Druk 3D, czyli, innymi słowy, tworzenie trójwymiarowych projektów za pomocą drukarek 3D, z roku na rok zyskuje na popularności. Zastosowania druku 3D w przemyśle, medycynie, edukacji można by mnożyć. Za pomocą drukarek 3D tworzy się prototypy, części maszyn, protezy, modele do nauki.
Coraz częściej też z drukarek 3D korzysta się w domowym zaciszu. Wynika to z tego, że te urządzenia stają się coraz łatwiej dostępne i przystępniejsze cenowo. W domu drukarki 3D wykorzystywane są najczęściej do produkowania ozdób, biżuterii, figurek czy zabawek. Jeśli i Ty chcesz zacząć działać z drukiem 3D, to koniecznie sprawdź naszą ofertę drukarek 3D i filamentów.
Zobacz też Peryferia i oprogramowanie
W pierwszej kolejności oczywiście drukarki 3D. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór tych urządzeń. W asortymencie mamy drukarki 3D sprawdzonych marek dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych użytkowników. U nas możesz liczyć na najnowocześniejsze modele w najlepszych cenach.
Oprócz drukarki 3D potrzebny Ci będzie jeszcze filament. Jest to materiał, z którego powstają modele 3D. Najczęściej spotykanymi filamentami są:
Różnią się między sobą właściwościami, trwałością oraz łatwością druku i temperaturą topnienia. Przykładowo, filament TPU jest elastyczny, wręcz gumowaty, odporny na rozciąganie i zginanie. Często stosuje się go do tworzenia amortyzujących części. Wymaga zwykle wyższej temperatury topnienia (około 220-250°C), a także odpowiednich ustawień w drukarce 3D, aby zapobiec zacięciom filamentu. Z kolei PLA jest jednym z najłatwiejszych filamentów do używania w druku 3D. Ma niską temperaturę topnienia – około 180-220°C. Jest materiałem pochodzenia roślinnego, więc jest bardziej przyjazny dla środowiska niż inne filamenty. PLA jest sztywny i twardy, co czyni go idealnym do tworzenia modeli, które nie wymagają dużej elastyczności.
To, jaki filament do drukarki 3D wybierzesz, zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, a także od Twoich umiejętności. Dla początkujących najlepsze będą filamenty PLA, PETG czy ABS, zaś dla wprawionych w druku 3D TPU czy ASA. Jeśli chcesz uzyskać model o wysokiej trwałości na temperaturę, wybierz ABS, z kolei modele z TPU łatwiej będzie giąć i formować, a znów PLA jest dość sztywny i podatny na złamania, ale daje ładne, gładkie wykończenie.
Więcej o filamentach i ich właściwościach przeczytasz w poradniku: Jaki filament do drukarki 3D?
Oprócz podstaw, czyli drukarki i filamentu, możesz też czasem potrzebować dodatkowych akcesoriów. Na przykład specjalnego pojemnika do przechowywania filamentów, zwanego często suszarką. Jest to szczelnie zamykane, plastikowe pudełko, do którego wkłada się rolkę z filamentem, z której akurat nie korzystasz. Filament w suszarce nie jest narażony na wilgoć, dlatego też nie mięknie i dłużej zachowuje swoje właściwości. Poza suszarką możesz też potrzebować podkładki na wydruk, która zapobiegnie przylepianiu się pierwszych warstw filamentu do powierzchni roboczej.
Zobacz wszystkie Drukarki 3D oraz Akcesoria do drukarek 3D
Nie chcesz tracić czasu na projektowanie modeli 3D, tylko szybko coś wyprodukować? Możesz skorzystać z masy gotowych projektów dostępnych w internecie. I co najważniejsze – z reguły są one darmowe.
W bazach projektów 3D znajdziesz między innymi figurki, uchwyty, etui, doniczki, dekoracje i ozdoby, przybory kuchenne, klosze na lampy, wazony, breloki – dosłownie wszystko, czego dusza zapragnie. Pobierając projekt z bazy musisz jednak wiedzieć, że nie możesz używać go w celach komercyjnych. Tak więc sprzedaż biżuterii z darmowego projektu odpada. Zapamiętaj też, że chcąc dzielić się dalej projektem lub udostępniać go w sieci musisz oznaczyć autora.
Przed rozpoczęciem drukowania projektu pobranego z sieci warto też poczytać o nim opinie, które najczęściej znajdują się przy wybranym koncepcie. Może się bowiem okazać, że projekt zawiera błędy i nie pokrywa się ze zdjęciem załączonym przez autora. Zwróć też uwagę na kompatybilność projektu z Twoim programem do drukowania. Sprawdź, w jakim formacie jest plik (najczęściej używane to STL, OBJ, 3MF) i upewnij się, że Twój program obsługuje dany format.
Oprogramowanie do druku 3D jest niezbędne, aby przygotować modele 3D do wydruku na drukarce 3D. Programy różnią się funkcjonalnością, przeznaczeniem oraz stopniem zaawansowania. Wybór programu do drukowania 3D zależy przede wszystkim od Twoich umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z drukowaniem modeli przestrzennych, to pracując na trudnym, zaawansowanym programie możesz szybko się zniechęcić. Z kolei zbyt łatwy program, z małą liczbą funkcji może nie być wystarczający dla starego wyjadacza. Poniżej znajdziesz propozycje programów do modelowania 3D, zarówno dla laików, jak i profesjonalistów.
Jednym z najprostszych w obsłudze, darmowych programów do tworzenia projektów 3D jest TinkerCAD. Umożliwia on tworzenie prostych modeli za pomocą funkcji przeciągnij i upuść, a także pozwala na eksport gotowych plików w formacie STL. Działa on w przeglądarce internetowej, więc nie wymaga instalowania. Oferuje też ogromną bazę samouczków.
Kolejnym prostym i intuicyjnym, darmowym programem open-source jest FreeCAD. Dysponuje on jednak nieco bardziej zaawansowanymi funkcjami modelowania parametrycznego. Jest on doskonały do projektów, które wymagają precyzyjniejszych wymiarów.
Dla profesjonalistów z doświadczeniem w druku 3D polecanymi programami są Blender oraz Fusion 360. Zaskoczeniem dla Ciebie może być fakt, że pierwszy z nich jest darmowy. Blender to potężne oprogramowanie do modelowania 3D. Choć pierwotnie przeznaczone było do tworzenia animacji i grafiki 3D, obecnie może być również wykorzystywane do modelowania części do druku 3D.
Fusion 360 oferuje natomiast darmową licencję dla hobbystów i startupów wykonujących niekomercyjne projekty. Program łączy funkcje modelowania parametrycznego i meshowego. Sprawdzi się do zaawansowanych projektów, takich jak tworzenie precyzyjnych części mechanicznych.
Przeczytaj też poradniki:
Druk 3D w medycynie otwiera nowe możliwości w diagnostyce, leczeniu oraz edukacji medycznej. Poniżej znajdziesz przegląd kilku najważniejszych zastosowań tej technologii.
Technologia druku 3D umożliwia na przykład produkcję spersonalizowanych protez, które są ściśle dopasowane do anatomii pacjenta. Jest to często znacznie tańsze rozwiązanie, niż stosowanie tradycyjnych protez. Oprócz tego pozwala ona na tworzenie implantów, na przykład czaszki lub żuchwy z materiałów biokompatybilnych, równie doskonale dopasowanych do odbiorcy.
Drukowane modele organów lub tkanek pacjenta, bazujące na obrazach z tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, pomagają chirurgom w dokładnym zaplanowaniu operacji. Są również udostępniane studentom medycyny i umożliwiają praktykę na rzeczywistych strukturach. Za pomocą drukarek 3D tworzy się również narzędzia specjalistyczne, projektowane pod konkretne zabiegi.
Zobacz też: Sieci Wi-Fi / LAN | Drukarki / Skanery | Monitory | Oprogramowanie | Głośniki | Myszki | Klawiatury | Zestawy (mysz+klawiatura) | Słuchawki i mikrofony | Projektory | Kamery internetowe | Sprzęt konferencyjny | Tablety graficzne | Audio / TV
Najlepsze urządzenia do druku 3D znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera