Pecet gamingowy potrafi nagrzać się solidnie. Temperatury na granicy thermal throttlingu nie są wcale rzadkością, szczególnie w topowych produkcjach AAA, ale i wtedy, gdy na ekranie bardzo dużo się dzieje. Eksplozje wypełniające planszę potrafią solidnie obciążyć CPU i GPU, przez co w skrzynce robi się naprawdę gorąco.
Chłodzeniem całości zajmują się wyspecjalizowane podzespoły do gier – chłodzenia powietrzne i wodne dla CPU oraz wentylatory montowane w obudowie PC. Dzięki ich pracy komputer pracuje stabilnie. Nie grożą Ci spadki fps-ów ani przycięcia systemu, przez które tracisz kontrolę nad fabułą.
Przeczytaj poradniki:
Zdecydowanie tak. Obciążenia komputera biurowego w żaden sposób nie da się porównać do tego, co przechodzi pecet gamingowy. W efekcie chłodzenia boxowe nie sprawdzają się. Są za słabe i nie skuteczne, gdy trzeba stawić czoło temperaturom CPU sięgającym 100° C, a czasem i wyższym. Wentylator dodawany do pudełka zwyczajnie temu nie sprosta. Nie podoła wyzwaniu.
Co innego dedykowane coolery będące rozbudowanymi wieżami lub chłodzenia wodne AiO. Już ich zamysł zakłada efektywne rozpraszanie ciepła, przede wszystkim sprawne odbieranie go z procesora, co ma na celu stabilizację pracy rdzeni. Jeśli nie chcesz puścić CPU z dymem, jeśli nie chcesz poczuć, z czym wiąże się throttling, jeśli zależy Ci na długowiecznej pracy zestawu, zainwestuj w porządne chłodzenie gamingowe.
Procesor komputerowy jest odpowiedzią oczywistą, lecz przecież nie tylko on znajduje się w pececie. To prawda, że procesor jest komponentem kluczowym i wymaga nieustannego, wydajnego chłodzenia. Ale towarzyszy mu przecież pamięć RAM, którą też należałoby schłodzić. Producenci gamingowych kości stosują radiatory, jednak oddane za ich pośrednictwem ciepło trafia do obudowy komputerowej.
Sekcja zasilania na płycie głównej również generuje ciepło. Ten sam efekt występuje w dyskach SSD M.2 NVMe PCIe. Transferując dane, wytwarzają dużo ciepła oddawanego do skrzynki o skromnej przecież kubaturze. Nie wspomnieliśmy jeszcze o podzespole niezbędnym w gamingu. O podzespole, który też boryka się z wysokimi temperaturami, czyli o karcie graficznej.
Współczesne GPU mają 2, nawet 3 wentylatory chłodzące, ale i w tym przypadku ciepło trafia do obudowy. Jego usuwaniem zajmują się wentylatory zamontowane na froncie peceta i z tyłu, czasem także w górnym panelu. Kiedy chłodzenie powietrzne lub wodne ochładza procesor, wentylatory zapewniają cyrkulację powietrza w obudowie, obniżając z jednej strony temperaturę, z drugiej owiewając wszystkie komponenty chłodnym strumieniem.
Ten system tworzą najczęściej 2 elementy. Rzadziej 3, a w niewielu przypadkach 4. O czym mowa? Wspomniane 2 najpowszechniej stosowane elementy to chłodzenia procesorów:
To musi się znaleźć w każdym komputerze do gier. W zestawach entry gaming wystarczające jest chłodzenie powietrzne. Ale gdy sercem PC jest Intel Core i9 | AMD Ryzen 9, to nie ma innego wyjścia, jak tylko chłodzenie wodne dla procesora. Niektórzy idą o krok dalej, samodzielnie składając chłodzenia wodne.
Wówczas pojawia się system nr 3 obejmujący chłodzenie wodne dla karty graficznej. Element przypominający kasetę, z której wychodzą rurki przewodzące ciecz. Ale chyba najrzadszym zjawiskiem jest chłodzenie montowane na kościach pamięci RAM. Jest bardzo rzadko spotykane, sięgają po nie właściwie tylko najwięksi zapaleńcy.
Jeśli mowa o najskuteczniejszym chłodzeniu gamingowym, to bez wątpienia jest to chłodzenie wodne. O jego efektywności decyduje ilość wentylatorów zamontowanych w chłodnicy oraz wielkość samej chłodnicy. Na drugim miejscu plasują się collery, czyli chłodzenia powietrzne. Wiele z nich radzi sobie bardzo dobrze, o ile mają wystarczająco rozbudowane radiatory. Chłodzenia boxowe są zdecydowanie najmniej efektywne.
Nie należy jednak zapominać, że każde chłodzenie CPU należy wesprzeć wentylatorami w obudowie, by chłodzić skutecznie całą skrzynkę. Wentylatory komputerowe mają różną wielkość i różną prędkość obrotową. Te dwa parametry są najważniejsze, choć w gamingowym PC najlepiej prezentują się te modele, które dysponują podświetleniem RGB LED.
Rozpiętość cenowa w tej kategorii jest bardzo duża. Od kilkudziesięciu złotych za pojedynczy wentylator komputerowy, po AiO water cooling za 1000 zł i więcej. Dla uzyskania pełnego obrazu wydatków na chłodzenia gamingowe musisz zsumować kwoty chłodzenia CPU oraz wentylatorów. Chłodzenie powietrzne CPU da się kupić za niewiele ponad 100 zł, ale co ciekawe, tyle potrafią kosztować też niektóre wentylatory.
Zobacz też: Procesory do gier | Karty graficzne do gier | Płyty główne do gier | Pamięci RAM do gier | Dyski SSD do gier | Chłodzenia gamingowe | Zasilacze komputerowe do gier | Routery do gier
Przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze chłodzenia gamingowe znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera