórzy producenci rozróżniają ilość cykli przy D.O.D. 100% i przy D.O.D. np. 60%, zapewniając niemal dwukrotnie dłuższą żywotność przy niższym współczynniku Dept of Discharge.
Jakby jednak nie patrzeć, nawet 3000 cykli ładowania daje całe lata spokojnego użytkowania. A ile dokładnie? Green Cell podaje, że jest to nawet ponad 10 lat. Tylko pomyśl, dekada na jednym akumulatorze, który mimo upływu czasu mocno się trzyma.
Na tym nie koniec, bo akumulatory LiFePO4 mogą być rozładowywane w zakresie temperatur od -20°C do około 60°C. Nie wolno jednak zapominać, że na mrozie ogniwa trzymają krócej. Mimo wszystko LFP może być jedyną deską ratunku, gdy wszystko wokół skuł lód.
Przeczytaj przy okazji poradniki:
- Jak dobrać akumulator AGM? Na co zwracać uwagę?
- Jaka mobilna stacja zasilania do domu? Na co zwracać uwagę?
- Jaki zasilacz UPS do komputera albo serwera?
- Czym się różni AGM od LiFePO4?
Polecane akumulatory LiFePO4
Wiesz już wszystko, co warto wiedzieć o akumulatorach litowo-żelazowo-fosforowych i z łatwością dokonasz udanego zakupu. Możesz też iść na skróty i wybrać coś z poniższej listy.
Polecane akumulatory LiFePO4 do 100 Ah
Polecane akumulatory LiFePO4 do 200 Ah
Polecane akumulatory LiFePO4 do 800 zł
Polecane akumulatory LiFePO4 do 1200 zł
Zobacz wszystkie akumulatory LiFePO4 w sklepie TechLord