Wideorejestrator jest w gruncie rzeczy urządzeniem samowystarczalnym. Sam robi to, co do niego należy, a akcesoria montażowe dodawane są do pudełek z urządzeniem. Ale gdy pojeździsz z kamerą samochodową trochę, zdasz sobie sprawę, że przydałoby się jeszcze parę innych drobiazgów. Rzecz, o których w pierwszej chwili pewnie nie pomyślisz, a które dadzą o sobie znać.
Akcesoria do wideorejestratorów przydają się nie tylko tym, co to całe dnie spędzają za kierownicą, ale i wszystkim podróżującym z kamerami samochodowymi. Czas poznać ten rodzaj akcesoriów samochodowych.
Obiektyw wideorejestratora nieustannie wycelowany jest w drogę przed autem i dzielnie nagrywa wszystko to, co pokazuje się przed maską. W tym czasie musi zmagać się ze wszystkimi warunkami, a jakich przychodzi prowadzić samochód: od ciemności spowijającej noc, przez szarugę mglistych poranków, deszczowe dni i wieczory, aż po intensywne słońce wlewające się do kabiny.
Kierowca poradzi sobie z tymi ostatnimi, zakładając okulary przeciwsłoneczne lub opuszczając zasłonę spod sufitu. Tymczasem promienie słoneczne na obiektyw kamery samochodowej padają z pełną mocą. Póki nasza gwiazda znajduje się wysoko na firmamencie, właściwie nie ma się czym przejmować. Ale gdy wisi nisko nad horyzontem, matryca w wideorejestratorze może mieć problemy z zapisywaniem obrazu w optymalnej jasności.
Przydałoby się coś, co działa w sposób podobny do okularów przeciwsłonecznych – a są to filtry polaryzacyjne. Ekranują one promienie słoneczne, które wywołują refleksy na wszystkim, co znajduje się na zewnątrz, jak również sprawiają, że kokpit odbija się w szybie i obraz ten zapisuje się w kamerze.
Montaż jest prosty i szybki – wystarczy nałożyć filtr polaryzacyjny na obiektyw. Trzeba jednak zwracać uwagę na kompatybilność z modelem dash cam. Najczęściej akcesorium jest dedykowane do danego urządzenia lub serii.
Nadrzędnym zadaniem kamery samochodowej jest rejestrowanie obrazu. Wprawdzie mija się po drodze różne znaki pozwalające zorientować się co do miejsca aktualnego przebywania. Tylko czy przy pewnej prędkości nagranie zachowa na tyle dużą ostrość, by dało się bezbłędnie odczytać położenie auta? Tego nie można być pewnym, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie będzie żadnych innych oznaczeń.
I dlatego powstały zewnętrzne moduły GPS do wideorejestratorów – elementy montowane dodatkowo, po to, by podawać położenie samochodu w trakcie zdarzenia. Dokładne położenie, które może mieć fundamentalne znaczenie dla wyjaśnienia, kto zawinił, jak również ustalenia przebiegu kolizji. Bez GPS-u byłoby to trudne.
Jak zabezpieczyć nagranie, żeby nie zostało nadpisane innymi nagraniami? Wystarczy nacisnąć jeden z guzików na kamerze samochodowej. Każdy wideorejestrator ma taką funkcję. Trzeba ją tylko odnaleźć i aktywować. Zdjąć na chwilę rękę z kierownicy, skierować wzrok na urządzenie, odszukać guzik i włączyć.
Nie musi to być nagranie z kolizji, czasem chamskie lub niebezpieczne zachowanie innego kierowcy albo zdarzenie, z którego ktoś zbiegł. A Ty masz z niego nagranie. Dużo wygodniej i szybciej zapiszesz wideo z pomocą pilota bezprzewodowego. Kompaktowego guziczka na Bluetooth, który łączy się z wideorejestratorem.
Na naszych drogach nie brakuje sytuacji groźnych, dlatego najwygodniej przytwierdzić pilot bezprzewodowy w pobliżu kierownicy, by sięgnąć palcem i włączyć zabezpieczenie nagrania.
Zobacz też: Alkomaty | Antyradary | Zestawy głośnomówiące | Ładowarki samochodowe | Wideorejestratory | Przetwornice napięcia | Uchwyty do smartfonów | Kable EV | Ładowarki EV | Transmitery FM
Najlepsze akcesoria do wideorejestratorów znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera