Stacja dokująca to niezbędne akcesorium, jeśli chcesz, żeby laptop zyskał dodatkowe gniazda na peryferia. Wybór stacji dokującej nie jest trudnym zadaniem, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Jakich konkretnie? Dowiesz się tego z poradnika.
Spis treści:
Czy warto kupić stację dokującą?
Stacja dokująca to łącznik między laptopem a dodatkowymi urządzeniami peryferyjnymi. Posiadając stację dokującą, możesz podłączyć do laptopa mnóstwo akcesoriów, takich jak monitory, skanery, myszki, klawiatury czy dyski zewnętrzne. Laptop staje się wtedy urządzeniem stacjonarnym, jednocześnie nie tracąc nic ze swojej mobilności. Kiedy chcesz zabrać go w podróż, odłączasz tylko stację dokującą, a nie każde urządzenie po kolei.
Stacja dokująca przyda się zwłaszcza do tych laptopów, które nie dysponują dużą liczbą portów. Obecnie wiele laptopów oferuje tylko dwa porty USB, jeden HDMI i jeden audio. Zatem żebyś mógł korzystać z kilku czy też kilkunastu peryferiów jednocześnie, potrzebujesz stacji dokującej.
Podpinając stację pod jeden port USB w laptopie, możesz zyskać nawet do 10 dodatkowych gniazd. Wśród nich znaleźć możesz HDMI, DisplayPort, Ethernet, USB-C oraz czytnik kart SD i microSD. Wiele stacji dokujących obsługuje najnowsze standardy Thunderbolt 3 i 4, co pozwala na szybki transfer danych między laptopem a podłączonymi urządzeniami peryferyjnymi.
Stację dokującą podłącza się na zasadzie plug-and-play, a więc od razu po wpięciu do gniazda laptopa jest gotowa do użycia. Nie ma potrzeby instalować żadnych sterowników. Stacje dokujące najczęściej wybierają użytkownicy biznesowi, bo do pracy potrzebują oni często wielu akcesoriów. Bez przeszkód jednak można korzystać ze stacji dokującej w domu i używać jej podczas grania czy oglądania filmu.
Z racji tego, że stacje dokujące zapewniają gwiaździstą strukturę połączeń peryferiów, to pomagają utrzymać porządek na biurku. Są niewielkie i mobilne, można je przenosić i używać w różnych miejscach.
Jaka stacja dokująca do laptopa? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Jak już wspominaliśmy, wybór stacji dokującej to łatwe zadanie, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka parametrów i funkcji. Wszystkie opisaliśmy poniżej.
Jaki interfejs stacji dokującej wybrać?
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na interfejs stacji dokującej. W sklepach najczęściej znajdziesz stacje dokujące z interfejsem USB-C lub USB-A. Dopasuj interfejs stacji do gniazda w laptopie, do którego zamierzasz ją wpiąć. Wybór odpowiedniego interfejsu jest szczególnie istotny, jeśli stacja dokująca nie posiada kabla, tylko wpinana jest bezpośrednio w port w laptopie.
Z jakimi systemami współpracuje stacja dokująca?
Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy stacja dokująca jest kompatybilna z systemem operacyjnym laptopa, z którym chcesz jej używać.
Większość uniwersalnych stacji dokujących jest zgodna z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, czyli Windowsem, macOS oraz Linuxem. Zdarzają się jednak urządzenia dedykowane wyłącznie użytkownikom Macbooków czy Chromebooków i współpracujące tylko z systemami macOS czy ChromeOS. Lub też urządzenia przeznaczone tylko dla Windowsa.
Jeśli nie sprawdzisz wcześniej, do jakiego systemu pasuje wybrana stacja, możesz być niemiło zaskoczony, kiedy spróbujesz podpiąć ją do laptopa. Dlatego przed zakupem koniecznie zobacz, czy jest to stacja uniwersalna, pasująca do wszystkich systemów. Albo wybierz stację dedykowaną konkretnemu systemowi, jak macOS lub ChromeOS, jeśli jesteś użytkownikiem urządzeń z tym oprogramowaniem.
Informacji o tym, jaki system wpiera wybrana stacja dokująca znajdziesz z pewnością w specyfikacji urządzenia. Zawsze możesz też o to zapytać doradcy w sklepie stacjonarnym lub online, przez chat.
Jakimi gniazdami dysponuje stacja dokująca?
Wybierając stację dokującą na pewno bardzo ważne są dla Ciebie również gniazda, jakie oferuje. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, musisz wiedzieć, jakich gniazd potrzebujesz. W tym celu przeanalizuj, jakich peryferiów i akcesoriów najczęściej używasz lub jakich chciałbyś używać, a nie masz na nie miejsca.
Jeśli na przykład potrzebujesz dodatkowego monitora, to ważny dla Ciebie będzie port HDMI albo Display Port. Z kolei jeśli w laptopie nie masz czytnika kart pamięci, to odpowiednia dla Ciebie będzie stacja dokująca z takim wejściem. Dobre stacje dokujące oferują nawet 10 dodatkowych gniazd. To daje możliwość podpięcia naprawdę wielu akcesoriów, których potrzebujesz do pracy. Jakie gniazda zwykle oferują stacje dokujące i jakie wybrać?
Port HDMI
Najczęściej spotykanym gniazdem w stacji dokującej jest HDMI. Umożliwia ono podpięcie zewnętrznego monitora lub telewizora. Niektóre stacje dysponują nawet dwoma gniazdami tego typu, umożliwiając Ci podłączenie dwóch wyświetlaczy. Takie rozwiązanie ułatwia wielozadaniową pracę i wpływa na lepszą produktywność. Docenią je na pewno programiści, projektanci 3D czy handlowcy.
Co więcej, gniazda HDMI w stacjach mogą obsługiwać jakość 4K. Taki port pozwala wyświetlać na monitorach zewnętrznych obraz w jakości 4K i odświeżaniu 60 Hz. Tym samym umożliwia on płynniejszą rozgrywkę czy oglądanie filmów w lepszej jakości. Stacje dokujące 4K ma w swoim portfolio na przykład Green Cell czy Belkin.
DisplayPort
Innym portem, który wykorzystywany jest do podłączania dodatkowych wyświetlaczy jest DisplayPort. Podobnie jak HDMI, służy on do przesyłania obrazu i audio i równie często można go znaleźć w stacjach dokujących. Czym DisplayPort jednak różni się od starego, dobrego HDMI?
Przede wszystkim przepustowością danych. HDMI 2.1 (najnowsza generacja) oferuje 42,6 Gbit/s, z kolei DisplayPort 1.4 (również najnowszy) 32,4 Gbit/s. Poza tym DisplayPort pełną przepustowość jest w stanie utrzymać do 3 m przewodu, kiedy HDMI nawet do 10.
Oprócz tego DisplayPort wpiera wyższą częstotliwość odświeżania obrazu przy takiej samej rozdzielczości. DisplayPort 1.4 zapewnia odświeżanie na poziomie 120 Hz w 4K, co w przypadku HDMI jest możliwe dopiero w wersji 2.1. Starsze generacje, na przykład HDMI 1.4 oferuje jedynie 30 Hz przy tej samej rozdzielczości.
Jeśli zaś chodzi o jakość przesyłanego audio, to nie zauważysz żadnej różnicy. Oba standardy zapewniają próbkowanie 192 kHz, kwantowanie rzędu 24 bitów oraz maksymalnie 32 kanały.
Czytnik kart pamięci
Kolejnym przydatnym gniazdem w stacji dokującej jest czytnik kart pamięci. Pozwala on korzystać z kart pamięci, kopiować pliki na komputer, bez potrzeby podpinania całego urządzenia (na przykład lustrzanki cyfrowej) za pomocą kabla. Zwykle w stacjach dokujących możesz liczyć na czytnik zarówno kart SD, jak i microSD. Dzięki temu nie potrzebujesz adaptera, jeśli chcesz ściągnąć pliki z microSD.
Port audio
Wejście audio pozwala między innymi na podłączenie głośników zewnętrznych. Dzięki temu zyskujesz lepszą jakość dźwięku w porównaniu do wbudowanych głośników laptopa, które zwykle nie oferują pełnego, soczystego dźwięku i mocnych basów. Oprócz tego za pomocą wejścia 3,5 mm podłączysz też słuchawki przewodowe. Taką możliwość na pewno docenia gracze.
Jeśli stacja dokująca posiada także gniazdo mikrofonowe, możesz do niej podłączyć zewnętrzny mikrofon, który przyda Ci się do prowadzenia rozmów online, wideokonferencji, nagrywania dźwięku, streamowania czy tworzenia treści multimedialnych, takich jak podcasty.
Port RJ-45
RJ-45 (Registered Jack lub LAN) również często można znaleźć w stacjach dokujących. RJ-45 jest używany do podłączania internetu. Dzięki niemu podłączysz laptopa do routera, a tym samym do sieci. Przydatny, jeśli laptop nie posiada takiego portu w obudowie. RJ-45 zapewnia stabilniejszy i wydajniejszy sygnał w porównaniu z bezprzewodowym Wi-Fi.
Port VGA
Port VGA to starszy standard, który odchodzi już powoli do lamusa. Umożliwia on przesyłanie wideo. Ponieważ port VGA coraz rzadziej spotykany jest w laptopach (jest zastępowany przez HDMI czy DisplayPort), to dobrze jest go mieć w stacji dokującej. Przydaje się zwłaszcza do podłączenia projektora starszego typu.

Stacja dokująca pasywna czy aktywna?
Stacje dokujące dzielą się na pasywne i aktywne. Czym się różnią oba typy?
Stacja dokująca pasywna to po prostu rozgałęźnik. Nie posiada ona zasilania wewnętrznego, a więc pobiera prąd z laptopa. Z tego względu można do niej podłączyć drobne akcesoria, których natężenie w sumie nie przekracza 500 mA.
Z kolei stacja dokująca aktywna dysponuje własnym zasilaniem wewnętrznym. Jest to bardziej rozbudowana konstrukcja, która jest też nieco cięższa od stacji pasywnej. Do stacji aktywnej podłączysz peryferia o większym poborze energii.
Jeśli nie wiesz, na jaki typ stacji dokującej się zdecydować, to najpierw określ, jakie urządzenia chcesz do niej podłączyć. Jeśli tylko myszkę bądź pendrive’a, to postaw na typ pasywny. Jeśli zaś drukarkę bądź skaner, to wybierz stację aktywną.
Pamiętaj jednak, że stacje aktywne są masywniejsze i cięższe niż pasywne. Zatem lepiej, jeśli związane są z jednym stanowiskiem pracy. Natomiast jeśli stacja dokująca ma z Tobą podróżować i nie być dużym obciążeniem w bagażu, to warto wybrać stację pasywną.
Czy stacja dokująca dysponuje Power Delivery?
Stacją dokującą aktywną możesz też zasilać różne urządzenia, a nawet samego laptopa. Wystarczy, żeby dysponowała portem USB-C i miała zasilanie wewnętrzne na poziomie 120 – 130 W.
Przed zakupem warto też sprawdzić, czy stacja dokująca oferuje technologię Power Delivery. Dzięki niej możliwe jest sprawniejsze ładowanie różnych urządzeń, bez obaw o ich przeciążenie. Power Delivery dostosowuje bowiem poziom napięcia do danego urządzenia. Pozwala szybko naładować laptopa, tablet czy smartfona.
Przeczytaj też poradniki:
- Power Delivery. Co to jest? Jak działa?
- Oznaczenia USB. Jak je czytać? Co oznaczają?
- Co to jest dongle USB?
W jaki kabel powinna być wyposażona stacja dokująca?
Choć nie jest to najważniejszy czynnik przy wyborze stacji dokującej to warto również zwrócić na niego uwagę. Zwykle kabel służący do podłączenia stacji dokującej do gniazda w laptopie przytwierdzony jest do niej na stałe. Sprawdź długość przewodu – niektóre stacje dokujące dysponują kablem o długości nawet 80 cm. Jednak w zupełności wystarczy Ci stacja z kablem 15 – 20 cm. W końcu lepiej mieć ją w zasięgu ręki, by móc wygodnie odpinać i podpinać akcesoria.
Poza tym dobrze, jeśli stacja posiada kabel w oplocie, który jest elastyczny i trwały, odporny na odkształcenia. Stacja z takim kablem może służyć Ci wiele lat.
Niektóre stacje dokujące nie posiadają kabla, a jedynie wtyczkę, którą wpinasz do portu laptopa czy tabletu. Taka stacja staje się wtedy integralną częścią laptopa. Tego typu rozwiązanie mają na przykład stacje dokujące do Macbooków. Jeśli dodatkowo wybierzesz stację dokującą w tym samym odcieniu co obudowa laptopa, to będzie ona prezentowała się bardzo elegancko.
Jak zbudowana powinna być stacja dokująca?
Stacje dokujące do telefonu to z reguły kompaktowe akcesoria, które bez trudu zmieszczą się w jednej z przegród torby czy plecaka na laptopa. Nie zajmują też dużo miejsca na biurku i pozwalają uporządkować znajdujące się na nim okablowanie.
Konstrukcja stacji dokującej ma szczególne znaczenie, jeśli zamierzasz z nią podróżować i używać jej w różnych miejscach. Na przykład w biurze, kiedy pracujesz stacjonarnie, w domu, kiedy przechodzisz na home office lub w salach konferencyjnych, jeśli prowadzisz szkolenie.
Po pierwsze, dobrze, jeśli stacja dokująca wykonana jest z aluminium. Gwarantuje ono, że obudowa stacji dokującej nie ulegnie uszkodzeniu, nawet będąc w przegrodzie z innymi akcesoriami i pod niewielkim naciskiem.
Co więcej, aluminium jest lekkie, a więc i stacja z tego materiału nie będzie ważyć dużo. Oprócz tego aluminium dobrze rozprasza ciepło, zapobiegając przegrzewania urządzenia. Część stacji dokujących wykonanych jest z tworzywa sztucznego. To również modele warte uwagi, jednak nie są one już tak wytrzymałe jak stacje z aluminium. I nie prezentują się tak elegancko.
Stacje dokującą możesz dopasować do designu laptopa, bo dostępne są one w różnych wariantach kolorystycznych. Najczęściej spotykane to czarne, ale równie popularne są szare, srebrne. Zdarzają się też białe modele.
Jakie inne funkcje oferują stacje dokujące?
Niektóre stacje dokujące mogą też służyć za podstawkę pod laptopa. Takie modele ma na przykład i-tec. Dzięki takiej stacji zyskujesz nie tylko dodatkowe porty, ale i podparcie dla laptopa. Możesz za jej pomocą dostosować kąt nachylenia ekranu i klawiatury. Poprawia to komfort pracy i może pomóc w uniknięciu bólu kręgosłupa, szyi i nadgarstków związanego z długotrwałym korzystaniem z laptopa.
Oprócz tego podstawka zapewnia lepszy przepływ powietrza pod spodem laptopa. Pomaga to utrzymać niższą temperaturę podczas intensywnej pracy i jednocześnie poprawić wydajność systemu.
Kolejną ważną funkcją stacji dokujących, o której już wspominaliśmy, jest możliwość szybkiego ładowania laptopów z gniazdem Thunderbolt 3, Thunderbolt 4 lub USB-C. Taka stacja laptopa naładuje laptopa do pełna w niespełna godzinę. Jest to zasługą technologii Power Delivery, którą dysponują najlepsze stacje dokujące. Technologia ta jest w pełni bezpieczna, bo dostosowuje natężenie do urządzenia, dlatego nie trzeba obawiać się przegrzania i przeciążenia.
Jak działa stacja dokująca do telefonu? Jaką wybrać?
Stacje dokujące spotkasz w wersji do laptopa, tabletu, jak również do telefonu. Choć działa na podobnej zasadzie, to stacja dokująca do telefonu wygląda zgoła inaczej. Jej konstrukcja przypomina podstawkę, na której możesz postawić smartfona.
Stacja dokująca do telefonu to miejsce, gdzie możesz odkładać telefon, gdy pracujesz przy komputerze. Jest ona stabilną konstrukcją, która dodatkowo naładuje akumulator telefonu. Posiadając stację dokującą, nie musisz szukać kabla i wtyczki. Stacja cały czas może być podpięta do zasilania i gotowa, by ładować telefon. Wystarczy położyć na niej urządzenie, a on od razu jest zasilany energią.
Ogromną zaletą stacji dokującej do telefonu jest to, że pracując przy monitorze komputera, masz cały czas podgląd na telefon. Ułatwia to na przykład prowadzenie wideorozmów i jednoczesną pracę przy komputerze. To też wygodne rozwiązanie dla osób, które prowadzą live’y w social mediach. Dzięki stacji dokującej mają oni pewność, że telefon ma stabilne podparcie i nie grozi mu rozładowanie.
Oprócz wspomnianej funkcji, jaką jest zapewnienie smartfonowi pionowej, stabilnej pozycji, stacja dokująca pomaga w utrzymaniu porządku na biurku. Stacje dokujące do telefonów różnią się też między sobą designem – niektóre z nich wykonane są na przykład z drewna lub materiałów imitujących drewno. Inne to proste, metalowe lub plastikowe konstrukcje w kolorze czarnym. Stacja dokująca o oryginalnym designie pełni też wtedy funkcję ozdobną. Niektóre stacje dokujące do telefonu oferują też dodatkowe pojemniki na akcesoria, długopisy, smartwatche, pendrive’y.
Poza tym stacja dokująca do telefonu to też często replikator portów, bowiem rozszerza ona urządzenie o dodatkowe gniazda i umożliwia komunikację telefonu z innymi urządzeniami. Możesz przykładowo podłączyć smartfona pod dodatkowy monitor, żeby ułatwić sobie pracę z tworzeniem postów czy reels lub przeglądać zdjęcia z telefonu.

Czym się kierować przy zakupie stacji dokującej do telefonu?
W pierwszej kolejności sprawdź, czy stacja jest zgodna z modelem i marką posiadanego smartfona. Podobnie jak w przypadku stacji dokujących do laptopów, niektóre stacje do telefonów mogą nie być kompatybilne na przykład z urządzeniami marki Apple. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc wybranie dedykowanych stacji dokujących. Apple do iPhone’ów oferuje na przykład stację Dock.
Oczywiście istnieją też uniwersalne stacje dokujące, pasujące do urządzeń różnych marek. Jednak zawsze przed zakupem warto zweryfikować, czy nie współpracują one na przykład tylko z systemem Android. Oprócz tego sprawdź też w specyfikacji napięcie stacji dokującej, żeby uniknąć ewentualnego uszkodzenia sprzętu.
Weź też pod uwagę złącze dokujące. Sprawdź, czy oferuje microUSB, jeśli taki port masz w smartfonie lub USB typu C, dostępne w najnowszych modelach. Ten drugi port zapewne posiada też technologię Power Delivery, która przyspiesza ładowanie. Z PD naładujesz smartfona od 0 do 50% w niespełna 25 minut.
Jeśli stację dokującą do telefonu zamierzasz też używać z tabletem, to zobacz, czy stacja pozwala na jego podpięcie. W tym celu sprawdź, czy port w tablecie i złącze dokujące do siebie pasują. Poza tym zobacz, czy stacja dokująca jest w rozmiarze, który zapewni tabletowi stabilne podparcie i czy nie jest dla niego za mała.
Istotny jest też kabel zasilający w stacji dokującej do telefonu. Jeśli zamierzasz postawić ją na biurku, to kabel musi być na tyle długi, by dosięgać do najbliższego gniazdka elektrycznego albo listwy zasilającej.
Na koniec koniecznie też sprawdź opinie innych użytkowników o modelu, który Cię zainteresował. Często znajdziesz je już na stronie produktu w sklepie internetowym. Możesz też przeszukać fora internetowe lub grupy na Facebooku. Warto też zapoznać się z recenzjami, rankingami na blogach oraz YouTube.
Jak wykonana powinna być stacja dokująca do telefonu?
Jeśli zamierzasz często transportować stację dokującą do telefonu, to zwróć też uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Zwykle stacje dokujące do telefonu wykonane są z tworzywa sztucznego lub aluminium. Ten drugi materiał jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia i zarysowania, które mogą zdarzyć się podczas niewłaściwego transportu.
Ile kosztuje stacja dokująca?
Jak w przypadku wielu innych urządzeń i akcesoriów, na rynku spotkasz stacje dokujące tańsze i droższe. Z racji posiadania wewnętrznego zasilania, droższe są stacje dokujące aktywne. Ich ceny zaczynają się od 150 zł. Z kolei pasywne stacje dokujące, których zadaniem jest tylko dostarczenie dodatkowych gniazd kupisz już za 60 zł. Jeśli jednak chcesz zaopatrzyć się w dobrej jakości stację dokującą z wieloma gniazdami i w wytrzymałej obudowie, to musisz przygotować się na wydatek rzędu 200 – 1 000 zł.
Im więcej gniazd oferuje stacja dokująca, tym jest droższa. Ta z 8 i więcej gniazd może Cię kosztować od 800 zł wzwyż. Na cenę stacji dokującej ma też wpływ rodzaj gniazd. Na przykład, za urządzenie z Thunderbolt 3 i 4 oraz HDMI 4K czy DisplayPort 8K zapłacisz 800 – 900 zł. Więcej na pewno będzie też kosztowała stacja dokująca o oryginalnym designie i wykonana z aluminium.
Polecane stacje dokujące
- Anker PowerExpand USB-C - 4K HDMI USB RJ-45 SD microSD PD 87W
- AUKEY CB-C89 USB-C - 4K HDMI VGA USB LAN SD Micro SD PD 100W
- Belkin USB-C (z Thunderbolt 3) - 8K DisplayPort USB LAN Audio PD 60W
- i-tec Thunderbolt 3 4K HDMI DisplayPort USB LAN Audio PD 60W
- Kensington SD5560T USB-C/TB3 - 4K HDMI TB USB LAN Audio PD 96W
Zobacz stacje dokujące w sklepie TechLord