Mobilne, do komputera, do telewizora, do samochodu. Rodzajów głośników jest wiele, ale każdy z nich ma jedno zadanie – dobrze grać. Najlepsze głośniki poznasz właśnie po tym, że oferują donośny, głęboki, nasycony dźwięk z mocnym basem. Z takimi głośnikami czy to w samochodzie, czy w domu, słuchanie muzyki za każdym razem będzie emocjonującym doświadczeniem.
Zobacz wszystkie urządzenia peryferyjne
Głośnik mobilny możesz mieć zawsze przy sobie i słuchać muzyki tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania z sieci. Zabierzesz go ze sobą w plener: na wycieczkę, przejażdżkę rowerową, piknik czy ognisko. Wszędzie umili Ci czas, odtwarzając muzykę, którą lubisz.
Głośniki mobilne znane są również jako głośniki bezprzewodowe lub głośniki Bluetooth, ponieważ możesz je połączyć ze smartfonem bez użycia kabla. Wystarczy, że sparujesz przez BT oba urządzenia (telefon i głośnik) i już możesz cieszyć się muzyką w terenie. Nowoczesne głośniki oferują BT 5.0, 5.1 lub 5.2 z zasięgiem do 10 m.
Pamiętaj, że głośnik mobilny działa na baterii, dlatego przed zakupem sprawdź, co producent mówi o jej żywotności. Głośniki najlepszej jakości mogą grać nawet 15 godzin na jednym ładowaniu, a naładujesz je w niespełna 3 godziny. Ten typ głośników łatwo też przetransportujesz. Zmieszczą się do plecaka i nie będą dużym obciążeniem, bo większość waży około 1 kg. Dołączony do głośnika pasek pozwoli Ci nosić go jak torbę.
Zobacz głośniki przenośne
Wbudowane głośniki w laptopach z reguły oferują całkiem niezłą jakość dźwięku, wystarczającą do obejrzenia wideo na YouTube czy pracę z multimediami. Jednak jeśli chodzi o reprodukcję niskich tonów czy moc to niestety nie wypadają one dobrze w porównaniu z głośnikami zewnętrznymi.
Dlatego jeśli chcesz obejrzeć na laptopie film czy posłuchać muzyki w wysokiej jakości, gdzie każdy szelest na ekranie będziesz słyszał wyraźnie, a ulubiony utwór z mocnym uderzeniem przyprawi Cię o dreszcze, to koniecznie zainwestuj w oddzielne głośniki do laptopa.
Głośniki to laptopa powinny być dość kompaktowe, żeby nie zajmowały dużo miejsca na stoliku, na którym trzymasz laptopa, a jednocześnie żeby dostarczały świetnej jakości dźwięku. Wiele firm, na przykład JBL czy Creative, oferuje niewielkich rozmiarów głośniki, z dużą mocą.
Zanim kupisz głośniki do laptopa, sprawdź, w jaki sposób możesz je podłączyć. Głośniki zwykle dysponują złączem mini jack, USB-A lub USB-C. Nowoczesne modele laptopów mogą już jednak nie mieć wejścia mini jack czy USB-A, a dysponować wyłącznie USB-C. Dlatego warto przed zakupem głośników sprawdzić, czy mają wtyczkę pasującą do gniazda w laptopie.
Do laptopa dobre będą też głośniki bezprzewodowe, które połączysz za pomocą Bluetooth. Po pierwsze, łatwo i szybko sparujesz je z laptopem i będą od razu gotowe do działania, a po drugie, unikniesz nieestetycznie wyglądających kabli na biurku. Część głośników dysponuje też obiema metodami połączenia, z kablem i bezprzewodowo, żebyś mógł podłączyć je tak, jak Ci wygodnie.
Przeczytaj poradnik: Jakie głośniki do laptopa wybrać? Jak poprawić jakość dźwięku?
Sprawdź głośniki komputerowe
Głośniki aktywne, zwane też czasem kolumnami aktywnymi, to urządzenia, w których wzmacniacz, przetwornik albo przetworniki oraz zasilanie znajdują się w jednej obudowie. Z kolei w głośnikach pasywnych masz tylko dwa elementy: przetwornik (lub przetworniki) oraz zwrotnicę, która rozdziela sygnał na konkretne głośniki. Jak łatwo się domyślić, w głośnikach pasywnych nie uświadczysz wzmacniacza.
Z racji tego, że głośniki aktywne posiadają wbudowany wzmacniacz, nie potrzebujesz osobnego urządzenia do ich zasilania. Wbudowany wzmacniacz jest zoptymalizowany do pracy z konkretnym zestawem głośników, co może przekładać się na lepszą jakość dźwięku. Głośniki aktywne są też łatwiejsze w konfiguracji, ponieważ nie musisz szukać pasującego do nich wzmacniacza w sklepach. Co więcej, głośniki aktywne często są bardziej kompaktowe, co ułatwia ich przenoszenie.
Głośniki pasywne z kolei zazwyczaj są tańsze niż głośniki aktywne, ale jeśli chcesz uzyskać mocniejszy dźwięk, to musisz zakupić oddzielny wzmacniacz. Z drugiej strony pozwalają na większą elastyczność w doborze wzmacniacza i innych komponentów audio. Możesz wybrać taki, jaki Ci pasuje, jednak musisz przygotować się na przeglądanie wielu modeli i ich specyfikacji.
Numer 2.1 przy głośnikach oznacza, że jest to zestaw składający się z dwóch głośników stereo i jednego subwoofera. Subwoofer dodaje głębi dźwięku, szczególnie w zakresie basowym, co wpływa na lepszą jakość dźwięku niż jeśli miałbyś głośniki 2.0 (czyli tylko dwa urządzenia, bez subwoofera).
Głośniki 2.1 pozwalają na odtwarzanie dźwięku w jakości stereo, co oznacza, że usłyszysz dźwięk z obu kierunków. Dzięki temu dźwięk jest bardziej przestrzenny, a wibracje i niskie tony odczujesz intensywniej. Kupując głośniki 2.1 otrzymujesz gotowy zestaw urządzeń, nie możesz sam ich skompletować, co dla niektórych może być wadą.
Głośniki 5.1 to z kolei spory zestaw audio. W jego skład wchodzi aż pięć głośników stereo oraz subwoofer. Taki zestaw pozwoli Ci wypełnić całe pomieszczenie dźwiękiem. Przyda się każdemu melomanowi. Może też pełnić funkcję kina domowego.
Wielu zestawów 5.1 pozwala ustawić głośność, intensywność basów i balans między głośnikami, aby dopasować dźwięk do wielkości pomieszczenia. Do tego celu można użyć pilota zdalnego sterowania, który zwykle dołączany jest do zestawu.
Stojak na głośniki to nie tylko element ozdobny, ale również przydatne akcesorium, jeśli chcesz rozmieścić na przykład zestaw 5.1 na różnej wysokości. Pozwoli Ci to uzyskać przestrzenny dźwięk w pomieszczeniu.
Stojaki na głośniki powinny być solidnie zbudowane i zapewniać pewne oparcie dla głośników. Najlepiej, żeby były metalowe lub drewniane, bo te materiały to gwarancja wytrzymałości. Nie warto kupować tanich, plastikowych stojaków, bo nie dość, że są niestabilne, to mogą nie być przystosowane do cięższych głośników.
Dobre stojaki na głośniki pozwalają też na regulację wysokości. Dzięki temu nie musisz kupować dwóch oddzielnych stojaków, tylko w zależności od potrzeb obniżać lub podwyższać jeden stojak. Warto wybrać stojaki, które mają kanały lub systemy do ukrywania przewodów. Pozwalają one ukryć kable i uniknąć bałaganu.
Upewnij się, że stojaki są odpowiednie do Twoich głośników pod względem rozmiaru i wagi. Sprawdź, ile ważą Twoje głośniki i wybierz stojak, który będzie w stanie je utrzymać. Informację o maksymalnej wadze, jaką obsługuje stojak znajdziesz w jego opisie. Przed umieszczeniem głośników na stojaku upewnij się raz jeszcze, że stoją stabilnie, nie bujają się na boki, nie drgają.
Podstawki pod głośniki są zwykle niższe niż stojaki i nadadzą się do mniejszych i lżejszych głośników. Wciąż jednak powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów i stabilne, by redukować drgania głośnika. Zarówno podstawki, jak i stojaki na głośniki dostępne są w różnych kolorach, by można je było dopasować do stylistyki pomieszczenia.
Smartfona wyposażonego we wbudowane głośniki masz prawie zawsze przy sobie. Możesz więc puścić z niego muzykę na imprezie albo na plaży. Jednak głośnik w telefonie nie dostarczy Ci zbyt mocnego dźwięku, który będzie przebijał się przez szum rozmów czy krzyki dzieci nad morzem. Dlatego też, jeśli zależy Ci na donośnym dźwięku, to zaopatrz się w zewnętrzne głośniki do telefonu.
Głośniki do telefonu podłącza się bezprzewodowo, przez Bluetooth. Telefon szybko znajduje głośnik w trybie łączenia i łączy się z nim bez ingerencji z Twojej strony. Głośnik mobilny może znajdować się od 10 do 15 metrów od telefonu, w zależności od modelu. Telefon może więc pełnić funkcję pilota i sterować utworami odtwarzanymi na głośniku znajdującym się na drugim końcu pomieszczenia.
Niektóre głośniki do telefonu oferują też funkcję powerbanku i dysponują wejściem USB-C z szybkim ładowaniem. A więc możesz podpiąć pod niego telefon, gdy jest bliski rozładowania. Zrobisz to za pomocą zwykłego kabelka USB-C, którego używasz do zasilania baterii.
Żadna impreza nie odbędzie się bez muzyki. Tę możesz odtworzyć za pomocą głośników przenośnych. Wyposażone w technologię Bluetooth, mogą być połączone ze smartfonem. A Ty możesz odtwarzać imprezową playlistę ze Spotify.
Zanim kupisz głośnik przenośny, sprawdź, jak długo może działać na baterii. Impreza ma przecież trwać do białego rana, a głośnik musi nadążać. Dobrej jakości głośniki mobilne oferują bardzo żywotne baterie, które są w stanie działać nawet 15 godzin na jednym ładowaniu.
Głośniki przenośne zwykle charakteryzują się również wysokim poziomem wodoodporności. Ma to szczególne znaczenie w trakcie imprez pod gołym niebem, kiedy nagle nadciągnie ulewa. Wodoszczelny głośnik będzie bezpieczny, a do jego wnętrza nie dostanie się ani jedna kropla wody. Nic mu też nie będzie, jeśli któryś z uczestników imprezy przypadkowo obleje go napojem.
Mówiąc głośniki retro oczywiście nie mamy na myśli głośników bez nowoczesnych funkcji, a jedynie te, które są stylizowane na vintage. Takie głośniki mogą być na przykład drewniane, specjalnie postarzane. W kwestii retro głośników prym wiedzie firma Marshall, której głośniki przypominają kształtem starodawne radioodbiorniki.
Niektóre głośniki imitują nawet stary patefon, choć wciąż oferują łączność Bluetooth, całkiem niezły dźwięk i żywotną baterię. Często zdarza się, że głośniki w stylu retro posiadają funkcję radia. Wtedy oprócz odtwarzania muzyki ze smartfona, głośnik umożliwia słuchanie audycji, wiadomości czy prognozy pogody na wybranym paśmie radiowym. Taki głośnik nada się do kuchni, kiedy podczas śniadania czy obiadu chcesz posłuchać o najnowszych wydarzeniach ze świata.
Jeśli jesteś fanem starych mebli z drugiej ręki i Twoje mieszkanie pełne jest antyków, to głośnik w stylu retro również przypadnie Ci do gustu. Możesz postawić go w salonie w honorowym miejscu na kominku, by każdy, kto Cię odwiedza, mógł go podziwiać.
Głośnik Wi-Fi to jeden z głośników przenośnych. Jednak zamiast łączności Bluetooth, oferuje łączność przez sieć Wi-Fi. Głośniki Wi-Fi łączą się z dostępną siecią Wi-Fi w domu lub biurze. To pozwala im na komunikację z innymi urządzeniami w sieci, takimi jak smartfony, laptopy czy komputery stacjonarne.
Aby połączyć nowo zakupiony głośnik z siecią, musisz podać hasło, aby umożliwić głośnikowi dostęp do sieci Wi-Fi. Kiedy głośnik połączy się z siecią, może współpracować z resztą urządzeń podłączonych do tej samej sieci.
Głośniki działające w sieci Wi-Fi obsługują często funkcję multiroom, co oznacza, że można podłączyć więcej niż jeden głośnik do sieci domowej i sterować nimi z poziomu smartfona. Można na przykład tworzyć grupy głośników i odtwarzać tę samą muzykę w różnych pomieszczeniach. Smartfon pełni wtedy rolę zdalnego pilota sterującego całym procesem.
Głośniki USB to nic innego, jak urządzenia pozwalające na podłączenie do źródła dźwięku za pomocą kabla USB. Nie trzeba instalować dodatkowych sterowników lub oprogramowania. Po podłączeniu są od razu gotowe do pracy.
Głośniki USB są kompatybilne z większością komputerów, laptopów, tabletów i innych urządzeń wyposażonych w port USB. Współpracują z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, macOS i Linux. Głośniki USB nie wymagają osobnego źródła zasilania ani baterii. Są zasilane bezpośrednio przez port USB komputera lub innego urządzenia, z którym są połączone.
Polecane głośniki komputerowe to przede wszystkim te znanego producenta, ze sprawdzonego sklepu z elektroniką. Jeśli chodzi o markę głośników, to użytkownicy polecają większość modeli produkcji JBL. Jest to firma znana od lat z dobrej jakości, wytrzymałych i świetnie brzmiących głośników czy słuchawek. Podobnie zresztą jak Sony, Marshall, Creative, Edifier – tym markom możesz zaufać, jeśli chodzi o jakość sprzętu.
Przeczytaj też poradniki:
Jeśli któryś model głośników przykuł Twoją uwagę, a nie jesteś pewien, czy oferuje dobry dźwięk i jest wart swojej ceny, to możesz poczytać opinie o nim na forach internetowych, na stronach sklepów albo obejrzeć recenzję na YouTube. Najlepiej jednak przed zakupem głośnika udaj się do sklepu i posłuchaj, jak brzmi na żywo.
Najlepsze głośniki znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera