Nie czekaj z zakupem podstawki chłodzącej aż nastaną upały. Laptopy potrzebują tego rodzaju wsparcia przez cały rok, szczególnie modele gamingowe, używane przez graczy, grafików i szereg innych twórców. Sprawdź, jak wybrać podstawkę chłodzącą do laptopa, by była skuteczna?
Spis treści:
Jak działa podstawka chłodząca pod laptop?
Istnieją dwa typy podstawek chłodzących pod laptopy:
- aktywne podstawki chłodzące pod laptopy – mają wentylator (jeden lub dwa) i czerpią energię do kręcenia nim przez kabel USB wpinany do porty w laptopie. Często posiadają regulację wysokości
- pasywne podstawki chłodzące pod laptopy – są to konstrukcje z tworzywa sztucznego albo z metalu pozwalające zmieniać jedynie położenie (wysokość i kąt nachylenia) notebooka
Podstawowym zadaniem podstawki chłodzącej jest obniżanie temperatury laptopa poprzez:
- wtłaczanie strumienia powietrza
- zwiększanie przestrzeni dla wymiany ciepła
- stosowanie obu zabiegów jednocześnie
Nie ulega wątpliwości, że podstawki z wentylatorami odznaczają się wyższą skutecznością. Co ważne, i co od razu da się zauważyć, oba rodzaje podstawek utrzymują laptopa w górze, nie leży tym samym na biurku – wynikające z tego pozytywy opisujemy niżej.
Przy okazji przypominamy, że mamy do czynienia z PODSTAWKAMI CHŁODZĄCYMI, nie z podkładkami. Podkładka jest pod myszkę albo pod kubek – widzisz różnicę?
Czy warto kupić podstawkę pod notebook? Co ona daje?
Oczywiście, że warto. Kupić podstawkę chłodzącą pod laptopa. To nie jest jedno z tych akcesoriów, które rozpatrywać należy w kategorii geekowskich dodatków, lecz bardzo praktycznych rozwiązań mających realny wpływ na żywotność komponentów zamontowanych w notebooku.
Przegrzane podzespoły pracują krócej – i to jest fakt. Nie dyskutujemy z tym, że silnik w samochodzie musi pracować w określonych warunkach, bo kiedy się przegrzeje, silnik odmówi posłuszeństwa i będzie wymagał kosztownego remontu. Tolerujemy za to laptop zmuszony do pracy w środowisku zbyt gorącym.
Tymczasem nawet tania podstawka chłodząca ustawiona pod laptopem pozwala obniżyć temperaturę, uwalniając wentylator fabryczny od konieczności wirowania na najwyższych obrotach. Bo nie chodzi tylko o przedmuchanie radiatorów, by tym skuteczniej odbierać ciepło z CPU (i GPU) za pośrednictwem ciepłowodu.
Liczy się także chłodzenie obudowy od zewnątrz, ponieważ i ona przyjmuje sporą dawkę ciepła skumulowaną w niewielkiej kubaturze. Owo ciepło powoli migruje przez panel z tworzywa albo z metalu. Ruch powietrza generowanego przez wentylator podstawki chłodzącej rozprasza ciepło, usuwając je na bieżąco.
Jednocześnie podstawka chłodząca utrzymuje laptopa nad powierzchnią. Nad każdą powierzchnią, na jakiej go położysz, przede wszystkim:
- nad blatem biurka
- nad kocem i nad pościelą
Biurko – wiadomo, jest miejscem pracy, przy czym nie zawsze idealnie czystym. Z doświadczenia i z obserwacji wiemy, że utrzymywanie porządku na biurku ogranicza się często do przetarcia kurzu wokół laptopa, bez podnoszenia go i dodawania sobie w ten sposób pracy. Ale to wszystko, co zostało pod laptopem, zostanie zassane przez jego wentylatory i trafi do układu chłodzenia.
Na pewno kojarzysz zdjęcia oblepionych szczelnie łopatek wentylatora oraz zapchanych kratek radiatora. Tych wszystkich kłaczków wyciąganych pęsetą fundujących serwisantowi iście benedyktyńską pracę. Nie bierze się to znikąd ani z przypadku. Każdy paproch trafia do układu chłodzenia z zewnątrz – podstawka chłodząca pozwala ograniczyć ten proces.
Pościel i koc stanowią z kolei element strefy chilloutu. Otulinę czasu przeznaczonego na niezbędny relaks, błogie lenistwo lub niezbędną rekonwalescencję. Jest to czas nadrabiania serialowych zaległości, więc siłą rzeczy notebook kładziony jest blisko głowy, bo tak jest najwygodniej.
Niestety wówczas pościel i koc bardzo dokładnie zaklejają wlotowe otwory wentylacyjne laptopa, utrudniając, a nawet uniemożliwiając wnikanie chłodnego powietrza do wnętrza. Postawka ponownie utrzyma lapka te kilka centymetrów nad kołdrą, zapewniając chłodzenie komponentów.
Ponadto podstawka chłodząca przydaje się też w sytuacjach skrajnie awaryjnych – gdyby coś rozlało się na biurku, to ciecz nie dosięgnie laptopa, ale przepłynie pod nim. On z kolei będzie od niej izolowany.
Czy każdy laptop potrzebuje podstawki chłodzącej?
Nie, nie każdy laptop MUSI spoczywać na podstawce chłodzącej. Za to byłoby dobrze, gdyby każdy leżał te kilka centymetrów nad blatem biurka, choćby na zwykłej podstawce pod laptop. Już samo to podnosi skuteczność chłodzenia, zwiększając ilość chłodnego powietrza zasysanego spod obudowy notebooka.
Zamiast kilku raptem milimetrów (najczęściej dwóch lub trzech), robią się dwa lub trzy centymetry, czyli przestrzeń 10-krotnie większa. Przy okazji, jak już pisaliśmy, wentylator nie zasysa kurzu, który może zalegać na blacie i oblepia łopatki, dostaje się między żebra radiatora.
Jak samodzielnie zrobić podstawkę chłodzącą pod laptop? Czy warto?
Nie polecamy zabawy w inżyniera-konstruktora, która ma na celu produkcję podstawki chłodzącej. Nowa, z gwarancją, sprawdzona i skuteczna, kosztuje nawet w granicach 30 zł. Ma wentylator, ma regulację wysokości, ma metalową siatkę, na której leży laptop.
To chyba wystarczająco dobry argument, by nie podejmować prób tworzenia podstawki. Rzecz jasna, jeśli ma być customowa, absolutnie unikatowa i niepowtarzalna, wtedy możesz pokusić się o modyfikację już istniejącej konstrukcji – przemalowanie, dodanie własnych motywów oraz detali.
Jakby nie patrzeć, do samodzielnego budowania takich urządzeń potrzebna jest wiedza, obeznanie, z całą pewnością spore doświadczenie. Jest to sprzęt czerpiący prąd, znajdujący się w pobliżu laptopa za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Zwarcie bądź uszkodzenie może się okazać fatalne w skutkach. Zalecamy korzystanie z gotowych rozwiązań zaprojektowanych przez ludzi, którzy znają się na rzeczy. Z rozwiązań kosztujących grosze.
Jaka podstawka chłodząca laptopa? Co powinna posiadać?
Oto cechy dobrej podstawki chłodzącej – zwracaj na nie uwagę, gdy wertujesz oferty dostępne w sklepach.
Rozmiar podstawki dopasowany do notebooka
Od tego zaczniemy, od dopasowania wielkości podstawki chłodzącej o laptopa. Bo co z tego, że spodoba Ci się dany model, skoro skonstruowano go z myślą o notebookach 14-calowych, a Ty masz maszynę 15,6 cala.
Staraj się dopasować podstawkę z maksymalną precyzją i nie kupować za dużej. Zwłaszcza takiej, która ma kilka wentylatorów -
Wentylatory podstawki chłodzącej laptop
Laptopy biurowe i biznesowe nie potrzebują wsparcia kilku wentylatorów – im wystarczy jeden. A skoro jest jeden, dobrze by było, żeby był duży (np. o średnicy 150 – 200 mm). Natomiast laptopy dla graczy i dla grafików, wyposażone w podwójne i rozdzielone chłodzenia dla CPU oraz GPU, dobrze chłodzić podstawkami z wieloma wentylatorami.
Te notebooki nagrzewają się w kilku miejscach jednocześnie, dodajmy, że silnie się nagrzewają, co czuć aż w strefach, z którymi stykają się dłonie użytkownika. Logiczne wydaje się zatem uderzenie chłodnym strumieniem na dużej powierzchni, w wielu miejscach jednocześnie.
Pamiętaj, że większe wentylatory działają skuteczniej od tych o mniejszej średnicy. Więc kiedy masz do wyboru model posiadający 2 x 120 mm vs 2 x 140 mm, sięgnij po ten drugi.
Regulacja prędkości wirowania wentylatorów
Nie każda podstawka chłodząca do laptopa zapewnia regulację prędkości wirowania wentylatorów. Nie należy jednak na to narzekać – dużo ważniejsza jest prędkość wirowania jako taka.
To właśnie prędkość wirowania, obok średnicy wentylatora, jest czynnikiem definiującym skuteczność chłodzenia. Im szybciej wiruje, tym mocniej fala chłodnego powietrza omiata obudowę i tym szybciej zabiera ze sobą ciepło migrujące przez ścianki pokrywy serwisowej.
Jaka prędkość wirowania podstawki chłodzącej laptopa będzie najlepsza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. W modelach biznesowych i biurowych nie musi być topowa i wystarczy, że osiąga pułap do 1200 obr./min.
Za to pod sprzętem gamingowym lepiej żeby zagościło coś, co wiruje z dużą prędkością. Dużą, czyli ponad 1500 obr./min. Wentylatory w laptopie będą dawać z siebie wszystko, lecz przyda im się wsparcie podstawki chłodzącej. Jej działanie sprawi, że temperatura podzespołów laptopa obniży się nawet o kilkanaście stopni. To dużo! Z cała pewnością zapobiegnie to powstawaniu thermal throttlingu.
Przeczytaj poradnik: Co to jest thermal throttling? Jak zapobiegać i jak rozwiązywać?
Głośność wentylatorów w podstawce
Niektórzy przywiązują bardzo dużą wagę do głośności pracy wentylatorów w podstawce chłodzącej. I jest to logiczne, gdy szukasz modelu do laptopa biurowego albo biznesowego – w pracy deep focus jest wskazany.
Nie zapominaj, że przeważająca większość podstawek generuje hałas na poziomie 15 – 25 dB. Musisz wiedzieć, że 20 dB można porównać do szumu liści, a 30 dB do tykania zegara. Normalna rozmowa odbywa się przy natężeniu 40 dB, a niewiele podstawek chłodzących ociera się o próg 40 dB. Są zatem naprawdę ciche – nawet te najtańsze.
Materiał wykonania podstawki chłodzącej
Materiał to rzecz bardzo ważna, bo wpływa bezpośrednio na wytrzymałość akcesorium. Podstawki z samego tworzywa są tanie, ale łatwo je uszkodzić. Plastik może pęknąć, jeśli często korzystasz z regulacji położenia i robisz to na szybko lub gdy kładziesz laptopa z impetem, zamiast delikatnego ułożenia sprzętu.
Dużo wytrzymalsze są podstawki chłodzące z elementami metalowymi – z siatką podtrzymującą notebook, bądź z prętem utrzymującym stały kąt nachylenia. Niektóre podstawki wykonywane są z aluminium – materiału lekkiego i wytrzymałego. Ale nawet wtedy sprawdź, czy metalowa siatka nie ugina się na środku – znane są przypadki, gdy siatka wręcz kładzie się na wentylatorze, hamując jego ruch.
Konstrukcja i design akcesorium
Konstrukcją najczęściej spotykaną jest ta zbliżona kształtem do prostokąta, z plastikową ramką, siatkowaną powierzchnią i wentylatorem w centralnej części (albo wentylatorami ułożonymi symetrycznie).
Ale wiele z nich potrafi mieć totalnie nietuzinkową formę, która znacznie odbiega od klasycznych standardów. Mamy dzięki temu podstawki o wielobocznej budowie (gamingowe), coś na kształt tacy unoszonej do góry na regulowanych nogach, jak również proste, trójkątne podpórki z regulacją wysokości.
Co ważne, wśród modeli z regulacją wysokości znajdziesz:
- składane stopki (podobne do tych używanych w klawiaturach)
- metalowy pałąk wsuwany w otwory rozmieszczone w dolnej części ramki
- podpórki z bolcami wsuwanymi w otworki na stopkach
- podstawa z regulacją położenia tacy na laptopa
A skoro mamy do czynienia z regulacją nachylenia, niezbędne stają się podpórki zapobiegające zsunięciu laptopa. Mogą być wmontowane na stałe lub rozkładane.
Podświetlenie RGB LED
Istotną częścią designu jest podświetlenie RGB. Występuje ono w tych podstawkach, które mają służyć graczom. Tworzą w ten sposób spójny wizualnie zestaw mieniący się kolorami. Podświetlone mogą być ramki zewnętrzne lub wentylatory. Nie zawsze możesz zmieniać kolory, najczęściej skazany jesteś na jedną, zdefiniowaną i narzuconą już barwę.
Porty USB w podstawce chłodzącej
Tak, porty USB występują w podstawkach chłodzących, rekompensując niejako ten, który zajęły w laptopie, by zyskać źródło zasilania. Niektóre mają po kilka portów – nie oczekuj tam jednak USB 3.0. Sa to zwykłe porty do podłączenia klawiatury (i to lepiej nie tej gamingowej, która nie powinna łapać lagów).
Polecane podstawki chłodzące pod laptopy
Wiesz już, jaka powinna być podstawka chłodząca laptopa. Przekazaliśmy Ci komplet informacji, dzięki którym sam kupisz tę najlepszą. Ale możesz też iść na skróty i wybrać jeden z poniższych modeli. Życzymy niskich temperatur.
Podstawki chłodzące pod laptop do 100 zł
- Esperanza Gaming Boreas do 19" RGB
- Esperanza Gaming Breva do 17" RGB
- Kensington SmartFit Easy Riser Go do 14"
- Digitus Podstawka pod laptopa do 17"
- Natec Dipper do 15,6" LED
- Media-Tech Heat Buster 17"
- Gembird Podstawka pod laptop 17"
- Esperanza Solano EA142 do 15,6"
Podstawki chłodzące pod laptop do 200 zł
- Thermaltake Massive 12 Max do 17"
- Trust GXT 1126 AURA do 17,3" RGB
- i-tec Metal Cooling Pad do 15.6"
- Genesis Oxid 450 RGB do 15.6"
- Redragon Ingrid GCP511 do 17" RGB
- Kensington SmartFit Easy Riser do 17"
- Tracer Gamezone Turbo 17"
Zobacz podstawki chłodzące pod laptopy w sklepie TechLord