Przeraża Cię wizja samodzielnego podłączenia światłowodu do routera? Nie wiesz, od czego zacząć? Na początek uspokajamy – podłączenie światłowodu do routera nie jest niczym trudnym, pod warunkiem, że wiesz, jak to zrobić prawidłowo. A tego dowiesz się z naszego poradnika. Zatem nie czekaj, tylko zajrzyj do naszej instrukcji i działaj.
Spis treści:
- Kiedy trzeba samodzielnie podłączyć światłowód do routera?
- Jaki router obsługujący światłowód wybrać?
- Jakich kabli potrzebujesz, by podłączyć światłowód do routera?
- Jak podłączyć światłowód do routera?
- Najczęstsze problemy przy połączeniu routera i światłowodu – jak je rozwiązać?
- Polecane routery i kable Ethernet.
Kiedy trzeba samodzielnie podłączyć światłowód do routera?
W większości przypadków to operator, tuż po wbudowaniu przyłącza do mieszkania, dostarcza router. Podłączenie routera do światłowodu oraz jego konfiguracja należy wtedy do wykwalifikowanego pracownika wybranej firmy. Montuje on gniazdo optyczne, za pomocą którego łączy światłowód z routerem.
Konieczność samodzielnego podłączenia światłowodu do routera pojawia się w momencie, gdy chcesz wymienić router dostarczony przez operatora na swój własny. Bo chcesz zyskać stabilniejsze Wi-Fi, lepszy zasięg czy dodatkowe pasmo częstotliwości. Musisz wtedy zdemontować obecny router i połączyć nowy ze światłowodem.
Skoro tutaj jesteś, to zapewne znalazłeś się właśnie w takiej sytuacji i szukasz wskazówek, jak to zrobić we właściwy sposób. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak połączyć router ze światłowodem i zyskać instalację, która działa bez zarzutu.
Jaki router obsługujący światłowód wybrać?
Jak już wiesz, router możesz otrzymać od operatora, zwykle ujęte jest to w warunkach umowy. Jednak po takim urządzeniu nie ma się co spodziewać wysokich parametrów. Zwykle są to sprzęty z podstawowymi funkcjami. Dobre, jeśli nie potrzebujesz dużego zasięgu, bardzo szybkiej transmisji danych i jesteś w stanie zaakceptować słabszy sygnał w niektórych zakątkach mieszkania lub okazjonalne opóźnienia.
Jeśli jednak zależy Ci na stabilnym i szybkim łączu, bo na przykład dużo grasz online bądź streamujesz swoje rozgrywki, to powinieneś samodzielnie wybrać router, który spełni Twoje oczekiwania. Jaki router wybrać? Na jakich funkcjach się skupić? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych rad przy wyborze routera do światłowodu.
Czy router posiada złącze RJ-45?
To bardzo ważne, ponieważ to właśnie do tego gniazda można bezpośrednio wpiąć wtyczkę kabla światłowodowego. Jeśli router nie ma wejścia na światłowód, potrzebny będzie osobny terminal ONT (Optical Network Terminal), który przekształca sygnał optyczny na elektryczny (RJ-45). ONT wyposażony jest w gniazda, w które można wpiąć skrętkę i poprowadzić ją do routera.
Jaki standard Wi-Fi w routerze do światłowodu?
Upewnij się też, że router obsługuje odpowiednie standardy – Wi-Fi 5 (ac), a najlepiej Wi-Fi 6 (ax), by w pełni wykorzystać prędkości światłowodu. Mając szybki internet światłowodowy (którego prędkość wynosi nawet powyżej 1 Gb/s) nie chcesz przecież, by router był wąskim gardłem i ograniczał prędkość transmisji danych. A router ze starszym standardem, takim jak Wi-Fi 4 (o prędkości 100–150 Mb/s) może powodować lagi w grach i buforowanie w filmach 4K. Tak więc Wi-Fi 5 to absolutne minimum. Pamiętaj o tym wybierając router do światłowodu.
Router światłowodowy musi też być przystosowany do obsługi bardzo dużych prędkości transmisji danych na porcie WAN (czyli porcie, do którego podłączony jest światłowód). Pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał szybkiego internetu światłowodowego i zapewni płynne działanie usług wymagających dużej przepustowości, takich jak streaming 4K, wideokonferencje czy gry online.
Jaki zasięg powinien mieć router?
Na pewno nasuwa Ci się myśl, że im większy zasięg routera, tym lepiej. Ale w mieszkaniu o niewielkim metrażu nie potrzebujesz drogiego routera o dużym zasięgu, wystarczy Ci ten ze średniej półki. Z kolei w budynku o sporej powierzchni, takim jak kilkukondygnacyjny dom, jeden router, choćby o dużym zasięgu i tak nie pokryje sygnałem każdego pomieszczenia. W takim wypadku najlepiej zaopatrzyć się w system mesh bądź repeater. O tym drugim piszemy tutaj: Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi? Jak wybrać repeater?
Zwróć też uwagę na to, czy router posiada anteny. Wiele routerów posiada widoczne anteny, ale są też modele z wbudowanymi nadajnikami. Dobrze, by router posiadał przynajmniej dwie anteny. Ale stwierdzenie, że im więcej, tym lepiej, nie do końca się tutaj sprawdza. Bo nie ilość, a jakość anten ma znaczenia. A konkretnie ich moc. Im większa, tym lepszy zasięg samego routera.
Więcej wskazówek dotyczących wyboru routera znajdziesz w tym poradniku: Jaki router wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Ile pasm Wi-Fi obsługuje router?
Pasma Wi-Fi to zakresy częstotliwości, z których korzystają routery, by przesłać dane między urządzeniami w sieci. One również mają wpływ na zasięg routera, ale i na prędkość transmisji oraz stabilność połączenia. Najczęściej spotykane pasma to 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz.
I tak, routery obsługujące jedno pasmo (2,4 GHz) to urządzenia Single-Band, już raczej rzadko spotykane. Dual-Band z kolei obsługują zarówno pasmo 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Są to najpopularniejsze routery, bardzo chętnie wybierane ze względu na cenę oraz możliwości. Tri-Band oraz Quad-Band to routery obsługujące kolejno trzy i cztery pasma. One z kolei sprawdzą się w miejscach, gdzie pasma 2,4 GHz oraz 5 GHz są bardzo zatłoczone oraz przydadzą się graczom, którzy liczą na doskonały sygnał Wi-Fi bez zakłóceń.
W tym poradniku znajdziesz więcej szczegółów odnośnie routerów Dual-Band, Tri-Band i Quad-Band: Router Dual-Band, Tri-Band czy Quad-Band? Który wybrać?
Jakich kabli potrzebujesz, by podłączyć światłowód do routera?
Szybki przesył danych nie zależy wyłącznie od routera, ale i od kabla Ethernet, którym podłączysz router z ONT. Ma on realny wpływ na prędkość internetu. Dlatego też wybór takiego kabla nie należy pozostawiać przypadkowi. Najlepiej jest wybrać kabel Ethernet kategorii 5e, 6 lub 6a.
Ten pierwszy gwarantuje prędkość do 1 Gb/s (do 100 m) i częstotliwość do 100 MHz. Kabel kategorii 6 to z kolei prędkość do 10 Gb/s (do 55 m), a częstotliwość do 250 MHz. 6a zapewnia natomiast prędkość do 10 Gb/s (do 100 m) i częstotliwość do 500 MHz.
Kabel 5e to obecnie niejako standard, 6a z kolei nada się do przyszłościowych rozwiązań. Jest on najczęściej polecany, jeśli chodzi o sieć światłowodową. Zwróć też uwagę, że kable różnią się długością. W sklepach spotkasz kable o długości od około metra do nawet kilkudziesięciu. Te najdłuższe są w szpuli i wystarczają na zabudowanie całego domu. Jednak jeśli metraż mieszkania nie zmusza Cię do wyboru tak długiego kabla, to wybierz krótszy, na przykład metrowy. Dlaczego? Otóż często krótsze kable zapewniają lepszą wydajność.

Przeczytaj też poradniki:
- Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa Wi-Fi?
- Jaki router do smart home wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?
- Jaki kabel do internetu kupić? Przegląd kabli Ethernet
- Jaka karta sieciowa do komputera stacjonarnego? Którą kartę Wi-Fi wybrać?
- Jak zwiększyć zasięg sieci Wi-Fi w domu?
Jak podłączyć światłowód do routera?
Choć może Ci się wydawać inaczej, to podłączenie routera do światłowodu nie jest niczym skomplikowanym. Udowadniamy to w tym poradniku, pokazując w kilku prostych krokach, jak to zrobić.
Sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne
Bez obaw, do połączenia routera ze światłowodem nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. Potrzebujesz jednak routera, który będzie kompatybilny ze światłowodem (będzie miał gniazdo na kabel światłowodowy) lub terminala ONT, jeśli router nie ma wbudowanego modułu optycznego. Oprócz tego, jeśli chcesz od razu podłączyć do routera komputer czy laptop, potrzebny Ci będzie kabel Ethernet, o których wspominaliśmy wcześniej. Przewodowe połączenie urządzenia z internetem gwarantuje bowiem mocny, stabilny sygnał bez zakłóceń. A tego oczekują na pewno gracze oraz streamerzy.
Zlokalizuj gniazdko światłowodowe (FTTH)
Znajdź gniazdko FTTH – to małe pudełko na ścianie, często z logiem operatora. Jeśli byłeś w domu podczas jego montażu, to zapewne wiesz, gdzie się znajduje. To właśnie stąd będziesz wychodzić z sygnałem do routera.
Znajdź port optyczny w routerze
Kolejny krok to zlokalizowanie portu optycznego w routerze. W zdecydowanej większości routerów znajduje się on z tyłu urządzenia. Masz problem z odnalezieniem złącza? Obejrzyj router dokładnie, bo czasem port ukryty jest pod zaślepką. Jak tylko znajdziesz port, podłącz do niego kabel światłowodowy.
Umieść kabel w gnieździe optycznym i podłącz router
Teraz pora na umieszczenie drugiej wtyczki kabla w gnieździe optycznym w ścianie i podłączenie zasilacza do routera i gniazdka. Następnie włącz oba urządzenia i poczekaj aż się uruchomią (może to potrwać kilka minut). I to wszystko – router jest podłączony do światłowodu. Pozostaje Ci jeszcze tylko skonfigurowanie go.
Jak skonfigurować router?
Połącz komputer lub telefon z siecią Wi-Fi routera lub podłącz się kablem Ethernet. Wejdź do panelu administracyjnego routera – zwykle wystarczy wpisać w przeglądarce adres 192.168.1.1 lub podobny (znajdziesz go na naklejce na routerze). Zaloguj się – dane logowania dostępne są na routerze. W zakładce Internet lub WAN ustaw tryb połączenia zgodny z wymaganiami operatora (najczęściej DHCP lub PPPoE). W przypadku PPPoE wpisz login i hasło podane przez operatora. Na koniec zapisz zmiany i zrestartuj router.

Sprawdź, czy instalacja działa jak należy
Po podłączeniu routera do światłowodu dobrze jest jeszcze sprawdzić prędkość internetu. Pomocny okaże się wtedy SpeedTest. Jeśli wszystko działa jak należy, internet śmiga z obiecywaną prędkością, to możesz sobie pogratulować – udało Ci się prawidłowo połączyć światłowód z routerem. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo – może się zdarzyć, że po połączeniu ze światłowodem nie wszystko działa tak, jak powinno. Poniżej opisaliśmy najczęstsze problemy przy połączeniu routera ze światłowodem wraz z rozwiązaniami.
Najczęstsze problemy przy połączeniu routera i światłowodu – jak je rozwiązać?
Brak sygnału światłowodowego
Po połączeniu routera i uruchomieniu go, nie wykrywa on sygnału? Sprawdź czy kabel światłowodowy nie jest uszkodzony oraz czy diody na ONT/routerze się świecą. Możesz też spróbować powtórzyć proces podłączania routera pod światłowód.
Nie działa internet
Sprawdź konfigurację WAN w panelu routera, poprawność loginu oraz hasła PPPoE. Jeśli router nie ma poprawnie wpisanych danych logowania (nazwa użytkownika i hasło), nie połączy się z internetem.
Zaloguj się więc ponownie do panelu konfiguracyjnego routera (najczęściej wpisując 192.168.1.1 lub 192.168.0.1 w przeglądarce) i ponownie wprowadź login i hasło otrzymane od dostawcy internetu. Zapisz i uruchom ponownie router.
Słaby zasięg Wi-Fi
W pierwszej kolejności zmień kanał sieci, przenieś router w bardziej centralne miejsce, z dala od innych urządzeń elektrycznych, nie umieszczaj go za ścianą lub w meblach. Jeśli zmiana pozycji routera nie pomoże, rozważ zakup wzmacniacza sygnału, takiego jak repeater lub systemu mesh.
Jeśli mimo prawidłowego podłączenia nie masz internetu lub router nie wykrywa sygnału, skontaktuj się z pomocą techniczną operatora. Technik może sprawdzić gniazdo FTTH, poziom sygnału i ewentualnie wymienić uszkodzony sprzęt.
Polecane routery i kable Ethernet
Polecane routery
- Cudy WR3000 (3000Mb/s a/b/g/n/ac/ax) DualBand
- ASUS RT-AX58U V2 (3000Mb/s a/b/g/n/ac/ax)
- Cudy LT700 (1200Mb/s a/b/g/n/ac) 4G LTE Cat.6 DualBand
- TP-Link TL-WR844N (300Mb/s b/g/n)
- TP-Link TL-WR802N (300Mb/s b/g/n)
- Cudy TR1200 VPN Travel (1200Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand
- ASUS RT-AC1200 V2 (1200Mb/s a/b/g/n/ac) DualBand
Polecane kable Ethernet
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 3m (300cm) szary
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 0,5m (50cm) czarny
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 3m (300cm) czarny
- Gembird RJ-45 - RJ-45 UTP kat.5e 0,25m (25cm) niebieski
- Digitus kabel sieciowy U/UTP cat. 6 100m
Zobacz wszystkie routery i kable sieciowe w sklepie TechLord