Każdy dzień przynosi ogrom nowych danych – robisz przecież zdjęcia, tworzysz raporty i prezentacje, montujesz filmy, powstają nowe kreacje oraz projekty dla klientów. I nawet jeśli wydaje Ci się, że dziś niewiele powstało, w skali miesiąca są to już pokaźne ilości. Gdzie to wszystko trzymać? Pendrive to za mało, płyty CD/DVD też się nie sprawdzą. Wymagają w dodatku obsługi, a także pamiętania o robieniu cyklicznych kopii. Dyski zewnętrzne wydają się być dobre, ale i tu trzeba robić wszystko ręcznie.
Na szczęście w kategorii dyski SSD/HDD istnieją rozwiązania, dzięki którym masz potężny magazyn danych wraz z funkcją automatycznego tworzenia kopii (również poza domem lub biurem), jak i wyznaczania dostępów różnym grupom użytkowników. Mowa o dyskach sieciowych NAS i macierzach. Ale co najważniejsze, z jednego urządzenia może korzystać wiele osób jednocześnie – domowników oraz pracowników. Jeden NAS archiwizuje też dane z laptopów, komputerów stacjonarnych i ze smartfonów.
Tak naprawdę dyski sieciowe NAS (Network Attached Storage) są miniaturowymi komputerami posiadającymi procesory, pamięci RAM oraz zestaw portów służących do podłączania na przykład przenośnych pamięci flash. W środku, w kieszeniach, znajdują się dyski HDD (twarde) lub dyski SSD. Przy czym zdecydowanie częściej spotkasz te talerzowe.’
Liczba kieszeni jest różna – dyski sieciowe NAS mają przynajmniej dwa, co pozwala im chronić dane w najprostszy możliwi sposób: powstaje kopia kopii, czyli lustrzane odbicie zawartości jednego dysku na drugim. Tak właśnie działa system RAID. Ta opcja występuje zarówno w dyskach korzystających z dysków HDD, jak i z SSD. RAID 1, ten na bazie dwóch dysków, zaspokaja potrzeby domowników oraz niewielkich biur.
W bardziej zaawansowanych dyskach sieciowych NAS spotkasz więcej kieszeni na dyski. Wynika to z wyższego poziomu ochrony danych. Dane zapisywane są na wszystkich dyskach w sekwencji migawek. Innymi słowy, zawartość każdego nośnika da się w pełni odzyskać i odbudować. Gdyby doszło do uszkodzenia więcej niż jednego dysku albo do zniszczenia tylko części pamięci, inne nośniki zawierają komplet informacji. Nic nie przepadnie.
W zastosowaniach domowych dyski sieciowe NAS i macierze stają się przede wszystkim domowymi magazynami wszelkich multimediów – głównie zdjęć oraz filmów rejestrowanych okiem aparatów. Aby nic nie przepadło, nie zostało usunięte przypadkiem lub celowo, podłączasz wszystkie urządzenia do serwera NAS.
Powstaje w ten sposób rodzinna, prywatna chmura danych. W przeciwieństwie do usług komercyjnych, oferowanych przez Microsoft, Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi i innych, tutaj nie płacisz za chmurę, bo masz ją w ramach korzystania z macierzy.
Do dysku sieciowego podłączysz też domowy monitoring. Kamery IP przesyłają obraz, a ten zapisywany jest na dyskach. Ty z kolei masz zdalny dostęp do nagrań, gdziekolwiek się udasz. Jak już wiesz, w pamięci dysków sieciowych NAS umieścisz też filmy kupione na Blu-ray, a nawet gry.
Tak naprawdę w każdej firmie powinien znajdować się dysk sieciowy NAS. Oszczędzi to wiele nerwów, uchroni przed nieuwagą i zapominalskimi pracownikami. Pomyśl, że kopia danych z każdego sprzętu służbowego znajdzie się w macierzy. Gdyby nawet spalił się dysk w laptopie firmowym, nic poważnego się nie dzieje, wszystko zostało zabezpieczone.
Firma powinna rzecz jasna korzystać z serwera NAS obsługującego RAID wyższy niż 1. Im większe przedsiębiorstwo i im bardziej wrażliwe są dane, tym skuteczniejsza powinna być ich ochrona. Wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami zakupu samego serwera, a także instalowanych w nim dysków. Jednak w porównaniu do kosztów tego, co może się stać, gdyby dane przepadły, okazuje się, że dysk sieciowy NAS nie jest wcale tak drogi.
Niewątpliwą zaletą dysków sieciowych NAS jest bezprzewodowy transfer danych. Oczywiście możesz połączyć macierz z routerem przy pomocy przewodu LAN, lecz spokojnie skorzystasz także z opcji wireless. Ogromnie wygodnej i estetycznej.
Podstawowy zestaw portów dysku sieciowego NAS tworzą:
Dyski sieciowe NAS typu tower są tymi klasycznymi, zwykle wysokimi, zdolnymi pomieścić dyski HDD 3,5 cala. Im więcej dysków pomieszczą, tym większą mają kubaturę. Rzecz jasna trzeba je gdzieś postawić, niezbędne jest zatem miejsce – czasami sporo miejsca. Rozwiązaniem może więc być dysk sieciowy NAS typu rack, montowane w szafach rack. Oba rozwiązania zapewniają te podobne funkcjonalności, różnią się z pewnością budową.
Nie ma zbyt wielu producentów dysków sieciowych NAS i macierzy. Nic dziwnego. Są to produkty dość niszowe, specjalnego zastosowania. Niemniej firmy, które dostarczają serwery NAS są specjalistami w swej dziedzinie. Do tego grona zaliczają się: WD (western Digital), Synology, QNAP, Totolink. Im możesz zaufać.
Przeczytaj też poradnik: Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Który kupić? Które są najlepsze?
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze dyski sieciowe NAS i macierze znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera