Jeśli chcesz cieszyć się ulubioną muzyką niemal w każdym miejscu na świecie, to rozważ zakup głośnika mobilnego. Głośniki mobilne, zwane też przenośnymi czy Bluetooth zabierzesz w plener, na imprezę, na wakacje. W tym poradniku omawiamy kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze głośnika mobilnego.
Spis treści:
Dlaczego warto kupić głośnik przenośny?
Jeśli nie możesz żyć bez muzyki i chcesz ją mieć cały czas przy sobie, to oprócz słuchawek, powinieneś kupić też głośnik przenośny. O ile muzykę ze słuchawek słyszysz tylko Ty, tak muzyką z głośnika możesz się podzielić. I zabrać go na wspólny wypad, spotkanie ze znajomymi czy randkę. Głośnik mobilny uatrakcyjni każdą imprezę, niezależnie od tego, czy będzie to wieczór z planszówkami czy grill w plenerze.
Aby uruchomić głośnik mobilny nie potrzebujesz zasilania. We wnętrzu ma on bowiem akumulator, który dostarcza energii głośnikowi przynajmniej przez kilka godzin. Dzięki temu głośnik możesz zabrać niemal wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Czyli na wycieczkę, na plażę, na działkę i odtwarzać muzykę, podcasty, audiobooki czy słuchać radia.
Głośniki przenośne są łatwe w obsłudze. Po sparowaniu ich z urządzeniem źródłowym, takim jak smartphone, laptop czy tablet, wystarczy nacisnąć przycisk odtwarzania, aby uruchomić muzykę. Mimo swojej niedużego rozmiaru, wiele przenośnych głośników oferuje dobrą mocny, czysty dźwięk.
Mobilne głośniki Bluetooth dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, ich wybór jest naprawdę szeroki. Z racji dużej mobilności głośnik nie może być zbyt duży, ale w sklepach spotkasz głośniki mieszczące się w dłoni i takie na które potrzebujesz nieco miejsca w plecaku.
Głośniki mobilne stworzone typowo na imprezy są w różnych, często jaskrawych kolorach i posiadają personalizowane efekty świetlne. Dzięki temu głośnik mobilny oprócz odtwarzania muzyki, pomaga stworzyć ciekawy klimat w każdym miejscu.
Jak działa głośnik mobilny?
Jak już wiesz, głośnik mobilny nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Polega on wyłącznie na akumulatorze i łączności bezprzewodowej Bluetooth. A to oznacza, że z urządzeniem sterującym łączy się właśnie za pomocą tej technologii. W łatwy sposób, dosłownie w kilka sekund po włączeniu modułu Bluetooth na obu urządzeniach – głośniku i na przykład smartfonie, tablecie, laptopie.
Po sparowaniu głośnika z urządzeniem, możliwe jest odtwarzanie muzyki dopóki, dopóty głośnik nie zacznie domagać się ładowania. Wtedy dopiero należy go podłączyć do kontaktu i naładować baterię.
Jakie parametry są istotne przy zakupie głośnika mobilnego?
Głośnik mobilny nie jest zaawansowanym sprzętem, ze skomplikowaną budową i działaniem. Jego główną funkcją jest odtwarzanie muzyki. Mimo tego wyboru głośnika mobilnego nie należy traktować po macoszemu. Lepiej poświęcić chwilę i przyjrzeć się jego najważniejszym parametrom, niż kupić byle jaki głośnik, który nie spełni Twoich oczekiwań. Poniżej opisaliśmy istotne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem głośnika Bluetooth.
Jaką mocą powinien dysponować głośnik?
Moc głośnika mobilnego przekłada się na jego głośność. Im większą mocą dysponuje głośnik, tym głośniej będzie grał. Nie oczekuj jednak po nim mocy takiej jak w zestawach komputerowych. Z prostej przyczyny – jego niewielkie przetworniki nie są w stanie wytworzyć tak mocnego brzmienia. Większość z nich dysponuje mocą w przedziale od 5 do 100 W.
Głośnik z większą mocą wybierz, jeśli zamierzasz używać go głównie w plenerze, na otwartej przestrzeni. Mówiąc większa moc mamy na myśli od 40 do 100 W. Do użytku domowego, w mieszkaniu, wystarczy Ci nieco słabszy głośnik. Taki z mocą rzędu 8 – 15 W. To odpowiednia moc, by wypełnić całe pomieszczenie czystym, klarownym dźwiękiem.
Ile godzin pracy na jednym ładowaniu?
Akumulator. To on sprawia, że głośnik może działać bez podłączania go do źródła zasilania. Im pojemniejszy akumulator (na przykład 4500 – 10 000 mAh), tym dłużej głośnik będzie pracować na jednym ładowaniu.
Producenci w opisie głośnika zawsze podają maksymalny czas pracy głośnika na baterii. Może to być nawet 15 – 24 godziny pracy. Nie bierz jednak tej wartości za pewnik, a jedynie za wskazówkę, bo często jest ona szacowana, mierzona w kontrolowanych warunkach i przy minimalnych ustawieniach. Czyli na przykład tylko przy 50% głośności.
A na czas pracy głośnika na baterii wpływ ma jeszcze wiele innych czynników, takich jak moc głośnika, włączone funkcje wzmacniania basów, a także korzystanie z efektów świetlnych. Dlatego jeśli w opisie głośnika jest napisane, że działa 15 godzin, to realnie będzie to około 10 – 12 godzin.
Warto też zwrócić uwagę, jak szybko głośnik jest w stanie uzupełnić energię. Im szybciej się naładuje, tym szybciej będzie gotowy dalej odtwarzać Twoją muzykę. Najlepiej wybierz głośnik, który posiada port USB-C i oferuje funkcję szybkiego ładowania, na przykład Power Delivery. Wtedy naładuje się maksymalnie w 3 – 5 godzin.
Przeczytaj też poradniki:
- Jakie słuchawki True Wireless wybrać? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie słuchawki przewodowe wybrać?
- Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?
- Jak wybrać słuchawki? Na co zwracać uwagę?
- Jakie głośniki komputerowe kupić? Czym się kierować?
- Jakie głośniki do laptopa wybrać? Jak poprawić jakość dźwięku?
Jaki standard Bluetooth w głośniku przenośnym?
Ze standardem Bluetooth w głośniku przenośnym sprawa wygląda prosto – im nowszy standard tym lepiej. Obecnie najlepsze głośniki mobilne powinny dysponować co najmniej Bluetooth 5.1, a jeszcze lepiej, gdy mają Bluetooth 5.2. Takie moduły gwarantują mocne, stabilne połączenie, bez opóźnień i zerwanego sygnału.
Dlatego właśnie nie warto kupować tanich głośników – zwykle posiadają one starsze standardy Bluetooth, co wpływa na jakość połączenia. Wiekowe standardy Bluetooth, czyli na przykład wersja 4.0, nie zapewniają tak stabilnego połączenia jak te nowoczesne. Mogą nawet zrywać połączenie, gdy oddalisz się z głośnikiem od urządzenia na niewielką odległość.
Jaki zasięg powinien mieć głośnik mobilny?
Większy zasięg głośnika mobilnego oznacza, że możesz się z nim swobodniej poruszać i oddalić od podłączonego urządzenia na większą odległość. Na przykład laptop, z którego puszczasz muzykę może znajdować się w domu, a głośnik na balkonie.
Na zasięg urządzenia wpływ ma standard Bluetooth, jakim dysponuje oraz przeszkody, na jakie napotyka sygnał. Nowsze standardy Bluetooth, czyli na przykład 5.2 gwarantują mocny i stabilny sygnał, który nie zrywa się po oddaleniu się z głośnikiem od urządzenia źródłowego o kilka kroków. Oprócz tego połączenie na linii głośnik – urządzenie zaburzają przeszkody, takie jak ściany, glazura, a nawet meble i drzwi. Więc musisz brać pod uwagę, że głośnik o zasięgu 20 m, może czasem tracić połączenie z urządzeniem już po 10.
Wybierz zatem głośnik, który oferują zasięg do około kilkunastu metrów, ale zwróć przede wszystkim uwagę na standard Bluetooth. Kup ten z 5.1 i nowszym, co zagwarantuje Ci stabilniejszy sygnał w większej odległości. Staraj się też umieszczać głośnik w takim miejscu, by od urządzenia źródłowego nie dzieliło go zbyt wiele przeszkód.
Jakie gniazda w głośniku mobilnym są przydatne?
Kupujesz głośnik Bluetooth po to, żeby korzystać z łączności bezprzewodowej, to oczywiste. Jednak czasem może się zdarzyć, że głośnik chciałbyś połączyć z urządzeniem, które nie ma modułu Bluetooth. Lub odtworzyć muzykę bezpośrednio z pamięci flash. Wtedy potrzebne Ci będą odpowiednie gniazda.
Pierwszym z nich jest właśnie slot na kartę pamięci microSD. Dzięki niemu odtworzysz utwory znajdujące się na nośniku bez potrzeby podłączania osobnego urządzenia. Kolejnym praktycznym złączem w głośniku jest USB-C. Po pierwsze, zagwarantuje szybkie ładowanie głośnika, po drugie, USB-C daje Ci większy wybór w kwestii podłączanych urządzeń.
Gniazdami dużo rzadziej spotykanymi w nowoczesnych głośnikami bezprzewodowych są audio 3,5 mm (mini-jack) oraz AUX. Umożliwiają one przewodowe podłączenie głośnika mobilnego do szerokiej gamy urządzeń audio, takich jak telewizory, konsole, pecety. Wtedy głośnik mobilny może być wsparciem dla podstawowego systemu audio.
Głośnik przenośny – wybrać ten z radiem czy bez?
Funkcję radia oferuje nadal dość sporo głośników mobilnych. Modele z radiem znajdziesz na przykład wśród głośników Xblitz. Radio w głośniku mobilnym nie jest niezbędną funkcją, ale może okazać się przydatna. Na przykład kiedy nie masz dostępu do telewizora i smartfona, a chcesz dowiedzieć się o wyniku meczu. Albo posłuchać najnowszych wiadomości ze świata.
Wtedy warto wybrać głośnik oferujący funkcję radia. Nie ma ona jakiegoś ogromnego wpływu na ostateczną cenę urządzenia. Jeśli jednak wiesz, że z radia nie będziesz korzystać, to nie ma co szukać modelu z tą funkcją.
Czy warto kupić wodoodporny głośnik mobilny?
Oczywiście, że tak. Szczególnie, jeśli głośnik często zabierasz w plener. Głośnik położony pod gołym niebem narażony jest przede wszystkim na deszcz. Model z certyfikatem IP67 czy IP68 jest nie tylko wodo-, ale i pyłoszczelny i często również odporny na wstrząsy. Takiego głośnika możesz używać w terenie, w trudnych warunkach, bez obaw o uszkodzenie jego podzespołów.
Pomijając deszcz, wodoodporny głośnik przyda Ci się też na basenie i nad wodą. Głośniki o wysokim stopniu ochrony można nawet zanurzyć w wodzie na określoną głębokość. Oczywiście nie namawiamy, by to robić, ale w razie przypadkowego zanurzenia Twojemu głośnikowi nic nie będzie.
Czym jeszcze charakteryzuje się dobry głośnik mobilny?
Podświetlenie głośnika nie jest jego niezbędną funkcją, ale przyznasz chyba, że to ciekawe urozmaicenie. Przyda się szczególnie na imprezach, pomoże stworzyć klimat rodem z lat 80. Oprócz tego pozwoli zlokalizować głośnik, kiedy zapadnie zmrok.
Wiele głośników mobilnych oferuje też funkcję powerbanku. Staje się on mobilnym magazynem energii, do którego możesz podłączyć smartfona i go podładować. Masz zatem 2 w 1 – głośnik i powerbank. To dobre rozwiązanie w podróż, bo oznacza mniej sprzętu do zabrania.
Niekiedy przydatnym dodatkiem w głośniku bezprzewodowym jest wbudowany mikrofon. Mikrofon pozwala na współpracę z asystentami głosowymi, w tym Google Assistant, Siri czy Amazon Alexa. Niektóre modele głośników mają też w zestawie oddzielny mikrofon, który przydaje się, kiedy chcesz zorganizować konkurs karaoke.
Mniejsze głośniki mobilne często wyposażone są też we wbudowany karabinek. Ten mały dodatek umożliwia przypięcie głośnika do plecaka, paska od spodni, rurki od leżaka – tak naprawdę do wszystkiego, na czym może on bezpiecznie wisieć. Część głośników przenośnych ma też w zestawie pasek, do noszenia go na ramieniu. To wygodne rozwiązanie, kiedy chcesz przenieść głośnik na niewielką odległość, albo akurat nie masz żadnej torby ani plecaka, do którego mógłbyś go schować.
Ile trzeba zapłacić za dobry głośnik mobilny?
Dobry głośnik mobilny – to słowo klucz. Bo głośniki przenośne średniej jakości, o niedużej mocy możesz kupić już za niespełna 100 zł. Jednak kupując taki głośnik musisz liczyć się ze słabej jakości dźwiękiem, szybkim rozładowywaniem się baterii i często przestarzałym modułem Bluetooth. Czy warto więc kupić tani głośnik? Oceń sam.
Głośniki ze średniej półki, które można już określić mianem dobrych, kosztują od 300 do 1000 zł. W tej cenie znajdziesz najbardziej mobilne głośniki, niewielkiej wielkości. Oferują dużo lepsze parametry niż tanie modele, są wodoodporne, wytrzymałe i należą do najczęściej kupowanych. To właśnie te głośniki wybierają amatorzy plenerowych imprez czy treningów w terenie.
Za to jeśli chcesz kupić głośnik o najlepszych parametrach, to musisz przygotować się na wydatek rzędu 1000 – 1500 zł. W tej cenie kupisz markowy model, charakteryzujący się wodoodpornością, mocą powyżej 50 W i subwooferem, wieloma funkcjami wzmacniania dźwięku i redukcji zniekształceń, czasem pracy na baterii powyżej 15 h, oraz najnowszym standardem Bluetooth 5.2. Taki głośnik docenią wszyscy, którzy w kwestii jakości wykonania i odtwarzanej muzyki nie idą na kompromisy.
Polecane głośniki przenośne
- JBL Partybox Encore Essential
- JBL Głośnik bezprzewodowy Clip 4 czarny
- JBL Xtreme 3 Moro
- Creative Muvo Play czarny
- Soundcore Boom 2 Czarny
- Soundcore Motion 300 Czarny
- Tronsmart Halo 200 + mikrofon czarny
Zobacz wszystkie głośniki przenośne w sklepie TechLord