Siadasz do laptopa, włączasz go jak zawsze, tymczasem zamiast dobrze znanego pulpitu, widzisz czarny ekran. Dlaczego tak się stało? Jaki jest tego powód? I najważniejsze – co zrobić, żeby ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Spis treści:
Widzę czarny ekran w laptopie. Co robić?
Blue screen w Windowsie może zasmucić i zaniepokoić, ale wszyscy wiemy, że najczęściej wystarczy ponownie uruchomić system i laptop staje na nogi. Jednak czarny ekran oznacza najczęściej problem większego kalibru.
Przede wszystkim nie wpadaj w panikę.
Zdajemy sobie sprawę, że takie stwierdzenie przynosi zazwyczaj skutek odwrotny do zamierzonego. Szczególnie wtedy, czarny ekran w laptopie przytrafi się przed ważnym spotkaniem, szkoleniem, załatwianiem formalności, wysłaniem raportów, na które liczy szef lub księgowość. Niemniej często można zażegnać kryzys i wrócić na właściwe tory.
Jeśli wiesz, co może być powodem wystąpienia czarnego ekranu w laptopie, samodzielnie przeprowadzisz podstawową diagnostykę. I dopiero jeśli to nie pomoże, możesz mówić o prawdziwym problemie.
Czarny ekran w laptopie. Jaki może być tego powód?
Istnieje kilka różnych powodów występowania czarnego ekranu w laptopie. Jak się za chwilę przekonasz, jedne są zupełnie błahe, proste do samodzielnego wykonania. Inne podnoszą ciśnienie i zmuszają do wydania pieniędzy – albo na naprawę, albo nawet na zakup nowego laptopa.
Dioda laptopa się świeci, ale nie ma obrazu. Co teraz?
W tym przypadku wiemy jedno – że laptop uruchomił się i przynajmniej w teorii system wystartował. Jeśli mimo to nie widać nic na ekranie, trzeba przeprowadzić szereg kolejnych czynności. Pamiętaj, że świecąca dioda daje przynajmniej pewność, że notebook ma sprawne zasilanie. A to już sporo!
Laptop ma wyczerpany lub uszkodzony akumulator
W sytuacji, gdy naciskasz przycisk zasilania, a laptop nie reaguje, nie świeci się jego dioda, nie pojawia podświetlenie pod przyciskami, może się okazać, że jego akumulator został do cna wyczerpany. Wyzerowany do tego stopnia, że nie jest w stanie zrobić nic, nawet wywołać okna BIOS.
W pierwszej kolejności podłącz zasilacz i daj mu przynajmniej kilka minut na doładowanie ogniw w laptopie. Gdy urządzenie wystartuje, to znak, że zostało pozostawione zbyt długo bez ładowania. Staraj się nie dopuszczać baterii do takiego stanu i koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dbać o baterię w laptopie?
Zobacz też baterie do laptopów oraz zasilacze do laptopów
Jeśli jednak odepniesz wtyczkę zasilacza i sprzęt się wyłączy, będzie to dowód śmierci akumulatora. W tej opcji laptop karmi się tylko i wyłącznie energią z sieci, wystarczy więc chwila nieuwagi, drobne tyrpnięcie albo szarpnięcie nogą za kabel, żeby zobaczyć czarny ekran. Co gorsza, przepadną wtedy niezapisane efekty pracy.
Nie pozostaje nic innego, jak tylko oddać sprzęt do serwisu. To przywróci mu stabilną pracę bez ładowarki.

Sterowniki obrazu wymagają aktualizacji. Jak to ogarnąć?
Rzadko, ale zdarza się, że użytkownik ignoruje wezwania do aktualizacji sterowników i wszelkie związane z tym ponaglenia. W konsekwencji okazuje się, że to, co pojawia się na wyświetlaczu, nie może być poprawnie odczytane przez sterowniki odpowiadające za interpretację grafiki.
Jak zaktualizować sterowniki grafiki i obrazu w laptopie?
- Kliknij na ikonę Ten Komputer prawym przyciskiem myszy.
- Wybierz Właściwości.
- W sekcji Pokrewne wybierz Menedżer urządzeń.
- Wyszukaj i rozwiń punkt Karty graficzne.
- Kliknij Aktualizuj sterownik.
- Następnie wyszukaj automatycznie sterowniki i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Proste, prawda? I powinno od razu pomóc.
Uszkodzona została taśma matrycy
Zanim do tego dojdzie, wyświetlacz najpewniej będzie dawał sygnały. Zobaczysz najpierw, że obraz migocze i przerywa, przez co raz coś widać, a za chwilę nie. Ponadto ekran będzie współpracował tylko w określonym położeniu, gasnąc w innych. Oprócz tego na ekranie mogą występować różne pasy oraz dziwne artefakty.
To wszystko może dowodzić, że taśma matrycy jest na wykończeniu. Co wtedy? Samodzielna wymiana jest praktycznie niemożliwa bez znajomości budowy notebooka i bez doświadczenia w tej materii. Łatwo o uszkodzenie i wpędzenie się w jeszcze bardziej kosztowne naprawy. Bezpieczniej powierzyć to specjalistom z autoryzowanego serwisu.
Komputer jest uśpiony. Wystarczy go wybudzić
Współczesne laptopy mają czujnik uniesienia pokrywy, który automatycznie wybudza system. W starszych często tego brakuje i trzeba posiłkować się naciśnięciem klawisza Enter, Escape lub Power.
Może się jednak zdarzyć, że nawet ten nowoczesny, szybki i mobilny notebook nie zareaguje na otwarcie pokrywy. Pozostanie obojętny i nie zrobi nic, poza prezentacją czarnego ekranu w laptopie. Coś takiego może wystąpić, jeśli zostawisz laptop w bezczynności na dłużej niż zwykle, albo gdy zapomnisz o nim na weekend. Wtedy najlepiej nacisnąć przycisk zasilania i wszystko się wyjaśni.
Laptop wymaga twardego resetu. Tak tego dokonasz
W sytuacji, gdy mimo podniesienia pokrywy nie wydarzyło się absolutnie nic, a laptop ignoruje krótkie wciśnięcia klawisza zasilania, pozostaje spróbować metody bardziej stanowczej tj. twardego resetu.
Jest to metoda dość drastyczna, biegunowo odległa od zamykania systemu przewidzianego przez Microsoft. Niemniej czasem tak właśnie trzeba.
Żeby przeprowadzić hard reset laptopa, trzeba przytrzymać przycisk zasilania przez minimum 10 sekund. Po tym czasie system powinien się uruchomić od nowa – przy okazji sprawdź, czy po wciśnięciu Power zapala się dioda w obudowie laptopa, podłącz go też do ładowarki.
Matryca jest uszkodzona. Jak to sprawdzić bez serwisu?
Wiesz już, że matryca może nie działać z powodu uszkodzonej taśmy. Poza tym zdarza się, że spali się moduł zasilania albo podświetlenie, czyli rzecz, o której najpewniej nie pomyślisz. Ale jak sprawdzić, czy laptop działa, a winna jest matryca?
Jest to naprawdę proste!
Wystarczy kabel HDMI. Podepnij go do gniazda w laptopie oraz do monitora albo TV. Zobacz teraz, czy coś się wydarzy – jeśli na zewnętrznym ekranie pojawi się obraz, będzie to jawna oznaka, że czarny ekran w laptopie jest pochodną uszkodzonej matrycy.
Sprawdź ustawienia wyświetlacza
W momencie, w którym korzystasz z drugiego ekranu (z monitora, z TV albo z projektora), może się zdarzyć, że ekran laptopa jest czarny. Dzieje się tak w momencie, w którym domyślnym ustawieniem jest wyświetlanie tylko drugiego ekranu.
A jak to sprawdzić?
Użyj kombinacji Win + P i sprawdź, która opcja jest zaznaczona. Żeby widzieć obydwa ekrany, wybierz: Duplikuj lub Rozszerz. Tylko drugi ekran oznacza, że ekran laptopa jest wyłączany, a system korzysta z dodatkowego wyświetlacza.
Przeczytaj przy okazji poradniki:
- Jaki laptop na studia? Kupujemy najlepszy notebook dla studenta
- Jaki laptop do nauki? Wybieramy notebook do szkoły
- Tani laptop do internetu. Który model kupić?
- Jaki laptop do domu? Który najlepszy do użytku domowego?
- Pierwszy laptop dla dziecka. Jaki powinien być? Który model wybrać?
- Jaki laptop biurowy? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy
- Mały laptop. Jaki wybrać? Który mobilny laptop będzie najlepszy?
- Laptop dla grafika. Jak wybrać? Który najlepszy do grafiki komputerowej?
- Jaki laptop dotykowy? Jak wybrać? Ile kosztuje? Które modele najlepsze?
- Jaki laptop do gier? Który laptop dla gracza najlepszy?
- Jaki laptop do projektowania gier?
- Laptop się przegrzewa? Podpowiadamy jak schłodzić laptop
- Jak uratować zalany laptop? Co należy i czego nie należy robić?
- Laptop nie widzi dysku. Co robić?
- Jaki laptop dla seniora? Który notebook dla osoby starszej?
- Pierwsze uruchomienie laptopa. Co trzeba zrobić?
- Jak sprawdzić, jaki mam model laptopa? Oto kilka porad
- Jak podłączyć monitor do laptopa?
Polecane laptopy
Jeśli wszystkie powyższe rady i sposoby okażą się nieskuteczne, a jednocześnie korzystasz z urządzenia starszego niż 5 lat, rozważ zakup nowego laptopa. Polecamy sprzęt z systemem Windows 11, który będzie miał wsparcie jeszcze przez wiele lat. Sprzęt szybki oraz nowoczesny. Oto kilkanaście propozycji.
Polecane laptopy do 2000 zł
Polecane laptopy do 2500 zł
- HP 250 G9
- Lenovo IdeaPad Slim 3
- ASUS VivoBook 14 X1405ZA
- Acer Extensa 15 EX215-55
- ASUS VivoBook 15 X1504ZA
Polecane laptopy do 3000 zł
- Acer Extensa 15 EX215-55
- ASUS VivoBook 16X K3605ZF
- Microsoft Surface Laptop 5
- Lenovo V15 G4 IRU
- ASUS VivoBook 15 X1504VA
- HP 250 G9
Zobacz wszystkie laptopy w sklepie TechLord