Wokół Ciebie są urządzenia zasilane na trzy sposoby: jedne wymagają stałego podpięcia do gniazdka elektrycznego – jest to szeroko rozumiane AGD oraz większość sprzętu RTV (przynajmniej tego dużego). Inne mają wbudowane akumulatory ładowane przez USB bądź inne przewody – są to m.in. słuchawki bezprzewodowe, smartwatche, telefony komórkowe, laptopy. I wreszcie urządzenia, najczęściej drobne, niewielkie, czerpiące energię z baterii i akumulatorów.
Z myślą o nich mamy w ofercie bogaty wybór baterii alkalicznych.
Wiele osób zadaje sobie to pytanie, choć sprawa jest dziecinnie prosta. Najpierw dopasuj typ baterii: popatrz na kształt i wówczas już wiesz, czy ma to być paluszek gruby, paluszek cienki czy jednak okrągła. Teraz najlepiej przyjrzeć się starej i odczytać na niej napięcie, a przede wszystkim typ.
Paluszki mają napięcie 1,5 V, z kolei pastylki mogą mieć 1,4 V lub 3 V (zależy od wielkości). Odczytanie typu pozwala dobrać dokładnie taką baterię, jaką przewidział producent.
Alkaliczne, podłużne baterie AA i AAA, czyli popularne paluszki, zasilają dziesiątki urządzeń w Twoim otoczeniu. Korzystają z nich bezprzewodowe klawiatury i myszki, wkłada się je do latarek klasycznych i do czołowych, dają energię radiom przenośnym, budzikom, zegarkom, pilotom do zdalnego sterowania Hi-Fi, TV lub klimatyzacją naścienną.
Baterie AA różnią się od baterii AAA wyłącznie rozmiarem. Im więcej liter A, tym mniejszy format. Obie mają napięcie 1,5 V. Jednak zapotrzebowanie energetyczne danego urządzenia może być większe, co powoduje konieczność włożenia kilku paluszków. Żeby zmieścić ich więcej, stworzono mniejszy format baterii.
Napięcie 1,5 V dostarczają też baterie typu D, czyli grube paluszki, używane w większym sprzęcie RTV albo w piecykach gazowych ogrzewających wodę.
Ten typ baterii występuje głównie w zabawkach i tam układa się je najczęściej po kilka – jedna obok drugiej. Dzięki nim lalki mówią i używają świateł, zwierzątka wydają odgłosy, a superbohaterowie wykrzykują odważnie sentencje, by zaprowadzić za chwilę ład i porządek.
Baterie okrągłe z oznaczeniem CR oraz ZA stosuje się również w zegarkach osobistych, zapinanych na nadgarstku, urządzeniach optycznych, kalkulatorach, także w pilotach (np. tych sterujących taśmami i lampami LED oraz samochodowych). Wymiana jest bardzo prosta, przy czym zwykle potrzebny jest bardzo mały, precyzyjny śrubokręt.
Są to groszowe sprawy i tak naprawdę baterie są bardzo tanie, ponieważ są jednorazowe. Jednorazowo rzeczywiście możesz zapłacić więcej, gdy kupujesz kilka opakowań lub jedno, duże, zbiorcze. Wtedy faktycznie wydasz kilkadziesiąt złotych, otrzymując spory zapas paluszków.
Baterie okrągłe, rzadko spotykane, kosztują więcej, w okolicach 5 zł za sztukę. Jednostkowy koszt jest w tym przypadku wyższy, ale i w pełni uzasadniony. Są to dość specyficzne baterie, używane w sprzęcie o niskim poborze energii.
Zobacz też: akumulatory i ładowarki do akumulatorów
Najlepsze baterie znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera