Akcesoria do monitorów to wszystkie te rzeczy, które ułatwiają Ci korzystanie z monitora i pozwalają na wygodniejszą pracę. Wśród najważniejszych akcesoriów do monitorów najczęściej wymienia się:
Dzięki uchwytom czy podstawom pod monitory możesz dostosować pozycję panelu, ustawić go na wysokości wzroku, by wygodnie pracować bez zmęczenia oczu. Natomiast filtry prywatyzujące pozwolą Ci działać z wrażliwymi danymi, bez obawy, że ktoś postronny odczyta je z ekranu.
Akcesoria do monitorów możesz kupić od razu przy zakupie monitora, lub dokupić je później, jeśli zdecydujesz, że są Ci potrzebne. Za podstawę pod monitor zwykle nie zapłacisz więcej niż 500 zł, podobnie za uchwyt do monitora. Filtry prywatyzujące z kolei to wydatek rzędu 400 – 600 zł.
Zobacz też monitory
Sprawdź monitory do 22,9 cala | monitory 23 - 26,9 cala | monitory 27 -31,9 cala | monitory 32 -49,9
Zwróć uwagę, czy stolik wyposażony jest w antypoślizgowe nakładki na nóżki. Dzięki temu będzie stabilnie tkwił na biurku, a Ty zyskasz pewność, że przypadkowe szturchnięcie stolika nie sprawi, że monitor zachwieje się i runie na podłogę.
Zanim kupisz stolik, sprawdź jego maksymalne obciążenie. Z reguły stoliki pod monitor są w stanie udźwignąć 10 kg model. Zdarzają się jednak stoliki, których maksymalne obciążenie to 20 kg. Przed zakupem porównaj zatem wagę monitora z udźwigiem stolika.
Sprawdź, jakie dodatkowe rozwiązania zapewnia stolik. Na rynku znajdziesz stoliki z szufladami, w których możesz przechowywać dokumenty, pieczątki czy akcesoria, a także podstawy pod monitor, które wyposażone są w lampy UV do dezynfekcji klawiatury. Wybierz podstawkę z funkcjami, które są dla Ciebie istotne.
Dopasuj styl stolika do aranżacji wnętrza. Wybierz model, który pasuje do Twojego stanowiska i reszty mebli w pomieszczeniu. Na przykład stoliki ze szkła hartowanego lepiej prezentować się będą w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu. Z kolei klasyczne czarne czy szare odnajdą się w przestrzeni biurowej.
Przeczytaj też poradniki:
Monitora nie musisz zawsze stawiać na stopce, którą dostajesz razem z nim w pudełku. Jeśli chcesz zyskać nieco miejsca na biurku, możesz monitor umieścić poza nim. Pomogą Ci w tym uchwyty do monitora. Do wyboru masz uchwyty biurkowe i ścienne.
Uchwyt ścienny pozwala Ci zamontować monitor na ścianie. Możesz go umieścić tuż nad stanowiskiem komputerowym, na jednej ze ścian w salonie lub nawet na suficie w sypialni. Uchwyty ścienne są masywne i wykonane z wytrzymałych materiałów, w końcu muszą utrzymać ważący kilka lub kilkanaście kilogramów monitor.
Jak możesz się domyślisz, uchwyt biurkowy umożliwia umieszczenie monitora ponad biurkiem. Nie wymaga on wiercenia dziur w ścianie. Po prostu przykręcasz go do krawędzi biurka, a następnie mocujesz na nim monitor. Uchwyty biurkowe zazwyczaj są regulowane, więc możesz dostosować wysokość monitora do swojej pozycji.
W sklepach możesz spotkać uchwyty biurkowe na jeden lub dwa monitory. Te drugie są odpowiednio wytrzymałe, a ich maksymalne obciążenie może sięgać nawet po 20 kg. Są też jednocześnie droższe niż uchwyty na jeden panel. Najlepsze uchwyty biurkowe, czy to na jeden, czy dwa monitory, znajdziesz wśród produktów Endorfy, Kensington, iiyama czy Ergotron.
Zobacz wszystkie uchwyty do monitorów
Zdarza Ci się pracować na monitorze mobilnym w miejscach publicznych? W Twoim biurze przewija się wiele różnych osób? Pracujesz z wrażliwymi danymi i nie chcesz, by ktoś zobaczył je na wyświetlaczu?
Filtr prywatyzujący to specjalna warstwa nakładana na monitor, która ogranicza kąt widzenia ekranu do 30°. Wtedy osoby patrzące z boku widzą jedynie ciemny ekran lub zniekształcone obrazy. Obraz pozostaje czytelny wyłącznie dla osoby siedzącej bezpośrednio przed monitorem.
Dzięki filtrowi prywatyzującemu na monitor żadna postronna osoba patrząca z boku nie zobaczy wrażliwych danych, z którymi akurat pracujesz. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób używających mobilnego monitora w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie, samoloty czy pociągi.
Jak wybrać filtr prywatyzujący? Upewnij się, że filtr pasuje do rozmiaru Twojego monitora. Sprawdź specyfikacje, aby uniknąć niedopasowania. Filtry mogą być mocowane na różne sposoby — na przykład za pomocą klipsów, taśm samoprzylepnych czy ramki magnetycznej. Wybierz taki typ filtra, którego zamocowanie zajmie Ci najmniej czasu.
Niektóre filtry oferują różne stopnie przezroczystości. Sprawdź, czy po zainstalowaniu filtra nadal widzisz wszystko wyraźnie siedząc naprzeciwko. Owszem, filtr ma ograniczać widzenie z boku, ale nie znaczy to, że ma Ci utrudniać pracę. Wybierz filtr, który posiada antyrefleksyjną powłokę, która przepuszcza mniej światła niebieskiego. Dzięki temu po unikniesz pieczenia i zmęczenia oczu po kilku godzinach pracy.
Najlepsze akcesoria do monitorów znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera