Tym różni się laptop od stacjonarki, że posiada własne źródło zasilania – tak samo, jak smartfon. Rzecz jasna często korzysta się z notebooka podłączonego do gniazdka, niemniej nie ma takiego przymusu. Laptop wytrzyma kilka godzin na własnym akumulatorze.
Producenci laptopów podają orientacyjny czas pracy na zasilaniu bateryjnym, który waha się od kilku do kilkunastu godzin. Z czego wynikają te widełki? Głównie z przeznaczenia samego laptopa – modele gamingowe bardzo szybko pożerają zgromadzoną energię, za to modele biznesowe mogą pochwalić się znakomitym wynikiem.
Wiąże się to rzecz jasna ze środowiskiem, w jakim funkcjonują. Tego efektu nie dałoby się jednak osiągnąć bez baterii zintegrowanej z laptopem.
Wśród akcesoriów do laptopów spotkasz baterie do laptopów różniące się kształtem, wielkością i pojemnością ogniw. Jakby nie patrzeć, to bardzo ważny komponent, bo dzięki niemu możesz pracować bez stałego podłączenia do prądu. Ceny baterii do laptopów kształtuję się najczęściej na poziomie od około 100 zł do 250 zł. Cena zależy od modelu notebooka i od pojemności ogniw akumulatora.
Żeby właściwie dobrać akumulator do notebooka, sprawdź kompatybilność podaną w karcie produktu. Tam podawane są także dokładne numery oryginalnych części, które zastępowane są zamiennikiem. Na przykład baterią do laptopa marki Green Cell. To najpewniejszy sposób, bo sprawdzanie samej nazwy może wprowadzić Cię w błąd, jeśli brakuje Ci w tej materii doświadczenia.
Porzuć myśli o kupowaniu czegoś o większej pojemności, żeby laptop mógł działać dłużej. Większa bateria (właściwie to akumulator) nie zmieści się w środku. Pojemność powiązana jest z rozmiarami, a także z precyzyjnie określonym kształtem. Kompatybilność musi zostać bezwzględnie zachowana.
Bateria do laptopa zużywa się, tak jak każda inna część i z biegiem czasu ogniwa nie trzymają już tak długo, jak na początku. Co gorsza, sam nieświadomie możesz się do tego przyczynić, przeprowadzając ładowanie w niewłaściwy sposób lub używając tanich zasilaczy do laptopów.
Zniszczenie baterii w laptopie sprawi, że nie urządzenie nie uruchomi się bez zasilacza, a także wyłączy natychmiast po wyjęciu wtyku z gniazda notebooka. Do tego może z kolei dojść zupełnie przypadkiem, ot, niechcący trącisz przewód ręką. Na szczęście aby zachować baterie laptopa w formie wystarczy trzymać się kilku zasad, które spisaliśmy w poradnikach:
Najważniejsze to dobrać baterię do laptopa. W sklepie TechLord czekają dziesiątki akumulatorów kompatybilnych ze sprzętem najpopularniejszych, najbardziej uznanych producentów notebooków. Gdy szukasz baterii do laptopa HP, baterii do laptopa Apple, baterii do laptopa ASUS, baterii do laptopa Lenovo, baterii do laptopa Acer, baterii do laptopa ASUS lub baterii do laptopa Toshiba, sprawdź naszą bogatą ofertę. Pamiętaj, by wymianę baterii laptopa zlecić profesjonaliście. On doskonale wie, jak otworzyć obudowę, którą wtyczkę należy odpiąć, a także jak wyciągnąć stary akumulator.
Tak, da się to zrobić, ale po pierwsze, nie zawsze jest to łatwe, po drugie, nie zawsze możliwe. Najłatwiejsza wymiana baterii w laptopie jest wtedy, gdy znajduje się ona na zewnątrz i można ja łatwo wysunąć. Wystarczy odblokować zatrzask, podmienić baterie i cieszyć się z nowej.
Nowe laptopy, szczególnie te smukłe, już na to nie pozwalają. W nich trzeba rozkręcić obudowę, co wprawdzie nie jest zajęciem bardzo trudnym, wymaga jednak trochę wprawy i umiejętności. Oczywiście najpierw wyłącz system.
Teraz pierwsza trudność – nie w każdym modelu spotkasz śruby z główką na krzyżak – zdarzają się na Torx. Śruby odkręcać trzeba ruchem zdecydowanym i pewnym, do tego z wyczuciem. Do podważenia pokrywy serwisowej potrzebne jest narzędzie pozwalające uporać się z zatrzaskami. W metalowych obudowach istnieje jeszcze ryzyko zacięcia się ostrymi powierzchniami na krawędziach pokrywy.
Później musisz zlokalizować wtyczkę baterii i odpiąć ją ostrożnie. Często przyjdzie Ci jeszcze odkręcić dodatkowe śrubki mocujące samą baterię. Koniecznie odłóż je bezpiecznie w jedno miejsce.
Po wymianie baterii wykonaj wszystkie powyższe czynności w kolejności odwrotnej. Niby najgorsze już za Tobą, ale i na tym etapie można dwa razy się potknąć. Pierwszy raz przy zakładaniu pokrywy – włóż w to troszkę siły i sprawdź dokładnie, czy wszystkie zatrzaski chwyciły, czy nie powstały szczeliny w miejscach, w których elementy powinny być dokładnie spasowane.
Na koniec wykaż się wyczuciem przy dokręcaniu śrub. Nie działaj za mocno, bo łatwo zerwać gwinty. Dotyczy to zwłaszcza obudów z tworzywa. Dokręcaj bez pośpiechu, aż poczujesz opór.
Zobacz też: Linki zabezpieczające | Ładowarki i zasilacze | Podstawki chłodzące | Torby, plecaki i etui | Klawiatury do laptopów | Rysiki | Monitory mobilne
Najlepsze baterie do laptopa znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera