Dziś nikt nie wyobraża już sobie przestrzeni publicznej bez dostępu do internetu. Sieci Wi-Fi oraz LAN znajdziesz w hotelach, restauracjach, galeriach handlowych, lotniskach, biurach, szkołach, urzędach i innych obiektach administracji publicznej, jak również w miejscach służących rozrywce oraz wypoczynkowi.
Problem w tym, że infrastruktura sieciowa nie zawsze jest w stanie sprostać oczekiwaniom użytkowników, którzy chcieliby swobodnie łączyć się z każdego punktu domu, mieszkania lub innego odwiedzanego właśnie obiektu. Negatywny wpływ na zasięg Wi-Fi mają przeszkody występujące pomiędzy routerem a urządzeniem odbiorcy (laptopem, smartfonem, tabletem, telewizorem Smart).
Router emituje bowiem sygnał, który rozchodzi się koliście we wszystkich kierunkach jednocześnie. Lecz jeśli napotyka na ścianę, to działa ona jak filtr, przez który przechodzi tylko część informacji niesionych radiową falą. Gdy ściana jest gruba, pokrywa ją ceramika (cegły, płytki) lub w jej wnętrzu znajdują się zbrojenia, taki element działa ekranująco. W rezultacie powstają tzw. martwe strefy, czyli obszary pozbawione łączności z Wi-Fi, choć teoretycznie router powinien pokryć to miejsce zasięgiem.
Problemy z zasięgiem przeszkadzają w pracy, w oglądaniu filmów w serwisach VOD, uniemożliwiają korzystanie ze szkoleń online, rozmów wideo, zrywają połączenia w grach online. Gdy tak właśnie masz, koniecznie zainwestuj w Access Pointy, wyposażając w nie dom, mieszkanie, biuro, magazyn i inne miejsca, gdzie nie może zabraknąć dostępu do bezprzewodowego internetu.
Access Point to nic innego, jak punkt dostępu. Jest to niewielkie urządzenie montowane w miejscu, które stanowi swego rodzaju granicę sieci Wi-Fi, by móc docierać z internetem do miejsc bardzo oddalonych od routera lub odgrodzonych ekranującymi sygnał przeszkodami. Access Point niweluje w ten sposób zakłócenia wywoływane ścianami, rozprowadzając Wi-Fi na bardzo dużej powierzchni.
Nie sposób podać optymalnej odległości oddalenia Access Pointu od routera, ponieważ zależy to od architektury budynku. Im bardziej problematyczna dla transmisji sygnału, tym bliżej musi znajdować się Access Point. Co ważne, Access Pointy mogą być bramą do sieci lokalnej, umożliwiającej łączenie z zasobami wewnętrznymi, jak i do internetu. Tym sposobem podłączysz do niego także drukarki bez przeciągania kilometra kabla LAN i ryzykowania jego przecięcia.
Otóż routery tworzą sieć lokalną, by rozprowadzić ją poprzez Wi-Fi po obszarze wytyczonym przez maksymalny zasięg anten Wi-Fi. Oczywiście do portów routera podepniesz kable sieciowe RJ-45, a do nich drukarki lub urządzenia wielofunkcyjne. Router emituje też internet o dwóch pasmach częstotliwości: 2.4 GHz oraz 5 GHz, odpowiednio wolnym i szybkim.
To pierwsze ma większy zasięg, jednak prędkość połączenia z siecią jest niższa. Drugie pasmo jest o wiele szybsze, niemniej sprawdza się jedynie na krótkim zasięgu (który jak już wiesz, może być dodatkowo ograniczony ekranującym działaniem przeszkód).
Natomiast Access Point łączy się z istniejącą już siecią za pomocą kabla Ethernet, przekazując sygnał w postaci bezprzewodowej dalej – do kolejnych pomieszczeń, następnym urządzeniom. Sieć Wi-Fi jest tym sposobem rozszerzana. Istnieją Access Pointy obsługujące pasmo 5 GHz, tak więc sprzęt wykorzystujący ten standard łączności również połączy się z AP, pobierając dane szybciej i sprawniej. Nie dochodzi do wykluczenia na tym polu.
Najczęściej kojarzonym rodzajem Access Pointu jest urządzenie okrągłe, montowane na ścianie lub na suficie. Ale to nie jedyny model dostępny na rynku, gdyż portfolio AP jest niebywale zróżnicowane pod kątem designu. Wygląd ma jednak drugorzędne znaczenie, liczy się funkcjonalność.
Okrągłe AP mają anteny wbudowane na stałe, niewidoczne z zewnątrz. Ma to praktyczne zastosowanie, ponieważ niczego nie widać poza urządzeniem, nic nie odstaje od korpusu. Inne Access Pointy mają anteny zewnętrzne, jeszcze inne modele pozwalają za to dokładać anteny zewnętrzne, które poprawiają jakość sygnału. Są to najczęściej te urządzenia, które przypominają wyglądem klasyczne routery.
Zasilanie Access Pointów może się odbywać na kilka sposobów:
Musisz pamiętać, że zapis dotyczący obsługiwanych pasm, czyli 2.4 GHz oraz 5 GHz, znajdziesz praktycznie w każdym routerze i Access Poincie. To jednak nie wyczerpuje puli informacji niezbędnej do przyswojenia. Istotny jest obsługiwany standard Wi-Fi, to on definiuje maksymalną przepustowość łącza, czyli szybkość z jaką urządzenia połączą się z internetem lub wymienią dane w ramach sieci wewnętrznej.
Jak sama nazwa wskazuje, wzmacniacze Wi-Fi podnoszą siłę sygnału sieci bezprzewodowej tam, gdzie zanika ta emitowana bezpośrednio z routera. Wzmacniacz Wi-Fi nazywa się także repeaterem. Ten sprzęt umieszcza się na granicy zasięgu Wi-Fi, by udostępniać go dalej. Zasilanie odbywa poprzez gniazdka elektryczne, sygnał prowadzony jest dalej antenami. Wzmacniacze Wi-Fi wyposażane są niejednokrotnie również w porty LAN, by do nich podłączać urządzenia peryferyjne bez potrzeby ciągnięcia kabli, co czasem jest po prostu niemożliwe albo przynajmniej bardzo kłopotliwe.
W odróżnieniu od klasycznego Access Pointu, wzmacniacze Wi-Fi nie potrzebują pobierać informacji sieciowych z kabla, by samemu emitować sygnał. One łączą się bezprzewodowo i równie bezprzewodowo transmitują sieć w pomieszczeniach lub na dworze.
Przede wszystkim sprawdzaj maksymalne prędkości transmisji bezprzewodowej. Bo co z tego, że wzmacniacz Wi-Fi obsługuje standard 5 GHz, skoro będzie mieć dławik w postaci limitu prędkości transferu?
Z tego powodu patrzy się na obsługiwaną generację Wi-Fi. Obecnie najszybszym jest Wi-Fi 6 (ax), ale i Wi-Fi 5 (ac) radzi sobie bardzo dobrze. Kluczowe jest dopasowanie klasy Wi-Fi do możliwości złącza internetowego, jakie się ma w domu lub w biurze. Chodzi o to, by nie mieć zbyt powolnych urządzeń, które nie wykorzystają pełnego potencjału internetu.
Nie pomijaj jednak obsługiwanych standardów, bo gdyby zabrakło 5 GHz, a Twój laptop i smartfon działają na tym paśmie, sam odetniesz się od szybkiej sieci niezbędnej do streamowania wideo i grania w gry online. Dla wielu osób ważny jest sposób zarządzania wzmacniaczem Wi-Fi (jak również Access Pointem) – ten może się odbywać w aplikacji mobilnej albo przez stronę www. Chodzi m.in. o nadawanie priorytetów poszczególnym pasmom, limitowanie prędkości, zabezpieczenie sieci.
Zobacz też: akcesoria sieciowe | karty sieciowe | moduły Bluetooth | routery rozbudowywalne | switche | systemy Mesh Wi-Fi | serwery i macierze NAS | szafy rack | akcesoria do szaf rack
Najlepsze Access Pointy i wzmacniacze Wi-Fi znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera