Uruchamiasz laptopa i pilnie potrzebujesz połączyć się z internetem, jednak zamiast stabilnego połączenia z siecią Wi-Fi, widzisz komunikat „brak dostępnych sieci”. Brzmi jak koszmar? Na szczęście da się temu zaradzić. Sprawdź, co zrobić, gdy laptop nie widzi Wi-Fi.
Spis treści:
- Czemu laptop nie wykrywa sieci Wi-Fi? Najczęstsze przyczyny
- Co zrobić, gdy laptop nie widzi routera Wi-Fi?
- Co jeśli laptop nie widzi Wi-Fi a telefon tak?
- Jak sprawdzić, czy wszystko w porządku z kartą sieciową?
- Które ustawienia sieci Wi-Fi warto sprawdzić?
- Co jeśli laptop nadal nie widzi sieci Wi-Fi?
- Polecane routery
Czemu laptop nie wykrywa sieci Wi-Fi? Najczęstsze przyczyny
Istnieje kilka przyczyn niedziałającej sieci Wi-Fi w laptopie. Co najważniejsze, w większości przypadków (i to bez znaczenia czy używasz systemu Windows 10, czy 11) ten problem da się rozwiązać w ciągu kilku minut. Oto najczęstsze przyczyny tego, że laptopy nie wykrywają sieci Wi-Fi:
- niewłaściwie skonfigurowany lub niepodłączony router,
- zakłócenia sieci Wi-Fi,
- niezaktualizowany sterownik karty sieci bezprzewodowej,
- nieprawidłowe ustawienia modułu sieci Wi-Fi w laptopie.
Pora zatem poznać rozwiązania.

Co zrobić, gdy laptop nie widzi routera Wi-Fi?
Możesz wierzyć lub nie, ale często za brak połączenia z siecią bezprzewodową odpowiada router. To właśnie on udostępnia sieci bezprzewodowe. Jeśli wina leży po stronie routera, nie działa on prawidłowo lub jest wyłączony, to laptop zwyczajnie się nie połączy.
Dlatego, zanim zaczniesz analizować inne przyczyny braku sieci bezprzewodowej w Twoim laptopie, warto przyjrzeć się urządzeniu, które rozsyła sygnał sieci.
Zobacz routery 4G/LTE, routery 5G, routery Wi-Fi 5, routery Wi-Fi 6, routery Wi-Fi 6E
Jak sprawdzić router przewodowy?
- Sprawdź, czy jest podłączony do prądu oraz do kabla sieciowego (z reguły gniazdo znajduje się z tyłu routera) i prawidłowo skonfigurowany. Dokładny opis konfiguracji routera znajdziesz w instrukcji dołączonej do urządzenia.
- Następnie zwróć uwagę na kontrolki informujące o jego działaniu. Kiedy router jest w trybie udostępniania sieci bezprzewodowej, dioda będzie palić się w sposób ciągły. Jeśli jednak miga, świeci się na konkretny kolor (na przykład czerwony lub niebieski) lub jest nieaktywna, jest to ewidentny znak, że problem leży po stronie routera.
- Powinieneś wtedy zrobić reset routera. Wyłącz urządzenie przyciskiem lub odłącz od zasilania na mniej więcej minutę i włącz je ponownie. Zaraz potem spróbuj raz jeszcze wyszukać dostępne sieci bezprzewodowe.
- Usiądź jak najbliżej swojego routera. Czasem zdarza się, że laptop wykrywa sieci bezprzewodowe z innych routerów, które emitują mocniejszy sygnał. Poza tym zasięg routera mogą też ograniczać elementy otoczenia, takie jak ściany, zbrojenia, czy ceramika na ścianach powodujące zakłócenia sieci Wi-Fi. Dlatego ważne jest, by laptop podczas wyszukiwania sieci Wi-Fi znajdował się w pobliżu routera, którego używasz, zwłaszcza gdy robisz to po raz pierwszy. Alternatywą dla routerów są też systemy mesh Wi-Fi, rozszerzające zasięg sieci.
Jak sprawdzić router mobilny?
- Najpierw upewnij się, że router jest włączony. Sprawdź, czy konfiguracja urządzenia została przeprowadzona poprawnie. Zerknij na kontrolki – jeśli router udostępnia sieć, dioda najprawdopodobniej będzie paliła się nieprzerwanie. Miganie diody lub jej specyficzny kolor (czerwony, niebieski lub inny) może sygnalizować, że coś jest nie tak. Komunikaty wysyłane przez router mogą się różnić w zależności od modelu. Dowiedz się, co dokładnie oznaczają, czytając instrukcję urządzenia.
- Zwróć uwagę, czy karta SIM jest włożona do routera. Czasem po włożeniu karty SIM konieczna będzie weryfikacja kodem PIN. Jeśli karta sama nie poprosi o PIN, musisz wpisać go w ustawieniach urządzenia. Warto też sprawdzić, czy router nie posiada blokady SimLock, która uniemożliwia połączenie się z operatorem sieci.
- Jeśli urządzenie działa bez przerwy od dłuższego czasu, dobrym pomysłem będzie reset. Wyłącz router na około minutę, a potem uruchom go ponownie i spróbuj wyszukać sieć.
- W trakcie wyszukiwania sieci bądź jak najbliżej routera, aby uniknąć zakłóceń.
- Czasami brak internetu spowodowany jest awarią nadajnika operatora sieci. Skontaktuj się z operatorem, aby potwierdzić lub wykluczyć tę ewentualność.
Co jeśli laptop nie widzi Wi-Fi a telefon tak?
Nie jesteś pewien czy brak sieci bezprzewodowej to wina routera, czy może laptopa? Użyj innego urządzenia, takiego jak smartfon i spróbuj połączyć się z siecią Wi-Fi. Jeśli telefon, podobnie jak laptop, nie widzi sieci bezprzewodowej, oznacza to, że to właśnie router jest głównym sprawcą trudności z połączeniem się.
Jednak jeśli smartfon bez trudu łączy się z siecią bezprzewodową, wtedy problem tkwi w laptopie.
Co to oznacza?
Laptop nie wykrywa sieci bezprzewodowej najprawdopodobniej z dwóch powodów:
- ustawiony został niewłaściwy kanał sieci,
- sterownik karty sieci bezprzewodowej nie działa poprawnie lub jest niezaktualizowany.
Jak sprawdzić, czy wszystko w porządku z kartą sieciową?
Często możesz nie zdawać sobie sprawy, że wszelkie kłopoty z połączeniem z siecią bezprzewodową mogą wynikać z ustawień kart sieciowych w laptopie. Jeśli karta sieciowa nie działa właściwie, lub, co gorsza, uległa awarii, to laptop nie połączy się z żadną siecią Wi-Fi.
W takim razie jak sprawdzić, czy z kartą sieciową wszystko ok? Kliknij Wyszukaj na pasku zadań→ wpisz Menedżer Urządzeń→ w oknie menedżera urządzeń wybierz z listy Karty sieciowe. O stanie karty sieciowej poinformuje Cię ikona znajdująca się tuż przy nazwie karty. W przypadku awarii lub nieprawidłowości karty zobaczysz tam ikonę ostrzegawczą.

Problemy z kartą sieciową to jeszcze nie koniec świata, ponieważ czasem wystarczy zaktualizować sterownik karty sieci bezprzewodowej. Szczególnie jeśli masz wyłączone automatyczne aktualizacje. To często wystarczy do przywrócenia łączności laptopa z Wi-Fi.
Które ustawienia sieci Wi-Fi warto sprawdzić?
Laptop może też nie widzieć sieci bezprzewodowej z uwagi na złe ustawienia modułu sieci. O czym dokładnie mowa? Na przykład o przypadkowym włączeniu w laptopie trybu samolotowego, który uniemożliwia połączenie z internetem.
Dlatego nie wahaj się sprawdzić, czy masz włączony właściwy moduł sieci bezprzewodowej w laptopie. Aby to zrobić, użyj klawisza Fn, a następnie jednego z dwunastu klawiszy funkcyjnych F oznaczony wieżą satelitarną.
Jeśli odkryjesz, że tryb samolotowy jest włączony, po prostu wyłącz go i kliknij symbol sieci Wi-Fi, żeby się z nią połączyć.
Przeczytaj też poradniki:
- Jaki laptop do domu? Który najlepszy do użytku domowego?
- Pierwszy laptop dla dziecka. Jaki powinien być? Który model wybrać?
- Jak dbać o baterię w laptopie?
- Jak uratować zalany laptop? Co należy i czego nie należy robić?
- Czarny ekran w laptopie. Co to oznacza? Jak to naprawić?
- Jaki kabel do internetu kupić? Przegląd kabli Ethernet
- Jaka karta sieciowa do komputera stacjonarnego? Którą kartę Wi-Fi wybrać?
- Jak zwiększyć zasięg sieci Wi-Fi w domu?
- Jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi? Jak wybrać repeater?
Co jeśli laptop nadal nie widzi sieci Wi-Fi?
Zrobiłeś już wszystko, a laptop wciąż nie widzi sieci Wi-Fi? W ostateczności możesz wykonać resetowanie połączeń sieciowych. Wejdź w Ustawienia→ Sieć i internet, następnie otwórz zakładkę Zaawansowane ustawienia sieci→ znajdź przycisk Resetowanie sieci. Kiedy go klikniesz, przywrócisz fabryczne ustawienia karty sieciowej. Oznacza to, że będziesz musiał ponownie skonfigurować kartę sieciową.

Jeśli i to nie zadziała, skontaktuj się z dostawcą lub z operatorem i zapytaj, czy nie doszło do awarii. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, będziesz musiał zaczekać, aż zostanie ona usunięta i dopiero wtedy próbować połączyć się ponownie.
Operator sieciowy albo dostawca może jednak zapewnić Cię, że z jego strony wszystko jest w porządku. Wówczas możesz być nieomal pewny, że to któreś z urządzeń (router albo karta sieciowa laptopa) jest uszkodzone.
Niezbędna będzie wtedy konsultacja ze specjalistą, który zbada urządzenie i doradzi, w jaki sposób je naprawić.
Polecane routery
- ASUS RT-AX53U (1800Mb/s a/b/g/n/ac/ax) DualBand
- ASUS RT-AX58U (3000Mb/s a/b/g/n/ac/ax)
- Cudy WR3000 (3000Mb/s a/b/g/n/ac/ax) DualBand
- Cudy LT500D (1200Mb/s a/b/g/n/ac) 4G LTE Cat.4 DualBand
- ASUS ROG Strix GS-AX5400 (5400Mb/s a/b/g/n/ac/ax) Wi-Fi 6 DualBand
- TP-Link Aginet EX220 (1800Mb/s a/b/g/n/ac/ax)
Polecane karty sieciowe
- Unitek USB 3.1 - RJ45 10/100/1000Mb/s
- ASUS PCE-AX3000 (3000Mb/s a/b/g/n/ax)
- TP-Link Archer TX50UH (3000Mb/s a/b/g/n/ac/ax)
- TP-Link Archer TX20UH (1800Mb/s a/b/g/n/ac/ax)
- Cudy WE9300S (9300Mb/s a/b/g/n/ac/ax/be) Wi-Fi 7 BT TriBand
Zobacz routery oraz karty sieciowe w sklepie TechLord