Urządzenia smart home są po to, żebyś miał swój dom pod kontrolą, nawet przebywając poza nim. Do sprzętu smart home można zaliczyć między innymi:
Wśród urządzeń smart home znajdziesz również inteligentne kamery. Są one połączone z aplikacją na smartfona. Inteligentna kamera pomaga Ci kontrolować, co dzieje się w otoczeniu domu czy firmy. Oczywiście nie musisz cały czas oglądać nagrania na smartfonie, ale masz możliwość w każdej chwili zerknąć, co się dzieje. A jeśli kamera zarejestruje coś niepokojącego, to aplikacja od razu Cię powiadomi, wysyłając alert.
Nikt nie jest w stanie monitorować otoczenia całą dobę. Dlatego właśnie zakłada się kamerę, by robiła to za Ciebie. Nowoczesne inteligentne kamery mogą nagrywać i w dzień, i w nocy.
Kamery smart wyposażone są w wiele funkcji. Niektóre z nich, takie jak detekcja ruchu czy wykrywanie twarzy możesz znaleźć w większości inteligentnych kamer. Nawet w tych tańszych modelach. Jednak inne, mniej oczywiste funkcje, jak rozpoznawanie emocji czy monitorowanie tłumu zarezerwowane są dla droższych modeli.
Inteligentne kamery nie muszą być zamontowane tylko na zewnątrz domu. Równie dobrze możesz taką kamerę umieścić w pokoju i obserwować, co robi pies, kiedy jesteś w pracy. Albo być w kontakcie z domownikami, a nawet z nimi rozmawiać, dzięki wbudowanemu w kamerę mikrofonowi.
Dzięki łączności inteligentnej kamery ze smartfonem możesz w każdej chwili podejrzeć, co dzieje się w domu lub jego otoczeniu. Aplikacja wyśle powiadomienie, kiedy zarejestruje ruch lub wykryje nieznajomą osobę. Co więcej, nawet będąc poza domem, możesz zareagować. Za pomocą aplikacji możesz uruchomić alarm. Albo wysłać komendę głosową do zwierzęcia, które niszczy kanapę.
Ceny inteligentnych kamer zależą od rozdzielczości nagrywanego obrazu, kąta widzenia czy użytego mikrofonu. Za dobrej jakości kamerę trzeba zapłacić od 200 do 800 zł. Zestaw kilku kamer to koszt od 1 000 do 3 000 zł. Biorąc jednak pod uwagę spokój i wygodę, jakie zapewniają, to warto zainwestować.
Bez znaczenia, jaka to kamera: wewnętrzna czy zewnętrzna, każda z nich łączy się z domowym Wi-Fi. Odbywa się to albo za pomocą kabla, albo wbudowanego w kamerę modułu. Dzięki połączeniu z siecią inteligentna kamera może przesyłać nagrywany obraz do smartfonów, tabletów czy laptopów. Oczywiście jest to transmisja w czasie rzeczywistym.
Kamera ma również opcje zapisu nagrania na karcie SD, dysku lub w chmurze. Możesz na przykład zapisać video, kiedy Twój kot zrobi coś śmiesznego, a potem dzielić się tym w sieci. Możliwość zapisu nagrania sprawdzi się również, kiedy dojdzie do przykrej sytuacji. Na przykład w razie włamania możesz zachować materiał dowodowy.
Oprócz kamer Wi-Fi spotkać się możesz również kamerami IP. Urządzenia te bazują na protokole IP (Internet Protocol). Oznacza to, że kamera otrzymuje swój własny adres IP, który identyfikuje ją w lokalnej sieci LAN/WAN/internet. Kamera IP nie musi być zatem podłączana do jednostki centralnej, może działać samodzielnie. Jej największym atutem jest łatwość obsługi i montażu.
Materiał nagrywany przez inteligentną kamerę Wi-Fi zawsze opatrzony jest hasłem, zatem nie musisz się obawiać, że ktoś przechwyci obraz. Kiedy zmieniasz hasło do kamery, zawsze pamiętaj, żeby było trudne do złamania. Oznacza to, że powinno składać się z co najmniej 8 znaków, małych i wielkich liter oraz liczb.
Jest to kamera, którą umieszczasz na zewnątrz budynku. Możesz zamocować ją w dowolnym miejscu. Zazwyczaj montaż inteligentnej kamery zewnętrznej nie wymaga specjalnych umiejętności.
Najlepiej zamontować ją tak, żeby zapewnić jej jak najszerszy kąt widzenia. Najczęściej inteligentne kamery zewnętrzne umieszczane są przy wjeździe na posesję, przy drzwiach wejściowych, przy bramie garażowej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić kamery na każdym rogu budynku. Wtedy masz podgląd na podwórko z każdej strony. Lepiej jednak, by obraz z kamer się na siebie nie nakładał.
Monitoringiem możesz objąć też teren swojej firmy: parking, skład materiałów, wyjście z magazynu. Kamery odstraszą potencjalnych włamywaczy, jak również zapewnią dowód w razie jakiegokolwiek incydentu czy aktu wandalizmu.
Dobra inteligentna kamera zewnętrzna powinna przede wszystkim być odporna na warunki atmosferyczne. Przy wyborze kamery zewnętrznej koniecznie zwróć uwagę, jaką klasę szczelności posiada. Wodo- i pyłoszczelność IP67 oraz IP68 posiada obecnie większość dobrych inteligentnych kamer zewnętrznych. Dzięki takiej ochronie możesz być pewien, że woda nie przedostanie się przez obudowę kamery i nie uszkodzi komponentów. A kamera będzie na posterunku nawet podczas deszczu, burzy czy wichury.
Oprócz tego najlepsze inteligentne kamery zewnętrzne na obudowie mają zamontowane panele słoneczne. Dzięki nim możesz zapomnieć o wymianie baterii. W słoneczny dzień panele są w stanie zmagazynować tyle energii, by starczyło na kilka pochmurnych dni.
Przed zakupem kamery warto rozeznać się w przepisach dotyczących monitoringu. Nie masz obowiązku informować o monitoringu, jeśli nagrywasz prywatną posesję. Jednak jeśli stosujesz monitoring w miejscu pracy, to musisz o tym poinformować pracowników. Możesz to zrobić nawet e-mailowo, albo wywieszając stosowną informację.
Najlepsze inteligentne kamery znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera