Są małe i dyskretne. Na co dzień praktycznie nie zwracasz na nie uwagi. Ignorujesz ich istnienie, a przecież gdyby nie one, nie ruszy bardzo wiele pojazdów oraz urządzeń. Dopiero gdy któryś wyzionie ducha, przypominasz o nim sobie. Dowiedz się więc, jak dobrać akumulator, a także kiedy sięgać po akumulatory AGM?
Spis treści:
Jaki akumulator wybrać w 2024? Czym się kierować?
Jak sama nazwa wskazuje, akumulator akumuluje w sobie energię, jest jej nośnikiem, czy wręcz magazynem. Sam z siebie nie wytwarza prądu, jedynie przechowuje go na okazje wymagające użycia.
Akumulatory wykorzystuje się z powodzeniem do uruchamiania pojazdów – i to wszystkich rodzajów. Akumulator gości się również w sprzęcie budowlanym i w zasilaczach awaryjnych UPS. Niektórzy przechowują akumulatory w domach, łącząc je i mostkując, zabezpieczając się w ten sposób na wypadek przerw w dostawach energii z sieci.
Rzecz jasna najszybsze i najprostsze skojarzenie z akumulatorem dotyczy samochodu. I nic dziwnego, pod tym względem mamy z nim najczęściej do czynienia, ponieważ gdy auto nie odpala, pierwszym podejrzanym jest tzw. bateria.
Akumulatory samochodowe mają charakterystyczną budowę – oprócz prostopadłościennej konstrukcji posiadają dwa bolce (konektory) służące do podpinania klem (jedna z biegunem dodatnim, druga z biegunem ujemnym). Tego typu modele są używane w autach spalinowych (z silnikiem diesla, benzynowym i z instalacją LPG).
Niemniej rozwój motoryzacji w ostatnich lata zmienił nam nieco rynek. W efekcie po drogach jeżdżą też samochody z napędem hybrydowym o specyficznym zapotrzebowaniu na zasilanie. To z kolei sprawia, że jako użytkownicy musimy brać poprawkę na nowe pojazdy oraz ich potrzeby, jak również sięgać po inne akumulatory – przyjrzymy się im w dalszej części poradnika.
Jakim byś jednak autem nie jeździł, musisz mieć w nim akumulator w określonym rodzaju (kwasowe, kwasowo-ołowiowe, żelowe, ECM/ABF/EFB, AGM), konkretnych parametrach (pojemności, napięciu, itp.) oraz wymiarach.
Jak dobrać akumulator? Parametry tzw. baterii
Jak każdy komponent stosowany w samochodzie czy w sprzęcie elektronicznym, tak i akumulator opisywany jest szeregiem parametrów. Te wymienione niżej są najważniejsze.
Pojemność akumulatora. Co to jest? Jak to odczytać?
Pojemność akumulatora wyrażana jest w amperogodzinach i jest jednocześnie najważniejszym z parametrów tego podzespołu. Wyrażany w amperogodzinach (Ah) podaje, ile energii znajduje się w danym modelu akumulatora.
Zarówno producenci samochodów, jak i innych maszyn oraz urządzeń zasilanych energią z akumulatorów, podają bardzo konkretnie, jaką pojemność zalecają. I nieprawdą jest, że im większa pojemność akumulatora, tym lepiej dla zasilanego sprzętu. Zbyt duża pojemność uniemożliwia pełne naładowanie ogniw, bo urządzenie albo maszyna zostały zaprojektowane z myślą o dostarczaniu konkretnej ilości energii.
Można uczynić drobny wyjątek, kupując akumulator o wielkości większej o około 10% od rekomendowanej. Ale nic ponadto. Po drugiej stronie absurdów znajdują się akumulatory o zbyt małej pojemności – w nich będzie z kolei za mało energii do efektywnej pracy zasilacza UPS albo do uruchomienia pojazdu lub maszyny.
Prąd rozruchowy. Dlaczego jest tak ważny?
Informacja ta podawana jest w Amperach i dotyczy głównie akumulatorów używanych we wszelkiego rodzaju pojazdach. To one muszą być uruchomione od zera, wybudzone z kompletnego zastoju, przechodząc w stan pracy ciągłej. Amperaż określa, jak sprawnie jednostka napędowa (auta lub innej maszyny napędzanej silnikiem) może być uruchomiona na mrozie. Dlatego im więcej Amperów widnieje w specyfikacji akumulatora, tym lepiej dla silnika.
Napięcie akumulatora. Gdzie szukać informacji?
Oczywiście, że w specyfikacji technicznej! Tam każdorazowo producent (w ślad za nim sklep) umieszcza dane o napięciu akumulatora. Dla ułatwienia napięcie znajduje się także w nazwie modelu akumulatora.
Dzięki temu łatwiej dokonać wyboru i ma się trochę mniej klikania. Szczególnie że spotkasz na liście produktów przynajmniej dwa podobne do siebie egzemplarzy.
Jak poznać, że akumulator wymaga wymiany?
Po prostu niedomaga. A w jaki sposób? W pojazdach oraz maszynach jednostka napędowa z trudem się uruchamia, z kolei UPS lub inny zasilacz rozładowują się w ekspresowym tempie, dużo szybciej niż wcześniej.
Co ważne, zamiast polegać wyłącznie na odczuciach i obserwacjach, warto posłużyć się profesjonalnym miernikiem napięcia. Akumulator wymagający wymiany nie trzyma fabrycznych parametrów, to z kolei go dyskwalifikuje.
Gdzie kupić akumulator?
Równie dobrze możemy zapytać: gdzie kupić iPhone’a? Z pewnością skorzystasz z usług sklepu renomowanego i z dobrymi opiniami. To w końcu nie jest kabelek, który da się łatwo zastąpić innym, a którego niepoprawne dobranie nie powoduje negatywnych skutków.
Tu chodzi o energię. O zasilanie ważnych urządzeń i maszyn. UPS, który nie podoła zasilaniu serwerów lub komputera przy braku prądu, na niewiele się zda. Nie szukaj więc fałszywych oszczędności ani półśrodków. Koniecznie odwiedź sklep TechLord – u nas zawsze możesz liczyć na bogaty wybór oraz fachowe porady.
Czym się różni akumulator AGM od zwykłego?
Od jakiegoś czasu w wielkiej rodzinie akumulatorów zagościły zupełnie nowe – akumulatory AGM. Ów skrót oznacza Absorbed Glass Mat, z kolei sposób ich działania bazuje na mikrowłóknach wymienionych w nazwie – szklanych lub polimerowych. Ten zabieg zwiększa wydajność komponentu nawet 3-krotnie. Firma BBS Power podaje nawet, że ich akumulatory potrafią dzięki temu pracować bezawaryjnie nawet 5 lat.
Zwróć przy okazji uwagę, czy akumulator ma gwarancję Door-To-Door (firma BBS Power zapewnia ten rodzaj obsługi).
Zalety akumulatorów AGM
Czy pamiętasz, czego najczęściej baliśmy się przy akumulatorach? Głównie wycieku kwasu oraz kontaktu z nim. Akumulatory AGM ten problem wyeliminowały. Zamiast kwasu w celkach jest włókno szklane, które zamyka elektrolit. To z kolei daje poczucie bezpieczeństwa, że w drogiej serwerowni z zasilaniem awaryjnym nic złego się nie stanie.
To samo bezpieczeństwo występuje w zabawkach (dzieci mogą korzystać z nich spokojnie) oraz systemach alarmowych.
Nowatorska budowa akumulatorów AGM ma jeszcze jedną ważną zaletę – mianowicie są one bezobsługowe. Dolewanie elektrolitu? Zapomnij. Pilnujesz tylko ładowania. Co więcej, AGM-y nie boją się funkcjonowania w środowisku z wibracjami, jakie występują w maszynach, zabawkach, pojazdach elektrycznych, a już na pewno maszynach.
Jak ładować akumulator AGM?
Przede wszystkim akumulator AGM musi być ładowany prądem ograniczonym według poniższych wytycznych:
- 4 A w przypadku 40 Ah
- 5 A w przypadku 55 Ah
- 10 A w przypadku 100 Ah
- 12 A w przypadku 120 Ah
- 15 A w przypadku 150 Ah
Jaki prostownik do akumulatora AGM?
Aby to osiągnąć, niezbędne są specjalnie skonstruowane do tego prostowniki. Jedne są dedykowane tylko i wyłącznie do AGM. Niby fajnie, ale to trochę ogranicza ich użyteczność. Szczególnie gdy masz samochód albo maszynę z klasycznym akumulatorem.
Inne współpracują z różnymi typami „baterii”. W nich spotkasz też często inteligentny tryb ładowania, który polega na rozpoznaniu podzespołu, z którym prostownik ma do czynienia oraz przyjęciu stosownego programu pracy.
Polecane akumulatory w 2024
Koniec teorii i porad. Czas na polecane akumulatory, które znajdziesz w naszym sklepie.
Polecane akumulatory AGM
- Green Cell Akumulator AGM 12V 7 Ah
- Green Cell Akumulator AGM 12V 7,2 Ah
- BBS Power Akumulator VRLA AGM 12V 12 Ah
- BBS Power Akumulator VRLA AGM 6V 7 Ah
Polecane akumulatory AGM 12 Ah
- Green Cell Akumulator AGM 6V 12 Ah
- BBS Power Akumulator VRLA AGM 12V 12 Ah
- Green Cell Akumulator AGM 12V 12 Ah
Polecane akumulatory AGM 100 Ah
Polecane akumulatory do UPS
- BBS Power Akumulator VRLA AGM 6V 1,3 Ah
- BBS Power Akumulator VRLA AGM 6V 7 Ah
- Green Cell Akumulator VRLA AGM 6V 1.3 Ah
- Green Cell Akumulator VRLA AGM 12V 2.3 Ah
Zobacz akumulatory AGM w sklepie TechLord