Nie ma opcji, by zbudować komputer bez dysku. Od użytkownika zależy, czy będą to półprzewodnikowe dyski SSD, czy jednak dyski HDD, tzw. dyski twarde. Faktem jest, że są one niezbędne, bo to na nich znajduje się czynnik kluczowy dla pracy peceta – mowa o systemie operacyjnym.
Przeczytaj poradnik: Dysk SSD czy HDD? Który wybrać? Który lepszy?
Oczywiste jest, że poza dyskami wymagany jest komplet pozostałych komponentów PC, czyli: procesory, obudowy komputerowe, płyty główne, karty graficzne, zasilacze komputerowe, pamięci RAM, wentylatory i chłodzenia, czasem i napędy optyczne. Dopiero wtedy powstaje pełnowartościowy zestaw, niemniej wszystkie gry, aplikacje, programy, pliki oraz foldery przechowywane są nie gdzie indziej, jak na dysku.
Niektórzy wciąż mają problem z wyborem – czy sięgnąć po nowoczesny i szybki SSD (a jeśli tak, to po który, bo i ta gałąź nośników jest silnie zróżnicowana), czy pozostać przy starym, sprawdzonym dysku HDD, nazywanym potocznie „twardzielem”.
Głównym czynnikiem odróżniającym obydwie konstrukcje jest prędkość zapisu oraz odczytu danych. Ona wynika z kolei z budowy dysków – SSD są dyskami półprzewodnikowymi, nie posiadają więc talerzy, czyli elementów ruchomych, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Jednocześnie w dyskach SSD spotkasz różne złącza i interfejsy. Stosowane są ponadto różne kości pamięci (o różnych prędkościach zapisu/odczytu), a to one definiują osiągi nośnika. Jakby jednak nie patrzeć, nawet najtańsze dyski SSD są szybsze od topowych dysków HDD.
Górną granicę dysków talerzowych stanowi prędkość 7200 obr./min. (rpm), co przekłada się na maksymalną prędkość odczytu rzędu 250 MB/s. Nie są to zatem imponujące osiągi, niemniej nośniki GDD również znajdują zastosowanie i są zadania, w których te komponenty sprawdzają się niezawodnie. Przede wszystkim świetnie odnajdują się one w dyskach sieciowych NAS i macierzach, a także jako magazyny danych w desktopach dla twórców, grafików i projektantów. Gotowe, zarchiwizowane projekty umieszczają oni właśnie w pamięci dysków HDD, by odciążyć pamięć flash nośników SSD.
Odrębną grupę nośników stanowią dyski zewnętrzne. I tu następuje podział na tzw. Hash Drive (co zapisane jest w nazwie produktu), czyli zewnętrzne dyski twarde oraz na zewnętrzne dyski SSD. Narodziła się bowiem potrzeba posiadania dysków mobilnych, o pojemności większej niż pendrive’y. Dysków, które są pod ręką i nie trzeba rozkręcać komputera, aby się do nich dostać, wymontować, przenieść do innego peceta.
Wątpliwości oraz obawy budziła również ochrona takiego nośnika. Powstały zatem dyski zewnętrzne podłączane do portów USB i przez ten interfejs odbywa się transfer danych. Same dyski zamknięte są w obudowach chroniących ich podzespoły, głównie talerze modeli w nie wyposażonych, ale i kondensatorów na powierzchni PCB dysków półprzewodnikowych. Wiele dysków zewnętrznych ma zatem wzmocnione konstrukcje, odporne na uderzenia, upadki, przypadkowe zachlapanie.
Przeczytaj poradniki:
Zobacz też dyski zewnętrzne HDD | dyski zewnętrzne SSD
W tym przypadku dysk jest tylko jednym z elementów obecnych w stacji, tuż obok procesora i paru innych podzespołów. Dyski sieciowe NAS i macierze są urządzeniami magazynującymi dane w czasie rzeczywistym, tworzącymi kopie zapasowe sprzętu z nimi połączonego, pozwalającymi na katalogowanie plików w szeregach folderów, jak również na udostępnianie zawartości użytkownikom w ramach precyzyjnie nadanych uprawnień.
Macierze NAS nie mają jednak własnej, wbudowanej pamięci, lecz korzystają z dysków twardych. I tutaj możesz używać zarówno tych wolniejszych, o prędkości obrotowej 5400 rpm, jak i tych szybszych, czyli 7200 rpm. Ważne, by wszystkie zamontowane nośniki miały te same parametry, wlicza się w to pojemność nośnika. Koniecznie zwracaj na to uwagę.
Tych dysków jest kilka – minimum 2, by tworzyć kopię na zasadzie odbicia lustrzanego, ale może ich być więcej. Ten układ występuje w modelach najbardziej zaawansowanych, o najwyższej specyfikacji, używanych w korporacjach, jak również w dużych organizacjach. Drugim istotnym aspektem jest konstrukcja pozwalająca na pracę ciągłą 24/7.
Wertując filtry kategorii, z pewnością spotkasz się z parametrem: format dysku. Informuje on o wielkości nośnika, mierzonej po przekątnej obudowy. Występują więc:
Dyski SSD SATA i dyski HDD montuje się najczęściej w kieszeniach obudowy peceta. Te kieszenie mają narzucony format, właśnie 2,5 cala lub 3,5 cala. Należy to sprawdzić przed zakupem, inaczej dysk nie będzie pasował.
Z kolei M.2 2280 to nośnik odpowiadający wielkością pamięciom RAM. One wsuwane są do portu na płycie głównej i przykręcane na końcu śrubką dla zachowania stabilności. Tu też nie ma opcji, by zamontować w ich miejsce nośnik SATA, bo nie zachodzi kompatybilność między złączami.
Interfejsy wynikają z progresu, jaki zachodzi w segmencie dysków SSD. I tylko w ich przypadku spotkasz się ze zróżnicowaniem, bo dyski HDD korzystają niezmiennie ze złącza SATA. Podłącza się je zatem do taśm i tyle. W przypadku półprzewodnikowych nośników SSD sprawy mają się inaczej.
Występują tu też modele ze złączem SATA III i są to jedne z najtańszych, zarazem najwolniejszych przedstawicieli pamięci flash. Szybsze wyposażono w interfejsy M.2, NVMe, ostatnio również PCIe NVMe oraz M.2 PCIe NVMe. Wszystkie te złącza na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, wręcz identyczne. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się, dostrzeżesz subtelne różnice. Zamiast polegać na wyczuciu, skorzystaj z informacji zawartych w specyfikacji technicznej.
Zależność jest banalnie prosta – im większa pojemność dysku, tym więcej przyjdzie Ci za niego zapłacić. Oczywiście w obrębie tej samej klasy dysków. Nie zdziw się, że znajdziesz bardziej pojemne nośniki o niższych prędkościach, które są tańsze. Zależność ceny do pojemności zawsze jest jednak zachowana.
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze dyski SSD i HDD znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera