Jeśli potrzebujesz karty pamięci, ale nie wiesz, jaką wybrać, to dobrze trafiłeś. Tutaj piszemy o tym, jakie są rodzaje kart pamięci, na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem oraz jak zadbać o kartę pamięci, by służyła Ci jak najdłużej. Czytając poradnik dowiesz się też, ile kosztują karty pamięci oraz karty jakich firm warto kupić. A więc, do dzieła!
Spis treści:
Czym jest karta pamięci?
Na pewno na co dzień korzystasz z choć jednego urządzenia mobilnego. Smartfony, odtwarzacze MP3, konsole, czytniki e-booków czy tablety są dziś bardzo łatwo dostępne. Do wszystkich tych urządzeń przyda Ci się karta pamięci.
Karta pamięci to drobne akcesorium, które rozszerza pamięć wybranego urządzenia. Karty pamięci budową przypominają dyski SSD. Działają również na podobnej zasadzie. Są konstrukcjami półprzewodnikowymi, a więc nie posiadają ruchomych elementów. Dzięki temu mogą być bezpiecznie używane w urządzeniach mobilnych.
Mimo niewielkiego rozmiaru, karty pamięci są w stanie pomieścić wiele różnych plików, takich jak zdjęcia, filmy, ebooki, aplikacje czy gry. Są kompatybilne z wieloma urządzeniami, a więc jedna karta będzie pasować zarówno do telefonu, jak i kamery sportowej. Karty pamięci możesz łatwo transportować i przenosić między urządzeniami, bo zmieszczą się w niewielkim etui czy w portfelu. Instalacja karty pamięci jest dziecinnie prosta, nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności.
Do jakich urządzeń potrzebna jest karta pamięci?
Karty pamięci będziesz na pewno potrzebował do aparatu fotograficznego, kamery sportowej czy drona. Dlatego też zaopatrz się w nią jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Karta pamięci w tych urządzeniach pozwoli Ci na zapisywanie tysięcy zdjęć oraz nagrywanie wielu godzin filmów. Im większa pojemność karty, tym więcej zdjęć i filmów na niej zapiszesz.
Oprócz tego kartę pamięci umieścisz też w smartfonie bądź tablecie. Dzięki niej rozszerzysz pamięć wewnętrzną urządzenia i zapiszesz jeszcze więcej zdjęć, filmów, aplikacji czy gier. Na karcie pamięci możesz też przechowywać muzykę, jeśli telefon służy Ci za odtwarzacz MP3.
Karta pamięci będzie Ci również potrzebna do kamery monitoringu na Twojej posesji lub do wideorejestratora w samochodzie. Na karcie pamięci zapisywane będą nagrania z kamer. W przypadku tych urządzeń nagrania są ciągle nadpisywane, więc nie musisz się obawiać, że będziesz musiał często wymieniać karty.
Często też karty pamięci zastosowanie znajdują w konsolach do gier, takich jak Nintendo Switch lub w czytnikach e-booków, na przykład Kindle. W pierwszym przypadku zapewniają więcej miejsca na gry, a w drugim na ebooki.
Karty pamięci mogą też służyć za mobilne nośniki danych. Możesz na przykład zapisać dokument na karcie pamięci, a następnie wpiąć ją bezpośrednio do drukarki i rozpocząć drukowanie. Żeby jednak było to możliwe, to drukarka musi posiadać wbudowany czytnik kart pamięci.
Ten sam czytnik w laptopie pozwoli Ci zgrywać zdjęcia lub filmy bezpośrednio z karty, bez potrzeby podpinania aparatu za pomocą kabla USB. Po prostu umieszczasz kartę w gnieździe, a ona uruchamia się automatycznie. Wtedy Ty możesz kopiować, przenosić lub usuwać dane z karty na ekranie komputera.
Przeczytaj też poradnik: Jak wybrać pendrive’a? Na co zwrócić uwagę?
Jakie są rodzaje kart pamięci?
Karty pamięci można podzielić na:
- Karty pamięci SD
- Karty pamięci microSD
- Karty pamięci SDHC
- Karty pamięci microSDHC
- Karty pamięci SDXC
- Karty pamięci microSDXC
- Karty pamięci CF
Karty pamięci SD (Secure Digital) to najstarszy typ kart pamięci. Pojawiły się na rynku w 2000 roku i od tego momentu cieszą się popularnością. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem (23 x 32 x 2,1mm) i ważą niespełna 2 gramy. Wyposażone są w przełącznik lock, znajdujący się na bocznej krawędzi karty, który blokuje możliwość zapisu.
Karty SD oferują maksymalnie 2 GB pojemności i obecnie coraz trudniej znaleźć je w sklepach, z prostego powodu – taka pojemność to za mało dla nowoczesnych urządzeń mobilnych. Ich miejsce na sklepowych półkach coraz częściej zajmują karty nowszej generacji, czyli SDHC (Secure Digital High Capacity) oraz SDXC (Secure Digital Extended Capacity), oferujące dużo więcej miejsca.
Pojemności kart SDHC zaczynają się od 4 GB, a kończą na 32 GB, zaś karty SDXC to jeszcze więcej miejsca na pliki – od 32 GB do nawet 2 TB. Karty SDHC pracują w systemie FAT32, co oznacza, że maksymalna wielkość pojedynczego zapisanego pliku to tylko 4 GB, co może stanowić pewne utrudnienie na przykład dla filmowców. SDXC korzystają zaś z nowszego formatu systemu plików exFAT (Extended File Allocation Table), który pozwala na zapis dużych plików, nawet w takim samym rozmiarze, co karta.
Kart pamięci SD, SDHC oraz SDXC najczęściej używa się w laptopach, aparatach i lustrzankach cyfrowych, bezlusterkowcach, kamerach cyfrowych czy w nawigacjach GPS starszego typu. Jednak ze względu na gabaryty, nie pasują one do slotu smartfona, który obsługuje karty microSD.
Jak zapewne się domyślasz, sądząc po nazwie, karty microSD to mniejszy odpowiednik kart pamięci SD. Działają w ten sam sposób, czyli pozwalają na zapis plików, jednak nadają się do innych urządzeń. Kartę pamięci microSD umieścisz nie tylko w smartfonie, ale i kamerze sportowej, wideorejestratorze, konsoli typu Nintendo Switch czy tablecie.
Różnicę między kartami SD a microSD widać gołym okiem. Te drugie są o ponad połowę mniejsze, ich wymiary to tylko 11 x 15 x 1 mm, więc wielkością przypominają paznokieć. Podobnie jak większe karty SD, SDHC oraz SDXC, występują w różnych pojemnościach i dostępne są w większości sklepów z elektroniką. Mogą być sprzedawane w zestawie z adapterem, który pozwala na zamontowanie je w większych urządzeniach.
Oprócz powyższych w sklepach spotkać możesz też karty CF (Compact Flash). Są to nośniki przeznaczone do użytku profesjonalnego. Korzystają z nich przede wszystkim filmowcy czy fotograficy. Karty CF różnią się od SD rozmiarem oraz złączem. Zwykle występują w pojemnościach od 64 do 512 GB, ponieważ muszą pomieścić wiele zdjęć o dużych rozdzielczościach. Charakteryzują się też dużą prędkością zapisu, co pozwala na płynne nagrywanie w jakości HD, Full HD oraz 4K, a także fotografowanie w trybie seryjnym.
Karty CF to też synonim niezawodności. Wiele z nich jest odpornych na zalanie, wstrząsy, a także skrajne temperatury. O ich jakości świadczy też fakt, że niektóre modele objęte są nawet 360 miesiącami gwarancji.
Jednak karty pamięci CF nie cieszą się taką popularnością, jak karty SDHC czy SDXC, z racji wysokiej ceny. Przykładowo, karta CF o pojemności 64 GB to koszt od 200 do 400 zł, a 256 GB może kosztować nawet ponad 1 000 zł.

Jaką kartę pamięci kupić? Na co zwrócić uwagę?
Kiedy znasz już ogólny podział kart pamięci i wiesz, czym charakteryzują się wszystkie rodzaje, czas przejść do najważniejszego – czyli do parametrów i funkcji kart pamięci, na które dobrze jest zwrócić uwagę przed zakupem.
Jaki typ karty pamięci wybrać?
Kupując kartę pamięci musisz pamiętać, żeby wybrać pasującą do urządzenia. Na przykład do aparatu fotograficznego będzie potrzebna Ci karta SD, zaś do telefonu mniejsza, microSD. Informację o tym, jaki rodzaj kart pamięci, SD czy microSD, obsługuje dane urządzenie, znajdziesz w specyfikacji technicznej lub opisie urządzenia. Zawsze też możesz zapytać o to obsługę w sklepie stacjonarnym lub konsultanta w sklepie online.
Jednak jeśli kupisz kartę microSD, a okaże się, że urządzenie obsługuje karty SD, to nie panikuj. W takiej sytuacji możesz skorzystać z adaptera kart pamięci microSD, do kupienia w praktycznie każdym sklepie z elektroniką. Adapter umożliwia przystosowanie karty microSD do większego gniazda na karty pamięci SD. Jak to jest możliwe? Po prostu wkładasz kartę microSD do adaptera, a następnie umieszczasz go w slocie na karty SD.
Do jednego adaptera możesz wkładać różne karty pamięci microSD. Nie musisz dla każdej karty microSD, jaką posiadasz, kupować oddzielnego. Na przykład kartę microSD z telefonu możesz sformatować i dzięki adapterowi umieścić w lustrzance cyfrowej. A po jakimś czasie, jeśli używana karta microSD będzie niewystarczająca, możesz kupić nową, o większej pojemności i umieścić w tym samym adapterze.
Jaką pojemność karty pamięci wybrać?
Pojemność karty pamięci wyrażana jest w gigabajtach (GB). W sklepach znajdziesz karty pamięci o różnych pojemnościach – od 8 GB do nawet 2 000 GB (2 TB). Pamiętaj, że karty SD oferują do 2 GB pojemności, SDHC od 4 do 64 GB, zaś największą pojemnością mogą pochwalić się karty pamięci SDXC – od 64 GB wzwyż.
Przed wyborem pojemności karty pamięci powinieneś zastanowić się, do jakiego urządzenia jest Ci potrzebna i jakie pliki będziesz na niej zapisywać. Sprawdź też, czy urządzenie, do którego chcesz dokupić kartę obsługuje dane pojemności – może się okazać, że można w nim umieścić karty tylko do 32 lub 64 GB.
Generalnie rzecz biorąc, im większa liczba GB, tym więcej plików zapiszesz na karcie. W praktyce zależy to od rodzaju plików, ich rozdzielczości czy poziomu kompresji. Przykładowo, na karcie 64 GB zmieścisz kilkanaście tysięcy zdjęć w formacie JPG i wielkości 4 MB, ale już tylko kilka tysięcy zdjęć w formacie RAW i rozmiarze 20 – 30 MB. Wpływ na rozmiar zdjęć mają też na przykład warunki oświetleniowe, w jakich zostały wykonane. Zdjęcie nawet w formacie JPG zrobione w nocy, z wysokim ISO będzie ważyło więcej niż to wykonane w słoneczny dzień.
Jeśli karta pamięci potrzebna Ci jest do aparatu czy kamery cyfrowej, żeby zapisywać na nich zdjęcia w formacie JPG i krótkie filmy z wakacji czy imprez rodzinnych, to wybierz tę o pojemności 32 GB. Karty o większej pojemności, od 64 GB wzwyż, będą zaś odpowiednie dla profesjonalistów i pasjonatów fotografii, którzy wykonują zdjęcia seryjne w formacie RAW lub nagrywają w Full HD lub 4K. Chociaż bywa, że wielu fotografów czy filmowców woli używać kilku mniejszych kart, niż jednej dużej, z prostej przyczyny – chcą zminimalizować ryzyko utraty całego materiału, jeśli karta uległaby uszkodzeniu.
Pojemności rzędu 128 GB czy 256 GB sprawdzą się z kolei w dronach, gdzie zapewnią wysoką przepustowość podczas nagrywania materiału w 4K. I tutaj podobnie jak w przypadku profesjonalnych fotografów, wielu użytkowników dronów używa kilku kart o mniejszej pojemności zamiast jednej dużej.
Przed zakupem karty pamięci do drona koniecznie sprawdź też zalecenia producenta co do wielkości karty, ponieważ niektóre modele obsługują karty o maksymalnej pojemności 256 GB. To samo dotyczy kamer sportowych GoPro. Na przykład modele HERO3 Black, HERO3+, HERO+ i HERO+ LCD obsługują karty o pojemności do 64 GB, a HERO4, HERO Session, HERO Fusion do 128 GB.
Gry zajmują sporo miejsca, niektóre tytuły nawet ponad 10 GB. Jeśli na konsolę Nintendo Switch planujesz pobierać wiele gier, to najlepiej zaopatrz się w karty o dużych pojemnościach, takich jak 126 GB, 256 GB lub nawet 512 GB. Dzięki takim kartom przechowasz dużą liczbę gier, które będą wczytywać się szybciej, ponieważ tak duże karty charakteryzuje też wyższa wydajność.
Dużo miejsca przyda się także na karcie pamięci w telefonie. W końcu jego równie często używasz do fotografowania i nagrywania filmów, a także do grania. Szczególnie podczas wakacji, kiedy nie masz miejsca w bagażu na dodatkowy aparat fotograficzny. Poza tym na kartę pamięci możesz też przenieść aplikacje, które nie mieszczą się w pamięci urządzenia. Dlatego do telefonu wybierz kartę o pojemności co najmniej 32 lub 64 GB.
Jaka prędkość odczytu najlepsza?
Prędkość odczytu to, obok pojemności, najważniejszy parametr, nad którym trzeba się pochylić przed kupnem karty pamięci. Szybkość z jaką pliki zapisywane są na karcie pamięci określają klasy szybkości.
Oznaczenie klasy szybkości znajdziesz na karcie w formie litery C (Class) oraz cyfry tuż obok lub samej tylko cyfry wpisanej w okrąg. Wyróżnić można cztery klasy szybkości:
- C2
- C4
- C6
- C10
Cyfra przy literze C określa prędkość zapisu danych. I tak, karty z klasą szybkości C2 zapewniają minimalną prędkość zapisu na poziomie 2 MB/s, C4 4 MB/s, a C6 6MB/s.
Z kolei C10 to prędkość zapisu wynosząca 10 MB/s. Obecnie nie warto kupować kart, na których widnieje klasa szybkości niższa niż C10. Takie karty nadadzą się jedynie do aparatów kompaktowych starego typu, które nie są wymagające w kwestii kart pamięci.
Innym oznaczeniem kart pamięci SD jest UHS, czyli Ultra High Speed. Jest to nowszy niż Class sposób oznaczania prędkości zapisu i odczytu, który znajdziesz na kartach pamięci o lepszych parametrach. UHS obejmuje oznaczenia U1, U3 oraz UHS-I, UHS-II i UHS-III.
U1 gwarantuje minimalną prędkość zapisu rzędu 10 MB/s, natomiast U3 co najmniej 30 MB/s. Zauważ, że oznaczenia U1 oraz C10 często znajdziesz na karcie tuż obok siebie, ponieważ wskazują na tę samą prędkość zapisu.
Oprócz powyższych oznaczeń, na kartach pamięci spotkasz jeszcze oznaczenia:
- UHS-I
- UHS-II
- UHS-III
Tym razem jednak wyznaczają one nie minimalną, lecz maksymalną wartość prędkości zapisu karty. W przypadku UHS-I mamy tutaj do czynienia z zapisem z prędkością do 104 MB/s, w UHS-II do 312 MB/s, zaś UHS-III to aż 624 MB/s.
Najnowszą klasą szybkości jest Video Speed Class, inaczej zwana prędkością zapisu video. Karty z tą klasą poznasz po oznaczeniach V, takich jak V6, V10, V30, V60, V90. I znów, cyfra lub liczba oznacza minimalną prędkość zapisu. Na przykład V30 oferuje minimalną prędkość zapisu 30 MB/s, a V90 90 MB/s.
Oznaczeniami Video Speed Class opatrzone są nośniki zapewniające najwyższą dostępną prędkość, dlatego też nadają się idealnie do jednoczesnego rejestrowania kilku strumieni video w dronach oraz kamerach 360°, jak również do nagrywania filmów w rozdzielczości Ultra HD.
Ponadto na niektórych kartach pamięci starszego typu możesz znaleźć jeszcze oznaczenie prędkości odczytu X. Spotkasz je na przykład na kartkach pamięci marki Lexar. Nawiązuje ono do prędkości odczytu płyty CD, która wynosiła 150 KB/s. W przypadku kart pamięci liczba przy X oznacza właśnie wielokrotność prędkości 150 KB/s. I tak:
- X100 to prędkość odczytu na poziomie 15 MB/s
- X400 to prędkość odczytu 60 MB/s
- X600 to prędkość odczytu 90 MB/s
Szukając karty pamięci do danego urządzenia, najpierw warto sprawdzić, jakiej klasy prędkości wymaga producent i kupić nośnik o tej samej, bądź wyższej klasie. Na przykład, jeśli do wybranego urządzenia wymagana jest klasa szybkości C4, to możesz użyć nośnika z oznaczeniem C6 lub C10. Lub, jeśli potrzebna jest klasa UHS-I, to warto kupić kartę pamięci UHS-II lub UHS-III.

Co świadczy o wytrzymałości karty?
Może nie same karty, ale urządzenia z kartami pamięci we wnętrzu, narażone są na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Za przykład weźmy kamerę. Jeśli nie jest wodoodporna, to grozi jej zalanie wodą, gdy przypadkowo upuścisz ją do morza lub gdy podczas wędrówki złapie Cię deszcz. Smartfona również używasz w różnych warunkach, latem i zimą. A więc oddziałują na niego zarówno ekstremalnie niskie, jak i wysokie temperatury. Dlatego żeby mieć pewność, że karta pamięci wytrzyma w trudnych warunkach i zminimalizować ryzyko utraty danych, zwróć uwagę na kilka parametrów świadczących o trwałości karty.
Większość kart pamięci jest odporna na wibracje i wstrząsy, niektóre też na działanie promieni rentgenowskich. Jeśli potrzebujesz karty do zadań specjalnych, na przykład do kamery sportowej czy kamery monitoringu, wybierz kartę odporną na wodę i skrajne temperatury. Poznasz ją po oznaczeniach IP, takich jak IPX7 czy IP68, gwarantujących, że karta jest wodo- i pyłoodporna i może być nawet zanurzona w wodzie przez określony czas. Wodoodporne karty oferuje między innymi Samsung w swojej serii Pro Plus oraz EVO Plus, Sony w serii Tough, jak również Sandisk czy PNY.
Sprawdź też, jak długo obowiązuje gwarancja producenta na kartę pamięci. Niektórzy producenci, tacy jak Samsung, mogą oferować nawet 10-letnią gwarancję na wybrane karty pamięci. Oznacza to, że są pewni wytrzymałości swojego produktu.
Jaką kartę pamięci wybrać do telefonu?
Po pierwsze i najważniejsze, kupując kartę do telefonu, pamiętaj, że musi to być karta microSD, ponieważ standardowa karta pamięci SD będzie zwyczajnie za duża. Powinna również posiadać oznaczenia A1 lub A2, które pokazują, że karta nadaje się do przechowywania aplikacji. Jest to stosunkowo nowe oznaczenie, stosowane w kartach pamięci najnowszej generacji.
Podobnie jak w przypadku każdej innej karty, tak i tej do telefonu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na pojemność i szybkość zapisu. Jeśli na wakacje zamiast aparatu fotograficznego zabierasz smartfona i robisz nim dużo zdjęć oraz kręcisz filmy, to powinieneś wybrać kartę pamięci o pojemności co najmniej 32 GB. Do zdjęć seryjnych oraz filmów w jakości Full HD najlepsza będzie karta 64 GB. Jeśli zaś zamierzasz smartfonem nagrywać filmy w 4K, to najlepsza do tego celu będzie karta 128 GB o klasie szybkości U3 lub V30, V60 lub V90.
Jedna duża karta do telefonu, z pojemnością na poziomie 128 GB lub więcej, nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem. Pomyśl, w przypadku jej uszkodzenia lub zgubienia, tracisz kilkadziesiąt tysięcy zdjęć i innych ważnych plików. Dlatego lepiej brać przykład z profesjonalistów i używać kilku mniejszych kart.
Pamiętaj, by do telefonu wybrać kartę pamięci renomowanych producentów, takich jak Kingston, Sandisk, Samsung, Goodram, PNY oraz Lexar. Karty tych firm są znane z jakości i niezawodności. Unikaj tanich, nieznanych marek, które oferują słabą jakość wykonania i gorsze parametry.
Przeczytaj też: Jaki dysk zewnętrzny do telefonu? Który wybrać? Jak podłączyć?
Jak dbać o kartę pamięci?
Karty pamięci, tak jak każde inne urządzenia, mogą posłużyć Ci wiele lat, jeśli będziesz się z nimi odpowiednio obchodził.
Po pierwsze, powinieneś chronić karty pamięci przed bezpośrednim oddziaływaniem skrajnych temperatur. Nie pozostawiaj ich na dłuższy czas w miejscach narażonych na ekstremalnie niskie i wysokie temperatury, na przykład w samochodzie na słońcu.
Zwróć też szczególną uwagę na styki karty. Najlepiej zainwestuj w etui na karty pamięci, które ochroni styki przed pyłem, brudem czy wilgocią. Możesz też przechowywać kartę w plastikowym opakowaniu, w którym ją kupiłeś. Ważne, by nie trzymać karty przez dłuższy czas w kieszeni, gdzie jest narażona na zabrudzenie czy zarysowanie.
Poza tym, jeśli po każdorazowym wyciągnięciu karty z urządzenia będziesz umieszczał ją w tym samym pudełku lub etui, to bez problemu znajdziesz ją, kiedy następnym razem będziesz chciał jej użyć.
Bardzo ważne jest również, by nie wyciągać karty z urządzenia w trakcie przesyłania czy zapisu danych. Przerwany transfer może skutkować uszkodzeniem karty i utratą danych, a także uniemożliwić jej sformatowanie. Dobrą praktyką jest nie wyjmowanie karty z laptopa od razu po przeniesieniu danych, ale użycie polecenia bezpieczne usuwanie sprzętu.
Ważne jest też, byś regularnie tworzył kopie zapasowe danych z karty pamięci na innym nośniku, takim jak dysk zewnętrzny lub chmura. W przypadku awarii karty pamięci będziesz mógł wtedy łatwo odzyskać pliki.
Okresowo warto też sformatować kartę pamięci. Formatowanie może pomóc w utrzymaniu optymalnej wydajności nośnika. Jednak zanim klikniesz formatuj, upewnij się, że dane z karty zostały wcześniej zabezpieczone na innych nośnikach.
Ile kosztują karty pamięci?
Karty pamięci są stosunkowo tanie w porównaniu do innych nośników danych, takich jak na przykład dyski zewnętrzne, co czyni je dostępnymi dla szerokiej grupy użytkowników.
Cena kart pamięci zależna jest głównie od pojemności, szybkości i marki. Im większa pojemność i im szybsza prędkość zapisu, tym karta będzie droższa. Przykładowo, za kartę 32 GB zapłacisz od 30 do 70 zł. Z kolei za 256 GB już powyżej 80 zł. Poza tym karty pamięci znanych marek, takich jak Goodram, Sandisk, Kingston czy Samsung kosztują więcej, ale zapewniają najwyższą jakość wykonania i wytrzymałość w niemal każdych warunkach.
Oczywiście ceny kart pamięci mogą się różnić w zależności od sklepu. Pamiętaj, by kupować karty pamięci tylko w znanych sklepach z elektroniką. Kupując nośnik u niesprawdzonego sprzedawcy nie masz pewności, że uzna on reklamację w przypadku uszkodzenia karty. Karty pamięci znanych marek w najniższych cenach znajdziesz zawsze w sklepie TechLord.
Karty pamięci o pojemności rzędu 1 lub 2 TB to już naprawdę spory wydatek. Te akcesoria mogą kosztować nawet powyżej 5 000 zł. Do drogich kart pamięci zaliczają się też karty CF, przeznaczone do użytku profesjonalnego, o których wspominaliśmy wcześniej. Za te karty zapłacisz z reguły od 300 do nawet 3 000 zł.
Polecane karty pamięci
Polecane karty pamięci SDHC
Polecane karty pamięci microSDHC
- Kingston 32GB microSDHC Canvas Select Plus 100MB/s+adapter
- Kingston 32GB microSDHC Canvas Select Plus 100MB/s
- PNY 32GB microSDHC Elite 100MB/s+adapter
Polecane karty pamięci SDXC
- Kingston 64GB SDXC Canvas Select Plus 100MB/s
- Kingston 128GB SDXC Canvas React Plus 300MB/s
- Kingston 64GB SDXC Canvas React Plus 300MB/s
Polecane karty pamięci microSDXC
- Kingston 128GB microSDXC Canvas Select Plus 100MB/s+adapter
- Kingston 64GB microSDXC Canvas Select Plus 100MB/s+adapter
- Kingston 128GB microSDXC Canvas Go! Plus 170MB/s+adapter
- Kingston 64GB microSDXC Canvas Select Plus 100MB/s
- GOODRAM 128GB microSDXC 100MB/s UHS-I U1+adapter
- Viofo 256GB microSDXC 95MB/s UHS-I U3+adapter
Zobacz wszystkie karty pamięci w sklepie TechLord