Przerwy w dostawach prądu nie są niczym niezwykłym. Niektóre są planowane, inne są wynikiem awarii. W każdym przypadku pomocne okazują się akumulatory AGM, które zapewnią energię aż do przywrócenia normalnego stanu rzeczy.
Na tym jednak nie koniec, bo akumulatory żelowe AGM mogą zasilać również urządzenia codziennego użytku, m.in. zabawkowe pojazdy dla dzieci, ale i te dla osób starszych i z niepełnosprawnością. Mają długą żywotność, są odporne na wstrząsy, nie grożą wylaniem elektrolitu.
Więcej o tym, jak wybrać akumulator, przeczytasz w poradniku: Jak dobrać akumulator? Kiedy wybrać akumulator AGM?
Otóż mogą być wykorzystywane na dwa sposoby:
Wachlarz zastosowań jest bardzo szeroki i jeśli tylko parametry akumulatora odpowiadają tym wymaganym przez dane urządzenie, nie wahaj się sięgnąć po akumulator żelowy.
W zwykłym akumulatorze znajduje się kwas. W dodatku co jakiś czas należałoby otworzyć celki i dolać wody destylowanej, by uzupełnić poziom elektrolitu. Budowa akumulatorów żelowych AGM jest inna. Elektrolit zamknięty jest we włóknach szklanych, nie ma więc opcji, że wypłynie i wydostanie się na zewnątrz. Nawet gdyby doszło do uszkodzenia mechanicznego.
Akumulatory AGM nie puchną, nie wybrzuszają się, nie pękają na skutek niewłaściwego traktowania. Są bezpieczne, dlatego mogą być używane w pojazdach dla dzieci i mogą być montowane w dowolnej pozycji. Nie ma ryzyka wycieku.
Co więcej, żywotność akumulatorów AGM jest aż 4-krotnie wyższa niż w przypadku zwykłych, wytrzymują też więcej cykli ładowania. Są tym samym świetną inwestycją. Tym bardziej że nie boją się pełnego ładowania ani głębokiego rozładowania.
Przede wszystkim zaopatrz się w prostownik, czyli ładowarkę stałonapięciową. Dobieranie napięcia odbywa się na dwa sposoby – ręcznie, na drodze samodzielnej regulacji parametrów lub automatycznie. Nowoczesne prostowniki same rozpoznają, z jakim akumulatorem mają do czynienia na drodze identyfikacji ogniw i na tej podstawie regulują napięcie.
Czas ładowania zależy z kolei od kilku czynników i nigdy nie jest jednakowy. Nawet w przypadku AGM-ów o tych samych parametrach. Bo na czas podpięcia prostownika wpływa: stopień rozładowania ogniw, pojemność akumulatora żelowego, możliwości samej ładowarki/prostownika.
Ale czy da się przeładować akumulator AGM? To zjawisko może wystąpić, jeśli zostawisz akcesorium na zbyt długi czas podpięte do prostownika. Na szczęście nowoczesne ładowarki i zasilacze same rozpoznają, że ogniwa osiągnęły już maksimum i zaprzestają ładowania.
Akumulator to nie tylko wymienny, zastępczy gadżet, który da się łatwo zamienić na inny. Jest to przecież element, od którego zależy zasilanie jakiegoś urządzenia. Pomyśl, że UPS może po prostu zakończyć pracę szybciej niż powinien, bo umieszczony w nim akumulator AGM wyczerpie się niespodziewanie. Nie ma się więc co łasić na niską cenę – trzeba przede wszystkim postawić na jakość.
Tę jakość zapewniają producenci specjalizujący się w produkcji akumulatorów żelowych AGM. Zaliczają się do nich m.in.: BBS Power oraz Green Cell.
Podstawowy akumulator AGM kupisz już nawet za kilkanaście złotych. I jest to porządny, markowy, jakościowo bardzo dobry akumulator żelowy. Sporo modeli dostaniesz też w okolicach 20-30 zł. Są to przede wszystkim popularne wersje 4- 6- i 12-voltowe.
Im więcej amperogodzin ma akumulator, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Cena nie rośnie wykładniczo, tzn. że za akumulatorami o wyższej liczbie Ah trafiają się te o niższej liczbie, za to droższe. Akumulatory żelowe 12 V, mające powyżej 40 Ah, kosztują ponad 250 zł za sztukę.
Zobacz też: powerbanki | stacje zasilania | baterie do laptopów | baterie i akumulatorki | akumulatory LiFePO4 | baterie do pojazdów elektrycznych | listwy zasilające | Power Delivery | ładowarki do pojazdów elektrycznych | zasilacze awaryjne i akumulatory | przetwornice napięcia | elektromobilność | inwertery solarne | falowniki | panele solarne | regulatory solarne
Najlepsze akumulatory AGM znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera