Zdarza się, że potrzebna jest ponowna instalacja systemu Windows na laptopie lub w komputerze. Dzieje się tak po wymianie dysku systemowego lub po niepoprawnym formacie dysku C. Jeśli nie masz napędu CD/DVD, skorzystaj z pamięci flash. Tu dowiesz się jak zrobić bootowalny pendrive dla systemu Windows 10 i 11.
Jak stworzyć bootowalny pendrive?
Tu przedstawiamy jedną, za to najprostszą i najszybszą metodę na to, jak zrobić bootowalny pendrive do instalacji systemu Windows. Poradzisz z nią sobie z pewnością, nawet jeśli na co dzień nie zajmujesz się takimi rzeczami. Potrzebujesz tylko:
- pendrive (nośnik USB)
- komputera lub laptopa z dostępem do internetu
Cała reszta jest niezwykle prosta. Inwestujesz tylko we flash USB, reszta to darmowy program.
Przeczytaj też poradniki:
- Co zrobić, gdy komputer nie widzi pendrive?
- Jak wybrać pendrive’a? Na co zwrócić uwagę?
- Jak zaktualizować Windows 10 do 11?
- Jak utworzyć partycję dysku Windows 11? Instrukcja i poradnik użytkownika
Jak zrobić bootowalny pendrive z Microsoft Media Creation Tool (MCT)?
- Tworzenie bootowalnego pendrive rozpocznij od odwiedzin strony Microsoft: Pobierz Windows 10 i kliknij: Pobierz narzędzie.

- Wybierz: Utwórz nośnik instalacyjny, kliknij: Dalej.

- W kolejnym kroku wybierz Język: polski; Wersja: Windows 10; Architektura: Wersja 64-bit (x64). Możesz też iść na skróty i użyć zalecanych opcji dla tego komputera. Potem kliknij: Dalej.

- W kroku Nośnik do użycia zaznacz: Dysk flash USB.

- Podłącz pendrive’a do portu USB i wskaż go na liście. Kliknij: Dalej.

- Poczekaj, aż narzędzie pobierze system Windows i umieści je na nośniku.


Bootowalny pendrive jest już prawie gotowy. Co dalej?
- Teraz wsuń bootowalny pendrive (pamięć flash) do portu USB komputera albo laptopa.
- Uruchom komputer do poziomu BIOS’u.
- Ustaw uruchamianie (autostart) z pamięci USB.
- Zainstaluj system Windows na dysku C.
Za jakiś czas znowu przywita Cię dobrze znany pulpit. Zawartość dysku najlepiej przywrócić z chmury OneDrive. Pamiętaj też, że gdy wymieniasz dysk na nowy, to nie ma na nim systemu operacyjnego, ani tym bardziej partycji. Przeczytaj więc nasz poradnik: Jak utworzyć partycję dysku Windows?
Co to jest i do czego służy bootowalny pendrive?
Bootowalny pendrive (nazywany też bootowalnym penem) jest to nośnik USB z plikami pozwalającymi zainstalować Windows. Pliki instalacyjne pobiera się z określonego miejsca, koniecznie z witryny Microsoft. Tylko w ten sposób masz pewność, że są one bezpieczne i działają niezawodnie.
Tak przygotowany nośnik zawiera to wszystko, co zawierały kiedyś płyty CD/DVD z systemem Windows. Jednocześnie bootowalny pendrive działa szybciej od krążka umieszczanego w napędzie optycznym. Oczywiście sam pendrive powinien być odpowiednio pojemny (mieć przynajmniej 8 GB pamięci) i dobrze by było, by obsługiwał interfejs USB 3.0 (o ile komputer i laptop też obsługują tę generację USB).
Odradzamy też korzystanie z tanich pendrive’ów, tych rozdawanych jako gratisy, jak i tych z widocznymi uszkodzeniami. Instalujesz przecież system operacyjny.
Zobacz pendrive’y w sklepie TechLord