Czy można zgrać zdjęcia z telefonu bezpośrednio na pendrive? Odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy tylko mieć do tego odpowiednie narzędzia. Z tego poradnika dowiesz się, jakich akcesoriów potrzebujesz, by bezpiecznie zgrać zdjęcia z telefonu na pendrive oraz jak krok po kroku to zrobić.
Spis treści:
- Czemu warto przenieść pliki z telefonu na pendrive?
- Czego potrzebujesz, by zgrać zdjęcia z telefonu na pendrive?
- Jaki pendrive OTG wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
- Jak przenieść pliki z telefonu na pendrive OTG?
- Co jest istotne przy wyborze adaptera OTG?
- Jak przenieść pliki z telefonu na pendrive za pomocą adaptera?
- Polecane pendrive’y OTG do telefonu.
Czemu warto przenieść pliki z telefonu na pendrive?
Wiesz, jak to jest, kiedy wracasz z wakacji, a telefon krzyczy: kończy się miejsce w pamięci wewnętrznej. Masz wtedy dwa wyjścia: albo dokupić kartę microSD do telefonu i rozszerzyć dostępną pamięć, albo zgrać zdjęcia i filmy na pendrive i tym samym zwolnić nieco miejsca na telefonie.
Pierwsze rozwiązanie popada już nieco w niełaskę producentów smartfonów, którzy przestają umieszczać slot karty microSD w swoich urządzeniach. Tłumaczą się tym, że lokują w nich za to więcej pamięci wewnętrznej. Jednak jeśli robisz naprawdę wiele zdjęć i nagrywasz filmy w dużych rozdzielczościach, to i tak w pewnym momencie miejsca może zabraknąć. Wtedy, jeśli Twój smartfon nie posiada slotu na karty, najlepszym rozwiązaniem jest zgranie plików na pendrive.
Profesjonaliści z branży fotograficznej nigdy nie przechowują wszystkich zdjęć na jednym nośniku danych, lecz korzystają z kilku i tworzą kopie zapasowe. Bierz z nich przykład i zamiast przechowywać wiele tysięcy zdjęć na smartfonie, stwórz kopię zapasową, zgrywając je na pendrive. Wtedy, jeśli smartfon ulegnie awarii, zniszczeniu lub jeśli go zgubisz (co się zdarza), będziesz mógł odzyskać swoje zdjęcia czy filmy.
Czego potrzebujesz, by zgrać zdjęcia z telefonu na pendrive?
Tak naprawdę tylko dwóch rzeczy: telefonu i technologii OTG. O ile to pierwsze urządzenie jest Ci znane i wiesz, jak z niego korzystać, o tyle nazwę OTG możesz słyszeć po raz pierwszy. Dlatego spieszymy z wytłumaczeniem, czym jest owa technologia.
Większość standardowych pendrive’ów posiada jeden wtyk. Jest to zazwyczaj USB-A, który służy do podpięcia go do kompatybilnego portu w laptopie. Natomiast pendrive z technologią OTG (on the go) zwany też pendrive’m do telefonu, wyposażony jest w dwie wtyczki: standardowe USB-A typu męskiego po jednej stronie oraz microUSB, USB-C lub Lightning po drugiej. Dzięki tym wtykom możesz podłączyć go do telefonu każdej marki.
Innym sposobem na przeniesienie danych z telefonu na pendrive jest użycie adaptera (przejściówki) OTG. Z jednej strony ma on wtyk kompatybilny z portem w telefonie (czyli USB-C, microUSB lub Lightning), z drugiej zaś USB-A typu żeńskiego do podpięcia pendrive’a. Jak zapewne się domyślasz, użyjesz go wtedy, gdy posiadasz standardowego pendrive’a z jedną wtyczką USB-A. Adapterem połączysz wtedy oba urządzenia: telefon i pendrive.
Jaki pendrive OTG wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wiesz już, że aby zgrać zdjęcia czy inne pliki z telefonu prosto na pendrive, potrzebujesz technologii OTG. Jednak jak wybrać urządzenie OTG, które zapewni Ci stabilne i bezpieczne przesyłanie danych? Na co zwrócić uwagę kupując pendrive’a czy adapter OTG? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Czy telefon jest kompatybilny z OTG?
Zanim w ogóle zaopatrzysz się w pendrive OTG do przeniesienia danych, koniecznie sprawdź, czy Twój telefon obsługuje tryb OTG. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji, takiej jak USB OTG Checker. Po prostu pobierasz ją z GooglePlay czy AppStore, instalujesz na smartfonie i uruchamiasz opcję Testuj. Aplikacja następnie poinformuje Cię, czy Twój smartfon obsługuje OTG, czy też nie. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to możesz zacząć szukać pendrive’a OTG.
Jaką pojemność pendrive’a OTG wybrać?
W pierwszej kolejności należy wybrać pojemność pendrive’a. Pendrive’y OTG mogą mieć różną pojemność, podobnie zresztą jak standardowe pendrive’y. W sklepach znajdziesz pamięć flash OTG o pojemności 32 GB, 64 GB, 128 GB i większej.
Pojemność pendrive’a zależy od jego przeznaczenia. Jeśli zamierzasz jedynie przenosić pliki z telefonu na pendrive, a następnie umieszczać je na dysku zewnętrznym lub komputerze, to nie potrzebujesz dużej pojemności. Spokojnie wystarczy Ci 32 GB. Przy większej ilości zdjęć po prostu będziesz musiał kilka razy powtórzyć proces przenoszenia. Jeśli jednak zależy Ci na tworzeniu kopii zapasowej, a pendrive ma działać jako pamięć zewnętrzna do przechowywania plików, to postaw na większą pojemność.
Wybór pojemności pendrive’a zależy również od ilości i rozmiaru przenoszonych plików. Jeśli zdjęcia na telefonie wykonujesz w formacie RAW (sporo smartfonów ma tę opcję – między innymi modele marki Samsung), które sporo ważą, to potrzebny Ci będzie pendrive o większej pojemności. Takiej jak 64 czy 128 GB. Podobnie sprawa wygląda, jeśli nagrywasz telefonem filmy w dużej rozdzielczości. Nawet zdjęcia JPG zajmują sporo miejsca, jeśli są ich setki czy tysiące.
Jaki interfejs pendrive’a OTG?
Zanim kupisz pendrive’a OTG koniecznie sprawdź, jakimi wtyczkami dysponuje i porównaj je z portem w telefonie. Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone’a, to pendrive OTG musi być wyposażony w złącze Lightning. Większość nowoczesnych smartfonów z Androidem dysponuje z kolei wejściem USB-C i taką wtyczkę powinien mieć kompatybilny pendrive OTG. microUSB znajdziesz w starszych smartfonach – jeśli jesteś posiadaczem telefonu z tym gniazdem lub chcesz zgrać zdjęcia ze swojego poprzedniego telefonu, szukaj pendrive’a OTG z microUSB.
Jaka prędkość pendrive’a do telefonu?
Pendrive’y do telefonu, podobnie jak standardowe modele, różnią się prędkością zapisu i odczytu. Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym transferze, to wybierz pendrive, który oferuje dużą szybkość zapisu i odczytu danych. Na przykład taki z interfejsem USB 3.1 lub USB 3.2, które oferują prędkość zapisu powyżej 30 MB/s, odczytu zaś powyżej 300 MB/s.
Czym jeszcze powinien charakteryzować się pendrive OTG?
Nie najważniejszą, choć istotną cechą pendrive’a OTG jest możliwość podpięcia go do breloka. Tak niewielkie akcesorium jak pendrive można łatwo zgubić, a przypięcie go do kluczy pozwala tego uniknąć.
Dobrze również, by pendrive OTG był solidnie wykonany. Najlepiej, by miał metalową obudowę, odporną na zarysowania i uszkodzenia. Pendrive’y OTG z tworzywa sztucznego to równie dobry wybór, choć te modele nie są już tak wytrzymałe i łatwiej je uszkodzić na przykład w transporcie.
Sprawdź też, jaką gwarancją objęty jest pendrive OTG. Większość modeli objęta jest 24-miesięczną gwarancją, ale zdarzają się też takie z gwarancją 60-miesięczną. Tak długi okres obowiązywania gwarancji oznacza pewność producenta co do jakości sprzętu. A Tobie daje spokój, bo pendrive jest objęty ochroną przez aż 5 lat od daty zakupu, a więc sporo. W tym czasie w razie awarii możesz uzyskać wsparcie w postaci naprawy bądź wymiany akcesorium na nowe.
Jak przenieść pliki z telefonu na pendrive OTG?
Aby przenieść pliki z telefonu na pendrive OTG, wystarczy wpiąć go do kompatybilnego portu w telefonie. Smartfon powinien automatycznie rozpoznać podłączone urządzenie. Wtedy możesz rozpocząć przenoszenie plików z telefonu na pendrive. Wystarczy, że uruchomisz Pamięć wewnętrzną, a potem znajdziesz folder ze zdjęciami. Następnie zaznacz wszystkie zdjęcia, które chcesz przenieść i skopiuj je na nośnik.
Po zakończonym procesie przenoszenia zdjęć możesz skorzystać z funkcji bezpiecznego usuwania nośnika. Zanim wyciągniesz wtyk pendrive’a z portu telefonu, rozwiń górną belkę w systemie i kliknij na podłączony dysk USB. Następnie wybierz opcję Odinstaluj.
Pamiętaj, żeby upewnić się, że zdjęcia poprawnie skopiowały się na pendrive, zanim usuniesz je z telefonu. Możesz to zrobić podłączając pendrive’a do komputera i sprawdzając, czy pliki poprawnie wyświetlają się w folderze nośnika.
Przeczytaj też poradniki:
Co jest istotne przy wyborze adaptera OTG?
Po pierwsze sprawdź jego wtyki. Dopasuj adapter do portu w telefonie. Najważniejsze, by zakończony był jednym z najpopularniejszych wtyków, czyli USB-C, microUSB lub Lightning, ponieważ to dzięki nim możliwe będzie podpięcie go pod smartfona.
Możesz też zwrócić uwagę, na długość kabla adaptera oraz czy jest w oplocie. Dłuższy kabel zapewni Ci większą swobodę, ale może wolniej przesyłać dane i się plątać. Zwykle najlepszym wyborem jest kabel długości 15 – 20 cm. Z kolei kabel w oplocie to gwarancja większej wytrzymałości. O ile kable silikonowe lubią po jakimś czasie wyrabiać się i pękać, o tyle te w oplocie przez długi czas zachowują trwałość.
W sklepach spotkasz też adaptery z pozłacanymi stykami. Nie są one niezbędne w adapterach, ale warto je mieć. Choć wielu pozłacane styki uważa za chwyt marketingowy, to jednak prawdą jest, że są mniej podatne na korozję, przez co gwarantują dłuższą żywotność urządzenia.
Przy wyborze adaptera postaw na sprawdzoną markę, na przykład Baseus czy Hama. Tylko kupując adaptery sprawdzonych marek masz pewność, że będą działać właściwie, nie uszkodzą przenoszonych danych i nie rozpadną się po kilku użyciach. Nie kuś się na podróbki nieznanych firm. Adaptery nie są drogimi akcesoriami, kupisz je za mniej więcej 30 zł, więc nie ma co na nich oszczędzać.
Jak przenieść pliki z telefonu na pendrive za pomocą adaptera?
Na początek przygotuj pendrive’a, którego chcesz użyć do zgrania zdjęć z telefonu. Aby podpięty pod adapter pendrive mógł być rozpoznany przez telefon, musi być sformatowany zgodnie ze standardem FAT32 lub exFAT. Ten drugi format przydaje się do obsłużenia plików większych niż 4GB.
Jeśli nie jesteś pewien, czy pendrive jest kompatybilny z tymi standardami, to podepnij go do komputera, kliknij w ikonę wymiennego dysku, a następnie przejdź do zakładki Właściwości. Nie tylko sprawdzisz tutaj zgodność pendrive’a z FAT32 lub exFAT, ale i sformatujesz urządzenie i zmienisz format zapisu w razie potrzeby.
Jeśli pendrive jest zgodny z formatem FAT32 lub exFAT, to teraz możesz wpiąć pendrive’a w adapter z żeńskim portem USB, a następnie za pośrednictwem adaptera umieścić go w porcie USB-C, microUSB bądź Lightning (w zależności od modelu smartfona). I podobnie jak w przypadku pendrive’a OTG, telefon powinien od razu rozpoznać podłączony nośnik danych. Przenoszenie zdjęć z telefonu na pendrive za pomocą adaptera odbywa się w dokładnie ten sam sposób, który opisaliśmy powyżej. Po zakończonym procesie kopiowania również pamiętaj o bezpiecznym odinstalowaniu adaptera.
Polecane pendrive’y OTG do telefonu
- PNY Duo Link 256GB
- Kingston DataTraveler 70 USB-C (3.2 Gen.1) 32GB
- Kingston DataTraveler MicroDuo 3C 64GB
Zobacz wszystkie pendrive’y do telefonu w sklepie TechLord