To małe urządzenie ma wielką moc. Pojawiło się jakiś czas temu i zadomowiło w naszych biurach i mieszkaniach na dobre. Czym zatem jest dongle i do czego służy?
Spis treści:
Czym jest dongle?
Intuicja Cię nie myli, określenie dongle pochodzi z języka angielskiego i oznacza klucze sprzętowe, chociaż znacznie częściej znany jest jako nano odbiornik, adapter lub klucz USB.
Podłączane do portu USB, HDMI lub innego portu w laptopie, dongle, dzięki specjalnemu oprogramowaniu, łączy się z innym urządzeniem zewnętrznym. Na przykład, za pomocą dongle możesz powiązać laptopa z siecią Wi-Fi, telewizorem, słuchawkami, myszką czy klawiaturą i uzupełnić go o dodatkowe funkcje.
Standardowy klucz sprzętowy składa się z dwóch części:
- Urządzenia elektrycznego z wtyczką,
- Oprogramowania, dzięki któremu może właściwie funkcjonować.
Z kolei oprogramowanie dzieli się na:
- Oprogramowanie w urządzeniu,
- Oprogramowanie umożliwiające połączenie,
- Oprogramowanie po stronie systemu.
Tak więc dongle to spora grupa urządzeń różniących się funkcjonalnością i przeznaczeniem. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich.
Jakie są rodzaje dongle?
Dongle flash USB
Dongle flash USB, znane też jako pendrive lub pamięć flash, podpinane pod port USB-A lub USB-C, jest jednym z najczęściej używanych kluczy sprzętowych. Służy do tworzenia kopii zapasowych plików, przenoszenia danych między urządzeniami, a także do odtwarzania multimediów po podłączeniu go do telewizora.
Dongle sieciowe
Wykorzystywane do połączenia z siecią komórkową. Umożliwia transfer danych przez internet. Dongle sieciowe może być podłączone do laptopa, PC, konsoli. Ułatwia też połączenie laptopa lub notebooka z siecią 4G bądź 5G podczas podróży, kiedy nie jesteś w zasięgu Wi-Fi.
Dongle licencyjne
Potrzebne, aby uwierzytelnić licencję oprogramowania. Dongle licencyjne, po podłączeniu do laptopa, udostępnia klucz potrzebny do uruchomienia programu.
Dongle zabezpieczające
Jak sama nazwa wskazuje, używane jako zabezpieczenie dostępu do wybranych programów czy funkcji. Ułatwia ochronę plików przed nieautoryzowanym kopiowaniem i złośliwym oprogramowaniem.
Dongle audio
Niezbędne do bezprzewodowego podłączenia urządzenia audio z laptopem. Umożliwia przekaz dźwięku z laptopa do głośników lub słuchawek.
Dongle Bluetooth
Jest jednym z najczęściej spotykanych dongle. Łączy urządzenia obsługujące Bluetooth, takie jak myszki lub klawiatury, z komputerem. Dongle tego typu to także nano odbiorniki lub moduły Blutooth.
Dongle TV
Klucz sprzętowy, którego przedstawicielem jest Chromecast, stosowany do odbioru telewizji cyfrowej lub streamingowych treści na telewizorze lub monitorze zewnętrznym.

Jak działa dongle?
Działanie dongle zależy od jego typu i funkcji. Przykładowo, dongle licencyjne lub zabezpieczające działa jak interfejs między laptopem lub komputerem, a oprogramowaniem. Podłączane do portu identyfikuje się poprzez specjalny kod lub klucz przechowywany w pamięci. Zadaniem systemu jest sprawdzenie, czy kod jest prawidłowy. Jeśli tak, system udostępnia zabezpieczone treści lub aktywuje oprogramowanie, które od tej chwili jest gotowe do użycia.
Przeczytaj poradniki:
- Klucze U2F. Co to klucz sprzętowy USB? Dlaczego warto go mieć?
- Oznaczenia USB. Jak je czytać? Co oznaczają?
- Jak dopasować stację dokującą? Którą wybrać?
Z kolei dongle sieciowe, często zwane też modemem USB, zawiera specjalny moduł, który pozwala na połączenie z siecią i transfer danych. Dongle sieciowe po uruchomieniu musi być skonfigurowane. Podczas konfiguracji łączy się z siecią i uzyskuje unikatowy adres IP, komunikując się z serwerem DHCP. Po skończeniu tego procesu możesz już śmiało korzystać z internetu na podłączonym pod dongle urządzeniu. Takie dongle zastępuje tradycyjne routery.
Jakie są korzyści z używania dongle?
Zastosowanie dongle zapewnia szereg korzyści. Co ułatwia dongle?
- Korzystanie z internetu w terenie. Kiedy brak Wi-Fi, możesz podpiąć dongle i uzyskać dostęp do sieci komórkowej w kilka minut.
- Ochronę wrażliwych danych. Dongle może pomóc Ci zachować Twoje dane w bezpiecznej przestrzeni i ograniczyć dostęp do niektórych informacji.
- Przesyłanie danych między urządzeniami. Możesz przesyłać dane szybko i łatwo przez zwyczajny port USB.
- Zwiększenie produktywności. Podłączenie dodatkowego monitora lub klawiatury za pomocą dongle pomoże ci zwiększyć efektywność pracy.
- Korzystanie z wielu urządzeń. Dzięki dongle możesz połączyć ze sobą dwa urządzenia, które mogą działać równocześnie.

Jakie są najczęstsze problemy związane z dongle i jak je rozwiązać?
Mimo że dongle to bardzo przydatne i proste urządzenie, to jednak tak jak każdy inny element sprzętu, może czasem sprawiać kłopoty. Najczęściej spotykane problemy z dongle to:
- Brak połączenia z urządzeniem,
- Brak dostępu do wybranych funkcji,
- Problem z kompatybilnością.
W pierwszym przypadku należy na początku sprawdzić, czy nano odbiornik jest prawidłowo wpięte do portu i aktywne. Zazwyczaj powie Ci o tym dioda znajdująca się na przykład na myszce lub klawiaturze. Jeśli się świeci, oznacza to, że urządzenie działa. Może się okazać, że wystarczy je po prostu docisnąć lub wpiąć do innego portu. Jeśli jesteś pewien, że urządzenie jest prawidłowo wpięte, a wciąż nie działa, prawdopodobnie problem leży po stronie portu, który może być uszkodzony.
Jeśli po podłączeniu nie mamy dostępu do funkcji dongle, warto sprawdzić, czy nie wymaga ono instalacji dodatkowego sterownika. W większości przypadków instalacja dokona się samoczynnie, więc po włożeniu dongle należy zaczekać 30-60 sekund, aż urządzenia nawiążą połączenie. W innych przypadkach należy odwiedzić stronę producenta dongle i tam poszukać informacji o sterownikach.
Kłopoty z kompatybilnością? W tym wypadku najlepiej jeszcze przed zakupem dongle sprawdzić, czy jest kompatybilne z używanym sprzętem. Problem z kompatybilnością często dotyczy urządzeń Apple, które miewają specyficzne wymagania.
Jeśli już posiadasz dongle, które nie współpracuje z urządzeniem, niezbędne może być zainwestowanie w dodatkowy adapter, który ma za zadanie sprowadzić porty do wspólnego mianownika. Na przykład dongle jest na USB-A, jednak w laptopie jest tylko USB-C. Zatem konieczne będzie użycie adaptera posiadającego USB-A. Nie ma jednak opcji, że adapter uczyni urządzenia kompatybilnymi, jeśli nie działają z systemem.
Jeśli po zastosowaniu tych rozwiązań problem z nano odbiornikiem nie ustąpi, najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z producentem urządzenia.