Kiedyś dyski HDD, czyli dyski twarde, rządziły niepodzielnie w komputerach, będąc jedynymi nośnikami danych systemowych oraz przestrzenią dla dokumentów, zdjęć i filmów, programów i gier. Dziś też znajdziesz ich sporo w kategorii dyski SSD/HDD. Nadal cieszą się uznaniem, choć zmieniło się ich wykorzystanie z bazowego na bardziej specjalistyczne i świadome.
Przeczytaj poradniki:
Dysk twardy (z ang. Hard Drive Disc) jest dyskiem talerzowym. W środku faktycznie znajdują się talerze magnetyczne, nad którymi zawieszone są ruchome głowice odczytujące dane z kolejnych sektorów. Zapisywanie danych w różnych sektorach sprawia, że oczekiwanie na odczyt z czasem wydłuża się. Pojawia się potrzeba okresowej defragmentacji, by przywrócić sprawność odczytywania informacji.
Do instalowania systemu dużo częściej wykorzystywane są dyski SSD z uwagi na ich nieporównywalnie wyższe prędkości zapisu oraz odczytu. Istnieje jednak jeszcze spore poletko, na którym dyski HDD, inaczej twardziele, mają się dobrze i nic nie wskazuje na to, by prędko zostały z niego wyparte.
Mowa o funkcji magazynu plików oraz archiwizacji projektów – do tego dyski HDD nadają się idealnie. Zwłaszcza w komputerach wykorzystywanych przez grafików, projektantów 3D, pracujących z aplikacjami CAD, montażystów wideo, muzyków. Szybkie dyski usprawniają realizację zadań. Z kolei dyski HDD pozwalają przechowywać gotowe projekty bez zajmowania szybkiej pamięci flash.
W obudowach do komputerów przewidziane są specjalne kieszenie na dyski twarde. W nich umieszczasz nośniki talerzowe i pozwalasz im robić swoje. Co ważne, w komputerach PC najczęściej montowane są dyski twarde 2,5 cala. Są one tej samej wielkości, co nośniki SSD ze złączem SATA III, zatem da się ich używać zamiennie.
Tymczasem dyski HDD 3,5 cala wykorzystywane są przede wszystkim w dyskach sieciowych i macierzach NAS. Te urządzenia mają kieszenie na dyski właśnie tej wielkości, lecz nie o rozmiar tu chodzi. Dyski twarde pracują nieustannie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Tak naprawdę to przez okrągły rok. Stale zapisują oraz nadpisują napływające informacje. Magazynują dane, tworząc ich kopie zapasowe, jak również kopie siebie nawzajem.
W macierzach NAS występuje bowiem system RAID z różnym numerem, a numer ten określa rodzaj kopii zapasowej dysku twardego. Dla przykładu RAID 1 jest tylko odbiciem lustrzanym jednego dysku wykonanym na sąsiednim nośniku. W bardziej zaawansowanych serwerach, korzystających z kilku dysków HDD 3,5 cala, RAID wykonuje migawki i umieszcza na każdym dysku część danych. W przypadku awarii więcej niż jednego nośnika, dane wciąż da się w pełni odzyskać.
Bez dwóch zdań do kluczowych cech dysków twardych zalicza się ich pojemność – 6, 8, 12, nawet 20 TB to dla nich nic niezwykłego. Tyle twardziele potrafią pomieścić. W dodatku relacja ceny do pojemności przemawia wciąż na korzyść dysków HDD.
Istotna jest również prędkość dysku twardego. Do wyboru masz tak naprawdę dwie prędkości – 5400 rpm (obrotów na minutę) lub 7200 rpm. Jak nietrudno się domyślić, dyski twarde o wyższej prędkości wirowania talerzy szybciej odczytują dane.
Wybór dysku twardego może być także podyktowany wymogiem pracy 24/7, a w tym celu stworzono dyski HDD SAS (ang. Serial Attached SCSI) – nośniki do serwerów, szybsze, ale i droższe niż HDD, o wyższej przepustowości, z dostępem do zestawu specjalnych instrukcji SCSI. Są to jednocześnie dyski obliczone na pracę pod dużym obciążeniem, co jest częstym zjawiskiem w serwerach.
W laptopie możesz zainstalować tylko dysk twardy 2,5 cala. Rzecz jasna tylko pod warunkiem, że w urządzeniu przewidziano na niego miejsce. Dziś nie jest to już tak oczywiste – miniaturyzacja laptopów sprawiła, że częściej spotkasz złącza dla dysków SSD. Wpływa też na to rosnąca popularność pamięci flash.
Więc zanim kupisz dysk twardy do laptopa, sprawdź, czy w ogóle ma on złącze SATA. Jak to zrobić? Albo otwórz pokrywę serwisową i spójrz do środka, albo zerknij do specyfikacji technicznej notebooka. Tam, najpewniej w sekcji Miejsce na dodatkowy dysk, powinna widnieć wspomniana SATA.
W kwestii pojemności – tu masz dowolność i możesz włożyć do laptopa taki dysk HDD, jakiego potrzebujesz i na jaki Cię stać. Sugerujemy jednak nie montować w notebookach dysków HDD 8 lub 10 TB. Najpewniej nie ma takiej potrzeby. Gdy chcesz przechowywać duże ilości danych, rozważ serwer NAS albo przynajmniej dyski zewnętrzne. Gdyby laptop uległ uszkodzeniu, upadł, został skradziony, nie tracisz zawartości zgromadzonej na twardzielu. Do wyboru masz dyski zewnętrzne HDD oraz dyski zewnętrzne SSD.
Obudowy komputerowe są przystosowane do współpracy zarówno z dyskami HDD 2,5 cala, jak i tymi większymi, mierzącymi 3,5 cala. W strukturze metalowych ścian i ścianek montowane są elementy pozwalające stabilnie zainstalować dysk twardy oraz korzystać z niego. Co ważne, ich umiejscowienie umożliwia szybkie dodanie albo wyjęcie nośnika.
O pojemności dysku twardego w pececie decydujesz Ty. Dla dużych, obszernych projektów, dobrze jest mieć bardzo pojemne nośniki. Nawet kilka o tej samej pojemności, bo płyty główne są w stanie zapewnić podstawowy RAID. W komputerze ryzyko wystąpienia uszkodzenia dysku twardego jest o wiele niższe, niż w laptopie.
Na rynku funkcjonuje obecnie już tylko kilku producentów dysków twardych. To zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę detronizacje dysków HDD przez pamięci SSD. Z tego względu w sprzedaży spotkasz przede wszystkim produkty z logo: WD (Western Digital), Seagate, Toshiba, Synology.
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze dyski HDD znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera