Wśród akcesoriów do słuchawek najpopularniejsze to:
Do słuchawek bezprzewodowych najczęściej kupowane są wymienne gumki, zwane też nakładkami na słuchawki douszne bądź dokanałowe. Zwykle przy zakupie słuchawek otrzymujesz zestaw nakładek, by wybrać takie, które pasują do Twojego ucha. Po jakimś czasie jednak możesz chcieć je wymienić, bo przestały spełniać swoją funkcję – zaczęły pękać czy giąć się. Nie zapewniają też takiej izolacji od hałasu jak po zakupie słuchawek. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wymiana nakładek na nowe.
Dobrze jest też wyposażyć się w etui bądź pokrowiec na słuchawki bezprzewodowe. Z takim pokrowcem nie musisz obawiać się, że słuchawki ulegną uszkodzeniu, bo są chronione dodatkową warstwą. Dlatego możesz je wtedy przewozić w bagażu z innymi rzeczami i nie musisz się bać, że pękną lub się porysują. Co więcej, etui to port na słuchawki i odkładając je do niego po użyciu zawsze wiesz, gdzie je znaleźć.
Do słuchawek przewodowych możesz zaś dokupić przedłużacz, jeśli oryginalny kabel jest za krótki i Ci nie wystarcza. Przedłużacz pozwala na zwiększenie zasięgu słuchawek, umożliwiając poruszanie się bez ograniczeń.
Z kolei uchwyty i stojaki na słuchawki stanowią bezpieczny port dla słuchawek, do którego powinny wracać po każdym użyciu. Stojak postawisz na biurku, więc musisz wziąć pod uwagę fakt, że zajmie nieco miejsca. Uchwyt zaś montujesz zwykle pod blatem biurka, a słuchawki swobodnie sobie na nim wiszą.
Zobacz słuchawki i mikrofony
Zdarza się, że gumki do słuchawek się niszczą i nie są już tak wygodne jak wcześniej. Czasem też gumka może się zsunąć ze słuchawki i gdzieś zawieruszyć. Wtedy będą potrzebne nowe.
Warto też co jakiś czas wymieniać gumki do słuchawek ze względów higienicznych. Po kilku latach użytkowania gumki mogą nie być w najlepszym stanie, tym bardziej, jeśli nie były regularnie czyszczone. Wtedy dobrze jest zakupić nowe gumki i przed założeniem odpowiednio je zdezynfekować.
Gumki do słuchawek to zwykle niewielki wydatek, warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania. Na rynku spotkasz gumki silikonowe czy piankowe. Te pierwsze są najbardziej wytrzymałe i elastyczne, więc będą wygodnie leżeć w uchu. Drugie są lekkie i równie komfortowe, ale mogą się szybciej zużywać i odkształcać.
Przeczytaj poradniki:
W słuchawkach nausznych wymienne są zaś pady, zwane też nausznikami czy gąbkami. Często jedna para padów pasuje do kilku modeli słuchawek jednego producenta. Takie rozwiązanie oferuje na przykład firma SPC Gear. Dzięki temu, jeśli dysponujesz kilkoma produktami z portfolio tej firmy, nie musisz czytać specyfikacji i orientować się, jakie nauszniki będą do nich pasować.
Wymienne pady to też domena słuchawek dla graczy. Gracze w słuchawkach spędzają sporo czasu, więc nic dziwnego, że nauszniki po kilku latach będą wymagały wymiany.
Jeśli tak jak gracze, w słuchawkach spędzasz po kilka godzin dziennie, bo na przykład prowadzisz szkolenia czy oglądasz filmy, to szukaj nauszników, które pokryją całe ucho. Dzięki temu unikniesz bólu wynikającego z długotrwałego ucisku na uszy.
Sprawdź, czy pady pochodzą ze sprawdzonego źródła i są oryginalne. Często na chińskich portalach aukcyjnych dostępne są tańsze zamienniki, których jakość wykonania pozostawia jednak sporo do życzenia. Oczywiście posłużą Ci przez jakiś czas, jednak mogą nie być tak wygodne i gwarantować takiej jakości dźwięku jak te oryginalne.
Zobacz też mikrofony
Wśród nakładek do słuchawek dokanałowych prym wiodą nakładki wykonane z silikonu. Dostępne są one w różnych rozmiarach, abyś mógł dopasować je do swojego ucha. Mają też różne kolory, choć najpopularniejsze są wciąż białe i czarne.
Przed wyborem nakładek do słuchawek zwróć uwagę na ich grubość i kształt. Nie powinny być ani zbyt cienkie, ani zbyt grube. Cienkie mogą się załamywać do środka, grube zaś uciskać kanał słuchowy. Oczywistym jest, że muszą być dopasowane do Twojego ucha, więc wybierz te, które najlepiej leżą i nie wypadają nawet podczas intensywnych ruchów.
Zobacz też: karty dźwiękowe
Żeby słuchawki nauszne nie zajmowały dużo miejsca na biurku, możesz zainwestować w uchwyt na słuchawki, który przymocujesz pod blatem. Za taki uchwyt nie zapłacisz zwykle więcej niż 100 zł, a najtańsze modele znajdziesz już za niespełna 30.
W sklepach dostępne są też uchwyty magnetyczne, które możesz zamontować na przykład na obudowie komputera. Są one o tyle wygodne, że nie potrzebujesz narzędzi, by je zamontować – po prostu przyczepiasz je do metalowej powierzchni. Taki uchwyt ma w ofercie na przykład SPC Gear.
Najlepsze akcesoria do słuchawek znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera