Jeśli chcesz zapewnić sobie i swoim najbliższych bezpieczną przystań i spać spokojnie, powinieneś zaopatrzyć dom w inteligentne rozwiązania. Nie wiesz, jakie urządzenia najlepiej ochronią dom przed niechcianymi gośćmi? W tym poradniku doradzamy, w jakie elementy smart home wyposażyć dom, by ten nie stał się celem włamywacza.
Spis treści:
Czym jest inteligentny dom? Jak funkcjonuje?
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest inteligentny dom, zwany też z angielskiego smart home. Otóż jest to dom, w którym wiele procesów zachodzi automatycznie, bez ingerencji właściciela. To dom, w którym światło zapala się o określonej godzinie, rolety zamykają się wraz z nadejściem zmierzchu i otwierają o świcie, a kamery przez 24/7 monitorują teren posesji. Cały dom działa jak jeden organizm, a Ty jedynie korygujesz jego działanie.
I najlepsze jest to, że robisz to zdalnie, za pomocą smartfona, którego przez większość czasu masz przy sobie. Wystarczy, że zainstalujesz darmową aplikację mobilną i możesz zarządzać wszystkimi urządzeniami smart w jednym czasie. I nawet nie musisz być wtedy w domu – możesz to robić w pracy, na wyjeździe służbowym, na urlopie. Potrzebujesz jedynie dostępu do internetu.
Jak stworzyć bezpieczny dom i uchronić się przed włamaniem?
Do stworzenia bezpiecznego domu nie wystarczą jedynie drzwi antywłamaniowe i pies na podwórku. Potrzeba jeszcze co najmniej kilku urządzeń, które zadbają o całą nieruchomość, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Sprawdź, w co należy zainwestować, jakie rozwiązania wybrać, by uchronić się przed atakiem złodzieja.
Zacznij od zakupu centralki
Jeśli porównać smart home do sprawnie działającego organizmu, to centralka będzie jego mózgiem. Łączy ona wszystkie inteligentne urządzenia. Jest odpowiedzialna za gromadzenie i przetwarzanie informacji z całego systemu. A także za przesyłanie powiadomień z elementów smart home na urządzenia mobilne.
Wybierając centralkę zwróć uwagę, jakie urządzenia z nią współpracują i ile maksymalnie może obsłużyć. Dobre centralki mogą współpracować nawet z 64 i więcej urządzeniami. Jeśli masz już jakieś urządzenia smart home, to pamiętaj, że centralka powinna być tej samej marki, co większość z nich. Wtedy nie musisz zastanawiać się, czy wszystkie urządzenia będą z nią kompatybilne.
Natomiast jeśli od centralki zaczynasz budowanie systemu smart home, to mądrze wybierz markę, bo najlepiej, by kolejno dokupowane elementy pochodziły od tego samego producenta. Oprócz tego dobrym pomysłem jest też zapoznanie się z opiniami o aplikacji centralki, sprawdzenie, czy jest ona prosta w obsłudze, nie zawiesza się oraz sprawnie współpracuje ze smartfonem.
Warto wybrać centralkę z myślą nie tylko o urządzeniach zabezpieczających przed włamaniem, ale i przed innymi inteligentnymi elementami, takimi jak termostaty, czujniki zalania czy inteligentne gniazdka. Być może będziesz chciał w przyszłości je dokupić. Dlatego też lepiej wybrać centralkę obsługującą wiele urządzeń, żeby później można było sukcesywnie rozbudowywać system smart home.
Zobacz Centralki i huby
Koniecznie zaopatrz się w kamery do monitoringu
Kamery do monitoringu to podstawa, jeśli chcesz stworzyć bezpieczną przestrzeń dla swojej rodziny. Inteligentna kamera non stop, przez 24 godziny, monitoruje wybrany obszar i wysyła powiadomienia, kiedy przed jej obiektywem dzieje się coś niepokojącego. Co więcej, jeśli do kamery włożysz kartę pamięci, to będzie ona przechowywać nagrania, które mogą posłużyć za materiał dowodowy w przypadku włamania.
Zobacz Inteligentne kamery
I teraz: jakie kamery monitoringu wybrać i czym się kierować? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kamera nadaje się do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego. To ważne, ponieważ ta pierwsza może nie być odporna na warunki atmosferyczne, jak deszcz czy mróz. Następnie warto sprawdzić kąt widzenia kamery. Szeroki kąt widzenia kamery sprawia, że w jednej pozycji jest ona w stanie zarejestrować spory obszar. Kamery kopułkowe, montowane zwykle na suficie, oferują często kąt widzenia sięgający nawet 360°, co oznacza, że rejestrują obraz z każdej strony i zapewniają podgląd na całe pomieszczenie. Dlatego też najczęściej umieszczane są w bankach, urzędach, jak również w domach.
Rozdzielczość kamery to kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem. Im lepsza rozdzielczość, tym lepszej jakości obraz uzyskasz z kamery. Wysoka rozdzielczość obrazu przydaje się, kiedy musisz dojrzeć na nagraniu jakiś szczegół, na przykład numery tablicy rejestracyjnej. Z jakością Full HD czy 2K przy zbliżeniu ujrzysz wyraźne detale, jednak przy HD będzie to rozmyty obraz, pełen niewyraźnych pikseli.
Zwróć też uwagę, czy kamera do monitoringu może się swobodnie obracać zarówno w pionie, jak i poziomie. Oraz czy wyposażona jest w czujnik ruchu. Wtedy możesz ustawić kamerę tak, by nagrywała tylko wówczas, gdy wychwyci ruch, co pozwoli oszczędzić miejsce na nośniku pamięci.
O wszystkich funkcjach, którym należy przyjrzeć się przed zakupem kamery do monitoringu przeczytasz w poradniku: Jaką kamerę IP kupić? Na co zwrócić uwagę?
Pamiętaj o zamontowaniu czujników
W pierwszej kolejności zamontuj czujnik ruchu. Potrafi on wykryć ruch w promieniu nawet 100 metrów w otwartej przestrzeni. Oczywiście będąc zamontowanym w pomieszczeniu jego pole wykrywania jest nieco ograniczone przez ściany. Czujnik po wykryciu ruchu przekazuje informację do centrali, a ta następnie wysyła alert na smartfona.
Czujnik możesz też ustawić tak, że jak tylko wykryje ruch, od razu uruchamia syrenę lub zapala światło. To dobry sposób na przepłoszenie zarówno włamywacza, jak i dzikiego zwierzęcia zbliżającego się do posesji. Jeśli jednak chcesz, by czujnik reagował wyłącznie na ruch osób, a nie zwierząt, to wystarczy ustawić jego czułość w aplikacji.
Inny rodzaj czujników, które warto zamontować, to czujniki wibracji. Wykrywają one wibracje powierzchni, do których są przyczepione. Czyli na przykład, jeśli umieścisz jeden na szybie w oknie, a zostanie ona stłuczona, to czujnik zareaguje. Podobnie jak czujnik ruchu, możesz zaprogramować go tak, by od razu włączył alarm dźwiękowy i świetlny.
Montaż czujnika wibracji jest wyjątkowo łatwy. Zwykle przyczepia się je do drzwi, okien czy ścian za pomocą taśmy samoprzylepnej. Jednak nie jest powiedziane, że muszą znaleźć się tylko na ruchomych elementach – z powodzeniem można przytwierdzić je do drzwiczek sejfu czy do ramy obrazu. Czujniki pracują na baterii, a więc nie wymagają podpinania do prądu. Dla Ciebie oznacza to mniej nieestetycznie wyglądających kabli w domu.
Przyda Ci się także czujnik otwarcia drzwi i okien. Jeśli wychodząc z domu zapomnisz je zamknąć, od razu Cię powiadomi. A zamknięte okna oraz drzwi to kolejna bariera utrudniająca wejście do domu włamywaczowi.
Zobacz Czujniki
Zamontuj automatycznie sterowane rolety
A skoro już mowa o oknach, to warto też wspomnieć o inteligentnych roletach. Nimi również możesz zarządzać za pośrednictwem aplikacji i zdalnie otwierać lub zamykać, symulując swoją obecność w domu. Da się również stworzyć plany działania rolet – tak, by zamykały się na wieczór i otwierały rano. Albo o niestandardowych godzinach.
Choć podstawowym zadaniem rolet jest regulacja ilości światła wpadającego do domu, to stanowią one też osłonę okien i mogą uchronić szybę przed atakiem wandali. Jeśli ktoś rzuci ciężkim przedmiotem w aluminiową roletę, to zamiast rozbić szybę, zostawi jedynie wgniecenie. Również próba podniesienia rolet wywoła hałas, który zwróci uwagę otoczenia.
Przeczytaj też poradniki:
Zaopatrz się w inteligentny alarm
Wspomniane już czujniki możesz kupić oddzielnie lub w zestawie z inteligentnym alarmem. Wybierając tę drugą opcję, zapłacisz więcej, ale nie musisz samodzielnie kompletować urządzeń i zastanawiać się, czy będą ze sobą współpracować.
W skład zestawu inteligentnego alarmu wchodzą zazwyczaj stacja centralna, czujniki ruchu, czujniki otwarcia drzwi i okien oraz, co najważniejsze, syrena alarmowa. Natężenie dźwięku tej ostatniej wynosi zwykle około 100 dB, co można porównać z dźwiękiem silnika motocykla. Możesz sobie więc wyobrazić, jak głośna jest – na pewno wypłoszy nieproszonego gościa.
Inteligentnym alarmem, tak jak resztą elementów smart home, można sterować korzystając z aplikacji mobilnej. Oprócz tego jednak do dyspozycji masz stację z klawiaturą, którą możesz uzbrajać, kiedy wychodzisz z domu. Musisz jednak pamiętać, żeby regularnie wymieniać w niej baterie.
Alarm możesz też połączyć z monitoringiem. Wtedy kamera, która wyłapie jakiś ruch, może również uruchomić alarm dźwiękowy.
Zadbaj o inteligentne oświetlenie
Inteligentne oświetlenie może Ci się kojarzyć ze zbędną fanaberią, bo wiele osób używa go do tworzenia nastroju albo synchronizuje je z muzyką, ale zestaw inteligentnych świateł może też skutecznie przeciwdziałać włamaniom. W jaki sposób?
Zapalone światło w korytarzu czy salonie może symulować Twoją obecność w domu. Dlatego jeśli wyjeżdżasz na urlop dobrze jest jeszcze będąc w domu podłączyć lampki do inteligentnych gniazdek i zaprogramować oświetlenie. Oczywiście potem możesz to skorygować w aplikacji mobilnej, ale kto miałby na to czas na wakacjach?
Co wchodzi w skład smart oświetlenia i co warto wdrożyć w domu? Przede wszystkim żarówki LED, niekoniecznie w barwach RGB, choć możesz zamontować i takie. Oprócz tego możesz też skorzystać z taśm LED, które nie świecą tak intensywnie jak żarówki i jednocześnie nie pobierają tyle energii. Wobec tego mogą być zapalone przez dłuższy czas.
Dobrym pomysłem jest też zakup lampek z czujnikiem ruchu, które nie tylko w nocy podświetlą drogę do toalety, ale i uruchomią się, jeśli wychwycą ruch intruza, co pomoże go spłoszyć.
Inteligentne oświetlenie możesz też z powodzeniem zamontować na zewnątrz. Tutaj również sprawdzą się kinkiety czy lampy z czujnikiem ruchu. Możesz na przykład umieścić je tuż przed drzwiami wejściowymi lub oświetlić nimi ścieżkę od bramy do drzwi. Wtedy nie tylko pomogą spłoszyć nieproszonego gościa, ale i pozwolą swobodnie i bezpiecznie dotrzeć do domu, kiedy zimą wcześnie zapada zmrok.
Zobacz Inteligentne oświetlenie
Inteligentne zamki i wideodomofon również podnoszą poziom bezpieczeństwa
Włamywacze mogą obserwować dom nawet przez kilka dni i podawać się na przykład za kuriera, by podejść pod dom, zadzwonić do drzwi i sprawdzić, czy ktoś jest w środku. Na takie zabiegi najlepszym rozwiązaniem jest symulowanie obecności w domu przez zapalanie świateł czy sterowanie roletami. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie wideodomofonu.
Wideodomofon umieścić możesz tuż przy bramie wejściowej. Za pomocą wideodomofonu zobaczysz dokładnie twarz osoby przy wejściu i jeśli okaże się, że to sąsiad lub znajomy, wtedy otworzysz mu zdalnie bramę lub furtkę. Wideodomofon może też być uzupełnieniem dla kamery i pomóc w identyfikacji gościa. Oprócz tego wiele wideodomofonów oferuje funkcję symulacji rozmów w pomieszczeniu.
Zabezpieczeniem drzwi wejściowych może być za to inteligentny zamek. Różni się on od klasycznego zamka tym, że do jego otwarcia nie potrzebujesz kluczy. Otwierasz go albo zdalnie, korzystając ze smartfona, albo za pomocą karty zbliżeniowej. Jest on również wyposażony w antysabotażowy alarm, który uruchamia się, gdy ktoś próbuje wyrwać zamek. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku inteligentnych zamków jest możliwość generowania jednorazowych kodów dostępu dla gości. Więc nie musisz przekazywać kluczy sąsiadowi, który przychodzi podlać kwiatki, wystarczy, że wygenerujesz dla niego tymczasowy kod, by mógł otworzyć drzwi.
Polecane urządzenia smart home
Polecane centralki i huby
Polecane inteligentne kamery
- IMOU Bullet 2C 4MP 2C 1440p IP67
- EZVIZ H3 2K 3MP WiFi IP67 zewnętrzna
- EZVIZ H9c Dual 3K 5MP 360° Wi-Fi zewnętrzna
- IMOU Cruiser SE 4MP 1440p WiFI IP66 355° PTZ zewnętrzna
- Eufy Indoor Cam C220 2K 360° wewnętrzna
- Eufy 4G LTE CAM S330 4K 360° Wi-Fi solar zewnętrzna
Polecane czujniki i syreny alarmowe
- Eufy Motion Sensor czujnik ruchu
- EZVIZ T1C Czujnik ruchu PIR ZigBee 3.0
- Eufy Security Siren bezprzewodowa syrena alarmowa
- Eufy Entry Sensor czujnik otwarcia drzwi i okien
- Netatmo Sensors (3 czujniki otwarcia drzwi/okien)
Zobacz wszystkie urządzenia smart home w sklepie TechLord