Elementy wykonawcze pozwalają dodać funkcje smart home do wybranego pomieszczenia lub nawet całego budynku. Można do nich zaliczyć urządzenia, które wykonują określone działania na podstawie otrzymanego sygnału. Mogą na przykład ściemnić oświetlenie albo wyłączyć lub włączyć podpięte urządzenie. Sterowanie elementami wykonawczymi odbywa się zdalnie, za pomocą aplikacji instalowanej na smartfonie. Pobrać ją można z Google Play bądź AppStore, a z racji zgodności z Androidem oraz iOS, współpracuje ona z większością nowoczesnych smartfonów.
Wśród elementów wykonawczych smart home znajdziesz między innymi:
I wiele więcej. Działanie i funkcje niektórych z nich opisujemy poniżej.
Zobacz urządzenia smart home
Bezprzewodowe przełączniki i przekaźniki modułowe współpracują z resztą urządzeń smart home, w tym z inteligentnym oświetleniem. Dzięki nim możesz sterować urządzeniami smart home za pomocą jednego przycisku. Na przykład ściemniać i rozjaśniać żarówki.
Przełączniki bezprzewodowe nie wymagają okablowania, a ich konstrukcja pozwala umieścić je w dowolnym miejscu domu. Niektóre z nich mają funkcję timera, a więc możesz zaprogramować je tak, by wyłączały się po określonym czasie.
Wiele przełączników ściennych ma podświetlenie LED i oryginalny design, który wyróżnia je spośród konwencjonalnych włączników światła. Na przykład dostępne są w kolorze czarnym z technologią dotykową. Z takimi przełącznikami Twoje mieszkanie od razu nabierze eleganckiego charakteru. Oprócz zalet estetycznych dotykowy włącznik często jest wodoodporny, a więc może zawisnąć w łazience czy kuchni. Poza tym łatwo się go czyści, wystarczy przetrzeć jego powierzchnię szmatką.
Chcesz dodać funkcję smart do tradycyjnego gniazdka? Zaopatrz się w przekaźniki modułowe. Te niewielkich rozmiarów akcesoria pozwalają wzbogacić zwykły przełącznik ścienny o funkcję smart. Podobnie jak resztę urządzeń smart home, można obsługiwać je zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej, gdziekolwiek jesteś.
Smart gniazdko wpina się do tradycyjnego gniazdka w domu. Dzięki niemu możliwe jest sterowanie podłączonym do niego urządzeniem. Na przykład włączanie i wyłączanie lampy. To jednak nie wszystko, co oferuje inteligentne gniazdko. Pozwala też monitorować dzienne i miesięczne zużycie energii podłączonego sprzętu.
Dzięki aplikacji mobilnej i gniazdku smart możesz ustalać harmonogramy pracy urządzeń w inteligentnym domu. Aplikacja kompatybilna jest z najpopularniejszymi systemami, czyli Android i iOS, zatem zadziała na większości nowoczesnych smartfonów.
Pamiętaj jednak, że aby smart gniazdko mogło działać właściwie potrzebna jest centralka, która zarządza systemem inteligentnego domu. Znajdziesz ją również w kategorii smart home.
Zamiast nosić przy sobie pęk kluczy, zabierz tylko smartfona, który otworzy wszystkie zamki w domu. Taką możliwość da Ci montaż elektronicznych zamków do drzwi.
Elektroniczny zamek możesz otwierać i zamykać bez klucza, za to za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie. Jest ona darmowa, kompatybilna z systemami iOS oraz Android, do pobrania z AppStore lub Google Play. Pozwala ona utworzyć nawet 200 indywidualnych uprawnień dostępu.
Sam elektroniczny zamek montujesz na wkładce bębenkowej od wewnątrz, bez potrzeby wiercenia ani wkręcania. Montaż zajmie Ci zaledwie kilka minut. Nie musisz przy tym używać specjalistycznych narzędzi.
Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz dobrej jakości sprzęt, to postaw na elektroniczny zamek marki NUKI. Jest to starannie wykonany zamek, z wieloma przydatnymi funkcjami, żywotną baterią, łatwy w montażu. I zapewnia bezpieczeństwo, dzięki certyfikowanemu szyfrowaniu.
Przeczytaj też poradniki:
Często nie ma Cię w domu, a chcesz, żeby Twoje zwierzaki miały cały czas dostęp do świeżej karmy? W takim razie koniecznie zaopatrz się w pet feedera.
Pet feeder to inaczej automatyczny podajnik karmy. Urządzenie przeznaczone jest zarówno dla psów, jak i kotów. Możesz je zintegrować z systemem smart home i obsługiwać głosowo z użyciem Google Assistant, Amazon Alexa lub Siri.
Jak działa pet feeder? Bardzo prosto. Wystarczy ustawić czas i wielkość porcji, a o określonej porze automatycznie nasypuje on karmę do miseczki. Bez żadnej ingerencji z Twojej strony. Pojemność większości pet feederów to około 1,5 kg suchej karmy.
Niektóre pet feedery dysponują też funkcją mikrofonu. Pozwala on nagrać wiadomość dla zwierzaka i włączać, kiedy zaczyna mu doskwierać samotność. Wszystkimi funkcjami pet feedera można sterować z poziomu aplikacji, bez względu na to, gdzie się znajdujesz – czy to na wakacjach, w pracy, czy na kanapie. Wystarczy mieć dostęp do internetu. W aplikacji ustawisz harmonogram pracy pet feedera, zmienisz wielkość porcji i czas dystrybucji karmy.
Zobacz też Inteligentne kamery | Inteligentne oświetlenie| Centralki i huby | Czujniki | Wentylatory i oczyszczacze | Sterowanie ogrzewaniem | Wideodomofony | Inteligentne wagi | Akcesoria Smart Home
Najlepsze elementy wykonawcze znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera